روانشناسی

حمله پانیک چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حمله پانیک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی از افراد در اثر عوامل عصبی یا برخی بیماری ها، دچار نوعی اختلال اضطرابی هستند که به صورت ناگهانی دچار حملاتی مملو از ترس و نگرانی می شوند. در این شرایط، ضربان قلب فرد به شدت بالا رفته و نفس کشیدن سخت می شود. حتی فرد تصور می کند که در حال مرگ یا دیوانه شدن است. به این نوع اختلال که همراه با حملات شدید اضطرابی رخ می دهد، پانیک گفته می شود.

برای جلوگیری از پیشرفت این اختلال می بایست هرچه سریع تر به فکر راهی برای درمان بود. چرا که بی توجهی به این مسئله می تواند فرد را به طور کامل از فعالیت های روزمره خود باز داشته و کنترل زندگی را از دستش خارج کند. البته جای نگرانی نیست چراکه این نوع حملات، قابل درمان بوده و فرد می تواند دوباره به زندگی عادی خود بازگردد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این بیماری و راه های درمان آن صحبت کنیم.

علائم و نشانه های حمله پانیک

به طور کلی نشانه های پانیک در افراد مختلف، متفاوت است و معمولا عده ای حمله پانیک را با حمله قلبی اشتباه می گیرند. زیرا اتفاقی که در هنگام حمله پانیک برای فرد رخ می دهد، بسیار سخت و ناخوشایند بوده به طوری که بازگو کردن شرایط پیش آمده، آن ها را دچار اضطراب و تنش می کند. اما برای درمان این اختلال، بهتر است اطلاعات خود را در مورد پانیک و علائم آن بالا برده و بتوانید پزشک را از وضعیت دقیق خود، مطلع کنید.

معمولا علائم پانیک به تدریج شروع شده و ظرف ۱۰ دقیقه، شدت آن افزایش یافته و پس از ۲۰ – ۳۰ دقیقه یا نهایتا پس از یک ساعت فروکش می کند. در مورد مکان وقوع این حملات نیز باید گفت که در هر مکانی چه بیرون از خانه و چه در داخل، می تواند اتفاق بیافتد. مهم ترین نشانه های آن عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • شدت یافتن تپش قلب
 • سنگینی و درد در ناحیه قفسه سینه
 • رعشه
 • احساس خفه شدن
 • تعریق زیاد
 • حالت تهوع و ناآرامی معده
 • سرگیجه
 • گرگرفتگی و سوزن سوزن شدن اندام ها
 • ترس از مرگ
 • رفتارهای دیوانه وار و بدون کنترل

دلایل بروز حمله پانیک چیست؟

علت دقیق و مشخصی برای حملات پانیک تعیین نشده و فرد می تواند در اثر اتفاقات گوناگون و یا به صورت ارثی، دچار چنین حالاتی شود. مثلا برخی تحولات مهم مانند ازدواج، طلاق، مرگ عزیران، اخراج از محل کار، تغییر شغل و بسیاری دیگر از اتفاقاتی که فرد را دچار نگرانی و استرس شدید کند، در وقوع این اختلال نقش دارد. حتی برخی از بیماری های جسمی نیز می تواند دلیل ایجاد حمله پانیک باشد و پیش از درمان پانیک ضروری است که فرد تحت درمان این بیماری ها، قرار بگیرد. بیماری هایی مانند:

 • پرکاری تیروئید
 • هیپوگلاسمی (قند خون پایین)
 • مصرف مواد محرک مانند آمفتامین، کوکائین و کافئین
 • قطع ناگهانی مصرف برخی از داروها
 • پرولاپس قلبی یا بسته نشدن دریچه قلب

احتمال حمله پانیک در چه افرادی بیشتر است؟

مقدار شیوع این نوع اختلال، حدود بین یک تا چهار درصد از جمعیت یک جامعه است که زنان نیز بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند. در این میان، افراد جوان نیز که متوسط سن آن ها ۲۵ سال تخمین زده شده، بیشترین افرادی هستند که علائم پانیک در آن ها مشاهده می شود. البته اکثریت این افراد یعنی حدود ۹۰ درصد آن ها، دچار یک نوع اختلال روانی دیگر نیز هستند که متداول ترین آن ها، افسردگی شدید و دیگر اختلالات اضطرابی است. گروه دیگری از افراد مبتلا به حملات پانیک به صورت ژنتیکی دچار این نوع اختلال می شوند به طوری که در صورت وجود این بیماری در بستگان درجه یک، احتمال بروز آن در سایر افراد خانواده، چهار تا هشت برابر افزایش خواهد یافت.

نحوه تشخیص اختلال پانیک به چه صورت است؟

اگر به دنبال علائمی برای تشخیص پانیک در خود یا اطرافیانتان هستید، مواردی را که در ادامه بیان می کنیم، بررسی کنید:

 • بروز حملات ناگهانی و متعدد که چندان ارتباطی به شرایط و موقعیت شما ندارد.
 • وجود علائم اضطراب و احساس نگرانی همیشگی از تکرار مجدد حملات
 • تغییراتی که در اثر این نوع حملات در شما ایجاد شده اند مانند خودداری از رفتن به مکان هایی که قبلا زیاد به آن جا می رفتید. چرا که قبلا در آن مکان دچار حمله پانیک شده اید و ترس از وقوع دوباره باعث خودداری از حضور در آن مکان می شود. این نوع خودداری موجب بروز برخی از انواع فوبیا به نام آگورافوبیا یا ترس از مکان‌های شلوغ می شود.

همانطور که گفتیم حملات پانیک چندان طولانی نیستند و معمولا پس از چند دقیقه، فروکش می کنند. اما با این حال تاثیرات منفی آن بر روی افراد مبتلا، بسیار طولانی و مخرب خواهد بود. احساس وحشت و نگرانی بسیار زیادی که در حین این حمله برای فرد به وجود می آید، موجب کاهش اعتماد به نفس و مختل شدن زندگی فرد می شود.

روش های کنترل و درمان اختلال پانیک

روش های کنترل و درمان اختلال پانیک
راه های کنترل و درمان اختلال پانیک

معمولا حمله پانیک در دفعات اولی که بروز پیدا می کند، به صورت ناگهانی بوده و پس از آن به دلیل قرار گرفتن در موقعیت های خاص و اضطراب آلود، تکرار می شود. در پروسه درمان پانیک، شما شرایط و مکان هایی را که احتمال این حمله را بیشتر می کند، شناسایی کرده و سپس از طریق برخی تکنیک ها اقدام به کنترل این بیماری می کنید که همگی آن ها را در این بخش، مورد ارزیابی قرار می دهیم.

درمان پانیک به وسیله مراقبت از خود

 • افزایش دانش و اطلاعات خود را درباره حمله پانیک: سعی کنید اطلاعات خود را از طریق مقالات مختلفی که در مورد این بیماری نوشته شده، افزایش دهید تا در صورت بروز حملات اضطرابی ناشی از این اختلال، بتوانید آن را کنترل نمائید.
 • اجتناب از سیگار، الکل و کافئین: استعمال دخانیات و مصرف الکل و کافئین، از دلایل اصلی بروز حمله پانیک است و معمولا برای کنترل این حملات و درمان اضطراب شدید، باید عادات استفاده از این مواد ترک شود.
 • تمرین تنفس عمیق: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در هنگام حمله پانیک برای فرد به وجود می آید، تنگی نفس و سنگینی قفسه سینه است. از جمله اقدامات مراقبتی مهمی که می بایست در مورد خود فرابگیرید، تمرین هایی است که به شما برای تنفس عمیق و مداوم کمک زیادی می کند. به طوری که تکرار و مداومت این تمرین ها موجب می شود در موقع بروز حمله، به صورت ناخودآگاه عمیق تر نفس بکشید و زودتر به آرامش برسید.
 • استفاده از فواید مدیتیشن و سایر تکنیک های آرامش بخش: استفاده از برخی تکنیک ها مانند مدیتیشن و یوگا، ماهیچه های شما را برای حفظ آرامش در زمان وحشت و اضطراب، یاری نموده و انجام منظم این تکنیک ها، مانع از گرفتگی عضلات در هنگام حمله و همچنین آرامش بیشتر و درمان ترس و نگرانی خواهد شد.
 • بهبود روابط با خانواده و دوستان: از جمله عوامل مهم تشدیدکننده پانیک و علائم اضطراب ناشی از آن، انزوا و قطع ارتباط با اطرافیان و دوستان است. برای مراقبت بیشتر از خود و درمان پانیک، بهتر است هرچه سریع تر روابط خود را با خانواده و دوستانتان تقویت کنید و با این کار از نگرانی های خود برای حملات ناگهانی بکاهید. در صورتی که در شرایطی هستید که دسترسی به اطرافیانتان مقدور نیست و یا از آن ها دور هستید، سعی کنید افراد جدیدی را به زندگی خود وارد کرده و از حمایت معنوی آن ها بهره مند شوید.
 • ورزش منظم: بهترین مسکن برای درمان اضطراب و به خصوص حمله پانیک، ورزش کردن است. اگر بتوانید هر روز نیم ساعت از وقت خود را صرف انجام ورزش هایی مانند؛ دویدن، راه رفتن، رقص و… کنید، شاهد تغییرات روحی مثبت در خود و کاهش استرس و نگرانی ناشی از حمله خواهید بود.
 • خواب کافی: درمان بی خوابی نیز ازجمله راه های بسیار ساده برای رهایی از پانیک است. سعی کنید شرایط یک خواب آرام و با کیفیت را برای خود مهیا کرده تا بتوانید اضطراب خود را کم کنید. حدود ۷ الی ۹ ساعت خواب راحت و بدور از هرگونه نگرانی، توصیه اغلب روانشناسان برای درمان پانیک است.

درمان پانیک با کمک مشاوره

در کنار مراقبت های ویژه ای که فرد از خود به عمل می آورد، استفاده از مشاوره های روان درمانی نیز برای رهایی از این اختلال بسیار موثر واقع می شود. در واقع مشاور با استفاده از درمان شناختی رفتاری کمک می کند که فرد با مشکل و نگرانی هایی که موجب اضطراب و وحشت او می شود، به صورت واقع بینانه، مواجه گردد. مثلا اگر ترس از رانندگی دچار حمله می شوید، راهکارهای لازم برای مقابله با چنین شرایطی به شما ارائه می شود تا از وقوع فاجعه جلوگیری نماید.

در روش مشاوره درمانی، همچنین از تکنیک مواجهه نیز برای رهایی از پانیک استفاده می شود. به طوری که با قراردادن شما در وضعیت حمله، عملکردتان را مورد بررسی قرار داده و به تقویت نقاط قوت شما در حین ایجاد چنین شرایطی می پردازند که در ادامه توضیحات کاملتری را در مورد این تکنیک، ارائه می نمائیم.

درمان پانیک به وسیله تکنیک مواجهه یا افشا

همانطور که اشاره شد، تکنیک مواجهه یکی از روش های درمان اختلال پانیک محسوب می شود که فرد در یک شرایط مشابه با زمان حمله قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید که این شرایط کاملا تحت کنترل و ایمن است. در این روش، یک نوع شبیه سازی از زمانی که شما در وضعیت حمله قرار می گیرید ساخته شده و به این صورت احساساتی را که در آن لحظات تجربه می کنید، بازسازی می شود.

در این روش شما پس از چندین بار تکرار موقعیت حمله، توانایی کنترل حالات خود را به دست می آورید و به این صورت ترس شما کمتر می شود. تکنیک مواجهه یا افشا برای درمان فوبیا و ترس از حضور در جای شلوغ مانند آگروفوبیا نیز کارایی دارد و به این وسیله آنقدر شما را با شرایطی که از آن وحشت دارید، مواجه می کنند تا ترس شما کاملا از بین برود. درواقع پس از انجام این تکنیک متوجه خواهید شد که قرارگرفتن در یک موقعیت خاص، هیچ نوع آسیب یا ترسی برای شما نداشته و می توانید احساسات خود را مدیریت کنید.

مشاوره خانواده  رایکو، آماده ارائه راهنمایی های بیشتر در زمینه حمله پانیک می باشد و در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات کاملتر، می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

درمان پانیک با استفاده از دارو

یکی از روش های موثر و حرفه ای برای درمان پانیک، دارو درمانی است که نتایجی قابل مشاهده در رفع علائم و عوارض ناشی از این بیماری ارائه می دهد. معمولا در هنگام مراجعه افراد به پزشک، داروهایی که به آن ها اشاره می کنیم، تجویز می شوند:

تجویز دارو ضد افسردگی (SSRI و SNRI)

این داروها معمولا به چند هفته زمان برای نشان دادن نتایج خود، نیاز دارند و باید به صورت مداوم و نه فقط در هنگام حمله، مورد استفاده قرار بگیرند تا بتوانید از تاثیرات آن ها بهره مند شوید. البته همانند تمام داروهای شیمیایی، مصرف این قرص ها با عوارضی نیز همراهند که با توجه به دوز مصرفی و شدت نیاز به آن ها به صورت سردرد، تهوع و احساس خواب آلودگی شدید، نمایان می گردد. معمولا پزشک، تجویز این داروها را از دوز پایین، آغاز می کند.

مسدود کننده های بتا (Beta-blockers)

این دارو را نمی توان داروی پیشگیری از پانیک دانست اما معمولا استفاده از آن قبل از وقع حمله، موجب کنترل و جلوگیری از بروز برخی علائم می شود.

بنزودیازپین ها

این نوع دارو، جزء آرام بخش ها به شمار می رود و مصرف آن برای افراد مبتلا به پانیک، موجب کاهش چشمگیر نشانه های این اختلال خواهد شد. توجه داشته باشید که بنزودیازپین ها، شدیدأ اعتیاد آور هستند و مصرف دائمی آن، موجب وابستگی جدی فرد خواهد شد. به همین دلیل می بایست حتمأ با نسخه و تحت نظارت پزشک، مصرف شود.

برای استفاده از کلیه مواردی که به عنوان داروی رهایی از پانیک معرفی نمودیم، نیاز به دستور پزشک کاملا ضروری است و حتمأ لازم است پیش از شروع دارو درمانی، بررسی های لازم در مورد وضعیت جسمی و شرایط شما در موقع حمله، توسط پزشک صورت بگیرد. معمولا برای کنترل عوارض داروها، میزان دوز تجویزی از کم شروع می شوند.

سوالات متداول

۱- چطور می توان به فردی که دچار حمله پانیک شده، کمک کرد؟

اگر در اطرافیان شما فردی دچار حمله پانیک شد، آرامش خود را حفظ کرده و سپس او را تشویق کنید که چند نفس عمیق بکشد و آرام باشد و در نهایت نیز با صحبت های خود، او را آرام کنید.

۲- آیا در هنگام حمله، تمرین فیزیکی خاصی برای آرامش فرد وجود دارد؟

پس از آنکه توانستید فرد را کمی از اضطراب به وجود آمده دور کنید، می توانید با برخی تمرینات کششی ساده و حرکات دادن به دست و پاهای فرد، عضلات او را از گرفتگی خارج کرده و آرام کنید.

۳- استفاده از یوگا و مدیتیشن چقدر در درمان پانیک موثر است؟

بله، انجام برخی تکنیک های یوگا و مدیتیشن، به ریلکس شدن فرد کمک زیادی می کند و احساس تمرکز و کنترل افکار در فرد بیشتر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حمله پانیک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام یه سوال داشتم خواهر من هرچند وقت ی بار این حملات بهش دست میده ما واقعا هول میکنیم نمیدونم باید چیکار کنیم شما میگید چیکار کنیم؟

  1. با سلام، در برابر افرادی که دچار حملات پانبک میشوند لازم است به مواردی مانند: کمکش کنید ابتدا نفس عمیق بکشد، روی صندلی بنشیند، دستانش را روی شکم بگذارد، نفس کشیدن با بینی فراموش نشود، در شمارش یک و دو، نفس را حبس کند و با شماره سه و چهار هوا را از دهان خارج کند، تکرار این تمرین جهت کاهش استرس بسیار موثر است.

  1. با سلام، علائم حملات پانیک شامل: احساس عذاب قریب الوقوع یا خطر، ترس از دست دادن کنترل یا مرگ، ضربان قلب تند، تعریق، لرزیدن، تنگی نفس یا فشار در قفسه سینه، لرز
   گرگرفتگی، حالت تهوع، کرامپ شکم، درد قفسه سینه، سردرد، سرگیجه، سبکی سر یا غش، تهوع یا احساس سوزن سوزن شدن و احساس غیر واقعی بودن یا جدا شدن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره