ازدواج

سوالات مشاوره ازدواج و قبل از ازدواج

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اقدام و تصمیم گیری برای ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر شخص می باشد به همین دلیل آموزش دیدن و یاد گرفتن مهارت هایی که به تصمیم گیری درست ما کمک کند اهمیت زیادی دارد. مشاوره ی پیش از ازدواج می تواند کمک شایانی در این زمینه به دختر و پسری که تصمیم به ازدواج گرفته اند کند. مشاوره پیش از ازدواج به این معنی نیست که ما یک جواب آری یا خیر از مشاور بشنویم ، بلکه مشاور سعی می کند شما را در جریان مشکلات و سختی های راهی که پیش گرفته اید قرار دهد تا شما یاد بگیرید در مواقعی که با این مشکلات مواجه شدید چگونه این مسئله را حل کنید. این مسئله را باید در نظر بگیرید که همسر شما در یک خانواده با فرهنگ و عقاید متفاوت بزرگ شده است و شما باید یاد بگیرید که با وجود این تفاوت ها چگونه زندگی خوبی را برای خودتان بسازید. اغلب زوج هایی که تصمیم به ازدواج می گیرند ، از اهمیت و ضرورت مشاوره قبل از ازدواج آگاه نیستند و با خودشان می گویند که ما کاملا یکدیگر را می شناسیم و نیازی به مشاوره ازدواج نداریم. اما هستند زوج هایی که قبل از اقدام به ازدواج برای شناخت بهتر همدیگر تصمیم می گیرند که از یک مشاور خوب کمک بگیرند. در ادامه ی مطلب به طور مختصر راجع به اهمیت و ضرورت مشاوره پیش از ازدواج ، سوالات مهم قبل از ازدواج و مشکلاتی که ممکن است زندگی مشترک شما را تهدید کند صحبت می کنیم.

نحوه ی انجام مشاوره ی قبل از ازدواج چگونه است ؟

 

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

قبل از هر چیزی باید یک مشاور خوب انتخاب کنید. بهتر است به یک روانشناس بالینی که تخصص مشاور پیش از ازدواج دارد مراجعه کنید.جلسات مشاوره ی پیش از ازدواج بصورت فردی و زوجی صورت می گیرد. هر دو طرف باید در جلسات مشاوره صداقت داشته باشند ، زیرا مشاور قرار نیست هیچ کدام از صحبت های ما را به طرف مقابل بگوید. مشاور در جلسات از آزمون ها و تست های پیش از ازدواج استفاده می کند و با توجه به جواب تست های انجام شده به یک سری از خصوصیات هر دو طرف دست می یابد. هدف شما از این مشاور انتخاب صحیح و مناسب همسر خود برای یک عمر زندگی است ، پس باید به تمامی صحبت های مشاور گوش بدهید و به سوالاتی که از شما می پرسد با صداقت جواب بدهید. این را باید در نظر داشته باشید که قرار نیست مشاور به شما بگوید که ازدواج کنید یا خیر هدف مشاور فقط آشنا کردن شما با برخی از مشکلات پیش رو می باشد که امکان پیش آمدن آن ممکن است بسیار کم باشد.


در جلسه ی مشاوره چه چیزهای را بگویم؟

اگر جلسه ی مشاوره بصورت زوجی است و شما در حضور همسرتان نمی توانید یکسری از مسائل را بیان کنید بهتر است از گفتن آن خودداری کنید. و آن را در فرصتی مناسب با مشاور خود در میان بگذارید، لازم نیست تمامی مسائل خانوادگی خود را بازگو کنید، فقط اگر مطلب و موضوعی است که فکر می کنید فهمیدن آن در گذر زمان ممکن است باعث بروز مشکل درزندگی تان شود را بیان کنید.


بهترین زمان مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج چه زمانی است؟

بهترین زمان مراجعه به مشاوره نه زمانی است که دو نفر مدت زیادی را باهم بودند و علاقه و احساسی بین آنها شکل گرفته است و نه زمانی است که هنوز هیچ صحبتی با یکدیگر نداشته اند. بهترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که دو نفر حداقل ۱۰ ساعت با یکدیگر راجع به مسائل مختلف صحبت کرده اند.

معمولا تعداد جلسات مشاوره پیش از ازدواج ۶ تا ۱۰ جلسه می باشد که اگر جلسات مشاوره خوب پیش برود ، نهایت ۳ تا ۴ جلسه ۱.۵ ساعتی کافی است ، اما اگر لازم باشد که مشاور درباره ی ریسک های این ازدواج صحبت کند تعداد جلسات را بیشتر می کند.

شاید برای خیلی از شما سوال باشد که می شود جلسه ی مشاوره را بصورت فردی انجام داد یا خیر؟

این مسئله وجود دارد که گاها یکی از طرفین به مشاور مراجعه کند، این موضوع هیچ ایرادی ندارد، اما گاها پیش می آید که یکی از زوجین در محل کار یا از طریق دوست و آشنایی به یک مشاور مراجعه می کند و طرف دیگر به مشاور دیگر این موضوع باعث می شود که در تصمیم گیری های دو نفر مشکل به وجود بیاید از این رو بهتر است هر دو نفر به یک مشاور مراجعه کنند تا مشاور صحبت های هر دو آنها را بشنود و زوجین را برای تصمیم گیری درست راهنمایی کند.


آیا انجام تست های قبل ازدواج موثر است یا خیر ؟

 تست هایی که مشاوران پیش از ازدواج در جلسه ی مشاوره از خانم و آقا می گیرند می تواند برای شناخت دو طرف به مشاور کمک شایانی کند. برای مثال مشاور با انجام تست های روانشناسی متوجه می شود که یکی از زوجین درونگرا است ، احساسات خود را نمی تواند بیان کند ، خلوت و تنهایی را دوست دارد و … در مقابل طرف دیگر برون گرا می باشد، جمع های شلوغ و دوستانه را دوست دارد و احساسات خود را به راحتی بیان می کند و … حال وظیفه ی مشاور این است که دو طرف را با این تفاوت ها آشنا کند تا این تفاوت ها باعث بروز مشکلات در آینده نشوند که در نتیجه منجر به مشاوره طلاق مرد و زن شود. گاهی مشاور از طریق همین تست های روانشناسی به یک سری از مسائل دست پیدا می کند که ناچار می شود به طرفین بگوید که شما فعلا آمادگی فکر کردن به ازدواج را ندارید، سپس مشکل فرد را حل کند و فرد را آماده تصمیم گیری به ازدواج درست و عاقلانه کند. 


عوامل موثر بر ازدواج:

عوامل موثر بر ازدواج دو دسته می باشد، یکی عوامل پیش بینی کننده ازدواج و دیگری عوامل حمایت کننده ی ازدواج. برای مثال فردی همه ی نکات مثبت ازدواج اعم از: لحاظ موقعیت شغلی، استقلال مالی، تحصیلات و دیگر مواردی که جزء فاکتورهای مهم ازدواج است را دارد اما با انجام تست ها و مراجعه به مشاور قبل از ازدواج مشخص می شود که این فرد دارای اختلال روانی است ، در این صورت ابتدا باید این مسئله ی جدی و مهم را با کمک یک روانشناس حل کند سپس به ازدواج فکر کرده و اقدام کند. 


در نهایت:

شاید بسیاری از کسانی که به مشاور مراجعه می کنند ، بعد از اینکه مشاور تمامی مشکلات پیش آمده و ریسک های موجود را به آن ها می گوید در آخر ، باز هم از روی احساسات تصمیم به ازدواج می گیرند و چشم خود را بر روی مشکلات می بندند. همین افراد در آینده با مشکلاتی مواجه می شوند که مشاور پیش از ازدواج ریسک های این مشکلات را به آنها بازگو کرده بود ، پس پیشنهاد می شود که اگر به مشاور پیش از ازدواج مراجعه می کنید، حتما به گفته های مشاور برای تصمیم گیری بهتر و ساختن زندگی خوب و پر از آرامش اهمیت دهید و چنانچه مشکلی در این زمینه داشتید می توانید با مرکز مشاوره خانواده تلفنی رایکو تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را در این مورد در اختیارتان قرار بدهند.

سوالات متداول

۱- مشاوره ازدواج به چه صورت انجام می شود؟

معمولا اولین جلسات مشاوره به صورت انفرادی برگزار می شود و روانشناس با مصاحبه و مشاوره و انجام تست های مختلف سعی به شناخت خصوصیات و ویژگی های طرفین می کند و پس از جلسات انفرادی ، جلسات با حضور طرفین برگزار می گردند و نکته ی حائز اهمیت این است که باید هر دو طرف ، صداقت کامل در بیان موضوعات گوناگون را داشته باشند و نهایتا باتوجه به تیپ شخصیتی و ویژگی های مهم ، مسائل آشکارتر می شوند و تصمیم گیری راحت تر و آگاهانه تر انجام می شود.

۲- آیا انجام مشاوره ازدواج به صورت تلفنی امکان پذیر می باشد؟

برخی از افراد با وجود احساس نیاز به مشاوره ، به دلیل مشغله های زندگی و یا دلایل مختلف ، نمی توانند این نیاز را برآورده سازند و باتوجه به ضرورت امر ازدواج نمی توان نیاز به مشاوره قبل از ازدواج را نادیده گرفت. مرکز مشاوره تلفنی رایکو برای این عزیزان نیز تدابیری اندیشیده تا بتوانند به صورت تلفنی با مشاوران و روانشناسان ، مسائل خود را مطرح کنند و راهنمایی جویند.

۳- ارکان مهم شناخت قبل از ازدواج کدامند؟

حضور در جلسات مشاوره ، رفت و آمد بین خانواده ها ، مسافرت ، گفتگو درباره ی ویژگی های شخصیتی و مسائل اقتصادی ، داشتن کفویت ظاهری ، آشنا شدن با ویژگی های خانوادگی و آداب معاشرت خانوادگی ، شناخت علایق جنسی و احساسات و به صورت کلی شناخت موضوعاتی که برای طرفین حائز اهمیت است قبل از ازدواج امری ضروری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام پسری ۲۶ ساله هستم ک به خواستگاری دختری ۱۷ ساله رفتم ک از فامیل خیلی نزدیک هست اما پدر دختر جواب منفی داد و گفت دختر میدیم دختر میگیریم اینم بگم ک ایشون قبلا واسه خواستگاری از برادر زاده م جواب نه شنیده بودن حالا به خاطر همین مخالفن به نظرتون چی کار کنم ک راضی بشن و لجبازی نکن دخترش منو دوس داره و گفته اگه بابام قبول نکنه خودشو میکشه حالا من چه طور باباش و راضی کنم لطفا راهنمایی کنید

    1. سلام . اگر خانم مورد علاقه ی شما تمامی شرایط همسری شما را دارد و کفویت و همتایی لازم وجود دارد ، بهترین راهکار برای جلب اعتماد و توجه پدر ایشان خواستگاری کردن به همراه خانواده است . سعی کنید به طور مستقیم اقدامی انجام ندهید و تعصب و سوگیری خاصی در رفتار خود نشان ندهید . اگر شرایط صحبت کردن شما در جلسات خواستگاری فراهم بود ، دلایل منطقی مبنی بر خوشبخت کردن دختر خانواده را بیان کنید و بعد به بیان دلایل احساسی بپردازید زیرا هر پدری موفقیت و خوشبختی فرزندان خود را از خداوند متعال خواستار است . ضمنا در صورتی که فرد معتمدی از سمت هر دو خانواده وجود داشته باشد که توانایی تاثیرگذاری داشته باشد ، میتواند به عنوان واسطه در این امر یاری رسان شما باشد . ممکن است این پروسه طولانی و زمان بر باشد دست از تلاش برندارید و در طول این مدت به هیچ وجه عملی را از روی عجله انجام ندهید و اجازه بدهید مقداری از مشکلات را زمان حل کند. و نهایتا با هوشمندی این مشکل را حل کنید و اجازه ندهید بین خانواده ها مشکل خاصی به وجود بیاید و در زندگی شما در آینده مشکل ساز شود و با موافقت هر دو خانواده اقدام به ازدواج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن