کودکان

مشاوره کودک و روش های صحیح تربیت فرزند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کودک و روش های صحیح تربیت فرزند با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مشاوره کودک یکی از انواع مشاوره ها در علم روانشناسی است که بر روی کار کردن با کودکانی که به یک بیماری ذهنی دچار هستند تمرکز دارد مثلا یک حادثه ی دلخراش را تجربه کرده اند یا با مشکلاتی در خانواده مواجه هستند. مشاوره کودک اغلب با بسیاری از مشکلاتی که برای بزرگسالان رخ می دهند نیز سروکار دارد مانند اضطراب یا افسردگی ؛ اما این نوع درمان بر تجزیه و تفکیک این مشکلات تاکید دارد به گونه ای که کودک بتواند درک درستی از آن ها داشته باشد. به زبان ساده تر ، مشاوره کودک راهی برای ایجاد ارتباط با کودکان و رفع مشکلات روحی و روانی آنهاست.

مشاوران کودکان متخصصانی هستند که می توانند از عملکرد درونی کودک که حتی برای نزدیک ترین افراد به او نیز قابل مشاهده نمی باشد ، آگاه شوند. مسئله بسیار مهمی که وجود دارد این است که امکان دارد کودک نتواند به شما بگوید که به چه نوع کمکی نیاز دارد بنابراین نقش مشاوره کودک در ایجاد حس اطمینان به کودک نسبت به روش های درمان مشاوره بسیار حیاتی است.

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزند

خانواده بیشترین تأثیر ممکن را در شکل گیری شخصیت کودک دارد. آگاهی والدین از شیوه های تربیتی و خصوصیات رشدی کودک در هر سن تأثیر بسیار زیادی در نوع برخورد و رفتار آن‌ها با فرزندشان دارد. بی‌شک تمام والدین خواهان بهترین شیوه تربیتی برای فرزندان خود هستند و تلاش می‌کنند تا امکانات لازم را برای رفاه فرزندان خود تأمین کنند.

اما گاهی والدین غافل از این هستند که روش های تربیتی آن ها در مورد فرزندانشان در بسیاری از مواقع اشتباه بوده و همین باعث ایجاد مشکلات رفتاری فراوان در کودکانشان می شود که در این مواقع مراجعه به یک روانشناس برای مشاوره تربیت کودک بهترین پیشنهاد می باشد.

در این رابطه ، روانشناسان کودک می‌توانند آگاهی و شناخت لازم و کافی را درزمینه مسائل تربیتی کودک ، شیوه های تربیتی ، برخورد مناسب با رفتارها و مشکلات کودکان و همچنین اطلاعات لازم را درباره نیازهای رشدی کودکان در سنین مختلف در اختیار والدین بگذارند تا والدین بتوانند بهترین و مناسب ترین برخورد را در برابر رفتارهای مشکل‌ آفرین فرزندانشان داشته باشند.

در چه مواردی باید از مشاوره کودک استفاده کرد

در چه مواردی باید از مشاوره کودک استفاده کرد
در چه مواردی باید از مشاوره کودک استفاده کرد

همه والدین در تربیت فرزندانشان ممکن است دچار مشکلاتی باشند و البته خیلی‌ها فکر می‌کنند که از مشاوره بی‌نیاز هستند و می‌توانند به تنهایی از پس این مسایل بر بیایند. گاهی  در دوران کودکی  مسایلی بوجود می‌آید که نیاز به مراقبت هایی تخصصی‌تر بوجود می آید ، در چنین شرایطی اگر والدین دیر متوجه مشکل شوند و سریع تر برای کمک گرفتن از متخصص اقدام نکنند ممکن است فرصت های طلایی را از دست داده و آن وقت است که از این تأخیر پشیمان خواهند شد. در اینجا دستور العملی ارائه داده می شود که والدین بدانندچه زمانی فرزندشان نیازمند مشاوره کودک می شود:

  • افسردگی طولانی کودک
  • گوشه گیری و بی‌علاقگی کودک به ارتباط اجتماعی
  • احساس عصبانیت و خشم زیاد و طولانی در کودک
  • احساس اضطراب و نگرانی مداوم کودک
  • احساس مسئولیت و گناه نسبت به دیگران
  • اضطراب جدایی از والدین
  • اختلال تمرکز و توجه درکودک
  • زندگی در رویای گذشته
  • تغییر در عادات روزانه مانند خوردن و خوابیدن
  • احساس ناتوانی والدین برای حل مشکلات

تجربیات مشاوره کودک در تربیت فرزند

از دیدگاه مشاوره کودک ، تربیت فرزند ، قلق‌هایی دارد که هر پدر و مادری باید آن‌ها را یاد بگیرند. تجربه‌ی روانشناسان و مشاوره کودک نشان داده است که برخی از این قلق‌ها با تجربه‌ی والدین در حین تربیت فرزند به دست می‌آید و برخی هم از طریق یادگیری.

پدر و مادرها معمولاً وقتی در تربیت فرزندشان با مشکل روبه‌رو می‌شوند، راه‌های زیادی را برای حل آن مشکل امتحان می‌کنند. تجربه‌ی مشاوره کودک نشان داده است وقتی که والدین خونسردی خود را حفظ می‌کنند مشکل پیش آمده را بهتر مدیریت می‌کنند اما به هنگام عصبانیت ، وضعیت نامناسبی به وجود می‌آید و همه‌چیز خراب‌تر می‌شود. چرا که بچه‌ها از والدین تقلید می‌کنند و کارهایی را که آنها انجام می‌دهند را یاد می‌گیرند و انجام می‌دهند: عصبانی می‌شوند ، کنترل خود را از دست می‌دهند و پرخاشگری می‌کنند.

تجربه‌ی والدین و مشاوره تربیت کودک نشان می‌دهد که کنترل خشم و ناراحتی و راهنمایی دوستانه و مهربانانه‌ی کودک ، بسیار سخت و چالش‌برانگیز است ؛ اما برای تربیت مناسب فرزندان ، امری ضروریست. مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد والدینی که بتوانند در این شرایط خشم و ناراحتیشان را کنترل کنند ، نه تنها می‌توانند در تربیت فرزند موفق‌تر عمل‌کنند ، بلکه می‌توانند بر خود نیز مسلط‌تر شده و زندگی شادتری داشته باشند.

راهکارهای تربیت فرزند از دیدگاه مشاوره کودک

راهکارهای تربیت فرزند از دیدگاه مشاوره کودک
راهکارهای تربیت فرزند از دیدگاه مشاوره کودک

 تأثیر رفتار والدین بر تربیت فرزند

تجربه‌ و مشاهدات مشاوره کودک نشان می‌دهد که کودکان مقررات عاطفی را از والدین یاد می گیرند. ممکن است که بچه‌ها همیشه چیزی را که ما می‌گوییم انجام ندهند ، اما همیشه در نهایت کاری را که ما انجام می‌دهیم، انجام می‌دهند. اگر والدین در حال شوخی مشغول پرتاب کردن اشیا ، به هم کوفتن درب‌ها و یا فریاد زدن باشند ، پس فرزندان هم همان خواهند کرد. اگر بتوانیم آرام باشیم ، متوجه می‌شوند که در حین ناراحتی ، ضرورتی ندارد که واکنشی نشان دهند. یعنی آنها هم این را از ما یاد می‌گیرند و به هنگام ناراحتی آرامش خود را حفظ می‌کنند.

 تأثیر ایمنی عاطفی بر تربیت فرزند

مشاوره کودک به ما می آموزد که ایجاد ایمنی عاطفی برای فرزندان ، به آن ها اجازه می‌دهد تا بهبودی ، رشد و موفقیت داشته باشند. بچه‌ها هم مثل ما می‌خواهند احساس شادی و ارتباط داشته باشند. اما گاهی اوقات ترس و خشم آن ها را مغلوب می‌کند. آرامش ما مسیری را برای ارتباط دوستانه به آن ها می‌دهد. هنگامی که آن‌ها احساس بهتری داشته باشند ، بهتر هم عمل می‌کنند.

 تأثیر محیط آرام بر تربیت فرزند

مطالعات روانشناسی و تجربیات مشاوره کودک نشان می‌دهد هنگامی که والدین محیط آرامی را برای فرزندان خود فراهم می‌کنند ، آنها احساس امنیت کرده و احساسات خود را تجربه می‌کنند. با این کار بچه‌ها یاد می‌گیرند که احساسات فقط بخشی از انسان بودن هستند و لازم نیست از آنها بترسند یا با آن ها مقابله کنند.

  تأثیر درک متقابل بر تربیت فرزند

کارشناسان مشاوره کودک معتقدند وقتی به بچه ها احترام گذاشته می شود آنها احساس می‌کنند که توسط ما درک شده‌اند، دستورالعمل‌ها و راهنمایی­های ما را بهتر دنبال کنند. آنها یاد می‌گیرند همیشه چیزی را که می‌خواهند دریافت نمی‌کنند. اما در نهایت به چیزی بهتری از آن دست می‌یابند و از این طریق والدین خود را درک می‌کنند. حتی وقتی که به آنها نه می‌گویند. بدین ترتیب کودک راهنمایی­ های والدین را بیشتر می‌پذیرد و قوانین آن‌ها را بیشتر دنبال می‌کنند.

 تأثیر مشغله‌های کاری بر تربیت فرزند

 تأثیر مشغله‌های کاری بر تربیت فرزند
تأثیر مشغله‌های کاری بر تربیت فرزند

روانشناسان اصطلاحی دارند که می‌گوید کودکان فشارسنج حساس خلق و خو و تنش‌های والدین هستند. تجربه‌ی مشاوره کودک نشان می‌دهد اگر مسئله‌ای ذهن والدین را درگیر کرده‌ باشد ، ممکن است به صورت ناخودآگاه بر فرزند غلبه کرده و عملکرد آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که مشغله‌های فکری و کاریتان زیاد شده باشد. در این مواقع مشاهده کرده‌اید که رفتار فرزندتان هم نسبت به شما تغییر می‌کند.

 تأثیر نوع رفتار والدین بر تربیت فرزند

تجربه‌ی مشاوره کودک نشان داده است هنگامی که والدین رفتار متفاوتی با فرزندان دارند و به شکل متفاوتی پاسخ آن‌ها را می‌دهند ، فرزند هم چنین رفتاری با آن‌ها می‌کند. کارشناسان مشاوره کودک معتقدند همواره رفتار کودک به علاوه پاسخ والدین به آن رفتار ، مشخص کننده نتیجه یا پیامد نهایی رفتار کودک است.

هنگامی که والدین برآشفته می‌شوند و بدون تفکر واکنش نشان می‌دهند ، فقط اوضاع را بدتر می‌کنند. در مقابل وقتی والدین با آگاهی بیشتری به رفتار کودکان پاسخ می‌دهند و با آن‌ها ارتباط مثبت و سازنده برقرار می‌کنند ، اوضاع را بهتر کرده و عشق بیشتری را به وجود می‌آورند.

تجربه‌ی مشاوره کودک و روانشناسان نشان داده است که یادگیری کنترل احساسات یک فرایند مادام العمر است و باید در زندگی افراد جاری شود. داشتن یک رفتار مقطعی و گذرا نمی‌تواند تأثیر چندانی بر تربیت فرزند داشته باشد. می توانید از همین امروز شروع کنید. هنگامی که ناراحت می شوید ، صبر کنید تا به آرامش برسید. فقط نفس بکشید و خودتان را با شفقت و مهربانی نگه دارید. قبل از اینکه کاری بکنید اول باید آرام شوید.

بهترین روشهای تربیت کودک

زمانی که از تربیت کودک به بهترین روش صحبت به میان می آوریم در ذهن بیشتر افراد ، تربیت با تنبیه کودک تداعی می شود یعنی والدین به اشتباه کلمه تنبیه را به جای تربیت کودک استفاده می کنند پس به همین منظور لازم به نظر می رسد که در ابتدا معنی کلی و منظور از تربیت را بیان کنیم.

معنی لغوی تربیت، رشد دادن انسان ها به طور کامل است و منظور ما از تربیت ، استفاده از مجموعه ای از روش های مثبت برای تعلیم یا پرورش افراد به شیوهای مثبت و خلاقانه است در واقع با به کار بردن شیوه های مختلف تربیت به کودکان می آموزیم که چه رفتاری مثبت و چه رفتاری منفی است و یا به عبارتی به آن ها می آموزیم که چطور رفتار کنند تا مورد پسند جامعه و والدین قرار بگیرد .

درک شخصیت و خلق و خوی کودک یکی از اصلی ترین شیوه های تربیتی مناسب کودکان است که سبب شناسایی بهتراستعدادها و تمایلات کودکان نیز می شود. روش های متفاوتی برای تربیت کودک وجود دارد که والدین می توانند با آگاهی از آن ها کودکان خود را تربیت کنند و یک روش قطعی و صحیح برای تربیت کودکان وجود ندارد.

مرکز مشاوره خانواده رایکو، مشاوره دهنده ی تخصصی در زمینه مشاوره کودک و روش های صحیح تربیت فرزند ، پاسخگوی سوال های شما به صورت تلفنی از سراسر کشور می باشد.

انواع مختلف تربیت کودک

انواع مختلف تربیت کودک

تربیت فرزند بر اساس ۴ شیوه با توجه به تفاوت های فردی صورت می گیرد به بیان دیگر والدین باید بر اساس شخصیت کودک و سبک فرزند پروری خود از شیوه های تربیتی زیر استفاده کنند .

الف ) محبت کم ، محدودیت کم : در این نوع شیوه تربیتی والدین محبت کمی نسبت به فرزندان نشان می دهند و قانون و قاعده خاصی در بین آنان حکم فرما نیست به عبارتی از شیوه فرزند پروری آزادانه استفاده می کنند .

ب ) محبت کم ، محدودیت زیاد : در این نوع تربیت باز هم والدین محبت کمی به فرزندان نشان می دهند ولی محدودیت و قوانین زیاد و غیر قابل تغییری برای فرزندان خود وضع می کنند در واقع از سبک فرزند پروری دیکتاتورانه استفاده می کنند .

ج ) محبت زیاد ، محدودیت کم : در این نوع تربیت والدین محبت زیادی به فرزندان خود می ورزند و در ما بین آن ها قوانین خاصی برای انجام کارها وجود ندارد به این نوع از سبک فرزند پروری سهل انگارانه می گویند .

د ) محبت زیاد ، محدودیت زیاد : در این نوع تربیت والدین به یک اندازه از محبت و قوانین در کارها نسبت به فرزندان خود برخوردار هستند یعنی در موقع لزوم با مهربانی با فرزندان رفتار می کنند و در کارها از نظم و قاعده و قانون خاصی برخوردارند ، به عبارتی این والدین از سبک فرزند پروری دمکراتیک برای تربیت کودک خود استفاده می کنند

می توان بهترین نوع تربیت را سبک فرزند پروری دمکراتیک دانست چراکه در این نوع تربیت کودک هم از محبت مناسب و به موقع والدین برخوردار می شوند و هم در کارها باید از قواعد خاصی که مد نظر والدین است پیروی کنند و از همه مهم تر فردیت کودک به عنوان یک شخص دارای ارزش حفظ می شود.

نکات مهم برای تربیت صحیح فرزند

اگر از شیوه های تربیتی متفاوت برای کودکان استفاده می کنید ، رعایت این نکات برای تربیت کودکان بسیار مهم است:

احترام به شخصیت کودک

احترام به شخصیت کودک سبب می شود آن ها این احترام را ببینند و در مقابل به شما احترام بگذارند پس بهتر است همان گونه که دوست دارید با شما رفتار شود با کودکتان رفتار کنید.

در استفاده از روش های تربیتی صبور باشید

اگر از یک شیوه نتیجه نگرفتید مایوس نشوید و آن را ادامه دهید وهرگز قواعدتان را زیر پا نگذارید.

شیوه تربیتی متناسب با کودک خود را بیابید

قبل از تنبیه منظورخود را به کودکان بفهمانید زیرا گاهی اوقات والدین منظور خود را به درستی بیان نمی کنند و یا ازکودکشان توقع فراوان دارند.

به دنبال ریشه بعضی رفتارها در کودکانتان باشید

علت رفتار ناشایست کودکتان را بشناسید زیرا برخی کودکان اگر از واقعه یا حادثه ای متاثر شوند ، در واکنش به آن دست به رفتارهای نادرست و غیرقابل توجیه می زنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کودک و روش های صحیح تربیت فرزند با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن