کودکان

بهترین سبک های فرزند پروری صحیح چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سبک های فرزند پروری صحیح با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

فرزند پروری و تربیت درست و اصولی فرزندان ، از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ چرا که این امر آینده و شخصیت آن ها را خواهد ساخت. با پیشرفت علم روانشناسی ، سبک های متعددی برای تربیت درست فرزند ، پیشنهاد می گردد که تمامی جنبه های پرورش آن ها را شامل می شوند. انتخاب این سبک ها به شرایط حاکم بر خانواده و همچنین شرایط روحی و روانی فرزندان و سن و سال آن ها بستگی خواهد داشت و والدین با انتخاب یکی از این روش ها می توانند از نتیجه بخش بودن اقدامات خود اطمینان حاصل نمایند.

اما اگر قصد دارید با سبک های فرزند پروری صحیح آشنا شوید ، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. زیرا تلاش ما معرفی بهترین این سبک ها به شما می باشد.

معیارهای تعریف یک سبک فرزند پروری

معیارهای تعریف یک سبک فرزند پروری
معیارهای تعریف یک سبک فرزند پروری

از گذشته تا به امروز، تحقیقات گسترده ای در خصوص شیوه های مختلف پرورش و مشاوره تربیت کودک صورت گرفته است. روانشناسان برای تعریف یک شیوه مناسب ، معیارهای مختلفی را در نظر می گیرند و سعی دارند تا بهترین تجربیات خود در این زمینه را به کار گیرند.

شرایط فرزندان

سبک پیشنهاد شده توسط روانشناسان و مشاوران باید به گونه ای باشد که بتوان با اطمینان خاطر به آن پرداخت و دیگر نگرانی در مورد درستی و نتیجه بخش بودن آن وجود نداشته باشد. نمونه ای از این معیارها ، در نظر گرفتن شرایط سنی فرزندان است. مسلما به کارگیری یک سبک فرزند پروری برای همه سنین ، مناسب نخواهد بود. از سوی دیگر ، شرایط روحی و جسمی فرزند نیز به عنوان یک معیار مهم شناخته می شود که همواره مورد توجه روانشناسان و صاحب نظران قرار می گیرد.

به عنوان مثال ، شرایط کودکی که تنها با یکی از والدین خود زندگی می کند ، یا کودکی که از یک مشکل جسمی یا روانی رنج می برد ، برای به کارگیری یک سبک مقتدرانه مناسب نخواهد بود.

از سوی دیگر شرایط و روحیه والدین نیز برای روانشناسان ، به عنوان یک فاکتور مهم تلقی می گردد. قطعا والدینی که در محیطی آرام ، پرورش یافته اند ، می توانند به راحتی با یک سبک پرورش ملایم و به دور از خشونت کنار آیند. این دقیقا همان سبکی است که روانشناسان می کوشند تا همه والدین آن را در پیش گیرند.

اعتقادات والدین

برخی از والدین ترجیح می دهند تا شیوه سخت گیرانه ای را انتخاب کنند و فرزندان خود را مطابق با قوانین حاکم بر خانواده تربیت نمایند. به گونه ای که فرزندشان مسئولیت پذیر بوده و خارج از آن چه که به او آموزش داده می شود ، کاری انجام ندهد. عده دیگری از والدین اعتقاد دارند که شیوه فرزند پروری دارای انعطاف بالایی باشد. به طوری که کودک ، خودش اکثر قوانین را بشناسد و زمینه کسب تجربه در هر زمینه ای برای او فراهم باشد.

والدین می خواهند فرزند خود را به گونه ای بزرگ نمایند که هیچ سختی را تجربه نکرده و با استفاده از امکاناتی که برای او فراهم شده است ، زندگی بی دغدغه ای را داشته باشد. این نگرش قطعا آرزوی همه پدران و مادران است. اما چه سبک فرزند پروری را می توان به کار برد تا این خواسته محقق گردد. برای یافتن پاسخ این پرسش ، در ادامه مهم ترین ویژگی های یک سبک صحیح فرزند پروری را معرفی خواهیم نمود.

۱۰ ویژگی اصلی یک سبک فرزند پروری مناسب

با توجه به مطالبی که بیان شد ، یک سبک فرزندی پروری مناسب ، همان سبکی است که توسط روانشناسان و با توجه به فاکتورهای مطرح شده ، تعریف شده است. در این سبک ویژگی های رفتاری و اخلاقی والدین بسیار مورد توجه قرار می گیرد. چرا که این والدین هستند که در آخر باید سبک مورد نظر را پیاده نمایند. کنترل احساسات فرزندان ، کنترل ذهن و مراقبت از سلامتی آن ها امری است که باید در سبک انتخابی ، دارای اولویت باشند. در این جا مشاوره خانواده رایکو تصمیم دارد تا به ۱۰ ویژگی یک سبک فرزند پروری که آن را به بهترین سبک ممکن تبدیل خواهد کرد ، اشاره کند.

با فرزند خود ارتباط صمیمانه ای برقرار نمایید

برقراری ارتباط صمیمی با فرزند
برقراری ارتباط صمیمی با فرزند

توجه داشته باشید که دوستی با فرزندانتان می تواند مهم ترین قدم در تربیت و پرورش او باشد. والدین باید به گونه ای با فرزند خود ارتباط برقرار نمایند که بتوانند به راحتی با او صحبت نموده ، شرایط موجود را برای او توضیح دهند و انتظارات مثبت خود را از او بخواهند. از سویی دیگر فرزندان ، با چنین والدینی به راحتی گفت و گو کرده و هر آن چه که در طول روز برایشان اتفاق افتاده باشد را بازگو خواهند کرد و این دقیقا همان چیزی است که هدف یک سبک فرزند پروری صحیح خواهد بود.

در واقع مقصود این است که فرزندان به جای آن که مشکلات خود را با دیگران در میان بگذارند و یا حتی پیش از آن که دوستانشان را از مشکل یا دغدغه خود آگاه کنند، با پدر و مادر خود مشورت نمایند و راه حل را از آن ها بخواهند. در این صورت فرزندان گمراه نخواهند شد و مطابق با قوانین تعریف شده در خانواده، پرورش خواهند یافت.

انجام بازی های فکری نیز می تواند در این رابطه به شما کمک کند. زمانی که شما با کودکتان بازی می کنید، او را به خود نزدیک تر نموده و در ضمن می توانید مواردی را نیز در حین بازی به او آموزش دهید.

نه گفتن را به فرزند خود بیاموزید

این مورد را باید جز مهم ترین اصول تربیت فرزندان دانست. کسی که به راحتی بتواند در مقابل پیشنهادات تو خالی و وسوسه کننده “نه” بگوید ، در دام اتفاقات نامطلوب بعد از آن نخواهد افتاد. به عنوان مثال اگر دوستان فرزندتان از او بخواهند تا مصرف مواد مخدر را تجربه کند یا به او وعده شب بیدار ماندن در زمان امتحانات یا رهایی از دغدغه ها و نگرانی های روزمره را با مصرف داروها و مواد مخدر بدهند ، او به راحتی می تواند به آن ها “نه” گفته و درخواستشان را رد کند. بسیاری از افراد در مقابل چنین پیشنهاداتی احساس ضعف می نمایند و تصور می کنند که با رد درخواست دوستانشان مورد تمسخر آن ها قرار خواهند گرفت. این در صورتی است که با رعایت این نکته ، چنین احساسی به فرزند شما دست نخواهد داد ، زیرا او از درستی کار خود اطمینان دارد.

دوستان فرزندانتان را بشناسید

سعی کنید تا به گونه ای رفتار کنید که فرزندتان مشتاق باشد دوستان خود را به شما معرفی کند. برای مثال وقتی او در خانه از یکی از دوستانش که به تازگی با او آشنا شده ، زیاد تعریف می کند ،  با خوشحالی بگویید که مشتاق هستید این دوست تازه را ببینید. شما برای این کار می توانید دوستان فرزندتان را با اجازه والدینشان ،  به منزل خود دعوت کنید تا هم آن ها را بشناسید و هم اینکه به اخلاق و روحیات آن ها پی ببرید. با این کار به راحتی خواهید دانست که فرزندتان از چه کسانی تاثیر خواهد پذیرفت.

با معلمان و مربیان فرزندتان در ارتباط باشید

با معلمان و مربیان فرزندتان در ارتباط باشید
با معلمان و مربیان فرزندتان در ارتباط باشید

حتما در جلساتی بدون حضور فرزند خود ، در مورد وضعیت تحصیلی و رفتاری او و همچنین اتفاقاتی که ممکن است رخ داده باشند و شما در جریان نبوده اید ، اطلاعاتی را کسب کنید.

احترام بگذارید و احترام را بیاموزید

والدین باید در ابتدا خود ، احترام به قوانین و شخصیت دیگران را رعایت نمایند. زیرا فرزندان این موضوع را از پدر و مادر تقلید می نمایند. افرادی که به حقوق سایر شهروندان نیز توجه می نمایند و به تمامی اقشار جامعه ، چه کم درآمد و چه پردرآمد احترام می گذارند ، قطعا فرزندانی منظم و با فرهنگ به جامعه تحویل خواهند داد. این فرزندان ، به راحتی در کوچه و خیابان زباله نمی ریزند ، قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می نمایند ، هیچ کس را به خاطر زبان ، لهجه ، شغل ، نژاد ، محل زندگی و درآمد و… مورد تمسخر و سرزنش قرار نخواهند داد. از امکانات موجود در شهر و محل سکونت خود به درستی استفاده خواهند نمود و مشکلی را برای جامعه ایجاد نخواهند کرد.

به فرزندتان مسئولیت بدهید

از فرزند خود بخواهید تا یک کار را در یک زمان مشخص انجام دهد و گزارش آن را به شما ابلاغ نماید. به عنوان مثال ، مسئولیت مرتب کردن تخت ، لباس ها و وسایل اتاقش را به خود او بسپارید و یا مسئولیتی بدهید که به سایر اعضای خانواده نیز نفعی برساند. مثلا از او بخواهید تا در روزها و ساعتی مشخص ، به باغچه ها یا گلدان ها آب دهد و یا چراغ هایی را که بی دلیل روشن هستند ، خاموش کند و مواردی از این دست. با این کار فرزندتان هم یاد می گیرد که مسئولیت پذیر باشد و هم خواهد دانست که همیشه نباید خودش از کارهایی که انجام می دهد ، نفع ببرد و گاهی نیز باید کارهایی را به خاطر دیگران انجام دهد.

تغذیه فرزندتان را جدی بگیرید

پرورش جسمی کودک نیز از ویژگی های یک سبک مثبت فرزند پروری است. این که فرزندتان چه می خورد و در طول روز چه مواد غذایی را مصرف می کند در رشد ذهنی و جسمانی او موثر خواهد بود. فرزندی که از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد، آموزش های لازم در هر موضوعی را به خوبی فرا خواهد گرفت و امکان رشد و پیشرفت برای او فراهم خواهد شد.

استعدادهای فرزندتان را شکوفا نمایید

استعدادهای فرزندتان را شکوفا نمایید
استعدادهای فرزندتان را شکوفا نمایید

اگر استعدادهای فرزندتان از دوران کوچکی شکوفا گردد به یقین می توان گفت که آینده اش تضمین شده است. تصور کنید که شخصی بعد از چند سال کار در یک شرکت، به دلیل ورشکستگی یا تعدیل نیرو ، کار خود را از دست داده است. اگر این شخص به توانایی های خود آگاه باشد ، می تواند بعد از مدت کوتاهی به یک کار جدید مشغول گردد.

برای کشف استعداد فرزندتان ، در ابتدا ببینید که او به انجام چه کاری علاقه بیشتری دارد. مثلا اگر مشاهده می کنید که به نقاشی در مورد طبیعت علاقه مند است در حد توانتان از این موضوع استقبال کرده و او را در یک کلاس نقاشی ثبت نام کنید.

تنبیه و تشویق را فراموش نکنید

در گذشته تنبیه بیشتر از تشویق مورد توجه والدین قرار می گرفت. پدران و مادران تنبیه را برای کنترل فرزندان خود به کار می گرفتند و چون فرزندان مجبور به اطاعت می شدند ، این روش را موثر می دانستند.

امروزه تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شده است که نتایج آن ها بیان می دارد که تاثیر تشویق در تربیت و پرورش فرزندان بیشتر از تنبیه است. با این حال تنبیه را نباید به طور کل حذف نمود. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که اگر تنبیه برای کنترل فرزندان به طور کل حذف گردد ، فرزندان بی ملاحظه و خودسر خواهند شد و هرگز نخواهند فهمید که هر کار بد ، مجازاتی دارد. در این صورت ، این درس مهم را از جامعه خواهند آموخت و ممکن است آسیب های جبران ناپذیری ببینند.

یک تنبیه منطقی ، آن است که دلیل مشخص و منطقی داشته باشد. کودک باید بداند برای چه چیزی تنبیه می شود. باید بداند که به جای کار ناشایستی که انجام داده ، باید چه اقدامی را در پیش می گرفته. باید فرصت جبران داشته باشد و در فرصت مشابه ، زمانی که کار نادرست خود را تکرار ننمود ، مستحق تشویق خواهد بود.

نکته دیگر در این مورد ، هماهنگی پدر و مادر در انجام تشویق و تنبیه است. مثلا اگر پدر تشخیص داده است که فرزندش باید محرومیتی را به عنوان تنبیه بگذراند ، مادر نیز باید آن تنبیه را بپذیرد و مانع از انجام آن نشود. زیرا در این صورت فرزند یکی از والدین را مهربان تر دانسته و از دیگری دوری خواهد کرد.

اوقاتی را به فرزندتان اختصاص دهید

تحت هیچ شرایطی از وقتی که باید برای فرزندان و خانوادتان اختصاص دهید غافل نباشید. حتی اگر مشغله ذهنی و کاری زیادی را تحمل می کنید. شما باید به طور روزانه اطلاعاتی را در مورد وضعیت جسمی و روحی ، وضعیت تحصیل و به طور کل کارهای روزانه فرزندتان به دست آورید. والدینی که با فرزندان خود به مسافرت ، دیدن تئاتر یا فیلم ، موزه و … می روند ، با آن ها به گفت و گو می پردازند و مشکلات خانواده را تا حدی که قابل درک باشد ، با آن ها در میان می گذارند ، قطعا می توانند فرزندان خود را با دقت بالاتری تربیت نمایند.

نقش بازی را جدی بگیرید

همانطور که پیش تر نیز تایید شد ، بازی های حرکتی و بازی های فکری در سلامتی فرزند شما و همچنین رشد شخصیتی او نقش مثبت و موثری دارند. اگر فرزندتان هم بازی ندارد ، خودتان زمانی را برای این کار در نظر بگیرید و به هیچ وجه بازی با کامپیوتر و تبلت و… را جایگزین بازی های حرکتی ننمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سبک های فرزند پروری صحیح با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره