طلاق

سوالات مشاوره طلاق و قبل از طلاق توافقی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طلاق با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

همیشه موضوع طلاق در کشور ها و فرهنگ های مختلف مسئله ای ناخوشایند و جنجال برانگیز است. متاسفانه آمار طلاق در کشور ، وضعیت اسف بار و نگران کننده ای را نشان می دهد. مراجعه به مرکز مشاوره در خصوص طلاق می تواند تا حدود زیادی از به وجود آمدن طلاق جلوگیری کند. اکثر طلاق ها در سال های اولیه زندگی مشترک و به خصوص سه سال اول پس از ازدواج اتفاق می افتد. پس اهمیت مشاوره طلاق برای این سال ها بیشتر از هر زمان دیگر است. اگر به صورت مستمر با مشاور طلاق در ارتباط باشید و از راهنمایی های ایشان استفاده کنید ، می توانید زندگی مشترک خود را تضمین کنید. همچنین می توانید مدیریت زندگی خود را در دست بگیرید و در برابر عوامل به وجود آورنده ی طلاق به راحتی بر مشکلات خود چیره شوید.


علت اصلی طلاق چیست؟

عوامل زیادی ممکن است باعث طلاق و جدایی شوند. از اختلافات کوچک گرفته تا مسائل مهم و بزرگ. عمده ترین عوامل به وجود آورنده طلاق در سال های اخیر مربوط می شود به مسائلی مثل: مشکل در روابط جنسی ، عدم تفاهم در زندگی مشترک ، مشکلات  در روابط زناشویی ، مشکلات مالی ، خیانت ، دخالت های خانواده ، عدم تناسب فرهنگی ، تحصیلی ، اعتقادی و خانوادگی ، ازدواج در سنین بالا ، اختلاف سن زیاد و …  اشاره کرد. علاوه بر مواردی که ذکر شد عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد طلاق در زوجین می شود که در ذیل برخی از آن ها را به همراه توضیح مختصری بیان می کنیم.

پنهان کاری در مورد مسائل مهم: یکی از مسائل مهم که در مشاوره های طلاق مشاهده می شود پنهان کاری یکی از زوجین می باشد. برای مثال فرد سابقه بستری شدن در بیمارستان را به دلیل وجود بیماری روان پریشی در گذشته خود داشته و این موضوع را با همسر خود در میان نگذاشته است. در بیشتر موارد زوجین پس از متوجه شدن پنهان کاری های همسر خود به شدت عصبانی و ناراحت می شوند که در نتیجه تصمیم به پایان دادن به زندگی مشترک خود می گیرند..

ناباروری یکی از زوجین: مسئله بسیار مهم دیگری که در بیشتر موارد باعث طلاق در بین زوجین می شود نازایی و نابارور بودن یکی از زوج ها می باشد ، به این صورت که یکی از آن ها علاقه بسیاری به داشتن فرزند دارد. حال زمانی که در زندگی مشترک خود نتوانند صاحب فرزندی شوند این موضوع باعث به وجود آمدن دلخوری ها و ناراحتی های بسیاری می شود که در نهایت منجر به طلاق می شود.

پیشرفت یکی از زوجین: مسئله دیگر پیشرفت یکی از زوجین چه از لحاظ مالی و یا از لحاظ تحصیلات می باشد ، به این صورت که فرد پس از ازدواج به موفقیت ها و پیشرفت های بسیاری دست پیدا می کند که باعث می شود همسر خود را پایین تر از شخصیت و لیاقت خود بداند به همین دلیل تصمیم می گیرد که زندگی مشترک خود را پایان دهد و یا در برخی موارد یکی از زوجین این تفکرات را دارد که با ادامه دادن به زندگی مشترک خود نمی توانند هیچ گونه پیشرفتی در زندگی داشته باشند. 

باتوجه به تجربه جلسات مشاوره طلاق، در به وجود آمدن طلاق همان اندازه که رفتار یکی از زوجین آنها را به سمت طلاق سوق داده به همان اندازه هم طرف دیگر تلاشی برای حل مشکل نکرده ، پس هر دو طرف به یک اندازه مقصر هستند. در صورتی که همیشه زوج ها، علت ایجاد مشکل و در نهایت طلاق را بر گردن همسرشان می اندازند و خود را مقصر نمی دانند. اکثر این افراد نمی دانند برای چه چیزی ازدواج کرده اند و تا چه حد حاضرند به پای همسرشان بمانند. آنها باید بدانند که با شروع زندگی مشترک بسیاری از شرایط تغییر می کنند و باید بتوانند با بسیاری از مشکلات مقابله کنند. 

متاسفانه آمار طلاق در تهران ۵۰ درصد است ، یعنی از هر دو زوج یکی طلاق می گیرند.

مشاوره طلاق چه کمکی به شما می کند؟

 

مشاوره طلاق چه کمکی به شما می کند؟
مشاوره طلاق چه کمکی به شما می کند؟

بسیاری از افراد به هنگام مطرح شدن نام مشاوره طلاق ، واکنش منفی نسبت به آن نشان می دهند. زیرا نمی دانند جلسه مشاوره طلاق برای چه امری تشکیل می شود. جلسات مشاوره طلاق در واقع برای اینکه شما بتوانید به راحتی طلاق بگیرید نیست ، بلکه برای تسهیل حل مشکلات  و جلوگیری از طلاق و جدایی به وجود آمده اند. همچنین باید توجه داشته باشید که به وجود آمدن مشکل ، عیب نیست! بلکه برطرف نکردن آن یا پیگیری  نکردن برای حل آن عیب است. پس اگر مشکلی دارید باید به دنبال حل آن باشید.

 باید توجه داشته باشید که اگر خودتان بتوانید مسائل و مشکلات را رفع کنید پس از رفع آنها رابطه مستحکم و قوی تری خواهید داشت. برای رسیدن به چنین رابطه ای می توانید از جلسات مشاوره طلاق استفاده کنید. این جلسات به زوجین کمک می کنند تا بتوانند ناگفته های همدیگر را درک کنند و در جهت حل مشکل و جلوگیری از طلاق تلاش کنند. پس نباید به هر دلیل کوچکی سریع تصمیم به جدایی بگیرید.

فواید مشاوره طلاق غیر حضوری

در جلسات مشاوره طلاق حضوری:

 • معمولاً زوج ها نمی توانند ناراحتی خود را بروز دهند.
 • ملزم به صرف زمان و هزینه گزاف می باشد.
 • برخی از افراد آشنایی لازم با مراکز مشاوره طلاق را ندارند.
 • افراد به هنگام طلاق و جدایی ، حال و روز خوبی ندارند. قطعا علاقه و رغبتی برای استفاده از جلسات مشاوره طلاق حضوری ندارند.
 • اکثر افراد دسترسی مناسبی به مراکز مشاوره طلاق ندارند و مشکلاتشان حل نشده باقی می ماند. همچنین در بسیاری از شهرها و روستاها دیده می شود که اصلا مراکز مشاوره طلاق وجود ندارد.

قبل از تصمیم گیری برای طلاق این سوالات را از خودتان بپرسید

بهتر است قبل از این که تصمیم به طلاق بگیرید از خودتان یک سری سوالات را بپرسید ، شاید با فکر کردن درباره پاسخ به این سوالات از تصمیم خود برای طلاق منصرف شوید. در ذیل برخی از این سوالات را نام می بریم.

 • آیا درباره موضوعی که باعث به وجود آمدن دلخوری ها و مشکلات در رابطه تان شده است با یکدیگر صحبت کرده اید؟ زیرا بسیاری از زوجین درباره مشکلات و ناراحتی های خود با یکدیگر صحبت نمی کنند ، گمان می کنند که همسرشان از رفتار ها و واکنش های آن ها متوجه مسئله ای که باعث ناراحتی شده است می شود که این طور نیست و در بسیاری از موارد همین موضوع باعث می شود تا یکی از آنها با خود این فکر را کند که هیچ اهمیتی برای همسر خود ندارد و همین مسئله باعث بروز دلخوری های بسیاری می شود.
 • برای نجات زندگی مشترک تان چه راهکارهایی وجود دارد؟ با پرسش این سوال از خودتان می توانید لیستی را تهیه نمایید که در آن کارهایی که خودتان و همسرتان باید برای بهتر شدن زندگی مشترک تان انجام دهید را بنویسید و به آن ها عمل کنید ، پس از آن می توانید متوجه شوید که چه مقدار از مشکلاتتان کمتر شده است.
 • آیا درباره کارهایی که انتظار دارید همسرتان انجام دهد با او صحبت کرده اید؟ گاهی علت بسیاری از مشکلات بسیار ساده می باشد و دلیل آن صرفا این است که همسرتان نمی داند که شما چه انتظاراتی از او دارید همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلافات بسیاری می شود.
 • آیا واقعا بدون همسرتان خوشحال تر هستید؟ باید زوجین به این موضوع فکر کنند که آیا چیزهایی که بعد از طلاق به دست می آورند از همسرشان با ارزش تر است یا خیر ، اگر یکی از رفتارهای همسرتان باعث ناراحتی شما شده ، می توانید با فکر کردن به نکات و رفتار های خوب او دیدگاه های منفی تان را نسبت به او کمتر کنید.

مراحل انجام مشاوره طلاق

زمانی که زوجین تصمیم به طلاق می گیرند و دیگر خودشان توانایی حل اختلافات و مشکلاتشان را ندارند ، نیازمند راهنمایی ، فردی هستند که با تجربه و دانش خود اقدام به حل مشکلات به وجود آمده آنها کند. در این مواقع یک مشاور با تجربه می تواند کمک شایانی کند. مراحل انجام مشاوره طلاق به این صورت می باشد که مشاور در وهله و گام اول علت طلاق را مورد بررسی قرار می دهد و پس از آن آقا و خانم را با پیامد های ناشی از طلاق آگاه می کند. در مرحله دوم مشاور سعی می کند هر یک از زوجین را با مهارت های لازم جهت مقابله با سوگ حاصل از طلاق آشنا نماید تا زوجین پس از طلاق بتوانند با این مساله کنار بیایند. مسئله بسیار مهم دیگر که امروزه باعث به وجود آمدن مشکلات زناشویی بسیاری شده است ، وجود مشکلات جنسی می باشد ، اهمیت این موضوع به قدری است که علاوه بر این که پیش از طلاق باید به طور کلی بررسی شود چنانچه هر یک از زوجین دارای مشکلات جنسی هستند باید این مشکل پس از طلاق هم حل شود زیرا چنانچه فرد پس از طلاق اقدام به تصمیم گیری مجدد برای شروع زندگی مشترک نماید این مشکل می تواند مجددا باعث به وجود آمدن اختلافات بسیاری در زندگی شود از این رو فرد ابتدا باید درمان و سپس تصمیم به شروع زندگی مشترک جدید کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طلاق با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۱۶ نظرها

 1. سلام وقت بخیر دوستان عزیز و گرامی من ۴۲ سالمه دو تا بچه ۵ و ۱۴ ساله دارم تازگیا فهمیدم شوهرم با ی زن دیگه ارتباط داره. کمک کنید چیکار کنم طلاق خوبه؟

  1. با سلام، قبل از تصمیم گیری به جدایی و خاتمه ی زندگی زناشوییتان لازمه است تلاش های خود را در جهت بازسازی زندگی و احیای روحیه خود اقدام نمایید.
   بعد از خیانت همسر شما نیاز دارید بر احساسات منفی، دردناک و اسیب رسان غلبه کنید.در واقع باید یک مرحله بهبودی را بگذرانید تا بتوانید به سلامت از این مساله عبور کنید.
   اولین قدم این است که بفهمید چرا شریکتان به شما خیانت کرده شاید شنیدن علت برای شما خیلی سخت باشد اما اگر گفتگو را آغاز کنید و عیب و نقص های رابطه را متوجه شوید مرحله بهبودی تان را می توانید بخوبی مدیریت کنید.
   مثل زمانی که یک عزیزی را از دست می دهیم و دوره سوگواری داریم بعد از خیانت هم باید یک دوره عصبانیت را پشت سر بگذاریم و آرام شویم تا بتوانیم دردمان را تسکین بدهیم.در این مرحله بشدت توصیه می کنیم که از یک درمانگر کمک بگیرید.این مرحله سخت است و نباید به تنهایی با آن روبرو شوید.
   مرحله بعدی پذیرش است. هدف این مرحله نادیده گرفتن واقعیت نیست. در این دوره یک روانشناس با تجربه به شما کمک می کند تا زندگی تان را از نو شروع کنید و با حل کردن مشکلات فردی و اشتباهات گذشته، خودتان را برای از سر گرفتن زندگی جدید آماده کنید.
   در مرحله نهایی بهبودی، زوج یک شروع دوباره خواهند داشت.آنها یک ارتباط صادقانه و قوی را ایجاد کرده و به رابطه شان شانس دوباره داده اند.البته نیاز دارید که مرتبا با زوج درمانگر در ارتباط باشید تا بتوانید یک رابطه بدور از سرکوب، نارضایتی و گله و شکایت داشته باشید.

 2. سلام، مدتی میشد که احساس میکردم شوهرم با یکی دیگه در ارتباطه، یه مدت پیگیر شدم متوجه شدم با خانمی در ارتباطه هنوز بهش چیزی نگفتم به نظرتون باید چجوری برخورد کنم باهاش واقعا دوسش دارم و بخاطر دخترم نمیخوام طلاقش بدم.

  1. با سلام، خیانت همسر در اکثر مواقع دلایل مختلفی مانند: تنوع طلبی، نیاز به محبت بیشتر و … می تواند داشته باشد؛ هنگامی که شخصی متوجه خیانت می شود، علائمی مانند، افسردگی، سردرد و… ممکن است داشته باشد که در وهله اول باید مراقب شرایط زیستی خود باشد. حواستان باشد که نباید به سرعت واکنش نشان دهید و سریع از همسر خود جدا شوید، باید به خود زمان دهید که کامل راجع به این موضوع و مباحث مرتبط با آن فکر کنید تا بتوانید تصمیم درست تری بگیرید و به عنوان آخرین اقدام می بایست با همسر خود در رابطه با این موضوع صحبت کنید و تمامی سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده است، از ایشان بپرسید.

 3. سلام، همسرم ۳۲سالشه و ماشش ماه ازدواج کردیم، توخیابون احساس میکنم هیزی میکنه و به هیچ وجه نمیذاره من گوشیشو چک کنم ازش سرد شدم به نظرتون باید چطور باهاش رفتار کنم؟

  1. با سلام و درود، بسیاری از زوجین، به دلایل مختلفی تمایل دارند تا به اطلاعات گوشی همسرشان دسترسی داشته باشند و با این کار احساس امنیت خاطر بیشتری می کنند اما باید بدانید در بسیاری از مواقع این رفتار کنترل کننده با انتقال پیام های مبنی بر بی اعتمادی و شک و تردید به طرف مقابل، روابط زوجین را دستخوش تعارضات می کند که به همین ترتیب زن و شوهر، در یک چرخه معیوب گرفتار می شوند به گونه ای که چک کردن های مدام منجر به رنجش طرف مقابل شود، در نتیجه بهتر است به حریم شخصی ایشان احترام بگذارید و اگر به رفتارهای ایشان مشکوک هستید، راه های اصولی و منطقی تری را انتخاب نمایید.

  1. با سلام، برای جلوگیری از خیانت همسر لازم است به چند نکته توجه کنید مانند: با همسرتان توافق داشته باشید، به خودتان و فعالیت هایتان توجه ویژه کنید، از حسادت دوری کنید، زندگیتان را هیجان انگیز کنید و با همسرتان لحظات شاد و هیجان انگیزی برای خود بسازید، با همسر خود راحت و صمیمی درباره مسائل جنسی، شادی ها و تمایلات خود صحبت نمایید. به جای آنکه به سرزنش و تهدید بپردازید، تمرکز خود را روی قوی تر ساختن خود قرار دهید و همسرتان را به خود جذب کنید و برای ارتقا و بهبود روابط خود ثابت قدم باشید و در آخر مشاوره های دوره ای را فراموش نکنید.

 4. سلام، همسرم ۲۶سالشه و ما یک سال ازدواج کردیم، توخیابون احساس میکنم همش داره به خانم ها نگاه میکنه و به هیچ وجه نمیذاره من گوشیشو چک کنم ازش سرد شدم به نظرتون باید چطور باهاش رفتار کنم؟

  1. با سلام و احترام، برای اینکه بتوانید در زندگی احساس امنیت خاطر کنید و از علاقه همسر خود، مطمئن شوید، راه های دیگری را به جز چک کردن گوشی همسرتان امتحان کنید. در ابتدا می بایست تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید و بدانید که چرا به همسر خود شک کرده اید، زمانی که مشکل اصلی را یافتید، به دنبال راه حل برای برطرف کردن آن باشید. اگر در زندگی مشترک خود خیلی احساس بی اعتمادی می کنید و همیشه ترس از دست دادن همسر خود را دارید، ممکن است به تنهایی نتوانید از پس این مشکلات بربیایید، چرا که در این صورت سلامت روان شما تهدید خواهد شد و به افسردگی مبتلا می شوید. در این شرایط مراجعه به یک زوج درمانگر، برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

  1. با سلام و درود، باید توجه داشته باشید که پدر و مادری که زندگی را با نزاع و دعوا ادامه می دهند، باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر در فرزندان می شوند و همین مورد به طور ناخودآگاه؛ باعث نادیده گرفتن نیاز های فرزندان می شود، در نتیجه در این شرایط، می بایست به طور منطقی، با ملاحظه و هوشمندانه عمل کنید تا دنیای متفاوتی که قرار است برای فرزند خود ایجاد کنید، محیط سازنده و پویا باشد. هیچ کدام از کارشناسان خانواده نمی تواند، با وجود خشونت های ایجاد شده بر اثر اعتیاد همسر، به شما سازش و ادامه زندگی دو نفره را پیشنهاد دهد، پس سعی کنید تصمیم عقلانی گرفته تا باعث نابودی زندگی فرزند خود نشوید.

 5. سلام، به خانم مدتی بود که شک کرده بودم و احساس میکردم با یه مرد دیگه در ارتباطه، یه مدت تعقیبش کردم گوشیش و چک کردم متوجه شدم با پسر خالش در ارتباطه هنوز بهش چیزی نگفتم به نظرتون باید چجوری برخورد کنم باهاش واقعا دوسش دارم و بخاطر دخترم نمیخوام طلاقش بدم.

  1. با سلام و وقت بخیر، خیانت همسر در اکثر مواقع دلایل مختلفی مانند: تنوع طلبی، نیاز به محبت بیشتر و … می تواند داشته باشد؛ هنگامی که شخصی متوجه خیانت می شود، علائمی مانند، افسردگی، سردرد و… ممکن است داشته باشد که در وهله اول باید مراقب شرایط زیستی خود باشد. حواستان باشد که نباید به سرعت واکنش نشان دهید و سریع از همسر خود جدا شوید، باید به خود زمان دهید که کامل راجع به این موضوع و مباحث مرتبط با آن فکر کنید تا بتوانید تصمیم درست تری بگیرید و به عنوان آخرین اقدام می بایست با همسر خود در رابطه با این موضوع صحبت کنید و تمامی سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده است، از ایشان بپرسید.

 6. من دو ساله که ازدواج کردم، همسرم ۲۰ سالشه تازگیا همش حرف از طلاق میزنه واقعا دلیلشو نمیدونم هر بارم که دلیلشو میپرسم سعی میکنه منو بپیچونه. بنظرتون اگر بریم روانشناس میتونه مشکلمونو حل کنه. اخه من واقعا همسرم رو دوست دارم و نمیخوام از دستش بدم

  1. با سلام و درود، مشاوره ی قبل از طلاق می تواند شما را در زمینه هایی مانند: شناسایی نقاط مثبت و منفی خود، آموزش کنترل خشم و مهارت نه گفتن، انعطاف پذیری در چالش های زندگی راهنمایی کند، مشاور سعی می کند حدالامکان با ارائه راهکارهایی اجازه ندهد یک زندگی به راحتی از هم پاشیده شود. در این نوع مشاوره، مشاور به صورت انفرادی یا با دو نفر به گفتگو می پردازد. علت این تصمیم را جویا می شود و پس از ریشه یابی و شناسایی علت اصلی، اگر قابل حل بود، جواب مشکل را به زوجین ارائه میدهد. مهارت های ارتباط فردی را در زوجین تقویت می کند و تا جایی که امکان دارد سعی می کند که نکات منفی و رفتارهای بد را در زندگی دو طرف کمرنگ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره