روانشناسی

۱۰ راهکار اثبات شده برای درمان اضطراب و استرس

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای درمان اضطراب و استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

حتما شما تا به حال استرس زیاد را تجربه کرده اید. زمانی که باید تصمیم سختی بگیرید ، خود را برای رفتن به جلسه امتحان آماده کنید ، برای شنیدن یک خبر مهم انتظار بکشید و … در همه این موارد استرس ، رفتار شما را از حالت طبیعی خارج کرده و ممکن است که حس کنید بدنتان سرد شده و یا برعکس ، احساس گرمای بیش از حد کنید. حتی ممکن است توانایی فکر کردن به هیچ چیز دیگری را نداشته باشید و آشفته و پریشان به نظر برسید. پس کاملا واضح است که استرس با بدن و روحیه ما چه می کند.

اما این حالت برای همه افراد اتفاق می افتد و جلوگیری از آن به تمرین زیادی احتیاج دارد. بنابراین باید راهکارهای مناسبی برای درمان آن پیدا کنیم تا از عوارض منفی آن در امان بمانیم. در این مقاله ۱۰ راهکار اساسی و اثبات شده برای درمان استرس و اضطراب را معرفی خواهیم کرد و امیدواریم تا بتوانید از این روش ها برای آرامش بیشتر خود استفاده کنید. برای مشاوره استرس و درمان این مشکل می توانید با مشاوران مرکز مشاوره خانواده رایکو به صورت تلفنی از سراسری کشور تماس حاصل فرمایید.

اضطراب چگونه به وجود می آید

علت استرس خود را پیدا کنید. قبلا هم گفتیم که استرس و اضطراب در مواقع حساس و لحظات سخت ، به سراغ ما می آیند. اما ۵ مورد از اصلی ترین دلایل ایجاد آن عبارتند از:

 مشکلات مالی و اقتصادی

کسی که برای خرید وسایل ضروری زندگی به مشکل برخورده ، چند ماه است که اقساط بانک را پرداخت نکرده ، برای یک تصادف رانندگی به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده و مشکلاتی از این قبیل دارد ، اضطراب زیادی را تحمل می کند. این که چطور برای خرج کردن پول خود برنامه ریزی کند ، قسط عقب افتاده را پرداخت کند ، با گران شدن اجناس و یا با هزینه بیماری یکی از اعضای خانواده خود کنار بیاید ، برای او سخت و عذاب آور خواهد بود.

 مشکلات خانوادگی

بسیاری از استرس هایی که در طول روز گریبان افراد را می گیرند ، به مشکلات خانوادگی آن ها باز می گردد. فرض کنید شخصی در آستانه طلاق قرار گرفته و یا باید درباره این موضوع تصمیم گیری کند. مسلما این تصمیم تاثیرات مهمی بر زندگی و آینده خود و فرزندانش خواهد گذاشت. بنابراین اضطراب حاصل از آن غیر قابل انکار است.

 مشکلات روحی و عاطفی

 مشکلات روحی و عاطفی
مشکلات روحی و عاطفی

تحمل از دست دادن عزیزان یا دوری از آن ها به مدت زیاد برای هر کسی سخت است. اعتماد به نفس پایین ، خجالت و کم رویی ، احساس ضعف و کمبود نسبت به دیگران و …. همگی از عواملی هستند که انسان را به مشکلات روحی و ایجاد استرس مبتلا می کنند. درمان این مشکلات روحی به درمان اضطراب شخص کمک زیادی می کنند ، به شرطی که به موقع تشخیص داده شوند.

 بیماری و داروهای تجویز شده

این که کسی بداند بیمار است ، به خودی خود استرس آور است. چه برسد به این که او متوجه شود به یک بیماری سخت و صعب العلاج مبتلا شده است. متاسفانه چنین استرسی ، در اکثر موارد بیماری را تشدید و امید شخص به بهبود و بازگشت به زندگی سابق را بسیار کم می کند.

از طرفی دیگر ، برای درمان این بیماری ها داروهایی تجویز می گردد که مصرف بسیاری از آن ها به جز خواب آلودگی و تهوع و … موجب افزایش استرس و اضطراب در فرد شده و حتی ممکن است او را به بیماری های دیگری هم مبتلا کند.

 کار و تحصیل

محیط کار و انجام سریع و بدون نقص امور مرتبط با آن اغلب اضطراب و نگرانی زیادی را به همراه دارد. افرادی که در بانک ها ، بخش مالی و حسابداری شرکت ها کار می کنند ، پزشکان و پرستاران که به دقت بالا در کار خود نیازمند هستند و همچنین آتش نشانان و رانندگان که شغل پرخطر و سختی دارند ، اغلب به این مشکل گرفتار می شوند.

علاوه بر این ، تحصیل و مشکلات مالی مرتبط با آن ، شرکت در امتحانات پی در پی و … مشکلات روحی و اختلالات روانی زیادی مثل دلهره و نگرانی را با خود به همراه می آورند که البته در اکثر موارد زودگذر هستند.

استرس چه عوارضی را در پی دارد؟

درمان اضطراب و استرس شدید با هدف جلوگیری از عوارض و کاهش آن ها انجام می شود. زیرا نگرانی طولانی مدت ، ممکن است فرد را به بیماری های مختلفی مبتلا نماید که اغلب غیر قابل جبران هستند. نمونه هایی از مهم ترین این عوارض در ادامه معرفی خواهند شد که شناخت آن ها به شما برای کنترل استرس تان کمک می کند.

لاغری و بی اشتهایی

استرس طولانی مدت فرد را به لاغری و عدم تمایل به مصرف غذا مبتلا می کند. کمبود مواد غذایی مفید در بدن نیز بیماری های خطرناکی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین ، نیاز است تا فرد به سرعت برای درمان اضطراب خود ، اقدام کند.

 مشکل در تحصیل و موفقیت در امتحانات

 مشکل در تحصیل و موفقیت در امتحانات
مشکل در تحصیل و موفقیت در امتحانات

فرا رسیدن ایام امتحانات و سخت بودن دروس و مشکلات مرتبط ، استرس زا می باشد و این موارد باعث می شود تا فرد مدام به شکست در امتحانات فکر کند. افکار مزاحم همیشه ذهن فرد را به خود مشغول کرده و مانع از تمرکز دقیق او بر انجام کارها می شوند. در نتیجه عدم آمادگی فرد برای امتحانات را به دنبال خواهند داشت.

 زایمان زود رس یا سقط جنین در زنان باردار

استرس و نگرانی برای زایمان امری طبیعی است. یک خانم باردار بارها به زایمان ، درد ناشی از آن و این که آیا فرزند سالمی به دنیا خواهد آورد یا خیر، فکر می کند. اما این استرس باید کنترل شود ؛ چون در غیر این صورت به زایمان زودرس و ایجاد مشکلاتی برای فرزند از جمله تولد او با وزن پایین یا حتی سقط جنین ختم خواهد شد.

 ابتلا به بیماری های قلبی

بیماری های قلبی از جمله شایع ترین عوارض ناشی از استرس هستند. افزایش ضربان و تپش قلب ، گرفتگی رگ های آن ، احساس درد در قفسه سینه و بازوی چپ و … از جمله نشانه های ابتلا به بیماری های قلبی است که می توانند بر اثر استرس بیش از حد به وجود آمده باشند.

 بروز مشکلات پوستی

ایجاد جوش و آکنه ، خشکی پوست و از بین رفتن طراوت و شادابی آن از جمله عوارض استرس زیاد هستند. یکی از دلایل بروز این مشکلات ، کم شدن میل فرد به خوردن غذا و آشامیدنی است. کمبود آب در بدن ، پوست را خشک می کند، چهره را خسته نشان می دهد و باعث ایجاد چروک بر سطح آن و پیری زود رس می شود.

 ریزش مو و کاهش رشد آن

ریزش و حساس شدن مو از جمله مشکلاتی است که بر اثر استرس زیاد ایجاد می شود. این استرس از رشد مناسب فولیکول مو جلوگیری می کند و در نتیجه آن را حساس و آسیب پذیر خواهد کرد.

۱۰ راهکار قابل اعتماد برای درمان اضطراب

10 راهکار قابل اعتماد برای درمان اضطراب
۱۰ راهکار قابل اعتماد برای درمان اضطراب

داروهای مختلفی برای درمان استرس زیاد ، تجویز می شوند. این داروها باید به دستور پزشک و تحت نظر او مصرف شوند. زیرا بی احتیاطی در استفاده از آن ها مشکلات جسمی و روحی فرد را افزایش خواهد داد. در این میان برخی راهکارها برای درمان اضطراب وجود دارند که اگر بتوان با استفاده از آن ها به هدف خود رسید ، از عوارض داروها هم خبری نخواهد بود.

۱- تنفس عمیق و حبس نفس

تکنیک ها و نفس کشیدن های تعریف شده در یوگا،روش مثبتی برای کسب آرامش و کاهش استرس است. چند بار پشت سر هم نفس عمیق بکشید. برای این کار چشم هایتان را ببندید. سعی کنید تا برای چند دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید و تنها بر روی تفس خود تمرکز کنید.

۲- به زمانی فکر کنید که مشکلتان حل شده است

به چیزهای ارزشمند خود فکر کنید که برایتان باقی مانده اند و یا روزهای خوبی که در راه هستند. به عنوان مثال به بهبودی و روزهایی که با خیال راحت می توانید به خرید و گردش و مهمانی بروید ، فکر کنید.

اگر استرس تان به خاطر شروع دوره امتحانات است ، به خود وعده تمام شدن امتحانات و انجام کارهایی را بدهید که در حال حاضر به سرتان زده اند. البته نه این که مدام به این موضوع فکر کنید اما به خود بگویید که این روزها به زودی تمام خواهد شد و می توانم در ایام تعطیلات ، به کارهای عقب افتاده و تفریح بپردازم.

۳- به تغذیه خود اهمیت بیشتری بدهید

همان طور که گفتیم تغذیه مناسب شما را برای یک زندگی موفق آماده می کند. سعی کنید تا مواد غذایی مفید مانند میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید و تا جای امکان از خوردن مواد کافئین دار مانند قهوه ، چای ، شکلات و … خودداری کنید. علاوه بر این ، خوردن آب و مایعات را جدی بگیرید و در روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

۴- ورزش کنید

ورزش کردن اصولی و در حد مناسب برای درمان بسیاری از بیماری ها مناسب است. این کار برای درمان اضطراب هم موثر بوده و می تواند یک روز پرتلاش و شاد را برای شما به ارمغان بیاورد.

۵- موسیقی های شاد و آرامش بخش گوش دهید

موسیقی های شاد و آرامش بخش گوش دهید
موسیقی های شاد و آرامش بخش گوش دهید

گوش دادن به یک موسیقی آرام یا موسیقی که شما را به تحرک وادار کند بسیار مفید است و به درمان اضطراب شما کمک خواهد کرد. سعی کنید تا در اوقات مختلفی از روز به یک موسیقی ملایم گوش دهید و لحظاتی را در آرامش سپری کنید.

۶- خود را با انجام یک کار جدید سرگرم کنید

زمانی که کاری برای انجام دادن ندارید ، بیشتر از پیش به مشکلاتتان فکر می کنید. فکر کردن به دغدغه های روزمره استرس و دلهره را برای شما به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید تا خود را با خواندن کتاب ، تماشای فیلم ، ملاقات با دوستان و یا انجام کارهایی که به آن ها علاقه دارید ، سرگرم کنید تا افکار منفی به سراغتان نیایند.

۷- داروهای گیاهی

مصرف گیاهان دارویی مانند بابونه به کاهش عصبانیت و دلهره شما کمک زیادی می کند. امگا ۳ برای جلوگیری از افسردگی و کاهش و درمان اضطراب بسیار مفید است. رازک ، سنبل الطیب ، نعناع و … هم جز گیاهان دارویی پرخاصیت و آرامش بخش محسوب می شوند. این داروها برای شما هیچ عارضه ای در پی ندارند و می توانند درمان مناسبی برای اضطرابتان باشند.

۸- برنامه ریزی کنید و به کارهای خود نظم دهید

بسیاری از استرس های روزانه ما ناشی از بی نظمی است که ما را سر درگم و آشفته می کنند. به طوری که نمی توانیم آن ها را مدیریت کنیم. جهت رفع این مشکل برای انجام کارها ، برنامه ریزی کنید.

آن ها را اولویت بندی کرده و مطابق با درجه اهمیتشان ، پیش ببرید. همیشه وسایل را پس از استفاده در جای مخصوص خود قرار دهید تا محیط خانه و اتاقتان نامرتب نشود و لازم نباشد تا وقت زیادی را برای پیدا کردن وسایلتان صرف کنید. چون این موضوع استرس شما را افزایش خواهد داد.

۹- خودتان باشید

کمتر به اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می کنند ، اهمیت دهید. سعی کنید همان کسی باشید که از آن لذت می برید. کسی که به دیگران آسیب نمی رساند و برای آن ها مشکلی را ایجاد نمی کند اما در عین حال در جهت رسیدن به اهداف خود ، تلاش های مثبتی داشته و همیشه سعی می کند تا شاد و سر زنده به نظر برسد.

سعی کنید تا با افرادی همنشین شوید که شما را به شادی و نشاط دعوت می کنند و انگیزه شما را برای ادامه زندگی بیشتر می نمایند. تا حد امکان از کسانی که به شما انرژی منفی می دهند دوری کنید. کسانی که می خواهند به شما تلقین کنند ، نمی توانید یک کار را به درستی انجام دهید یا این که موفق نخواهید شد ، شما را تا رسیدن به اهدافتان سرد و دلزده می کنند و انگیزه تان را از بین خواهند برد.

۱۰- بر توانایی های خود تکیه کنید

پیش بینی های بد را کنار بگذارید. قبل از این که کاری را شروع کنید ، به شکست در آن فکر نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که شما هم مانند همه انسان های دیگر توانایی هایی دارید.

اگر این مشکل حل نشد ، می توانید باز هم تلاش کنید. به یاد داشته باشید که شما مشکلات دیگری را پشت سر گذاشته اید که شاید سخت تر از مشکل فعلی تان بوده اند ، اما بالاخره شکستشان داده اید. پس جای این که بگویید ، همه چیز تمام شد و من نمی توانم آن را حل کنم ، بگویید این مشکل را هم حل خواهم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای درمان اضطراب و استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره