روانشناسی

۲۳ راهکار موثر برای درمان استرس شدید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای درمان استرس شدید با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اینکه شخصی بگوید تا به حال بدون استرس زندگی کرده است، بدون شک ادعایی نادرست خواهد بود. هر انسانی به طور معمول بارها و بارها در طی مراحل مختلف زندگی اش ، دچار موقعیت های تنش زا خواهد شد. اینکه چه مقدار از عوارض ناشی از استرس متوجه افراد شود، بستگی به چند عامل خاص دارد. از این موارد می توان به: شدت تنش وارد شده ، سن و میزان تحمل افراد در این زمینه دانست.

در واقع استرس مانند یک بیماری خاموش و حتی گاهی مهلک است که اگر کنترل و درمان نشود، موجب آسیب رساندن به فرد مبتلا میشود. متاسفانه وجود استرس به طور مداوم ،هم بر روی جسم و هم روح انسان ها تاثیر سوء خواهد داشت. شاید اگر از عوارض بیشمار استرس باخبر باشید، حتی برای یک بار دیگر هم استرس به خود وارد نخواهید کرد. مسلما هیچ کس پیری زودتر و به تبع آن تغییر چهره ، مبتلا شدن به انواع بیماری های روحی و جسمی و صدمه زدن به زندگی خود را نمی پسندد. اما متاسفانه این مورد را باید به شما خاطرنشان کنم که اگر اهل داشتن استرس هستید ، خود را برای چنین عواقب دردناکی آماده کنید. اگر از داشتن چنین سرنوشتی گریزان هستید ، با راه کارهای زیر، می توانید استرس خود را رفع کنید:

 راهکارهای موثر برای درمان استرس شدید

 راهکارهای موثر برای درمان استرس شدید
راهکارهای موثر برای درمان استرس شدید

۱.تقویت مهارت و تجارب خود

باید این موضوع را با تمام وجود خود درک کنید که داشتن استرس نه تنها کاری از شما پیش نخواهد برد ، بلکه خود مانعی برای پیشبرد اهدافتان محسوب می شود. همیشه در انجام هر کاری ترس از شکست ، سردرگمی ، کم بودن تجربه ، طرد شدن توسط اطرافیان و…  باعث به وجود آمدن زمینه های استرس خواهد شد ، پس تا می توانید برای جلوگیری از این کار ، مهارت و تجربه ی خود را در زندگی بالا ببرید.

۲.جسور باشید

گاهی اوقات نیاز است که دل را به دریا بزنید و وارد معرکه شوید ، شاید واقعا آن طور که فکر می کردید کار سخت و دشواری نباشد و استرس بی دلیل به خود وارد کرده باشید ، در مواجه با مشکلات قدرت خود را بالا ببرید.

۳.ارتباط خود را با دیگران حفظ کنید

زمانی که به مشکلی برخوردید ، از نزدیکان دلسوز خود کمک گرفته و از آنها راهنمایی بگیرید ، به طور کلی حتی اگر از اطرافیانتان بر نیاید ، لااقل توانسته اید با آنها صحبت کرده و به نوعی تخلیه ی روحی شده و از حجم استرس های خود بکاهید.

۴.تلاش برای کنترل استرس

شما باید آنقدر روحیه ی خود را بالا ببرید که در مواقع پر تنش ، در مواجه با کوچکترین ناملایمتی ، کنترل خود را از دست نداده و دچار استرس شدید نشوید.

۵.مطالعه ی خود را بالا ببرید

مطالعه ی خود را بالا ببرید
مطالعه ی خود را بالا ببرید

سعی کنید از کوچکترین لحظات زندگی خود بهره بگیرید. کتاب های مورد علاقه تان را مطالعه کنید. به طور کلی مطالعه تاثیرات مثبتی بر روی ذهن داشته و گاهی حتی بهتر از پیاده روی اثر گذار خواهد بود.

۶.ماساژ درمانی انجام دهید

مهم ترین فایده ی ماساژ درمانی ، رفع خستگی عضلات و ایجاد آرامش اعصاب خواهد شد. با انجام صحیح ماساژ ، هورمون اندورفین ترشح شده و موجب بهبودی حالات روحی پر تنش شده و به انسان نشاط می بخشد.

۷.لبخند بزنید

از قدیم گفتند :”خنده بر هر درد بی درمان دواست” هر چند که استرس درد بی درمان نیست! اما این خود نویدی بر پایان بخشیدن به استرس شدید و فشار روانی زیاد است. شاید برایتان جالب باشد که به شما بگویم مغز انسان قدرت تشخیص خنده های تصنعی و طبیعی را ندارد. زمانی که شما لبخند میزنید ، مغزتان به طور خودکار، شروع به ترشح هورمون هایی نظیر اندورفین و دوپامین می کند که موجب شادی و رفع استرس خواهد شد.

۸.از ورزش کمک بگیرید

شاید با خودتان بگویید که چطور ممکن است انسان بتواند در شرایط و محیط های استرس زا ، به ورزش بپردازیم؟! کاملا حق با شماست… ما هم از شما نمی خواهیم که در چنین شرایطی به ورزش کردن بپردازید ؛ در واقع ورزش موجب تقویت روحیه ی شما ، بالا بردن قدرت بدنی و تصمیم گیری خواهد شد. پس اگر جز آن دسته از اشخاصی هستید که مدام دچار استرس هایی هرچند کوچک می شوید ، از ورزش کردن غافل نشوید. منظورمان از ورزش کردن، انجام حرکات حرفه ای و یا تخصصی نیست ، پیاده روی و یوگا ، جز موثرترین ورزش ها برای رفع استرس شدید هستند. پس می توانید به طور جدی یکی از این ورزش ها را دنبال کنید.

۹.شاکر باشید

شاکر باشید
شاکر باشید

روحیه ی حس شکرگذاری و قانع بودن به داشته ها ، یقینا از سطح استرس ما می کاهد. اینکه شما همیشه خود را با دیگران مقایسه کنید و یا انتظار بیجا داشته باشید ، تنها تنش را به زندگی خود تزریق خواهید کرد. میل به برتری و کسب موفقیت ، درون همه ی انسان ها به طور ذاتی نهادینه شده است ؛ اما زیاده روی در آن موجب بروز استرس و اضطراب های زیاد خواهد شد.

۱۰.در لحظه زندگی کنید

ما ابدا بی برنامگی در زندگی را تایید نخواهیم کرد. اما هیچ گونه دلیلی هم برای داشتن استرس شدید برای آینده ای که هنوز پیش نیامده است، را نیز عقلانی نمی دانیم. علت استرس بسیاری از افراد نیز همین موضوع است. برخی از افراد وقتی که روز بعد کار مهمی در پیش دارند ، شب قبل از آن خواب راحتی نخواهند داشت و این بسیار وحشتناک است! نخوابیدن شب ، آن هم به دلیل استرس شدید ، موجب آسیب رسی به مغز و اندام های داخلی بدن از جمله قلب خواهد شد و حتی ممکن است موجب بروز سکته های قلبی و مغزی شود. پس اگر منطقی فکر کنید ، استرس برای آینده اثرات جبران ناپذیری بر روی شما خواهد داشت.

۱۲.ریشه یابی کنید

ممکن است دلیل اصلی دلشوره و استرس شما ریشه در یک اختلال داشته باشد. مثلا برخی از افرادی که دچار مشکلات معده هستند ، با یک دلشوره ی مداوم دست و پنجه نرم می کنند ، که ممکن است با کوچکترین تلنگری شدت یافته و فرد مبتلا دلیل اصلی آن را نداند. یا مثلا در برخی مواقع دیده شده که افراد مبتلا به فشار خون پایین ، در زمان افت فشار، دچار استرس شدید می شوند ؛ پس اگر شما نیز دچار اضطراب همیشگی و بی دلیل هستید ، حتما برای پی بردن به علت اصلی آن ، به پزشک مراجعه کنید.

۱۳.از بازی های فکری غافل نشوید

انجام بازی هایی نظیر : پازل ، شطرنج، جدول، روبیک، سودوکو و …ذهن را سرگرم کرده و از شدت استرس و اضطراب می کاهد.

۱۴.استشمام بوهای مطبوع و خاطره انگیز

استشمام بوهای مطبوع و خاطره انگیز
استشمام بوهای مطبوع و خاطره انگیز

یقینا زمانی که که استرس شدید دارید ، با استفاده از بوهای خوش ، می توانید حال خود را خوب کنید! استشمام بوهایی نظیر :بوی سیب ، دود اسپند ، نم خاک ، کاه گل ، گل محمدی و گلاب ، عود و… همچنین برخی از عطر و ادکلن های خاطره انگیز که شما را به لحظات خوش زندگیتان می برد، می تواند در بهبود حس و حال شما نقش داشته باشد.

۱۵.حال و هوای خود را تغییر دهید

در قدم اول باید خود را به خوبی بشناسید! برخی از افراد در مواقع پر تنش ، با مهمانی و یا گردش رفتن حالشان تغییر می کند. بعضی های دیگر با تنها ماندن و با خود خلوت کردن ، با مطالعه و یا بعضی دیگر با خرید کردن روحیه شان را عوض می کنند. این کاملا بستگی به خودتان دارد که بدانید با چه کاری آرامش پیدا می کنید. پس تا دیر نشده دست به کار شده و بنا به حالات روحی خود ، نسبت به رفع استرس خود اقدام کنید.

۱۶.توقع و انتظار بی جا از خود نداشته باشید

هستند کسانی که خواستار” یک شبه راه صد ساله رفتن “هستند. با اعمال فشار بیش از حد به خود و قبول مسئولیت های سنگین ، سعی در بالا بردن جایگاه خود هستند. اما متاسفانه از پس این کار بر نیامده و در نتیجه دچار استرس شدید خواهند شد. مثلا برخی از افراد برای پیشبرد اهداف خود و آرزوهای دست نیافتنی خود ، به سمت گرفتن قرض و یا وام های سنگین رفته که در نهایت در پس دادن آن با مشکل برخورده و به همین دلیل با استرس شدیدی مواجه خواهند شد. پس تا می توانید سطح توقع خود را پایین آورده ، دست از آرزوهای محال برداشته و اندکی واقع نگر باشید.

۱۷.نقاب چهره ی خود را بردارید

همیشه با دیگران صادق باشید، از ارتکاب به هر کار زشت هر چند کوچک بپرهیزید. مسلم است کسانی که مرتکب کارهای زشتی نظیر: دروغ ، دورویی ، رذالت ، خیانت ، خبرچینی و پنهان کاری ، همیشه ترس برملا شدن کارهای خود را داشته و استرس اجتناب ناپذیری را متحمل خواهند شد. اگر می خواهید به آرامش درونی برسید ، تا می توانید از انجام کارهای بد و ناپسند بپرهیزید.

۱۸.خود را از حبس ابد نجات دهید

باور کنید که بسیاری از مشکلات ساخته ی ذهن شما هستند . خود را از حصار افکار و محدودیت های خیالیتان رها کنید. بپذیرید برخی از کارها آنقدر بی اهمیت هستند که اصلا ارزش استرس و اضطراب شما را ندارند. مانند پرنده ای نباشید که با خیال بسته بودن در قفس ، زمانی که در را باز می کنند ، بازهم با خیال قبل خود به بیرون پرواز نمی کند!

۱۹.وقت شناس باشید

وقت شناس باشید
وقت شناس باشید

اگر قرار است در یک موعد مقرر میزبان فردی باشید و یا به ملاقات کسی بروید ، طوری برنامه ریزی کنید که حداقل نیم ساعت قبل از وقت تعیین شده ، تمامی کارهای متفرقه ی خود را انجام دهید. در این صورت علاوه بر کاهش استرس در وجود خود ، اعتماد به نفستان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

۲۰.از روانشناسی رنگ ها غافل نشوید

اگر اغلب موارد دچار استرس شدید هستید ، استفاده از رنگ های پر تنش برای شما توصیه نمی شود؛ رنگهایی نظیر: قرمز ، نارنجی و طیف هایی از این دست ، استرس شما را تشدید خواهد کرد. در صورتی که رنگهای ملایمی مانند: آبی آسمانی ، سبز و نیلی در کاهش و کنترل استرس بسیار موثر هستند .

۲۱.ساعت خواب خود را تنظیم کنید

بهترین و مفیدترین زمان برای خواب ،خواب شبانه است. حتی اگر شما تایم ۷ساعت خواب را تکمیل کنید اما دیر بخوابید و دیر بیدار شوید ، اصلا جای خواب شبانه را نخواهد گرفت. در واقع منظم بودن خواب ، مهم تر از تایم آن است. اگر شما شبی را تا صبح بیدار مانده و بعد بخوابید ، به طور قطع روز بعد دچار استرس و بدخلقی خواهید شد.

۲۲.به اینترنت و بازی های دیجیتال نه بگویید!

اگر نمی خواهید دچار استرس شوید ، کمتر از تلفن همراه استفاده کنید. امواج اینترنت تاثیرات مخربی بر روی ذهن خواهد داشت. چک کردن فضای مجازی و پیگیری اخبار نیز بر این شدت استرس می افزاید. بازی ها نیز همین تاثیر را دارند. وقتی که در رد کردن یک مرحله از بازی تلاش می کنید، در واقع حجم استرس زیادی را به بدن خود وارد می کنید. بهتر است در هنگام خواب، مخصوصا زمانی که تلفن همراه به شارژر متصل است ، از آن دوری کنید.

۲۳.دمنوش های آرامش بخش بنوشید

دمنوش های آرامش بخش بنوشید
دمنوش های آرامش بخش بنوشید

برخی از گیاهان دارویی ، خاصیت فوق العاده ای در رفع استرس و اضطراب دارند. با خیال راحت می توانید بدون هیچ گونه عوارض جانبی ، از خواص بیشمار آنها بهره مند شوید. برخی از گیاهان دارویی نظیر: بابونه ، گل گاو زبان ، اسطوخودوس و سنبل الطیب جز این دسته هستند. شما میتوانید به منظور استفاده از فواید آنها، از این گیاهان به صورت دمنوش در طول روز بهره بگیرید.

قطعا برای درمان استرس شدید ، راهکارهای فراوانی وجود دارد ، که بنا به اشخاص مختلف و شدت آن ، میتوان از آنها استفاده کرد. اما همان طور که قبلا اشاره شد ، در قدم اول باید علت اصلی به وجود آمدن استرس را ریشه یابی کرد ، سپس نسبت به درمان آن اقدام کرد. شما می توانید بنا به تشخیص خود هر کدام از راه هایی را که در مورد خود صلاح می دانید ، اجرا کنید. مطمئن باشید که نتیجه ی مطلوب را به دست خواهید آورد.

اولین و تنها کسی که می تواند به طور قطعی به شما کمک کند، خودتان هستید. این شمایید که می توانید موانع استرس را از سر راه خود بردارید. به یاد داشته باشید که همیشه و همه جا این خود شما هستید که می توانید از بروز استرس در وجود خود جلوگیری کنید. فقط درصد کمی از افراد و یا محیط اطرافتان در به وجود آمدن استرس در درون شما دخیل هستند! این شما هستید که می توانید با بهره گیری از تکنیک ها و روش های مختلف ، تنش های به وجود آمده را رفع و کنترل کنید. اگر در مهار ناملایمتی های زندگی موفق شوید ، بدون شک به شدیدترین استرس ها نیز غلبه خواهید کرد. به قدرت بی کران وجود خود ایمان داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای درمان استرس شدید با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره