روانشناسی

۱۵ راهکار فوق العاده برای کاهش استرس

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای کاهش استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

استرس واژه‌ای است که هر فردی بدون اینکه اطلاعات کاملی از معنا و علائم آن داشته باشد حداقل برای یکبار در زندگی آن را تجربه کرده است. استرس از لحاظ شدت و عمق کاملا می‌تواند متفاوت باشد. ابتدا ممکن است از یک روزنه کوچک شروع شود و در صورت عدم رسیدگی و توجه کم کم تبدیل به یک گودال بزرگ شود تا شما را ببلعد. اغلب افراد تازه در این زمان متوجه می‌شوند که نیاز به رسیدگی و یا دستورالعمل‌هایی دارند که نه به صورت کامل، بلکه در حداقل زمان کوتاه بتوانند استرس خود را کاهش داده و اجازه بدهند کنترل اوضاع را خودشان در دست بگیرند، قبل از اینکه استرس تمام شرایط را به نفع خود پیش ببرد.
این مقاله بیشتر این هدف را دنبال می‌کند که استرس را درون شما کاهش دهد، تا شما بتوانید با یک دید کلی  استرس را به صورت عمومی در درون خود کم کنید.
استرس در شرایط خاص سراغ ما ‌می‌آید. مهم نیست موقعیت به صورت کلی مسئله مهم و بزرگی باشد. انسان‌ها به دلیل تجربه‌های متفاوت در کودکی یا به طور کلی در زندگی و محیط عکس‌العمل‌های مختلفی نشان می‌دهند.
بعضی از افراد برای شروع کار جدید فشار زیادی را تحمل میکنند و بعضی دیگر در تصمیم گیری‌های مختلف مثل ازدواج، رشته تحصیلی، و یا مرگ عزیزان، جدایی، سخنرانی در جمع، ابراز کردن خود، مهاجرت و… این موارد می‌تواند به صورت موقت دلیل و بهانه‌ای برای شروع استرس باشد.

بیشتر افراد به درد جسمانی خود بسیار اهمیت می‌دهند و برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند اما کمتر کسی است که روان و ذهن برایش مهم باشد. در اینجا ما ۱۵راهکار مختلف را برای شما بیان می‌کنیم تا استرس را در خود کاهش دهید.

 راهکارهای موثر در درمان استرس

 راهکارهای موثر در درمان استرس
راهکارهای موثر در درمان استرس

۱-در مورد استرس خود صحبت کنید

حتما بارها دچار استرس شده‌اید. استرس باعث می‌شود افکار زیادی به سراغ ما بیاید و دچار تصمیم گیری های غلط و یا اشتباه بشویم. در این زمان یک دوست مناسب می تواند به کمک شما بیاید. افکار خود را بیرون بریزید و آن را با دیگران در میان بگذارید. صحبت کردن در مورد استرس باعث می‌شود فشار کمتری را به تنهایی تحمل کرده و  از حجم زیاد آن کم کنید.

۲- خود را خلاقانه ابراز کنید

افراد معمولا از پتانسیل درونی خود آگاه نیستند. ممکن است بسیاری از راه‌حل‌ها درون ذهن شما وجود داشته باشد. شما بهتر از هرکس دیگر خودتان را می‌شناسید و می توانید  در درون  خود به جستجو بپردازید. یک قلم و کاغذ بردارید و نوشتن را بدون هدف خاص و بدون فکر کردن شروع کنید. این عمل کم کم ذهن شما را آرام می‌کند و اجازه می‌دهد راه‌حل‌های خلاق از درون شما بیرون بیاید.
یک راه‌حل خلاقانه دیگر برای برون ریزی استرس می‌تواند به تصویر کشیدن احساسات خود باشد. بازی با رنگ‌ها و نقاشی کردن نیز یک مدیتیشن عالی برای کاهش استرس است.

 ۳ -از استرس فرار نکنید، غول بزرگ را بشناسید

نزدیک‌ترین تصویری که می‌توانید از استرس داشته باشید چیست؟ برای ما اکثرا استرس به یک غول بزرگ شباهت دارد  که سعی در فرار کردن و مخفی کردن خود از آن هستیم. بسیاری از اوقات توان روبرویی با آن را نداریم و در مقابل هیچوقت از توانایی‌ها و باورهای خود مطلع نمی‌شویم‌. یک موقعیت استرس‌زا مثل نواختن موسیقی در یک تالار بزرگ را تجسم کنید. ما در این موقعیت تنها زمانی می‌توانیم با آرامش و بدون استرس باشیم که پذیرای آن شده باشیم و آن را تجربه کرده باشیم و طعم تلخ و شیرین آن را چشیده باشیم. اعتماد بنفس ، عزت نفس و آرامش زمانی به وجود می‌‌آید که ما خود را در محک آزمایش قرار دهیم و جرأت ورزی خود را پرورش دهیم.

۴- بزرگنمایی نکنید

تجربه ثابت کرده است که مهم دانستن بیش از حد و بزرگ پنداشتن موقعیت استرس‌زا و ترس بیش از حد از آن باعث ضعیف شدن  ما می‌شود‌ و شاید هرگز نتوانیم با استرس خود مقابله  کنیم. اجازه ندهید استرس تمام ساعت و روز شما را بگیرد. ساعتی را برای فکر کردن و مطالعه در مورد آن بگذارید و در باقی روز بر هدف های دیگر تمرکز کنید.

۵- مدیتیشن کنید

مدیتیشن

تکنیک های مدیتیشن و تمرین نفس کشیدن یکی از روش‌های بهبود دهنده در کاهش استرس و همچنین تقویت و شناسایی قابلیت‌های انسان‌ها می‌باشد‌. می توانید برای کاهش استرس یوگا و تمرین های ذهن آگاهی (mind fulness)  انجام دهید و آگاهی خود را نسبت به ضعف ها و قدرت های درونیتان افزایش دهید.

۶- فعالیت خود را بیشتر کنید.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت بدنی باعث کاهش هیجانات منفی و افکار استرس‌زا می‌شود. اگر به دنبال کاهش استرس در زمان کمتر هستید می‌توانید بجای تمرینات  روزانه و سخت در مکان‌های ورزشی، راه آسان تری را برای کاهش استرس خود امتحان کنید. بعضی از فعالیت‌های بدنی می تواند کمک زیادی به شما بکند و تاثیر سریع تری دارند. مثل یک پیاده روی سبک در یک محیط آرام و بدون سروصدای شهری و یا دیدار از دوستان قدیمی و یا بازی کردن با کودکان،  تمام این موارد دید جدیدی را از موقعیتتان به شما می‌دهد.

۷- محیط جدیدی را امتحان کنید

در موقعیت‌هایی که استرس مربوط به محیط اطراف می‌باشد ، تغییر محیط شخص در قالب سفرهای کوتاه مدت دو یا سه روزه نیز مانند استراحتی برای ذهن عمل کرده و از نگرانی های وی کم می کند. ارتباط نزدیک  و مستقیم با طبیعت  مانند دریا، جنگل… و دور شدن از زندگی روزمره باعث می‌شود ذهن گنجایش بیشتری را برای مقابله با استرس پیدا کند و روند بهبودی سریع تر انجام پذیرد.

۸- فعالیت خود را در فضای مجازی کاهش دهید

شاید بهتر باشد برای مدت کوتاهی از اینترنت و فضای مجازی و اطلاعات و اخباری که روزانه دریافت می‌کنید دور باشید. حجم زیاد استرس و افکار و هیجانات منفی قادر به تحلیل درست اطلاعات دریافتی نمی‌باشد و چه بسا باعث افزایش استرس ما شود. فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می تواند باعث اعتیاد شود. به این منظور می توانید از برنامه هایی استفاده کنید تا ساعت استفاده از فضای مجازی را در صورت افزایش به شما هشدار دهد.

۹- سبک زندگیتان را به نفع خود تغییر دهید

سبک زندگی اشتباه ، استرس زیادی به ما وارد می‌کند. شغلی که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید ، حجم کارهای عقب افتاده‌ای که هیچ وقت توان به اتمام رسیدن آن را در خود نمی‌بینید ، کلاس‌های متنوعی که هیچکدام به ثمر نرسیده‌اند. هر چقدر ما وارد فعالیت‌هایی شویم  که علاقه بیشتری به آن داریم بهتر می‌توانیم به اهداف و برنامه ریزی روزانه خود رسیدگی کنیم. در موقعیت‌های استرس زا می توانید یک روز را برای خودتان نام گذاری کنید. اهداف، توانایی‌ها و علایق خود را بنویسید و بیشتر در نظر بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است نه اینکه اطرافیانتان چه می خواهند.

۱۰- زندگی را رنگی ببینید

زندگی را رنگی ببینید
زندگی را رنگی ببینید

زمانی که دچار استرس می‌شویم ذهن تمایل دارد تا کوچکترین اتفاق و افکار منفی را بزرگتر جلوه دهد و افکار مثبت را کاملا فراموش کند. ذهن بیشتر مسائل را در زمان استرس سیاه یا سفید می‌بیند. اما زندگی نمی تواند تنها سیاه یا فقط سفید باشد. زندگی به هیچ وجه نمی‌تواند تماما خوب و بسیار مثبت و یا تیره و تاریک باشد. زندگی انسان ترکیبی از سیاهی و سفیدی و فراز و نشیب‌ها است. چه بهتر که به خود فرصت بدهیم تا زندگی را رنگی تر ببینیم.

۱۱- اطلاعات و مهارت های خود را بروز کنید

خوشبختانه در عصری که در آن زندگی می‌کنیم کسب مهارت جدید کار خیلی دشواری نیست. علاقمندید ساز جدید یاد بگیرید؟ زبان دوم بیاموزید؟ اما اطلاعات جدید چگونه می‌تواند استرس را کم کند؟ اطلاعات جدید از شما انسان جدیدی می‌سازد و یک فکر تازه مطمئنا دغدغه‌های متفاوتی دارد. افکار جدید و ایده‌های نو همیشه باعث تغییر می‌شوند.

۱۲- رها کردن را بیاموزید

ایجاد تغییر در زندگی اغلب تولید استرس می‌کند. بیشتر افراد علاقه‌ای ندارند از محل امنی که برای خود ساخته‌اند بیرون بیایند‌. تصمیم گیری  برای آینده بیشتر مواقع همراه با ترس است چون انسان دقیقا قادر نیست آینده را پیش بینی کند و ترجیح می‌دهد در موقعیت فعلی و محل امن خود بماند. چگونه میتوان فهمید در آینده چه چیزی در انتظار ماست؟
سعی کنید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و با دوستان جدید آشنا شوید و به محیط های  شاد و جدید بروید.

۱۳-تغذیه خود را بهبود دهید

استرس باعث می‌شود از نظر جسمی نیز ضعیف بشویم.در این زمان بدن نیاز بیشتری به ویتامین ها دارد. سبزیجات و میوه ها را به سبد غذایی خود اضافه کنید. همچنین استفاده از دمنوش های آرام بخش نیز بسیار موثر میباشد. مواد محرک مانند قهوه را نیزکمتراستفاده کنید و یا به طور کلی حذف کنید.

۱۴-موسیقی خوب گوش دهید

در زمان استرس ذهن تعادل خود را از دست می‌دهد. یکی از راه های ایجاد تعادل و کم کردن افکار منفی موسیقی است. نیاز شما به انرژی مثبت در زمان استرس چند برابر می شود. در انتخاب موسیقی دقت کنید. انتخاب اشتباه ممکن است وضعیت را بدتر کند. موسیقی آرام بخش و مثبت بهترین گزینه برای شما می باشد.

 ۱۵- از تجربیات دیگران الهام بگیرید

شما به اطرافیان خود شباهت زیادی دارید. استفاده از تجربیات دیگران همیشه راه را آسان تر می کند. لازم نیست برای کسب تجربه راه سختی را انتخاب کنید. ایده های الهام بخش در قالب کتاب ، سخنرانی ، کلیپ های آموزشی و…  همیشه دردسترس هستند . کافی است  به اطراف  خود نگاه بیندازید.

سخن آخر

سخن آخر
سخن آخر

امروزه جدا کردن استرس از زندگی روزمره کار آسانی نیست. شما ممکن است بارها دچار استرس شده باشید و بعد از کاهش و یا درمان آن دوباره تجربه کرده باشید. اما هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. روند درمان و کاهش استرس نیز جزئی از زندگی محسوب می‌شود. لازم نیست از ابتدا قدم بزرگ و خارج از توان خود بردارید. از راه حل های کوچک و آسان‌تر شروع کنید  حتی با عمل کردن به یکی از این ۱۵ مورد نیز می توانید تغییر چشمگیری را در خود مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای کاهش استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام و درود، خوردن قرص آرامبخش قبل از امتحان نه تنها استرس را کاهش نمی دهد بلکه تعادل نوروشیمیایی مغز باعث تاثیر بر سطح خلقی او شده و عملکرد مغز را در پردازش اطلاعات با اختلال روبرو می کند. به همین دلیل روانپزشکان بارها توصیه می کنند اگر دچار آزمون یا کنکوری هستید، ماه ها قبل برای درمان اقدام کنید نه دقیقا چند روز قبل از امتحان؛ شما می توانید از راه های دیگر آرامش خود را حفظ کنید مانند نوشیدن دمنوش های گیاهی، ورزش کردن و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره