روانشناسی

استرس چیست و چطور آن را کنترل کنیم

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استرس و نحوه کنترل آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از واکنش های غیر ارادی در برابر اتفاقات خوب و بد زندگی ، استرس است. این اختلال به قدری شایع می باشد که همه ی ما ممکن است در طول روز بار ها و بار ها آن را تجربه کنیم ؛ در صورتی که استرس به ندرت اتفاق بیافتد ، مشکل ساز نخواهد بود ، اما اگر این حالت به شکل دائمی تبدیل شود خطرناک می شود. جالب است بدانید که گاهی اوقات وجود استرس در زندگی افراد مفید خواهد بود! البته به شرط آن که زمینه را برای پیشرفت مهیا کند. مثلا اگر شما در انجام کاری کند پیش می روید ، داشتن کمی استرس ، سرعت عمل شما را بالا خواهد برد. اما اگر این استرس بیش از حد استاندارد باشد ، موجب توقف و سردرگمی شما می شود.

داشتن استرس شدید و یا مداوم ، علاوه بر جلوگیری از ترقی انسان ، سبب ابتلا به انواع بیماری هایی نظیر: اختلالات قلب و عروق ، لرزش بدن ، مشکلات گوارشی مخصوصا زخم معده و… خواهد شد. به طور کلی استرس و اضطراب دلایل مختلفی دارند که بنا بر نوع و شدت مسائل پیش آمده تقسیم بندی می شوند. اضطراب شغلی ، تحصیلی ، ازدواج ، مرگ و بیماری ، جز شایع ترین عوامل استرس زا شناخته شده اند که در برخی از موارد بسیار آزار دهنده و طاقت فرسا می باشند. اگر شما نیز از داشتن استرس همیشگی رنج می برید ، و قصد کنترل آن را دارید ، خواندن این مطلب را از دست ندهید ؛ در ادامه شما را با چند راهکار در کنترل استرس آشنا خواهیم کرد.

راهکارهای موثر کنترل استرس

راهکارهای موثر کنترل استرس
راهکارهای موثر کنترل استرس

منبع اصلی تنش را شناسایی کنید

همان طور که می دانید ، پیشگیری بهتر از درمان است ؛ این قضیه در مورد استرس نیز صدق می کند. برای اینکه به دام استرس نیافتید ، هوشیار باشید و عوامل به وجود آورنده ی آن را بشناسید ، سپس نسبت به بر طرف کردن آن اقدام کنید. مثلا اگر با پنهان کاری ، دچار اضطراب می شوید ، بهتر است از انجام کارهایی که شما را وادار به این عمل می کند بپرهیزید و حتی الامکان خود را در چنین شرایطی قرار ندهید. مسلما اگر زمینه های وقوع استرس را از میان بر دارید ، در کنترل آن موفق تر خواهید بود.

به افکار خود تسلط داشته باشید

قطعا زمانی که شما دچار استرس های شدید می شوید ، تفکرات منفی زیادی در ذهن شما شکل گرفته است. در صورتی که بتوانید بر این افکار مخرب مسلط شوید ، به راحتی می توانید از حجم استرس خود بکاهید. به طور مثال اگر از مرگ می هراسید ، سعی کنید در طول روز کمتر به این موضوع بیاندیشید. زدودن افکار استرس زا ، گامی موثر در کنترل استرس به شمار می آید که می توانید با تمرین و ممارست ، بر آن فائق بیایید.

از محیط های پر استرس دوری کنید

شاید از خودتان بپرسید که منظور از محیط های پر استرس چیست؟ به طور کلی هر مکانی که شما با قرار گرفتن در آن دچار نگرانی و اضطراب می شوید را محیط های پر استرس می گویند. به عنوان نمونه ؛ حضور در خیابان های شلوغ ، وسایل نقلیه عمومی ،  دادگاه ، اداره ی پلیس ، بیمارستان ها و… می توانند میزان اضطراب شما را چند برابر کنند. پس بهتر است تا جایی که ممکن است از حضور در چنین شرایطی صرف نظر کنید.

مطالعه کنید

مطالعه کنید
مطالعه کنید

مطالعه انواع کتاب های سرگرم کننده و آموزنده افکار شما را به خود مشغول کرده و اضطراب تان را کنترل خواهد کرد. در ثانی خواندن کتاب ها و مقالات برجسته در حوزه ی کنترل و رفع استرس ، به شما در یادگیری تکنیک های مفید در این زمینه کمک خواهد کرد. قطعا زمانی که شما نسبت به یک موضوع خاص آگاهی پیدا می کنید ، بهتر از قبل با آن رو به رو خواهید شد. شما می توانید با بالا بردن سطح اطلاعات خود ، علاوه بر افزایش عزت نفس تان ، به راحتی نسبت به کنترل استرس اقدام کنید.

با دیگران گفت و گو کنید

اگر درباره ی موضوعی دچار نگرانی شده اید و می خواهید بدانید که موثر ترین راه برای مقابله با این استرس چیست ، صحبت کردن با دوستان و خانواده ی خود در خصوص آن تاثیر گذار خواهد بود. در واقع شما با انجام این کار ، علاوه بر تخلیه ی روحی ، راه هایی برای کنترل استرس آموخته و همچنین می توانید به راحتی از تجارب دیگران نیز بهره بگیرید.

از چک کردن اخبار جنایی بپرهیزید

طبیعتا دنبال کردن خبر های پر تنش ، یکی از عاملین وقوع استرس خواهند بود. در صورتی که شما به استرس مداوم مبتلا هستید ، انجام چنین کاری به هیچ وجه توصیه نخواهد شد. شنیدن اتفاقات خطرناک و جان سوز ، روز به روز اضطراب را در وجود شما افزایش می دهد ، هم چنین موجب بد بینی شما نسبت به اطرافیان و شرایط زندگی تان خواهد شد. به یاد داشته باشید که کنترل استرس مقوله ای ساده اما پر زحمت می باشد که تنها با پشتکار فردی میسر خواهد شد.

استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی را به حداقل برسانید

یکی دیگر از عوامل بروز استرس ، استفاده زیاد از موبایل و فضای مجازی می باشد. امواج ساطع شده از تلفن همراه بسیار مضر بوده که در صورت روشن بودن اینترنت ، این عوارض بیشتر نیز خواهد شد. لذا به منظور کنترل استرس ، استفاده از تلفن همراه را به حداقل برسانید.

از انجام بازی های کامپیوتری صرف نظر کنید

عمدتا بازی های کامپیوتری بسیار پر تنش و هیجانی می باشند. در واقع این گونه از بازی ها ، در طی مدت بسیار کوتاهی ، حجم بالایی از استرس را به افراد وارد می کنند. در مواقعی که فرد درگیر برد و باخت در یک بازی است ، مغز او شروع به ترشح هورمون آدرنالین کرده و به شکل قابل توجهی اضطراب و استرس در بدن او رو به افزایش می رود.

از شنیدن موسیقی غافل نشوید

از شنیدن موسیقی غافل نشوید
از شنیدن موسیقی غافل نشوید

شاید از خودتان بپرسید که ارتباط شنیدن موسیقی و استرس چیست؟! پاسخ بسیار واضح است. موزیک های آرامش بخش و خاطره انگیز ، شما را به رویایی امن و شیرین برده که شنیدن آن ها بسیار لذت بخش خواهند بود. در شرایطی که شما دچار استرس هستید ، می توانید از شنیدن یک موسیقی ملایم و دلپذیر بهره گرفته و استرس خود را کنترل کنید.

ورزش کنید

انجام حرکات ورزشی ، به طرز چشمگیری میزان سروتین بدن را افزایش داده و استرس را سرکوب خواهد کرد. پیاده روی ، شنا ، ایروبیک ، کوه نوردی و ورزش های گروهی از جمله این فعالیت ها می باشند. به طور متوسط اگر روزانه سی دقیقه تا یک ساعت ورزش منظم داشته باشید ، به راحتی می توانید از پس کنترل استرس بر بیایید.

آب کافی بنوشید

همان طور که می دانید بخش اعظمی از بدن انسان را آب تشکیل داده است. به همین دلیل بدن برای عملکرد صحیح مغز ، تصمیم گیری دقیق و رفع خستگی ، به آب نیاز دارد. یکی از راه های آسان و پر بازده در کنترل استرس ، نوشیدن آب می باشد. البته سایر مایعات نیز می توانند در رفع این اختلال موثر باشند اما آب از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

خواب خود را تنظیم کنید

بد خوابی و یا کم خوابی تاثیر مستقیمی بر روی شدت استرس خواهند داشت. بدن انسان در برابر اختلالات خواب ضعیف شده و با کوچکترین تلنگری دچار اضطراب و نگرانی خواهد شد. قطعا دیر خوابیدن و یا نداشتن خواب مناسب شبانه ، استرس های روزانه را چند برابر خواهند کرد.

رژیم غذایی تان را تصحیح کنید

رژیم غذایی تان را تصحیح کنید
رژیم غذایی تان را تصحیح کنید

مصرف میوه و سبزیجات تازه ، ماهی ، نان سبوس دار ، خشکبار و مواد غذایی سالم از این قبیل ، بر توانایی افراد در کنترل استرس بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در مقابل مصرف غذاهای فست فود و نوشیدنی های گاز دار، عاملی برای شدت استرس معرفی شده اند.

سبک زندگی تان را تغییر دهید

اگر در اغلب موارد دچار استرس می شوید، بهتر است در رویه ی زندگی خود تجدید نظر کنید. از هر موقعیتی برای رفع استرس خود بهره بگیرید و از ارتکاب اعمال پر تنش اجتناب کنید. به طور کلی تغییر سبک زندگی ، می تواند موقعیت های جدیدی را برای شما به ارمغان بیاورد که زمینه ی پیشرفت و رفع موانع را مهیا کند.

از معاشرت با افراد استرس زا دوری کنید

جالب است بدانید که استرس نیز نوعی بیماری مسری می باشد و از شخصی به شخص دیگر قابل انتقال است. پس اگر قصد کنترل استرس خود را دارید ، از هم نشینی و صحبت با افراد مضطرب بپرهیزید. چرا که این افراد در مدت زمان کوتاهی ، شما را به حجم زیادی از استرس دچار کرده و در واقع استرس خود را به شما منتقل خواهند کرد.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

رفتار های ناپسندی مانند: چشم و هم چشمی ، ریا و مقایسه کردن ، به مرور زمان بر روی طرز فکر و رفتار شما با دیگران تاثیر گذاشته و روزانه حجم زیادی از استرس را به شما تزریق می کنند. مثبت اندیش باشید ، موقعیت و شرایط فعلی خود را بپذیرید و برای پیشرفت تلاش کنید. قطعا استرس های تحمیل شده از این افکار ، مانع ترقی شما خواهد شد. پس اگر می خواهید اضطراب خود را کنترل کنید ، به امور و مسائل خود مشغول شده و برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید.

شکر گزار باشید

اگر مقداری به اعمال روزانه ی خود بیاندیشید ، خواهید دید که به طور طبیعی ، زمانی که شما از داشتن نعمتی خوشحال و شکر گذار هستید ، به آرامش درونی دست پیدا خواهید کرد. همان طور که میدانید آرامش و استرس دو نقطه ی مقابل یکدیگر هستند؛ به این معنا که در صورت وجود استرس، آرامش از انسان سلب شده و در هنگام آرامش، استرسی وجود نخواهد داشت. پس علاوه بر داشتن روحیه ی شکر گزار ، سایر خصایص برتر اخلاقی نظیر: صبر ، یکرنگی و صداقت ، خوش برخوردی با دیگران و رفتارهایی از این قبیل نیز ، در کنترل استرس نقش خواهند داشت.

یوگا و مدیتیشن انجام دهید

یوگا و مدیتیشن انجام دهید

یکی از فعالیت های بسیار تاثیر گذار در کنترل و رفع استرس ، انجام مدیتیشن و یا یوگا می باشد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که فواید انجام مراقبه و یا مدیتیشن برای کنترل استرس چیست؟ مدیتیشن نوعی ورزش روح محسوب می شود ، که با کنترل افکار منفی ، احساس نشاط و سبکی را به شما القا خواهد. بدین منظور کافیست در قسمت مسطحی دراز کشیده و یا کاملا صاف بنشینید ، سپس چشم هایتان را بسته و با تمرکز بر رفع افکار مخرب ، چندین نفس عمیق بکشید ، این کار را روزانه و حداقل به مدت نیم ساعت انجام دهید. علاوه بر مدیتیشن ، برخی از حرکات یوگا نیز برای کنترل استرس کاربرد دارند، که البته بهتر است برای انجام آن ها با یک مربی یوگا مشورت کنید و حرکات موثر را بیاموزید.

بر کشیدن نفس عمیق مداومت داشته باشید

تنفس عمیق به صورت دم و بازدم های نسبتا طولانی ، در کمترین زمان ممکن استرس شما را به حداقل می رساند. با این حرکت ، اکسیژن زیادی به بدن رسیده و سرعت گردش خون در بدن افزایش می یابد. برای مشاهده نتیجه ی این ترفند کافیست در مواقع پر تنش چندین نفس عمیق بکشید و یا به صورت روزانه به انجام این کار مداومت کنید.

توانایی های خود را افزایش دهید

افزایش توانایی و قدرت ، موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد. زمانی که شما در انجام کاری مهارت داشته باشید ، کمتر دچار استرس خواهید شد. در حقیقت شما با به کار گیری نیرو و دقت خود در انجام امور، می توانید اضطراب های به وجود آمده را به خوبی کنترل کنید. در ضمن با بالا رفتن توانایی و دانش خود ، می توانید به راحتی به این موضوع دست پیدا کنید که چه عواملی سبب افزایش عزت نفس شده و دلایل به وقوع پیوستن استرس چیست.

همان طور که گفته شد، امکان ابتلا به استرس برای هر کسی( حتی کودکان) ، وجود دارد. طبیعتا با افزایش سن، تجارب انسان افزایش یافته و افراد در برابر مسائل و مشکلات کمتر دچار اضطراب خواهند شد. در صورتی که این بیماری موجب اختلال در روند عادی زندگی شده و تحمل آن برای شخص مبتلا سخت شود ، مراجعه به یک روان شناس و یا مشاوره خانواده تاثیر گذار خواهد بود.

مرکز مشاوره خانواده رایکو، به منظور رفاه حال شما ، امکان تماس تلفنی در سراسر کشور را برایتان مهیا کرده است. اگر مایل به دانستن این موضوعات هستید و خواهان این موضوع می باشید که بدانید استرس چیست و چه تاثیری در زندگی شما خواهد داشت، و راه های کنترل و مقابله با آن را بیاموزید، می توانید با صرف کمترین وقت ، تنها با یک تماس، با مشاوران برجسته ی این مرکز ارتباط بر قرار کرده و از آنها راهنمایی بخواهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استرس و نحوه کنترل آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

    1. با سلام ، افکار و برداشت های منفی ممکن است باعث ایجاد این اضطراب شده است برای مثال باید بدانید که طرز فکر شما درمورد یک موقعیت، بسیار مهم تر از اتفاقاتی است که در آن موقعیت می افتد.و باید تلاش کنید هر طور که میتوانید آن را مدیریت نمائید برای مثال نوشتن تمام تفکرات بر روی کاغذ میتواند تا حد زیادی از اضطراب شما بکاهد.
      به بیان دیگر، توجه داشته باشید که این افکار شما هستند که احساسات شما را می سازند.پس با اعتماد به خود در مسیری که در پیشرو دارید قدم بردارید.

  1. سلام، یه ماهی هست که صبحا کلی بد قلق هستم و اصن دوست ندارم بلند بشم ، تو این چند وقت هم کلی وزنم اضافه شده و دوست هم ندارم هیچ کاری رو انجام بدم و اصن بعضی وقت ها هم تو تنهایی میزنم زیر گریه و احساس گناه دارم ، شما بهم بگید چیکار کنم کلی از زندگیم عقب افتادم.

    1. با سلام ، بر اساس علایمی که عنوان کردی می توانید پیش آگهی افسردگی خفیف را داشته باشید ، لذا توصیه میکنیم برای بررسی دقبق تر شرایط بالینی تان به متخصص سلامت روان مراجعه نمائید و تحت درمان روانشناختی قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره