روانشناسی

یوگا چیست؟ | ورزش یوگا چیست و چه اثراتی بر بدن دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره یوگا با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

نیازهای جسمی و روحی ، یکی از مهم ترین نیازهایی هستند که بشر همواره در پی پاسخ دادن به آن ها است. افراد همواره برای داشتن جسمی سالم تلاش می کنند و انواع حرکات ورزشی را برای رسیدن به این مهم انجام می دهند ؛ اما باید توجه داشت که این تنها جسم نیست که بر سلامتی ما تاثیر دارد. بسیاری از مشکلات و ناتوانی های روحی به شدت مخرب بوده و حتی تاثیری فراتر از بیماری های جسمی بر جان و بدن آدمی دارند.

یکی از موضوعات مهم در علم روانشناسی هماهنگی ذهن و جسم است که این مسئله خودآگاهی و خودشناسی نام دارد. خودآگاهی به این معنا است که تمامی افکار و تصمیمات ما در زمان حال باشد و هم زمان که جسممان فعالیت می کند ذهنمان نیز در آن راستا حضور داشته و فعالیت کند. به این منظور ، از زمان های بسیار دور تا به حال ، ورزشی با نام یوگا برای افزایش قوای فکری و درونی و افزایش خودآگاهی جسم و ذهن انجام می گرفته است.

اصطلاح یوگا به چه معناست؟

یوگا از ریشه کلمه ی سانسکریت گرفته شده و به معنی سوق یافتن به سمت رهایی است. ناخودآگاه هر بار که نام کلمه ی یوگا به گوشمان می رسد حسی از آرامش و راحتی را تجربه می کنیم. در واقع یوگا به معنای آزادی و رهایی یافتن از افکار منفی و هماهنگ کردن بدن و ذهن است.

ورزش یوگا چیست؟

از زمان های بسیار دور ، حرکات و تمرینات بسیاری برای رسیدن به آرامش و رهایی روح از افکار منفی ، انجام می گرفته است. امروزه این نرمش ها و تمرینات پیشرفت زیادی کرده و تا حدودی می توان گفت که کاملاً تکامل یافته است. یوگا نامی است که به این تمرینات اختصاص داده شده است.

در ورزش یوگا می آموزیم که چگونه به کمک تمرین ها و حرکات بسیار ساده ، چشم و جانمان را هماهنگ کنیم. در واقع در ورزش یوگا ، بدن را برای رهایی و آزادی تمرین می دهیم. این ورزش بسیار آرامش بخش است و انواع استرس را کاهش می دهد.

در اصل ، یوگا ورزشی است که با استفاده از حرکت ها و نرمش های خاص ، افکار و ذهن را پرورش می دهد. بسیاری از بیماری های سخت و حتی صعب العلاج با استفاده از ورزش یوگا تا حد زیادی کنترل شده و حتی درمان شده اند. تمرین ها و حرکاتی که در یوگا انجام می شود آسانا نام دارد.

آسانا چیست؟

آسانا تمرین و کشش هایی است که در ورزش یوگا انجام می شود. آسانا به علت کشش های عضلانی و ماساژ اعضاء و غدد داخلی و ایجاد هماهنگی بین اعضاء بدن و سیستم اعصاب برای ایجاد سلامتی و رفع بیماری ها بسیار مؤثر می باشد. این تمرینات و کشش ها در واقع برای بدن بسیار مفید بوده و آن را در رسیدن به رهایی و آزادی ، همان هدفی که از یوگا انتظار می رود ، آماده می کند.

هدف از انجام تمرینات آسانا چیست؟

هدف از انجام تمرینات آسانا چیست؟
هدف از انجام تمرینات آسانا چیست؟

بسیاری از جوانان و نوجوانان به دلیل اهمیت زیادی که به استایل و بدن خود می دهند و هم چنین به دلیل علاقه زیادی که به انجام ورزش های گوناگون دارند ، همواره به دنبال انواع ورزش های تقویت اندام و عضله هایشان هستند ؛ اما این ورزش ها به دلیل تحرک زیادی که بر روی مفصل ها دارند و هم چنین به دلیل وزن زیادی که عضلات به هنگام تمرینات ورزشی و استفاده از دستگاه ها تحمل می کنند ، رفته رفته دچار ساییدگی مفصل ها و کش آمدن عضلات می شوند.

همچنین این ورزش ها باعث می شوند عضلات ، رشدی بیشتر از حد معمول داشته باشند. از سوی دیگر ، انجام ورزش های هوازی که باعث چربی سوزی می شوند بدن را دچار وابستگی می کنند و اگر فرد بعد از مدتی ورزش را کنار بگذارد نه تنها چربی ها برمی گردند بلکه فرم و تناسب بدن را نیز به هم می زنند. از این رو انجام ورزشی که بتواند علاوه بر شادی و نشاط بدن ، برای بدن مناسب بوده و در جهت پیشرفت مناسب عضلات و اندام ها باشد بسیار مهم است. تمرینات آسانای یوگا تمریناتی هستند که به این منظور طراحی شده و انجام می شوند.

فواید ورزش یوگا

انجام ورزش یوگا فواید بسیار زیادی برای بدن داشته و تاثیرات بسیار مثبتی بر روی سلامت بدن دارد. در زیر ۸ مورد از فواید این ورزش را شرح می دهیم.

فواید ورزش یوگا برای جسم

۱) کاهش وزن و تقویت عضلات

تعدادی از سبک های این ورزش به کاهش وزن ، کاهش التهاب ، تعادل بین هورمون‌ ها ، کنترل اشتها ، افزایش توده عضلانی و متابولیسم بدن کمک می کند ؛ اما هدف اصلی یوگا کاهش وزن و کاهش استرس بدن است.

۲) آموزش صحیح تنفس

اولین گام در یوگا درست نفس کشیدن است. نفس کشیدن زمانی درست است که میزان اکسیژنی که از محیط دریافت می کنیم کافی بوده و آن اکسیژن به مغز منتقل شود. درست نفس کشیدن ،فشارهای اطراف قلب و اعضای گوارشی را از بین می‌برد ، محرک‌های عصبی مربوط به عروق قلبی را تقویت می‌کند ، اضطراب عصبی و حسی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

۳) تعادل و انعطاف پذیری بدن

یوگا با انجام تمرینات متنوع باعث می شود که از حالت های بدنتان آگاه شوید و درست بنشینید و درست بایستید. با انجام مکرر ورزش یوگا ، بدن تعادل خود را به دست آورده و انعطاف پذیری آن افزایش می یابد. اساس بسیاری از کارهایی که انجام می دهیم داشتن انعطاف پذیری و تناسب اندام است.

۴) بهبود وضعیت خواب

میانگین خواب مفید در طول روز بین ۶ تا ۸ ساعت است. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات هورمونی و اختلالات روحی و جسمی نمی توانند ساعات مناسب خواب را در طول روز داشته باشند. با انجام تمرینات یوگا موسوم به آسانا می توان تا حد زیادی ترشح هورمون ها را تقویت کرده و در درمان بی خوابی خود گام موثری برداریم. یوگا به سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن کمک می کند و فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را کاهش می دهد و با این کار وضعیت خواب را بهبود می بخشد.

فواید و تأثیرات ورزش یوگا بر بدن

فواید و تأثیرات ورزش یوگا بر بدن
فواید و تأثیرات ورزش یوگا بر بدن

۱) یوگا باعث تقویت اعتماد به نفس می شود

اعتماد به نفس یک حس مثبت درونی است که باعث می شود فرد در خود احساس مقبولیت کند. حس مقبولیت باعث می شود آدمی در میان دیگران خود را باور داشته باشد. افزایش اعتماد به نفس حس مطلوبی را به فرد برای شرکت در جمع ها می بخشد.

۲) انجام ورزش یوگا در همه جا ممکن است

اگر چه بهترین حالت برای انجام یوگا رفتن به سالن های مخصوص یوگا است اما این ورزش در همه جا ، حتی در محل کار قابل انجام است. با استفاده از ویدیوهای آموزشی که از اینترنت قابل مشاهده و دریافت هستند به راحتی می توان این تمرینات را انجام داد.

۳) کاهش خستگی و تیرگی مغز

خستگی و ناتوانی هایی که به دلیل کمبود خواب و بدخوابی در بدن ایجاد می شود ، باعث می شود عملکرد جسم در طول روز دچار اختلال شود و احساس ناتوانی و خمودگی را در فرد ایجاد کند. این مشکل به این دلیل پیش می آید که ساعت خواب بدن تکراری شده و بدن نظم خود را از دست داده است. انجام تمرینات یوگا باعث تمرکز بر مغز شده و انرژی اندام های بدن را افزایش داده و ساعت خواب مناسب را تنظیم می کند.

۴) یوگا ورزش گرانی نیست

این ورزش تجهیزات زیادی نمی خواهد و تنها به یک لباس مناسب و یک زیرانداز برای انجام تمرینات احتیاج دارد.

۵) یوگا خلق و خوی شما را بهتر می کند

یوگا ورزشی است که استرس ها و تنش های شما را کاهش و قدرت اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. به دنبال این امر ، ورزش یوگا سبب می شود که رفته رفته خلق و خوی شما بهتر شود و تفاوت را در خود به خوبی احساس کنید.

انواع ورزش یوگا

انواع ورزش یوگا
انواع ورزش یوگا

یوگا سبک های متفاوتی برای رسیدن به اهداف خاص دارد ؛ اما می توان گفت که هدف مشترک همه آن ها کاهش استرس ، کاهش وزن و افزایش آرامش بدن است.

سبک های مختلف یوگا عبارت اند از:

  • (Anusara) آنوسارا
  • (Ananda) آناندا
  • (Ashtanga) آشتانگا
  • (Vinyasa) وینیاسا
  • (Yini) ینی
  • (Sivananda) سیواناندا
  • (Forrest) فرست
  • (Kripalu) کریپالو
  • (Integral)اینتگرال
  • (Bikram) بیکرام

احتیاط های لازم برای ورزش یوگا

این ورزش برای همه ی افراد با همه سنین و در همه ی موقعیت ها مناسب است. همه ی افراد می توانند آن را در هر جایی انجام دهند اما این ورزش همانند سایر ورزش ها نیازمند رعایت نکات مربوط به خود است. یکی از موارد مهم افراد بیمار هستند. افرادی که از بیماری هایی نظیر فشار خون بالا ، آسم ، سیاتیک و مشکلات زنان رنج می برند قبل از رو آوردن به این ورزش حتما باید با پزشک خود صحبت کنند تا سبک مناسب آن ها را معین کند.

نکاتی که در یوگا باید به آن توجه کرد

برای انجام ورزش یوگا حتما باید به نکات زیر دقت کرد:

۱) به مربی اجازه دهید حرکات شما را کنترل کند و حرکات درست بدن شما را تنظیم کند.

۲) نفس کشیدن عمیق و درست ، در ورزش یوگا بسیار مهم است. نفس کشیدن عمیق در یوگا سبک خاصی دارد که پراناما نام دارد.

۳) در انجام ورزش یوگا باید صبور بود و تا رسیدن به نتیجه و تاثیرات آن صبر پیشه کرد چون این ورزش گام به گام و مرحله به مرحله است.

۴) برای انجام ورزش یوگا باید لباس مناسب به تن داشت. برای این موضوع لباس های مناسب و راحت و کشی استفاده کنید تا بتوانید حرکات کششی را به راحتی انجام دهید.

۵) برای انجام هر ورزشی باید آب مناسب بدن تامین شود. پس حتما هنگام انجام این ورزش آب کافی به همراه داشته باشید.

یوگا صورت

داشتن پوستی صاف و شفاف یکی از دغدغه های نسل امروز است. ما همواره برای داشتن پوستی صاف به انواع مواد رو می آوریم و هزینه های گزافی برای آن پرداخت می کنیم. بسیاری از مواقع نه تنها به نتیجه مطلوب نمی رسیم ، بلکه با قطع استفاده مواد خاصی که مصرف می کنیم پوست به حالت قبلش بر می گردد.

این مواد علاوه بر ایجاد وابستگی ، پولی که صرف کرده ایم را نیز از بین می برد. بسیاری از پزشکان و دانشمندان معتقدند که انجام تمرین های یوگا به مدت ۳۰ دقیقه در طول روز باعث ایجاد حس شادابی و شفافیت پوست می شود. در واقع تکنیک هایی وجود دارد که به جوان تر دیده شدن صورت شما می انجامد که این تکنیک ها ، یوگا صورت هستند. برای این منظور در طول روز به مدت ۳۰ دقیقه حرکات زیر را انجام دهید.

حرکات یوگا صورت

حرکات یوگا صورت
حرکات یوگا صورت

۱) حالت جغد: حالت انگشتانتان را مانند سی انگلیسی در کنار دو طرف چشمتان قرار دهید. سپس پیشانی را در حالت ریلکس و آزاد قرار داده و چشمانتان را باز کنید. این حرکت را در سه ست ۱۰ ثانیه ای انجام دهید. هنگامی که این حرکت را انجام می دهید پیشانی باید کاملاً صاف بوده و فاقد چین و چروک باشد.

۲) حالت ۷: نماد ۷ نماد پیروزی است. با انگشتانتان حالت ۷ را نشان داده و در انتهای ابروان خود قرار دهید. به سمت چپ نگاه کنید. بدن را در حالت ریلکس قرار داده و آرامش خود را حفظ کنید. این حرکت را در ۶ ست ۱۰ ثانیه ای انجام دهید.

۳) حرکت چرخش چشم ها: انگشت حلقه خود را در انتهای ابرویتان قرار دهید. از بالای چشم تا پایین ابرو ، با انگشت حلقه به کنار چشم ضربه بزنید. عکس همین حرکت را نیز انجام دهید. این حرکت را در ۴ ست ۱۰ ثانیه ای انجام دهید.

۴) حرکت ماهی بادکنکی: لپ هایتان را باد کنید. همزمان لب هایتان را کوچک کنید. سپس با دست هایتان به آرامی به لپ هایتان ضربه بزنید. این حرکت را به مدت ۳۰ ثانیه در طول روز انجام دهید.

۵) حرکت زرافه: گردن خود را بکشید سپس سرتان را به سمت عقب خم کنید. سپس سر را به سمت پایین بیاورید و دوبار دیگر این کار را انجام دهید. سپس لب پایینی را به سمت جلو ببرید و دست ها را روی گردن گذاشته و چانه را بالا ببرید.

۶) حرکت لپ همستر: لپ هایتان را پر از باد کرده و لبتان را به حالت غنچه درآورید. سپس یکی از لپ هایتان را در حالت باد کرده نگه داشته و لپ دیگر را خالی از باد کنید. سپس این کار را مرتباً و با سرعت انجام دهید.

حرکت فک و گردن یوگا

۱) مسیر خط چانه تا سمت گوش را به مدت سه بار بکشید. این کار را باید به مدت سه بار در طول روز انجام دهید.

۲) سرتان را به سمت بالا یعنی آسمان بگیرید و سمت بالا را ببوسید. بعد ازهر بار انجام این کار سر را رو به جلو گرفته و تنفس خود را با بوسه به بیرون بدهید.

یوگا در خانه

یوگا در خانه
یوگا در خانه

امروزه با پیشرفت علم و فناوری بسیاری از مشغله های کاری برای افراد به وجود می آید. افراد به این دلیل که فرصت کافی برای انجام ورزش های مختلف از جمله یوگا را ندارند قید این ورزش ها را زده و از انجام آن ها منصرف می شوند. نکته مهم در اینجا این است که یوگا ورزشی نیست که برای افراد محدودیت ایجاد کند و در همه جا قابل انجام است. برای انجام ورزش یوگا نیاز به تجهیزات خاصی نیست. تنها کافی است یک لباس راحت و یک زیر انداز مناسب و یک محیط آرام فراهم کنید. یک بطری آب در کنارتان گذاشته و حرکت های زیر را به دقت انجام دهید.

۱) حرکت درخت

یکی از حرکات مفید در یوگا حرکت درخت است. برای انجام این کار کاملاً صاف بایستید. دست هایتان را به سمت بالا برده و کف دستانتان را به هم بچسبانید. سپس یکی از پاهایتان را به عرض شانه باز کرده و بر پای دیگر تکیه دهید. کمی صبر کنید و سپس وزنتان را روی پای دیگرتان بیاندازید. این حرکت را چندین بار انجام دهید.

۲) حرکت پروانه

بر روی زمین بنشینید. سعی کنید کف پاهایتان را به هم بچسبانید. کمر خود را به حالت صاف نگه داشته و ستون فقرات خود را بکشید. سعی کنید زانوان خود را با فشار به سمت زمین برانید.

۳) حرکت گربه-گاو

روی دست‌ها و زانوهایتان بنشینید ، دست ها و زانوها را به عرض شانه باز کنید و همانند گربه ، نفس خود را بیرون دهید و پشت خود را رو به پایین ببرید. سر خود را به سمت پایین آورده طوری که شکم خود را مشاهده کنید. این حرکت را در ۶ ست ۱۲ ثانیه ای انجام دهید.

۴) حرکت سگ رو پایین

این حرکت را روی دست ها و زانوها انجام دهید ، انگشتان را از هم فاصله دهید و آن ها را بکشید. عضلات شکم را به سمت ستون فقرات بکشید و با صاف نگه داشتن کمرتان سعی کنید تا به انگشتان پاهایتان نگاه کنید.

نتیجه

یکی از مفید ترین و مناسب ترین ورزش هایی که برای بدن بسیار توصیه شده است ورزش یوگا است. ورزش یوگا ورزشی است که با انجام حرکات کششی و نرمشی خاص که با نام آسانا معروف می باشد باعث تقویت جسم و روح و عملکرد بهتر آن‌ها می شود.

این ورزش تاثیر بسیار زیادی بر روی آرامش درونی و کاهش استرس دارد و همچنین بسیار ارزان است و نیاز به تجهیزات خاصی نداشته و در هر موقعیت و شرایطی برای همه افراد مناسب است و محدودیت ایجاد نمی کند. پس برای این ورزش نیازی به صرف هزینه های بالا نیست و می توان در هر موقعیتی چه در محیط کار و چه در سالن های مخصوص آن را انجام داد.

همانطور که اشاره کردیم این ورزش سبک های متفاوتی دارد و تمرین های متفاوتی برای آن طراحی شده است. این ورزش با افزایش تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن ، میزان سم‌زدایی را بهبود می‌بخشد. با توزیع انرژی میان غدد داخلی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. یوگا رفته رفته با انجام تمرینات متنوعی که در بر دارد باعث تقویت اعتماد به نفس در افراد می شود

سوالات متداول

۱- آیا برای انجام ورزش یوگا اعتقادات مذهبی خاصی نیاز است؟

با وجود اینکه ورزش یوگا در گذشته در میان هندی ها و پس از انجام مراسمات مذهبی شان انجام می شد ، اما امروزه در همه ادیان و فرهنگ ها و در همه جای دنیا این ورزش به عنوان ورزش تقویت کننده روحی و جسمی انجام می شود.

۲- آیا یوگا نیازمند رژیم غذایی خاصی است؟

در هر ورزشی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید در کنار تمریناتی که انجام می دهیم رژیم غذایی مناسب را رعایت کنیم تا به هدف مورد نیاز خود دست پیدا کنیم. یوگا نیز مانند سایر ورزش ها رژیم های خاصی دارد که باید از آن ها پیروی کرده و مطابق آن ها عمل کرد.

۳- آیا در هر زمان که بخواهیم می توانیم در کلاس های یوگا شرکت کنیم؟

بله شرکت در کلاس های یوگا هیچ گونه محدودیتی برای افراد نداشته و هر زمانکه تصمیم به شرکت در این کلاس ها را بگیریم می توانیم اقدام کنیم.

۴- آیا برای شرکت در کلاس های یوگا محدودیت سنی داریم؟

خیر این کلاس برای همه ی سنین آزاد بوده و به دلیل تمرینات موثر و آسانی که دارد برای همگان قابل استفاده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره یوگا با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره