جنسی و زناشویی

میل جنسی چیست؟ | دلایل کاهش میل جنسی + راهکارهای افزایش آن

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میل جنسی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخورداری از عملکرد جنسی مناسب و سالم، از نشانه های سلامت جسم و روان محسوب شده و جزو مهم ترین مؤلفه های کیفیت زندگی مشترک به شمار می رود. طبق آخرین پژوهش های انجام شده، می توان گفت مسائل و مشکلات مربوط به روابط جنسی اساسی ترین عامل ایجاد مشکل در عملکرد جنسی می باشند. این مسئله تأثیر مستقیمی بر پایداری زندگی زناشویی داشته و در واقع نداشتن رابطه جنسی مطلوب آسیب جدی به ارتباط میان همسران وارد می کند.

لذا کسب اطلاع در خصوص این موضوع و همچنین آگاهی از تفاوت های میان تمایلات جنسی زنان و مردان، مانع به وجود آمدن مشکلات در روابط زوجین خواهد شد. به طور مثال طبق تحقیقات به عمل آمده، زنان بیشتر از مردان در روابط زناشویی به جزئیات اهمیت می دهند، به همین دلیل حساس تر هستند و نسبت به مردان احساس نارضایتی بیشتری از لحاظ عاطفی و جنسی در رابطه زناشویی دارند. همچنین گاهی افراد به دلیل عدم آگاهی دارو هایی مصرف می کنند که باعث کاهش میل جنسی در آن ها می شود ا برای افزایش میل جنسی دارو هایی استفاده می کنند که عوارض جبران ناپذیری دارد. توصیه ما این است که اگر تصور می کنید عدم رضایت از روابط زناشویی شما به دلیل کاهش میل جنسی است، برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

در صورت لزوم می توان به سکس تراپیست جهت ریشه یابی مسائل روانشناختی اثرگذار بر میل جنسی همسران مراجعه نمود.

میل جنسی چیست؟

چنانچه بخواهیم از منظر روانشناسی میل جنسی را شرح دهیم می توان عنوان کرد که میل جنسی نوعی کشش شدید در انسان ایجاد می کند تا فرد از فعالیت های روزانه به حالت آمادگی روانی لازم برای شرکت در یک رابطه جنسی سوق پیدا کند و نیاز جنسی خود را رفع نماید. البته این تمایل فقط به برطرف کردن نیازهای جنسی ختم نمی شود، بلکه جنبه های دیگری نیز دارد که اهداف آن ها با کدیگر متفاوت است. یکی از آن ها جنبه فیزیولوژیکی است که هدف از آن تولید مثل می باشد. جنبه دیگر هیجانی بوده، مانند برطرف کردن نیازهای عاطفی و به وجود آمدن احساس امنیت و در آخر جنبه معنوی نیز لحاظ است. 

معمولا تصوری که افراد از گرایش جنسی دارند این است که همیشه پسران بیشتر از دختران تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند. برخی نیز تصور می کنند گرایش افراد فقط به سمت جنس مخالف می باشد. اما این طور نیست ممکن است دو دختر یا دو پسر به برقراری رابطه جنسی با هم فکر کنند که به آنها همجنس گرا می گویند که جهت اطلاع از دلایل همجنس گرایی  می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.


عوامل تاثیرگذار بر میل جنسی

دلایل داشتن میل جنسی
عوامل تاثیرگذار بر میل جنسی

فارغ از نوع گرایشی که هر شخص داراست، به طور کلی میزان میل جنسی تابع سه عامل می باشد:

 • خلق و خوی افراد: همچون احساس خوشحالی یا غمگینی
 • وضعیت روانی میان همسران: مثل وجود اختلاف نظر یا توافق بین آن ها
 • شرایط محیطی: مانند مدت زمان ارتباط یا خیانت در رابطه

تفاوت میزان میل جنسی در زنان و مردان

مهم ترین مسئله ای که زوجین می بایست در خصوص آن اطلاع یابند تفاوت میزان میل جنسی در زنان و مردان می باشد. این موضوع به قدری اهمیت دارد که بی توجهی به میل و نیاز شریک جنسی، منشا اغلب از هم پاشیدگی زندگی زناشویی و ازدواج های ناموفق قلمداد شده و نیاز به مشاوره جنسی بیشتر احساس می شود. بنابراین برای داشتن روابط جنسی لذتبخش و افزایش رضایتمندی زندگی زناشویی باید تفاوت های گفته شده را در زندگی در نظر گرفت. عوامل زیر در میزان میل جنسی زنان و مردان ناهمانندی ایجاد می کنند:

تفاوت در ساختار مغز

مردان همواره برای انجام رابطه جنسی انرژی کافی دارند حتی اگر خسته باشند، اما این موضوع برای زنان صدق نمی کند. چرا که رابطه جنسی برای زنان در حکم کارهای دیگر همچون نگهداری از فرزندان، کار های منزل و… بوده و در صورت خسته بودن، توان کافی برای آن را نخواهند داشت. این مسئله به دلیل وجود تفاوت هایی در ساختار های مغزی زن ها و مردها می باشد.

رابطه عاطفی

مهم ترین تفاوت بین زن و مرد در رابطه جنسی این است که در زنان وجود رابطه عاطفی عالی عامل مهمی در جذب آن ها به برقراری رابطه جنسی می باشد. اما برخی مردان بدون رابطه عاطفی نیز تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند و میل جنسی آن ها مقید به احساسات نمی باشد. زنان قبل از برقراری رابطه جنسی علاوه بر این که باید در آرامش کامل بوده و واقعا شاد باشند، از نظر احساسی و عاطفی نیز می بایست به رضایت رسیده و مورد نوازش قرار گیرند تا بتوانند رابطه رضایت بخشی برقرار کنند.

تاثیر مشکلات

در هنگام وجود مشکلات تا زمانی که مشکل برطرف نشده است، زنان تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند اما مردان به رابطه جنسی برای فرار از مشکلات و رسیدن به آرامش تمایل نشان می دهند.

برانگیختگی

میزان زمان لازم برای برانگیختگه شدن در زنان و مردان متفاوت است. زنان نسبت به مردان به زمان بیشتری برای تحریک شدن احتیاج دارند. متوسط زمان به ارگاسم رسیدن در مردان ۴ دقیقه و در زنان ۱۱ دقیقه است. اما ممکن است این اصل رعایت نشود، در این صورت میل جنسی زنان کاهش پیدا می کند یا حتی به کل از بین می رود. پس مردان توجه داشته باشند که باید زمان بیشتری برای پیش نوازش قرار دهند.

زمان برگشت

میزان زمان برگشت به حالت اولیه نیز در زنان و مردان متفاوت است به این صورت که مردان خیلی سریع و به یک دفعه پس از رابطه جنسی به حالت اولیه باز می گردنند، احساس خستگی دارند و ترجیح می دهند بخوابند. اما زنان به تدریج به حالت اولیه باز می گردنند. آنها هم به پیش نوازش و هم پس نوازش نیاز دارند. در واقع زنان پس از رابطه جنسی نیز توانایی تحریک دوباره را دارند به همین دلیل پس از برقراری رابطه جنسی تمایل دارند در آغوش همسر خود بمانند.

سن 

میل جنسی در مردان به هنگام بلوغ آغاز می شود و تا رسیدن به سالمندی کاهش می یابد که به این حالت یائسگی مردان می گویند. میل جنسی در ابتدا برای زنان کم است و به تدریج با افزایش سن بیشتر می شود و در سن ۳۸ سالگی به اوج خود می رسد.


دلایل کاهش میل جنسی

دلیل کاهش میل جنسی
دلایل کاهش میل جنسی

نتایج آمار جدید نشان می دهد که ۴۰ درصد زنان آمریکایی از کاهش تمایل به برقراری رابطه جنسی شکایت دارند. آیا درمانی برای این نوع مسائل وجود دارد؟ در صورت به وجود آمدن مشکل کاهش میل جنسی چه باید کرد؟ علت کاهش میل جنسی چیست؟

ابتدا باید ریشه به وجود آمدن این مشکل را بیابیم. باید تشخیص دهیم که کاهش میل جنسی علت درونی دارد یا بیرونی؟ اگر علت بیرونی یا درد در ناحیه تناسلی باشد، باید پزشک شما را معاینه کند تا درمان شوید. همچنین مشکلاتی که در رابطه شما وجود دارد مانند زود انزالی و یا دیر انزالی را با پزشک در میان بگذارید تا راه حل مناسب به شما ارائه دهد. بسیاری از تشخیص های روانپزشکی، شرایط پزشکی و داروها تأثیر منفی قابل توجهی بر عملکرد جنسی داشته و در نتیجه میل جنسی را کاهش می دهند. 

اما اگر علت درونی است ممکن است به دلیل وجود مشکلات خانوادگی و فشارهای ناشی از عوامل محیطی باشد. گاهی ممکن است این مشکل به سابقه زناشویی مربوط باشد. یعنی از ابتدا میل جنسی وجود داشته اما به تدریج کاهش یافته و به مشکلی دائمی تبدیل شده باشد. در این صورت باید همه عوامل مربوط به رابطه را بررسی کنیم تا عامل مهم در کاهش میل جنسی را بیابیم. در صورت لزوم می توان به سکس تراپیست جهت ریشه یابی مسائل روانشناختی اثرگذار بر میل جنسی همسران مراجعه نمود.

علاقه به همسر نیز از عوامل مهم در ایجاد رابطه مطلوب می باشد. اگر عشق در رابطه ای وجود نداشته باشد یا یک طرفه باشد، طرفین تمایلی به برقراری رابطه جنسی نخواهند داشت و به تدریج میل جنسی کاهش می یابد. ممکن است برخی رفتار های نادرست و ناخواسته شما باعث کاهش میل جنسی در همسرتان شود. مثلا زنی که مدام در حال غر زدن حتی در اتاق خواب است، کم کم همسر خود را خسته می کند و تمایل او به برقراری رابطه جنسی کاهش پیدا می کند. سعی کنید در هنگام نزدیکی خوش اخلاق ترین فرد روی کره زمین باشید تا رابطه جنسی موفقی داشته باشید.


افزایش میل جنسی

تقریبا یک سوم زوجین برای بهبود رابطه خود با همسرشان به دنبال راه هایی برای افزایش میل جنسی هستند. این افراد نباید نگران باشند، زیرا راهکار های متعددی برای برطرف کردن مشکل آن ها وجود دارد. در ادامه مطلب برخی از این راهکار ها ذکر شده است.

راهکار های افزایش میل جنسی

 • آقایان می توانند با مصرف دارو، میل جنسی خود را افزایش دهند. اما مصرف قرص افزایش میل جنسی در خانم ها تاثیری ندارد. همچنین خانم ها می بایست حدالامکان از مصرف داروهای ضد بارداری اجتناب کنند.
 • فشار کار و زندگی، هوای آلوده و تغذیه نامناسب می توانند باعث کاهش میل جنسی در زوجین شوند. شما می توانید با استفاده از تغذیه مناسب مانند مصرف ویتامین ها و منابع معدنی و مواد خوراکی مناسب مانند زنجبیل، هل، بادام، میوه، سبزیجات و… این کمبود را جبران کنید. همچنین داشتن خواب کافی و مناسب تاثیر به سزایی در میل جنسی می گذارد.
 • ورزش کردن باعث افزایش میل جنسی می شود؛ زیرا افرادی که ورزش می کنند، انرژی بیشتری داشته و در نتیجه از نظر جنسی فعال تر هستند.
 • عامل دیگری که در افزایش میل جنسی اثرگذار است، مصرف شکلات تلخ می باشد. نکته جالب توجه در خصوص آن، این است که شکلات با کاهش استرس و ایجاد حس شادی در افراد موجب لذتبخش تلقی شدن رابطه جنسی خواهد شد. همچنین فلاونوئیدهای موجود در آن به حفظ سلامتی کمک شایانی می کنند.
 • با همسر خود رفتار مناسب داشته باشید. سعی کنید همیشه در جهت رضایت مندی همسر خود تلاش کنید تا برای برقراری رابطه جنسی با شما تمایل بیشتری داشته باشد.
 • در مورد مشکلاتی که در روابط میان شما و همسرتان وجود دارد با یکدیگر صحبت کرده و برای برطرف نمودن آن ها اقدام کنید.

سوالات متداول

۱- آیا مشکلات مربوط به میل جنسی می تواند در رابطه زناشویی را با بحران مواجه کند؟

تفاوت میزان میل جنسی در زنان و مردان به قدری اهمیت دارد که بی توجهی به میل و نیاز شریک جنسی، منشا اغلب از هم پاشیدگی زندگی زناشویی و ازدواج های ناموفق به شمار می رود.

۲- میل جنسی همسرم با ۳۰ ساله به شدت افت پیدا کرده است، علت آن چیست؟

کاهش میزان میل جنسی می تواند ناشی از دو نوع علت بیرونی و علت درونی باشد که جزئیات آن در این مقاله بررسی شده است.

۳- برای افزایش میل جنسی چه روش هایی وجود دارد؟

استفاده از قرص های افزایش میل جنسی، وزرش کردن و همچنین داشتن رفتار مناسب با همسر از جمله این موارد می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص خواب آور قوی در حد بیهوشی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و ا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. سلام وقت بخیر خانم من ۳۶ سالشه یه چند وقتیه که میل جنسیش کم شده فقط دلم میخاد دلیلشو بدونم که چرا اینطوری شده

  1. با سلام و احترام، دلایل کاهش میل جنسی در بانوان می تواند علل متفاوتی داشته باشد. اگر همسر شما در طول رابطه جنسی یا هنگام رسیدن به ارگاسم دچار درد می شوند، ممکن است رغبت خود را برای انجام فعالیت های جنسی از دست بدهند یا در برخی از بیماری ها مثل سرطان، دیابت، فشار خون بالا و … میل جنسی فرد کاهش می یابد. از طرفی دیگر مصرف برخی از دارو ها به خصوص داروهای ضد افسردگی، می تواند همچنین تاثیری داشته باشد. تغییر سبک زندگی مثل شروع به مصرف مواد مخدر و یا حتی الکل، انجام جراحی و خستگی روحی روانی هم در برخی مواقع می توانند اثر منفی در ارتباطات جنسی داشته باشند. برای تشخیص دقیق علت این موضوع می بایست به پزشک متخصص این حوزه مراجعه نمایید یافتن دلایل موجود به پزشک کمک می کند روش های مختلفی برای درمان تان بیابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره