روانشناسی

شکست عشقی | راه حل های منطقی برای گذر از شکست عشقی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه های گذر از شکست عشقی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از تجربه های ناراحت کننده ای که ممکن است اغلب ما ، آن را تجربه کرده باشیم ، شکست عشقی است. معمولا وقتی رابطه ای میان زن و مرد ایجاد می شود ، احساسات عاطفی دو طرف نیز درگیر شده که پس از جدایی و شکست ، جای خود را به غم ، عصبانیت شدید ، اضطراب و بسیاری دیگر از حالات و احساسات منفی می دهد.

معمولا شرایطی که پس از این قطع ارتباط برای یک یا هر دو طرف به وجود می آید ، بسیار دشوار می شود. مسلما تحمل این تنش عاطفی و فراموشی معشوق ، کار ساده ای نیست و معمولا پس از گذشت مدت زمانی که همراه با برخی ناراحتی ها نیز هست ، خود به خود برطرف خواهد شد.

به طور حتم گذر از این شرایط نیازمند مراقبت هایی است که می بایست از طرف خود فرد و اطرافیان صورت بگیرد تا هرچه سریع تر افسردگی و احساسات ناشی از آن برطرف شود. ما نیز به سهم خود راهکارهایی را برای کنار آمدن با وضعیت به وجود آمده ارائه می نماییم تا با استفاده از آن ها ، افرادی که این اتفاق تلخ را تجربه کرده اند بتوانند زندگی آرام و همراه با امید به آینده را در پیش بگیرند.

شکست عشقی چیست و چه تبعاتی دارد؟

همان طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم ، شکست عشقی یک نوع واقعه احساسی است که در نتیجه برهم خوردن روابط عاطفی میان یک زوج ، ایجاد می شود. این اتفاق اگر به مرور در زندگی فرد ، ظاهر شود تبعات کمتری هم خواهد داشت و در مقابل نیز ، هرچه سریع تر و ناگهانی تر باشد ، وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

البته میزان وابستگی و مدت زمانی که دوطرف با یکدیگر به سر برده اند نیز در مقدار سنگینی بار عاطفی ناشی از شکست عشقی نیز موثر است و کاملا طبیعی خواهد بود که تجربه سال ها هیجانات عاطفی ، ناگهان از دست رفته و نفرت و دیگر احساسات منفی جایگزین آن ها شود. معمولا در این شرایط رفتارهای غیرمنطقی مانند آسیب رساندن به خود یا انتقام از معشوق ، واکنش ها و تبعاتی است که فرد را به نوعی از خشم و غم ایجاد شده تخلیه می کند.

خطرات بی توجهی به درمان شکست عشقی

در هنگام شکست عشقی ، چیزی که بیشتر از همه در معرض خطر قرار می گیرد ، سلامت روحی فرد است و در صورتی که رسیدگی و درمان به موقع برای فرد ، فراهم نشود می تواند به افسردگی بیانجامد. این افسردگی نیز خود عوارض و نگرانی هایی را برای فرد به دنبال خواهد داشت که حتی ممکن است در اثر ناتوانی در کنترل هیجانات ، باعث شود که فرد به خودکشی و مرگ نیز فکر کند.

از طرفی خطر اعتیاد و گرایش به مصرف مواد مخدر نیز یکی دیگر از معضلاتی است که عدم توجه به فردی که دچار شکست عشقی شده را تهدید می کند. به همین دلیل بهتر است اگر در اطرافیان خود ، فردی وجود دارد که دچار ضربه عشقی شده ، هرچه سریع تر فکری به حال کنترل هیجانات منفی ناشی از این اتفاق کنید.

معمول ترین دلایل شکست عشقی

معمول ترین دلایل شکست عشقی
معمول ترین دلایل شکست عشقی

فریب و خیانت

معمولا یکی از دلایل اصلی شکست عشقی ، فریب و خیانت یکی از طرفین است که در این شرایط فرد خیانت دیده احساس می کند مورد سوء استفاده قرار گرفته و دچار حالات غم ، افسردگی و خشم می شود.

دعوا و مشاجره

دعوا و مشاجره در همه رابطه های عاطفی ، کاملا شایع و طبیعی است و در صورت مدیریت به موقع می توان آن را فیصله داد. اما در مواقعی هم این دعواها می توانند مقدمه ای برای پایان یک رابطه باشند.

کنترل کردن

مسلما رابطه ای که در آن یکی از طرفین و یا هردو ، مدام در حال کنترل کردن هم هستند ، پایداری چندانی نخواهد داشت و دیر یا زود برای هر دوی آن ها خسته کننده می شود. این رفتارها را می توان نشانه ای برای جدایی و بروز یک شکست عشقی دانست.

جدایی توافقی

وقتی یکی از طرفین به دلایل مختلف مثل آشنایی با فرد جدید ، تصمیم به جدایی می گیرد و این موضوع را با شریک خود در میان گذاشته و قبول می کنند که رابطه را در مقطعی به پایان برسانند.

درست است که این جدایی کاملا توافقی و در صلح کامل رخ می دهد اما در حقیقت طرف مقابل از این اتفاق بسیار ناراحت است و احساس می کند که این جدایی ، بیشتر به نفع او بوده و همین موجب بروز احساس شکست عشقی می شود.

فاصله گرفتن یکی از طرفین

حالت دیگری که در آن یک نفر احساس ضربه عاطفی و شکست می کند ، زمانی ایجاد می شود که به دلیل وجود مشکلی خاص ، رابطه دچار تنش شده و فرد همواره در این شک به سر می برد که آیا این رابطه باید تمام شود یا نه؟ همین فاصله گرفتن باعث می شود که طرف مقابل نیز خود به خود دورتر شود. این دور شدن همانا و فرد را به دنبال خود کشیدن همان ، که نتیجه این حالت نیز بسیار سخت و دردناک خواهد بود.

واکنش های فرد پس از شکست عشقی

واکنش های فرد پس از شکست عشقی
واکنش های فرد پس از شکست عشقی

به طور کلی می توان عکس العمل هایی را که افراد دارای تجربه شکست عشقی ، از خود نشان می دهند را طی مراحل مشخصی عنوان کرد که هرکدام دارای علائمی خاص بوده و البته ممکن است این علائم در همه افراد به شکلی یکسان ، بروز پیدا نکند. این مراحل ، به ترتیب وقوع عبارتند از:

مرحله شوک

اولین واکنشی که معمولا فردی پس از جداشدن از عشق خود نشان می دهد ، شکلی از انکار است که البته ناشی از شوکی است که در اثر این اتفاق به او وارد شده است. در واقع فرد نمی خواهد یا نمی تواند باور کند که عشق خود را از دست داده و رفتارهای او به شکلی است که گویا هیچ اتفاقی نیافتاده و یا اینکه طرف مقابل ، اهمیت چندانی برای او نداشته است.

مدت زمان چنین حالتی در افراد مختلف ، متفاوت بوده و ممکن است از یک تا چند روز ادامه داشته باشد. اما در صورتی که این حالت ادامه پیدا کند ، نشانه خوبی نخواهد بود و فرد می بایست با یک مشاور یا روانشناس ، دیدار داشته باشد.

خشم و نفرت

اما بعد از اینکه فرد از شوک این ضایعه عاطفی خارج شد ، بعد دیگر ماجرا برای او آشکار می شود. در این شرایطی که فرد به معشوق خود دسترسی نداشته و رابطه را پایان یافته می بیند ، خشم و نفرتی سراسر وجود او را در بر می گیرد. این احساس می تواند به دلایل مختلفی باشد مثلا عمری که برای یک رابطه بی سرانجام تلف شده و یا افرادی که به نوعی در این رابطه ، نقش داشته اند.

افسردگی و ناراحتی

اما واکنش دیگری که در اثر شکست عشقی به وجود می آید ، احساس ناراحتی و علائم افسردگی است که می تواند بسیار طولانی باشد.

وقتی متوجه می شوید که دیگر معشوقتان تعلقی به شما ندارد ، عمیقا غمگین می شوید که این حالت می تواند در طولانی مدت ، تبدیل به افسردگی شدید گردد. اندوه به وجود آمده در این مرحله می تواند به خاطر تحمل مشکلات و رنج هایی باشد که در این رابطه تحمل کرده اید.

کنار آمدن با واقعیت

اما در نهایت ، کنار آمدن با واقعیت آخرین واکنش افراد در مقابل شکست عشقی است. در واقع شما پذیرفته اید که دیگر نمی توانید در کنار معشوق خود باشید و برای آینده ای مشترک ، برنامه ریزی کنید.

در این مرحله ، احساسات قبلی مانند: شوک ، خشم و غم فروکش کرده و می توانید بر احساسات و هیجانات خود ، کنترل داشته باشید. این حالت به معنای فراموش کردن شخص مورد علاقه نیست بلکه با کاهش هیجانات منفی ناشی از جدایی ، فرد توانایی تحلیل منطقی اتفاق را به دست می آورد.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه شکست عشقی می‌توانید با کارشناسان و متخصصان مرکز مشاوره خانواده رایکو تماس گرفته و از راهنمایی های آن ها در این زمینه بهره مند شوید.

بهترین و منطقی ترین راهکارها برای عبور از شکست عشقی

بیشتر افرادی که تجربه شکست عشقی را در زندگی خود داشتند ، این گونه تصور می کردند که هیچ گاه نمی توانند این شرایط را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی خود برگردند. اما طولی نمی انجامد که با عبور از شرایط به وجود آمده ، زندگی عادی خود را در پیش می گیرند.

این تجربه میلیون ها انسانی است که در تمام دنیا ، با شکست عشقی مواجه شده و با کمک خود ، اطرافیان و راهکارهایی که برای رفع آن توصیه می شود ، به این درد و رنج فائق می آیند. در ادامه به برخی از مهم ترین راهکارهای عبور از شکست عشقی ، اشاره خواهیم کرد.

گذشت زمان مرحمی عالی

همانطور که گفتیم ، شکست عشقی طی مراحل مختلف ، بروز پیدا می کند و معمولا با گذشت زمان ، این مراحل راحت تر می شود. البته علاوه بر گذشت زمان که مرحم هر دردی است ، طول این دوره ، به وضعیت روحی فرد و میزان دلبستگی ایجاد شده نیز مربوط است.

در واقع هرچه مدت روابط عاطفی بیشتر باشد ، زمان فراموشی نیز به نسبت افزایش می یابد. از طرفی معمولا این شرایط در ابتدا برای دختران نیز سخت تر شروع می شود. از این رو بهتر است به خودتان فرصت کافی بدهید تا با عبور از شرایط ایجاد شده ، مجددا سلامت روحی خود را به دست بیاورید.

تخلیه احساسات

فردی که دچار مشکلات عاطفی ناشی از شکست عشقی می شود از لحاظ روحی بسیار آسیب پذیر خواهد شد. این افراد به کوچک ترین اتفاقی واکنش نشان داده و فورا به هم می ریزند و یا عصبانی می شوند.

این واکنش ها موقتی بوده و نباید با افکار منفی ، خودخوری کردن و … این حالت را انکار کنید. تخلیه احساسات منفی ، یکی از راه هایی است که باعث تسکین و آرامش شما می شود و کمک می کند درد و رنج ناشی از جدایی را بهتر تحمل کنید. گریه کردن ، درد دل کردن ، نوشتن احساسات خود و یا حتی ملاقات با یک مشاور ، به شما کمک می کند که هر چه زودتر با این موضوع کنار بیایید.

یافتن دلایل وابستگی و برطرف نمودن آن ها

یافتن دلایل وابستگی و برطرف نمودن آن ها
یافتن دلایل وابستگی و برطرف نمودن آن ها

اگر زمانی که برای تخلیه احساسات خود در نظر می گیرید ، بیشتر از حد معمول شد ، بهتر است با خودتان رو راست باشید که چه چیزی شما را این گونه از فقدان فرد ، آزار می دهد. ویژگی خاصی که موجب این حجم از دلبستگی در شما شده ، چیست و چرا نمی توانید به راحتی او را فراموش کنید.

با این پرسش ها ، به دنبال دلیل باشید. اگر وجود این فرد ، نیازی را در شما برطرف می ساخته بهتر است به فکر پاسخی برای آن باشید و راهی را بیابید که بدون وجود او نیز بتوانید این نیاز را در خود برطرف کنید. ریشه یابی اندوه به وجود آمده و ایجاد تغییرات مناسب و منطقی ، یکی از راه های عبور از شکست عشقی و راهکارهای امید به زندگی است.

فورا وارد رابطه جدید نشوید

بیشتر روانشناسان تاکید دارند که برای فراموش کردن شکست عشقی ، هیچ گاه به سرعت وارد یک رابطه عاطفی جدید نشوید. شاید بتوانید با وجود یک فرد جدید ، خلاء وجود فرد قبلی را پر کنید اما بر اساس تجربه ، رابطه تازه چندان سالم نیست و نمی تواند نقطه اتکایی برای فرد آسیب دیده باشد. به همین دلیل بهتر است در این شرایط ، کمی صبر کنید تا از شرایط بد روحی ناشی از شکست عشقی فاصله گرفته سپس وارد رابطه جدید شوید.

تغییر در زندگی

بهترین کمکی که می توانید در این شرایط به خود کنید ، تغییر است. تغییراتی که به بهبود حال و هوای شما کمک زیادی می کند و باعث می شود که حس جدیدی پیدا کنید. سفر رفتن ، خرید کردن ، کلاس های آموزشی مانند آموزش یک ساز ، یادگیری زبان و کلا هر چیزی که باعث مشغولیت ذهن و جسم شما شود ، فرصتی مغتنم برای تخلیه انرژی و افکار منفی می گردد.

ورزش و فعالیت

بر هیچ کس پوشیده نیست که ورزش کردن ، غذای روح است و با انجام مداوم یک فعالیت بدنی ، ترشح سروتونین که یک نوع دارو ضد افسردگی طبیعی است ، افزایش یافته و به طور کلی ، روحیه شما را عوض می کند. از طرفی ورزش کردن ، باعث ایجاد احساس بهتر نسبت به خود و بهبود عملکرد و انرژی شما نیز می شود. به این ترتیب ، توصیه می کنیم ثبت نام در یک باشگاه ورزشی را حتما در برنامه خود قرار داده و برای تقویت اعتماد به نفس خود تلاش کنید.

معاشرت با دوستان

برای فراموشی رابطه قدیمی و شکست خورده ، بهترین راه ، بودن در جمع دوستان و افزایش معاشرت با اطرافیانتان است. بهتر است بدون معطلی با دوستان پر انرژی خود تماس گرفته و برنامه یک دور همی دوستانه یا گشت و گذار را بریزید.

سپس خواهید دید که با چه سرعتی ، حال روحی شما بهبود یافته و احساس شما به دور از هرگونه غم و ناراحتی می شود. صحبت کردن در مورد وقایعی که رخ داده و حمایت های آن ها ، می تواند خیلی زود زخم هایی که بر روح شما وارد آمده را التیام ببخشد و درمان افسردگی شما باشد.

سوالات متداول

۱- بعد از گذشت چه مدت زمانی شرایط برای فرد شکست خورده عادی می شود؟

معمولا بعد از جدایی و اتمام یک رابطه ، مدت زمانی برای بازگشت فرد به شرایط عادی طول می کشد که بسته به کنترلی که بر روی ذهن و هیجانتان دارید ، متفاوت است اما به طور میانگین ، حدود ۲ تا ۳ ماه برای پذیرش شرایط جدید و بازگشت شما به زندگی طبیعی زمان لازم است.

۲- در هنگام بروز شکست عشقی ، فضای مجازی چه کمکی به افراد می کند؟

امروزه با وجود فضای مجازی و اپلیکیشن های ارتباطی ، نوع روابط حتی پس از جدایی نیز تا حدود زیادی تحت تاثیر آن ها قرار گرفته است. افرادی که دچار شکست عشقی شده اند ، معمولا بخاطر احساس دلتنگی ، مدام فرد مورد علاقه شان را از طریق این برنامه ها در فضای مجازی چک می کنند و همین موضوع ، باعث می شود که خیلی دیرتر به روال عادی زندگی خود بازگردند. از این رو می توان گفت که فضای مجازی نه تنها کمکی به فرد نمی کند ، بلکه باعث می شود روند بهبود روحیه او به طول بیانجامد.

۳- مراجعه به روانشناس چقدر می تواند در بهبود ناراحتی های روحی فرد موثر باشد؟

فردی که دچار ضربه عاطفی و عشقی شده و می خواهد خیلی زود از این شرایط رها شود ، می تواند از کمک یک متخصص روانشناس ، بهره بگیرد. گفتگو با مشاور یا روانشناس ، این فرصت را به فرد می دهد که خیلی راحت در مورد تجربیات تلخ خود صحبت کرده و با کمک راهنمایی های او ، به تقویت نقاط مثبت خود بپردازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه های گذر از شکست عشقی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام خدمت شما مشاور محترم ببخشید من ۳۲سالمه با یک خانم سن بالا آشنا شدم که در تلگرام باهاش بودم رفته رفته بهش علاقمند شدم این خانم ساکن رشت روستای لشت نشا بودن من از ایشون خیلی خاطره ها دارم تو همه چیز از هرچیزی که شما فکرشو کنید از اتوبوس و میدان آزادی و روز شنبه که پیشش میرفتم بگرین تاااااااااااااااااااا غذا و خورد و خوراک ایشون با بنده متعه شدن اما تحریک دوستان و اقوامش باعث شد صیغه نامه رو فسخ کنه اما باز همو دوس داشتیم زمان گذشت تا اینکه کرونا اومدو من دوسال ندیدمش ایشون با یک آقایی دیگه صیغه کردن ولی با من بودن چند بار اومدن سمت من که فسخ میکنه ولی نکرد راه های قانونی رو بهشون گفتم اما نشد الان چ کار کنم برای فراموشی ایشون ب شدت در عذاب هستم کسی رو ندارم کمکم کنه خواشا به داده من برسینممنونم ازتون

    1. با سلام و درود، شما در ابتدا می بایست مسئله اتمام رابطه را به طور کامل بپذیرید و سپس برای فراموش کردن رابطه، خاطره و شخص مورد نظر، می بایست به خود، زمان دهید، چرا که ناراحت بودن برای رابطه ای که به اتمام رسیده است؛ هیچ اشکالی ندارد و از این طریق می توانید، غم و ناراحتی تان را تخلیه نمایید؛ چنانچه به تنهایی نتوانستید از این مشکل رهایی یابید، می توانید با مشاور مربوطه صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره