اعتیاد و مواد مخدر

سریع ترین روش ترک اعتیاد کوکائین در ۵ گام

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک اعتیاد کوکائین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

ترک اعتیاد کوکائین بعد از اینکه فرد به آن اعتیاد پیدا کرد و اثرات منفی این ماده ی اعتیاد آور بر او آشکار شد، یکی از بهترین راه ها ی فرار از این مخمصه هولناک می شود. اما چگونه؟ آیا واقعا امکان ترک اعتیاد کوکائین وجود دارد؟ شیوه های تکنیکی این روش چگونه است؟ آیا تا به حال کسی بوده که توانسته باشد برای  ترک کوکایین اقدام کند و بر آن غلبه کرده باشد.

و این مقاله با شما چه خواهد کرد؟  مقاله مورد نظر به شما چند روش را نشان می دهد که می توانید خودتان را امتحان کنید تا از مصرف کوکائین خلاص شوید. البته هیچ تضمینی وجود ندارد، که  این خلاص شدن در مورد شما حتما عملی می شود یا نه!

همه چیز به خود شما یعنی اراده شما بر می گردد؛ نه تنها ترک اعتیاد به کوکایین بلکه حتی خواندن یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای البته نه رمان، بلکه یک  کتاب درسی ۵۰۰ صفحه ای به اراده شما بستگی دارد که آیا آن را به موقع تمام می کنید یا آن کتاب هیچ وقت به اتمام نمی رسد.

و اما خبر خوب این است که چند نفری بوده اند که با خواندن این مقاله توانسته اند مسیر خروج از اعتیاد به کوکائین را برای خود پیدا کنند و به زندگی باز گردند حتی بهتر از قبل شوند و در کار و زندگی خود بهترین باشند.

در ابتدا بگذارید به خود کوکائین بپردازیم، ماده ای که در بین دارو ها و مواد مخدر، به عنوان یکی از محرک ترین اعتیاد آور ها، شناخته شده است.

فهرست محتوا

کوکائین محرک ترین ماده مخدر

کوکائین در اولین مصرف هر فردی به شدت حس سرخوشی، هیجان، اعتماد به نفس بالا و در یک کلام انرژی زیادی به فرد می دهد که خیلی سریع شخص را به خود وابسته و معتاد می کند. اما این حس تنها در اولین مصرف است و این علائم در هر دفعه مصرف به همان شدت اول، به یکباره کاهش می یابند و فرد هر کاری که می کند تا تجربه اول را بدست آورد، مثل بالا بردن مصرف کوکائین در دفعات نزدیک به هم؛ اما هیچکدام دیگر به خوشی و مسرت بار اول نمی رسند؛ چراکه در هر بار مصرف این اثرات منفی کوکائین است که در بدن جایگزین می شود.

ترک کوکائین با روش های منطقی

ترک کوکائین با روش های منطقی
ترک کوکائین با روش های منطقی

در این مقاله قصد نداریم این ادعا را داشته باشیم که شما می توانید با خواندن و عمل کردن به آن،  کوکائین را کاملا ترک کنید؛ اما روش های ابراز شده، شما را در مسیر درست قرار می دهند و شما از همین موقعیت استفاده می کنید و اقدامات ترک را پیش می برید.

در بدن ما انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین(NE) مسئول بخش تنظیمات احساساتی هستند و کوکائین مورد نظر هم بر این سطوح بیشترین تاثیر را می گذارد و باعث می شود که شما بیشترین سرخوشی و هیجان را داشته باشید.

برخی از علائمی که شما ممکن است در مصرف کوکائین تجربه کنید

 • میل شدید برای کوکائین
 • اضطراب
 • افسردگی
 • پارانویا
 • هذیان
 • خستگی
 • بی اعتقادی
 • مشکلات اشتها

متخصصین و محققین با توجه به تحقیقاتی که بدست آورده اند، بیان می دارند که به دلیل عدم داشتن مشکلات جسمی، معمولا مصرف کننده های کوکائین خود را معتاد بدان نمی دانند. اما اگر فرد قصد ترک اعتیاد کوکائین را داشته باشد خوب است با علائم آن آشنا باشد تا در نوع ترک خود تصمیمات بهتری را اتخاذ کند.

 • خستگی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • خوشبختی
 • انرژی متغیر
 • شور و شوق کم
 • تمرکز ضعیف
 • مشکلات خواب

عوارض ترک اعتیاد کوکائین

 بسیاری معتقدند بهترین راه برای ترک اعتیاد کوکایین از طریق اقامت در مرکز  ترک اعتیاد و توانبخشی است.

البته باید گفت که حق با آن هاست:

ترک چنین ماده اعتیاد آوری می تواند بسیار خطرناک باشد و زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد.

اقامت در مراکز ترک اعتیاد اجازه می دهد یک تیم پزشکی برای نظارت و تثبیت سلامت شما در طول روند استرس زای ترک کوکایین در کنار شما باشند و ترک آن با موفقیت بهتری انجام شود.

همچنین، تیم پزشکی قادر به تجویز داروهایی است که ممکن است به کاهش اثرات خروجی که در بالا شاره شد، نیز کمک کند.

مراکز ترک اعتیاد جایی است که نباید اشتباه کنید و تصور کنید که شدنی نیست و یا ممکن است به قیمت جان شما صورت بگیرد، بلکه در این مکان ها  فاکتورهایی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید و اقداماتی را باید انجام دهید تا کوکائین را بدون هیچ گونه خطر وآسیبی ترک کنید.

ترک اعتیاد به کوکائین با ۵ گام

ترک کوکائین با 5 گام
ترک کوکائین با ۵ گام

این ۵ مرحله ای که توسط متخصصین گردآوری شده ، از جمله مراحل متوقف کردن مصرف کوکائین هستند نه ترک کوکائین!

 تمام اوقات خود را پر کنید

زمان بیکاری تنها خاطراتی را  برای شما به ارمغان می آورد که ممکن است گرایش شما را به ماده اعتیاد زا  بیشتر کند. بنابراین برنامه روزانه خود را پر کنید؛ ورزش کنید،با دوستان مثبت رفت و آمد کنید، کار های خانه را انجام دهید و ثبت نام در کلاس های ورزشی یا زبان می توانند بهترین نوع سرگرمی باشند. دقت کنید که گرایش شما به کوکائین و به قولی وسوسه شدن نسبت به این ماده بین دو الی سه ساعت است اگر با انجام این فعالیت ها بتوانید این زمان را فراموش کنید و یا با خستگی حاصله از فعالیت های مذکور، خسته شوید و بخوابید، این احتمال وجود دارد که تا حدودی بر متوقف کردن آن غلبه کنید.

ثبت نام در جلسات مشاوره

به عنوان یک روش دیگر از ترک کوکائین ، ثبت نام در یک مرکز پزشکی و ترک اعتیاد ، بسیار کمک کننده است. مشاوره فرد را در درک عوامل مختلفی که ممکن است به استفاده یا عدم استفاده از کوکائین منجر شود، راهنمایی می کند. شما همچنین با کمک مشاور از شر افکار مزاحم (برای مثال “کوکائین می تواند مشکلات من را حل کند”) خلاص شوید و کسی در کنار شما باشد که در این مسیر همراهی تان کند .

ساخت یک سیستم پشتیبانی

ممکن است بسیاری از افرادی که دچار اعتیاد شده اند، سعی کنند خودشان را از خانواده و دوستان کنار بگذارند، تا از انتظاراتی که از آن ها دارند، جلوگیری کنند. اما با به اشتراک گذاشتن تجربه خود با آنها، انگیزه و پشتیبانی شان را جلب می کنید، شما همچنین می توانید سیستم های پشتیبانی را با حضور در گروه های حمایتی که معمولا افراد با تجربه در این زمینه هستند، یعنی کسانی که توانسته اند بر ترک کوکائین پیروز شوند، به عنوان انگیزه ای برای سفر ترک اعتیاد کوکائین خود استفاده کنید.

واکنش کامل نسبت به ترک اعتیاد کوکائین   

ترک کوکائین هنگامی که به خودتان پاداش می دهید، انگیزه بیشتری می دهد. شاید این پاداش یک لباس جدید، یک ماده غذایی مورد علاقه، یا یک سفر و مواجه شدن با یک رویداد جدید باشد؛ اما حواستان باشد که از جشن گرفتن با الکل و یا استفاده از مواد دیگر برای مقابله با گرایش مورد نظر به شدت خودداری کنید. این مواد شامل داروهای دیگر مانند ماری جوانا،سیگار یا الکل می باشند. خلع سلاح کامل مهم است، زیرا استفاده از این مواد باعث کاهش مقاومت در برابر گرایش کوکائین می شود و احتمالا می تواند شما را به سوء استفاده از کوکائین بازگرداند. بسیاری از  مصرف کنند گان کوکائین این نکته را در هنگام یادگیری جهت ترک این ماده مفیدتر می دانند.

پذیرش در یک مرکز درمان

رفتن به یک مرکز مبارزه با مواد مخدر  (در هر شهری که در آن زندگی می کنید)به شما این اجازه را می دهد تا یک تیم پزشکی متخصص از پزشکان، پرستاران (و احتمالا روانشناسان) برای نظارت بر سلامتی  و نحوه ترک کوکائین داشته باشید. همانطور که قبلا ذکر شد، پذیرش در یک کلینیک تنها گام آخر نیست. خلاص شدن از شر هر گونه مواد اعتیاد زا مثل کوکائین وقتی است که ترک کرده باشید و به خانه بروید و در کنار آن با دیدن کوکائین وسوسه نشوید.

 ترک اعتیاد کوکائین: موارد تکمیلی

 ترک اعتیاد کوکائین: موارد تکمیلی
ترک اعتیاد کوکائین: موارد تکمیلی

خواندن مراحل فوق ممکن است به اندازه کافی آسان به نظر برسد، اما در واقع پیروی از آن دشوار است  و این موضوع قابل درک است. بنابراین، در اینجا چند راهنمایی اضافی برای کمک به شما در فرآیند ترک اعتیاد کوکائین وجود دارد، به خصوص اگر بخواهید این ماده را به خوبی و به طور کاملا جدی کنار بگذارید.

تشخیص عوامل تحریک کننده  شما

می دانید که عوامل بسیاری در زندگی شما  باعث گرایش به سمت اعتیاد می شود. فهرستی از این عوامل را در نظر بگیرید. با تایید این محرک ها، حتی اگر قادر به اجتناب از تمامی محرک ها نباشید، خود را  برای آنها آماده کنید. لیستی از این عوامل بنویسید، موارد نوشته شده می توانند، تنهایی شما، دیدن یک برنامه تلویزیونی، قرار گرفتن در یک محیط، باشد که اگر این موارد را بدانید، ذهن شما سلاح دفاعی خود را آماده می کند.

ورزش و حفظ یک رژیم سالم

ورزش “مواد شیمیایی حاصل از ماده مخدر”  را آزاد می کند، که باعث کاهش میل به کوکائین می شود. برنامه ای منظم برای خواب شبانه و بیدار شدن از خواب صبحگاهی در این روند می تواند موثر واقع شود. مصرف کوکائین تمایل بدن را به خوردن مایعات و خوراکی های سالم کاهش می دهد.  این موضوع به این دلیل است که مصرف کنند گان کوکائین اغلب اشتهای خود را از دست می دهند و مقدار مایع  کمی مصرف می کنند. خوردن وعده های غذایی به طور منظم یعنی سه بار در روز یا وعده های کوچکتر در طول روز و آب زیاد یکی از فعالیت ها برای جبران زیان وارد شده به بدن است. همچنین باعث می شود تا TLC(افزایش میزان گلبول های سفید) زیادی برای بدن شما ایجاد شود و اثرات کوکائین بهبود یابد.

این موضوع را بدانید که فقط الکل و سایر مواد مخدر تنها محرک های اساسی برای مصرف دوباره شما نسبت به کوکائین نیستند، نیکوتین و کافئین هم جز عواملی هستند که اگر رعایت نشوند، تاثیر خود را خواهند گذاشت.

استرس های خود را مدیریت کنید

استرس عامل دیگری است که فعالیت های تسکین دهنده استرس می توانند شما را از کوکائین و سایر روان گردان ها خلاص کنند از جمله این فعالیت ها: مراقبه، تمرینات آرامش بخش، دوره های منظم استراحت و یوگا می باشد.این کلاس ها به شدت ضروری هستند چرا که شما در موقع ترک نیاز به انگیزه و مشاوره دارید.

تغییر سبک زندگی

دیگر زندگی گذشته را فراموش کنید، بخشی از عواملی که مانع از ترک کوکائین می شود، همین ماندن در گذشته و ارتباط با دوستانی است که محرک های اساسی برای رفتن به سمت اعتیاد هستند. این موضوع شاید خیلی جدی تر از موارد قبلی باشد چون این پتانسیل را دارند که زحمات شما را نابود کنند.

ترک کوکائین به پایان نرسیده است

کوکائین یک ماده مرگبار است که بسیار اعتیاد آور و قوی نیز می باشد. اما فرایند ترک کوکائین به راحتی  نیست. با کمک تیم پزشکی با تجربه، سیستم های پشتیبانی مناسب، شیوه های مناسب زندگی این کار ممکن است و در این مقاله تنها راه های متوقف کردن کوکائین ابراز شدکه با اراده قوی ، شدنی است.

سوالات متداول

۱- کوکائین چیست؟

نوعی از ترکیبات آلی شیمیایی است و از برگ های برگ کوک درخت کوکا به دست می آید و مصرف مداوم آن سبب وابستگی و اعتیاد می گردد.

۲- عوارض مصرف کوکائین کدامند؟

بلافاصله پس از مصرف کوکائین ، علائمی همچون ( بالا رفتن حرارت بدن ، سرخوشی ، بالا رفتن فشار خون ، ضربان قلب نامنظم ، تشنج ، بالا رفتن ضربان قلب و ... ) ، مشاهده می شود و به صورت کلی شخص مصرف کننده این ماده ، ممکن است دچار مشکلات تنفسی ، توهم ، مشکلات کلیه ، کبد و قلب ، سر درد ، سکته مغزی ، آسم ، مشکلات روده ، پرخاشگری و تند مزاجی ، بی خوابی ، پارانویا ، افسردگی و در صورت استنشاق همیشگی ، دچار گرفتگی ، آب ریزش بینی ، خون ریزی و زخم بینی گردد.

۳- همسر بنده مدتی است درگیر اعتیاد به کوکائین شده ، شما کدام روش را برای ترک ، پیشنهاد می کنید؟

روش های مختلفی برای ترک اعتیاد به کوکائین وجود دارد و در مسیر ترک ، حمایت از فرد وابسته بسیار مهم می باشد و از نظر علمی بهترین روش برای ترک ، روشی می باشد که تمامی شرایط شخص وابسته در نظر گرفته شود و آگاهی از روش های درمانی مختلف وجود داشته باشد و در صورت نیاز روش های مدرن درمانی همچون حضور در جلسات مشاوره ، دارودرمانی ، روان درمانی و ... به کار بسته شود. مرحله ی مهم پس از ترک ، مراقبت های پس از ترک می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک اعتیاد کوکائین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام ۲ ماه مصرف کوکایین دارم واقعا خستم کرده شده یک هفته مصرف نداشتم دوباره مصرف کردم خواهش می‌کنم کمکم کنید باید چیکار کنم حاله روحیم خیلی بده فقط تنها چیزی که میخوام بر گردم به زندگی عادیم ۶ سال ورزش می‌کردم ولی الان ۷ ماه که همه چیمو از دست دادم

  1. با سلام و درود. سوء مصرف مواد (از جمله مصرف کوکائین)، علاوه بر جنبه فیزیولوژیکی که به شدت بر نورون های مغزی تاثیر گذاشته و موجب بروز بی قراری، تحریک پذیری و اضطراب می شود، جنبه روانی اجتماعی هم دارد و عوامل بسیاری از جمله اجتماعی (رفتارهای نامتعارف)، خانوادگی و محیطی را در بر می گیرد. بنابراین ضروری است افرادی که تازه به مصرف این ماده روی آورده اند، هر چه سریع تر بیش از آنکه دیر شود برای کنار گذاشتن همیشگی آن اقدام نمایند. تمام مصرف کنندگان این مخدر قوی برای اقدام به ترک، لازم است که به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نموده و از کمک افراد متخصص در این زمینه استفاده نمایند.

 2. سلام من یکی از دوستانم تقریبا ۱ سال کوکائین مصرف کرده از طریق اسنیف بوده بیشتر الان حدود ۸ ماه بیشتره که قطع مصرف یکباره کرده البته قبل از این هم گل هم مصرف میکرده کلا مواد رو کنار گذاشته و تنها چیزی که استفاده میکنه سیگاره… بصورت مرتب صبح ها ورزش میکنه شب ها تایم خاصی میخوابه کار و درس رو هم در برنامه داره مدتیه احساس خستگی زیاد میکنه همش میگه ذهنم مغزم خستست گاهی حس میکنه صداهایی تو سرشه یا سر درد هم داره گاهی نظر شما در این بره چیه به نظرتون چه باید کرد خیلی واجبه ممنونم پاسخ بدین

  1. با سلام
   از آن‌جایی که اعتیاد به کوکائین بیش از آن‌که جنبه فیزیولوژیکی داشته باشد، جنبه روانی دارد بنابراین ترک خودسرانه و بدون کمک افراد متخصص ممکن است عوارضی نظیر توهم را نیز به همراه داشته باشد، بنابراین نیاز به سم زدایی و درمان کامل تری می باشد. لیکن خستگی و سردرد نیز میتواند دلایل دیگری اعم از شرایط محیطی، بیماری، تغذیه و… داشته باشد که نیاز به ریشه یابی توسط پزشک متخصص می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره