ازدواج

ازدواج موقت خوب است یا بد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج موقت با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با این که ازدواج موقت در اسلام و متون اسلامی به عنوان امری پسندیده توصیه شده است ، اما در صورتی که مورد سوء استفاده قرار بگیرد می تواند تبعات بدی را به جای بگذارد. البته برخی از افراد ازدواج موقت را راهی برای نجات جامعه از روابط نامشروع و رواج مشکلات جنسی به خصوص در میان جوانان می دانند.

این نظریه در جای خود محترم است و باید گفت که هدف اصلی اسلام هم برای طرح چنین موضوعی جلوگیری از فساد در میان افراد جامعه بوده است. اما چیزی که نیاز به توجه ویژه دارد این است که ازدواج موقت اولین و تنها راه حل نیست و اگر هم قرار باشد تا افرادی به دنبال آن بروند ، حتما باید تمام شرایط آن را در نظر گرفته و تا حد امکان این ازدواج را ثبت نمایند.

در این مقاله ما با ذکر دلایلی خوب یا بد بودن ازدواج موقت را مورد بررسی قرار داده ایم تا جنبه های مختلف این مساله را برای شما عزیزان شفاف تر نماییم.

معایب ازدواج موقت

عدم تمایل به ازدواج دائم در جوانان و به خصوص پسران

جامعه ای را تصور کنید که در آن پسران نیاز جنسی خود را از طریق ازدواج موقت برطرف کنند و از طرفی اختیار داشته باشند که پنهانی یا آشکارا و تنها با خواندن صیغه موقت با افراد مختلفی در رابطه باشند. در این صورت این افراد به تدریج تمایل خود را برای ازدواج دائم و تشکیل خانواده از دست خواهند داد و نمی توانند به یک نفر و رابطه ای در چارچوب خانواده متعهد بمانند.

فرزند حاصل از این نوع ازدواج از پدر ارثی نمی برد

ازدواج موقت نیازی به شاهد ندارد و زن و مرد می توانند صیغه آن را به هر زبانی بخوانند ، بنابراین این ازدواج به راحتی و در هر جایی صورت شرعی پیدا می کند و همین امر اگر به طور مکرر و با افراد متعددی انجام شود ، بی بند و باری را در جامعه رواج خواهد داد. چون هر کس بدون داشتن هیچ برگه اثباتی می تواند با بهانه شرعی شدن رابطه ، آن را ایجاد کند.

از طرف دیگر ، طلاق در عقد موقت تعریف نشده است و تنها کافی است تا مدت آن تمام شود و یا مرد بقیه مدت را به زن ببخشد. در این صورت اگر فرزندی به دنیا بیاید ، ارثی از پدر خود نخواهد برد و دردسر زیادی برای والدین و به خصوص مادر جهت سرپرستی او ایجاد خواهد شد.

بعد از اتمام مهلت صیغه تضمینی برای تمدید آن یا ازدواج دائم نیست

بعد از اتمام مهلت صیغه نیازی به تمدید صیغه آن نیست
بعد از اتمام مهلت صیغه نیازی به تمدید صیغه آن نیست

زمانی که یک ازدواج موقت بر اثر رابطه عاطفی و احساسی انجام گرفته باشد ، جدایی و ترک آن برای هر دو طرف بسیار سخت خواهد بود.

مدت صیغه موقت محدود و البته قابل تمدید است. اما اگر در این ازدواج دختر بکارت خود را از دست بدهد و از طرفی پسر هم حاضر به ادامه رابطه یا تبدیل آن به ازدواج دائم و یا حتی تمدید مهلت ازدواج موقت نشود ، دختر با مشکلات زیادی در خانواده و اجتماع رو به رو خواهد شد. مشکلاتی که کوچک ترین نتیجه آن افسردگی و کاهش اعتماد به نفس خواهد بود.

جامعه به زن مطلقه دید بدی دارد چه برسد به زنی که در صیغه موقت است

متاسفانه در جامعه ما و به خصوص در شهرهای کوچک و روستاها طلاق مفهوم خوبی ندارد و بسیاری از زنانی که بعد از طلاق به تنهایی زندگی می کنند با مشکلاتی مواجه هستند. به عنوان مثال ممکن است به خاطر خانواده خود مجبور به ازدواج با فرد دیگری باشند و یا برای زندگی مجردی سرمایه کافی یا منزل مناسبی نداشته باشند.

در این صورت اگر این زن به عقد موقت فردی درآید با این که کار شرعی و حلالی را انجام داده ممکن است با آزار و اذیت سایرین مواجه شود و یا مورد تهمت قرار گیرد.

از هم گسستگی بنیان خانواده ها به دلیل مجاز بودن مرد متاهل به صیغه چند نفر

تنوع طلبی مردان متاهل و نگاه آن ها به زن به عنوان یک ابزار برای ارضای لذت زودگذر جنسی یکی از مواردی است که به تدریج پایه و اساس زندگی آن ها با همسر دائم شان را سست خواهد کرد‌.

زنی که متوجه ازدواج موقت همسر خود با وجود تایید قانون و دین شود ، اعتماد خود را نسبت به او از دست خواهد داد و از طرفی خودش هم دچار کاهش اعتماد به نفس می شود. در این هنگام زمینه ایجاد بسیاری از مشکلات نظیر افسردگی برای او فراهم خواهد شد‌. در نتیجه ممکن است تصمیم به طلاق بگیرد و حاضر به ادامه زندگی با همسر خود نباشد.

شیوع انواع ببماری های مقاربتی

درصورتی که ازدواج موقت تنها با خواندن صیغه توسط خود افراد و بدون انجام آزمایش و اطمینان از سلامت یکدیگر اتفاق بیفتد، تضمینی برای مبتلا نشدن به بیماری های مقاربتی وجود نخواهد داشت.

بی دلیل نیست که به زن و مردی که در آستانه ازدواج قرار دارند ، توصیه می شود تا در جلسات مشاوره ازدواج و همچنین مشاوره زناشویی  شرکت کنند. در این جلسات نکات مهمی به آن ها گوش زد می شود که در صورت ازدواج موقت وقت کمتری برای یادگیری این نکات اختصاص خواهند داد‌.

مخفیانه بودن این نوع ازدواج

پنهانی بودن صیغه یا ازدواج موقت
پنهانی بودن صیغه یا ازدواج موقت

این نوع ازدواج معمولا به صورت پنهانی انجام می شود که در آن زن و مرد باید به شکل ناشناس در مکانی زندگی کنند و یا ملاقات های مخفیانه و به دور از چشم خانواده ها و آشنایان خود داشته باشند. مسلما چنین روابطی از دید اطرافیان مشکوک و نامناسب خواهد بود. به علاوه این که خود این افراد هم همیشه با نوعی ترس و استرس شدید مواجه هستند و پس از مدتی از این نوع رابطه دلسرد می شوند.

عدم استفاده از حضور کامل در کنار یکدیگر

زن و مردی که به صورت موقت ازدواج کرده اند معمولا دور از یکدیگر زندگی می کنند و برای در کنار هم بودن فرصت زیادی ندارند. از آن جایی که رسیدن به آرامش روانی یکی از اصلی ترین اهداف زندگی مشترک است ، دوری از همسر منجر به تحقق این هدف نشده و حتی مشکلاتی مانند پرخاشگری و وسواس فکری را هم به دنبال خواهد داشت.

مزایای ازدواج موقت

ازدواج موقت قوانین خاص خود را دارد. توجه به این قوانین هم تا حدودی می تواند از مشکلات آینده افراد جلوگیری کند. به عنوان مثال عاقل و بالغ بودن هر دو نفر ، تعیین مهریه و … که رعایت این موارد از نظر دین و عرف بسیار مناسب و مورد تایید است.

ازدواج موقت برای آشنایی بیشتر

اگر ازدواج موقت با اطلاع خانواده ها و برای آشنایی بیشتر دختر و پسر صورت گیرد ، هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد و حتی از مشکلات جدی تر در زندگی آن ها جلوگیری می کند.

زمانی که دختر و پسر به قصد آشنایی بیشتر با اخلاق و روحیات طرف مقابل ، ازدواج موقت را در پیش بگیرند ، کاری شرعی و قانونی را با هدف گرفتن نتیجه بهتر از آن انجام داده اند. البته به شرط آن که هر دوی آن ها قصد ادامه زندگی با یکدیگر را داشته باشند و به هیچ وجه به دنبال مقایسه فرد مقابل با سایر افراد نباشند.

برطرف کردن نیاز جنسی زمانی که بسیار ضروری باشد

ضرورت روابط جنسی زمانی احساس می شود که جوانان یک جامعه برای تشکیل خانواده و ازدواج دائم مشکلات عمده ای داشته باشند. اگر آن ها از سرمایه کافی برای این کار برخوردار نباشند و فشار تمایلات جنسی هم بر آن ها به حدی باشد که اگر ارضاء نشوند امکان جنون برایشان وجود داشته باشد ، ازدواج موقت بهترین راه حل خواهد بود. برای مشاوره جنسی می توانید با مرکز مشاوره خانواده رایکو در تماس باشید تا مشاوران تخصصی ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

جلوگیری از خودارضایی

راه حل پیشگیری از خود ارضایی ازدواج موقت است
راه حل پیشگیری از خود ارضایی ازدواج موقت است

خودارضایی یکی از اختلالات روانی است که عوارض نامطلوبی را هم به دنبال دارد. اگر ازدواج موقت از انجام این گناه کبیره جلوگیری کند ، امر مناسبی تلقی خواهد شد. البته به شرط آن که قوانین مرتبط با آن به درستی رعایت شود.

نیاز به اجازه پدر یا جد پدری برای دختران

دختر باکره باید برای ازدواج موقت از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد ولی اگر پیش از این ازدواج ناموفقی داشته باشد ، می تواند بدون کسب اجازه ، ازدواج کند.

تعیین مهریه در عقد موقت واجب است

بر این اساس اگر مردی مدت باقیمانده از عقد را به زن ببخشد و یا مهلت آن تمام شود ، پرداخت مهریه لازم خواهد بود. البته در صورتی که در این مدت رابطه جنسی انجام نشده باشد ، مرد نصف مهریه را بدهکار خواهد بود. اگر مرد از پرداخت این مهریه خودداری کند مطابق با شرع کار حرامی را انجام داده و بدهکار زن خواهد بود.

یکی دیگر از شرایط عقد موقت این است که زن نباید به طور همزمان در عقد دو نفر باشد. در صورتی هم که ازدواج ناموفقی داشته و یا همسر قبلی خود را از دست داده است ، باید مدت عده را پشت سر گذاشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ازدواج موقت با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. سلام، وضع مالی خانوادگیم خیلی خوب نیست، کلی عقده داشتم از بچگیم بخاطر بی پولیم و در نهایت مجبور شدم با یه اقایی که خیلی از من بزرگتره وارد رابطه بشم و در نهایت باهم رابطه جنسی داشتیم و ایشون ولم کردن، حالا من موندم چیکار کنم

  1. با سلام و درود، وارد یک رابطه شدن صرفا به دلیل مشکلات مالی، می تواند تبعات جبران ناپذیری در پی داشته باشد که شاید این تبعات همیشه موجب آزار روحی شما شوند. هر گونه تفاوت شدید و افراطی در زندگی ریسک تضاد و تعارض را بالا می برد. ناتوانی در همراهی جنسی و تفاوت در میل جنسی زوج از دیگر علل نابه هنجار بودن ازدواج با مرد سن بالا به شمار می رود. برای بررسی دقیق این مشکل در وهله اول بهتر است با خانواده خود صحبت کرده و در نهایت برای پیگیری مسائل روانی که در پی آن ایجاد شده است، می بایست به روانشناس متخصص این حوزه مراجعه نمایید.

 2. همسرم مدتیه به سکس ضربدری علاقه پیدا کرده با اینکه سنش زیاده ولی میگه من دوس دارم و پیشنهاد میده خانوم دیگ ای رو صیغه کن
  من دوس ندارم قبول کنم ولی تهدید ب طلاقم کرده منم جایی رو ندارم بمونم

  1. با سلام و احترام، رابطه باز گونه‌ای از ارتباط میان‌فردی است که در آن افراد می‌خواهند با هم باشند ولی بر روی نوعی رابطه با بیش از یک شریک (همسر) توافق می‌کنند. این بدان معنا است که آنان موافقت می‌کنند که رابطهٔ احساسی یا عاشقانه با افرادی که با شریکشان ملاقات می‌کنند، قابل قبول است، اجازه داده، یا تحمل می‌شود. به‌طور کلی رابطه باز زمانی به وقوع می‌پیوندد که افراد دارای دو یا بیشتر از دو رابطه عاشقانه یا جنسی در یک زمان هستند که ممکن است یک رابطه کوتاه یا یک رابطه طولانی‌مدت مانند ازدواج باشد. اگر همسر شما همچنین عقایدی دارد، می توانید با ذکر دلایل ایشان را از همچنین رابطه هایی بازدارید.

  1. با سلام، ازدواج سفید را نوعی از ازدواج با در نظر گرفتن وظایف و تعهدات رایج بین زن و مرد معرفی کنیم که در چهارچوب قانونی و شرعی صورت نمی گیرد، در آن مهم ترین مقوله ای که پیگیری می شود، بحث رضایت طرفین از شرایط رابطه و روابط جنسی است.

 3. سلام من مدت پنج ماهه همسردوم یه اقایی شدم صیغه شدیم احساس عذاب وجدان دارم از اینکه زندگیشونو دارم خراب میکنم راهنماییم کنید

  1. با سلام و وقت بخیر، همانطور که ازدواج موقت مزایایی دارد، دارای پیامد ها و معایبی نیز می باشد. اولین مورد که میتوانیم به آن اشاره کنیم احساس خیانت می باشد که در طول زمان می تواند آسیب روحی روانی به شما وارد کند که بهتر است هرچه زودتر از شر آن رها شوید چرا که این ازدواج موقت موجب مشکلات دیگری از جمله ایجاد بیماری های مقاربتی شود چرا که این مرد می تواند همزمان با چند نفر وارد رابطه زناشویی شود که اگر یک نفر از آنها مبتلا به بیماری باشد، ممکن است به دیگران نیز سرایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره