مشاوره نوجوان و جوان

علائم و آسیب های بلوغ زودرس در دختران و پسران

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم و آسیب های بلوغ زودرس در دختران و پسران با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مسئله ای که امروزه باعث نگرانی بسیاری از پدر ها و مادرها شده است بلوغ زودرس فرزندان می باشد و خانواده ها می خواهند بدانند چگونه با این پدیده برخورد درست داشته باشند. اغلب خانواده ها هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارند و همین موضوع باعث می شود که رابطه ی بین والدین و فرزندان بخاطر این مسئله به مشکل بخورد. در ادامه ی مطلب ما درباره ی علائم بلوغ زودرس ، نشانه های بلوغ زودرس ، بلوغ زودرس در دختران و پسران اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم که در صورتی که با خواندن مطالب فوق سوالاتی در این زمینه برایتان پیش آمد با مشاوران تلفنی مرکز مشاوره رایکو تماس حاصل فرمایید تا مشاوران این مرکز راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند. 


علائم بلوغ زودرس در دختران و پسران

علائم بلوغ زودرس در دختران و پسران متفاوت می باشد. در پسران به صورت بوجود آمدن موهای زائد ، ایجاد صدای دورگه ، انزال و نعوظ متوالی ، بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی ، موی صورت و ایجاد آکنه می باشد. در دختران به صورت قاعدگی و خونریزی واژن و رشد سینه ها می باشد. برای مثال دختری که هفت یا هشت سال دارد ممکن است این نشانه ها با جوانه زدن پستان ها و یا بوجود آمدن مقدار کمی موی شرمگاهی ظاهر شود. ممکن است اغلب در دختران وجود کیست های تخمدانی با تولید هورمون های جنسی زنانه باعث بلوغ زودرس در دختران شوند و در پسران بیماری های زمینه ای مانند تومورهای سیستم عصبی مرکزی بیشتر شیوع دارد. 


عوامل موثر بر بلوغ زودرس

 

عوامل موثر بر بلوغ زودرس
عوامل موثر بر بلوغ زودرس

استفاده از شبکه های اجتماعی و موبایلی 

می توان گفت یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر بلوغ زودرس کودکان وجود شبکه های اجتماعی و در دسترس بودن تصاویر و فیلم های است که باعث فعال شدن هورمون های جنسی آنها می شود در صورتی که امکان دسترسی به این تصاویر و فیلم ها در گذشته بسیار اندک بود. در گذشته اگر فیلم ویدئویی بود که شامل تصاویر نامناسب بود خانواده ها به هیچ عنوان اجازه تماشای آن را به فرزندشان نمی دادند ، در حالی که امروزه حتی اگر کودکی با میل و خواسته ی خودش نخواهد هم در کارتون ها و فیلم ها با تصاویری در رابطه با مسائل جنسی آشنا می شود. 

ژنتیک 

یکی از عواملی که می تواند باعث بروز بلوغ زودرس در فرزندان شود جهش های ژنتیکی می باشد که باعث ترشح هورمون های جنسی می شود ، اغلب زمانی که کودکان دچار بلوغ زودرس مرکزی می شوند خواهر ، برادر و یا خود والدین آنها هم دچار بلوغ زودرس بوده اند. 

سیگار کشیدن مادر 

مادرانی که سیگار مصرف می کنند باید به دلایل بسیاری سیگار را ترک کنند ، یکی از مهمترین دلایلی که توصیه می شود مادران سیگار را ترک کنند مبتلا شدن فرزندانشان به بلوغ زودرس می باشد. طبق نظریه محققان دختران ، مادرانی که در طول دوره بارداری حداقل در روز ۱۰ نخ سیگار می کشد ۳ تا ۴ ماه زودتر از مادرانی که سیگار استفاده نمی کنند بلوغ را تجربه می کنند. 

مصرف بیش از اندازه گوشت

خانواده ها برای سلامت فرزندان خود باید رژیم غذایی متنوعی را در خانه اجرا کنند و از استفاده ی بیش از حد گوشت دست بردارند. طبق تحقیقات محققان مصرف زیاد گوشت قرمز در دختران باعث بروز بلوغ زودرس می شود. محققان بر این باورند ، کودکانی که در ۳ سالگی بیش از ۸ نوبت در هفته و در ۷ سالگی بیش از ۱۲ نوبت در هفته گوشت مصرف می کنند زودتر از همسالان خود به بلوغ می رسند. 

تماشای بیش از اندازه تلوزیون 

شاید در وهله اول خانواده ها موضوع تماشای بیش از حد تلوزیون و تاثیری که بر روی بلوغ زودرس فرزندان می گذارد را جدی نگیرند ولی با تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که تماشای بیش از اندازه تلوزیون باعث اختلال در تعادل هورمونی در نوجوانان و بروز بلوغ زودرس در آنها می شود. تنها به مدت یک هفته جلوگیری از دسترسی کودکان به تلوزیون باعث می شود هورمون ملاتونین به اندازه ۳۰ درصد در آنها افزایش یابد که این هورمون از بروز بلوغ زودرس در فرزندان جلوگیری می کند. از همین رو به خانواده ها توصیه می شود برای جلوگیری از بلوغ زودرس فرزندان خود تماشای تلوزیون فرزندان خود را کنترل کنند. 

اضافه وزن 

یکی دیگر از عواملی که نقش مهمی در بلوغ زودرس دارد اضافه وزن می باشد. طبق آمارهایی که در کشورمان وجود دارد معمولا شروع بلوغ در دختران وزن ۳۴-۳۳ کیلوگرم و حدود قد ۱۳۰ سانتی متر و همچنین سن استخوانی ۹ سال را مشمول می شود. می توان گفت که این وزن یک علامت است و زمانی که فرد به آن می رسد می توان انتظار بلوغ را داشت. هر چند ممکن است فردی با وزن ۵۰ کیلوگرم هنوز به بلوغ نرسیده باشد ولی به طور کل می توان گفت دخترانی که وزن شان ۳۰ درصد بیشتر از وزن طبیعی آنها است و نسبتا چاق هستند زودتر از میانگین معمول به بلوغ می رسند. معمولا اضافه وزن در دختران احتمال بلوغ زودرس را افزایش می دهد در حالی که ممکن است در پسران به صورت برعکس باشد به این صورت که لاغری مفرط در پسران باعث بالا رفتن احتمال بلوغ زودرس می شوند. 

پول تو جیبی بیش از حد 

شاید جالب باشد برای اکثر شما ها این موضوع که پول تو جیبی زیاد چطور می تواند باعث بلوغ زودرس در فرزندان شود مسئله ای که وجود دارد وجود ماده ی شیمیایی به نام بیسفنول در اسکناس ها و فاکتورهای خرید است که می تواند سلامت فرزندان را به خطر بیندازد و باعث بروز سرطان و بلوغ زودرس در آنها شود. 

نداشتن پدر 

شاید اغلب خانواده ها گمان می کنند که نبود یکی از والدین به مشکلاتی از قبیل مشکلات عاطفی و روانی در دخترها منجر می شود ولی مسئله ی موجود این است که نبود پدر باعث بروز مشکلات جدی تری در دختران می شود از جمله پیامدهای این اتفاق این است که سیستم های هورمونی دختران را به هم می ریزد و منجر به بروز بلوغ زودرس در آنها می شود. 

بلوغ زودرس دو نوع می باشد که این دو نوع عبارت از بلوغ زودرس محیطی و بلوغ زودرس مرکزی است.

انواع بلوغ زودرس

بلوغ زودرس محیطی: به بلوغ زودرس محیطی بلوغ زودرس کاذب هم گفته می شود که معمولا در اثر اختلالاتی در بیضه ها ، غدد آدرنال و یا غده ی تیروئید بسیار کم کار ایجاد می شود. معمولا این نوع بلوغ به ندرت اتفاق می افتد و هورمون های تستوسترون و استروژن باعث بروز علائم بلوغ می شود ولی غده ی هیپوفیز و مغز درگیر نمی شوند. 

بلوغ زودرس مرکزی: می توان گفت که بلوغ زودرس مرکزی شایع تر از بلوغ زودرس محیطی است. در این نوع از بلوغ زودرس غده ی هیپوفیز هورمونی به نام گونادوتروپین تولید می کند که این هورمون باعث تحریک بیضه ها و تخمدان ها می شود که در نتیجه ی آن هورمون های دیگر مانند استروژن و تستوسترون تولید می شوند که این هورمون ها ، هورمون های جنسی می باشد که باعث تغییرات جنسی در زمان بلوغ دختران می شود. در بیشتر موارد متخصصان نمی توانند علل اصلی بلوغ زودرس مرکزی را مشخص کنند ولی گاها پیش آمده است که به دلیل مشکلات پزشکی ایجاد می شود که این مشکلات پزشکی در کودکان زیر ۶ سال و پسران بیشتر از دختران می باشد برخی از مشکلات پزشکی موارد زیر می باشد. 

  • التهاب مغز که گاهی اوقات ناشی از عفونت می باشد. 
  • آسیب مغزی که ناشی از ضربه وارد شده به سر و یا جراحی انجام شده است باعث می شود که توازن هورمون ها بهم بریزد. 
  • تومورها و انباشته شدن غیر طبیعی سلول های گوشتی که غالبا هم خوش خیم هستند.

باید توجه داشته باشید که هر چند فهرستی که در بالا به آن اشاره کردیم می تواند بسیار نگران کننده باشد ولی می توان گفت که در موارد بسیار کمی بلوغ زودرس مرکزی ناشی از مشکلات پزشکی در پسران اتفاق می افتد. این در حالی است که بلوغ زودرس ناشی از مشکلات پزشکی در دختران بسیار نادر می باشد. 


آسیب ها و مشکلات بلوغ زودرس

همان طور که در قبل هم به آن اشاره کردیم بلوغ زودرس آسیب ها و مشکلاتی را به همراه دارد که ما در ذیل به یک سری از آنها به طور اختصار می پردازیم.

استرس 

دوران بلوغ به تنهایی دوره ی بسیار طوفانی برای دختر ها و پسر ها می باشد ، حتی اگر در زمان خودش و به موقع اتفاق بیفتد. حال این تصور را داشته باشید که این اتفاق در سنین پایین تر برای کودک اتفاق بیفتد ، طبیعتا باعث فشار و استرس زیادی در او می شود زمانی که کودک می بیند که از لحاظ ظاهری با دوستان و همسالان خود فرق دارد احساس ناخوشایندی به او دست می دهد. والدین می توانند با آموزش صحیح به کودکان در مورد تغییرات این دوران کودکان خود را برای سپری کردن این دوره کمک کنند. 

فعالیت های جنسی در نوجوانان 

هر چند برای ثابت کردن این ادعا هیچ شواهد محکمی وجود ندارد ، ولی گاها این مسئله باعث نگرانی بسیار خانواده ها می شود . نوجوانان در این دوران از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند ، ولی هیچ گونه آگاهی و اطلاعاتی در این زمینه ندارند ، از این رو نمی دانند چه کار کنند. به دلیل افزایش تمایل به شهوت در هر دو جنس رفتارهایی از قبیل خود ارضایی از خود نشان می دهند. 

ازجمله مشکلات دیگری که ناشی از بلوغ زودرس می باشد می توان به مشکلات رفتاری کودکان و در دختران خطر ابتلا به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی دارد اشاره کرد. 


راهکارهای درمان بلوغ زودرس محیطی و مرکزی

درمان بلوغ زودرس محیطی :

درمان بلوغ زودرس محیطی بستگی به میزان ترشح استروژن و آندروژن دارد. از جمله درمان های رایج آن می توان به مسدود کردن فعالیت های آندروژن و استروژن ، دفع و از بین بردن تومور و درمان کم کاری تیروئید با روش جابه جا کردن هورمون های تیروئیدی اشاره کرد. 

درمان بلوغ زودرس مرکزی:

مدت زمان درمان هر فردی به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی معمولا تا زمانی که کودک به بلوغ عادی برسد روند درمان ادامه دارد و بعد از اتمام درمان کودک در سن مناسب بدون وجود مشکل بالغ می شود. برای درمان کودکانی که دچار بلوغ زودرس مرکزی شده اند از هورمون آزاد کننده لوتئینه کننده مصنوعی استفاده می شود که این هورمون برای جلوگیری از بلوغ جنسی غیرعادی باعث متوقف شدن غده هیپوفیز از آزاد کردن گونادو تروپین می شود. پزشک کودک شما می تواند بهترین نوع درمان را بر اساس نوع مشکل فرزندتان به شما ارائه دهد.
همچنین برای درمان بلوغ زودرس باید ابتدا بررسی کنیم و علتی که فرد دچار بلوغ زودرس شده است را مشخص کنیم کما اینکه در بسیاری از موارد نمی توان علت اصلی بلوغ زودرس در دختران را پیدا کرد. همچنین در بلوغ زودرس در دختران و پسران بررسی مغز با استفاده از MRI و سونوگرافی از شکم و تخمدان ها و تعیین سن استخوانی فرد حتما انجام می شود. در اغلب موارد داروهایی به طور موقت تجویز می شود که مانع تغییرات هورمونی ایجاد شده می شود که این داروها معمولا به صورت تزریقی می باشد که ماهانه و یا سه ماه یک بار به فرد تزریق می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم و آسیب های بلوغ زودرس در دختران و پسران با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام
      بله ممکن است بلوغ زودرس یکی از دلایل کوتاهی آلت تناسلی در پسران باشد بنابراین، تشخیص زود و بموقع «کوچکی واقعی دستگاه تناسلی» اهمیت بسیاری دارد چون با درمان مناسب و بموقع، این کودکان تقریباً دستگاه تناسلی طبیعی خواهند داشت. اندازه آلت تناسلی در سن بلوغ رابطه مستقیم با زمان درمان دارد و هرچه درمان زودتر انجام گیرد، اندازه آلت تناسلی در سن بلوغ نزدیک تر به میزان طبیعی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره