اعتیاد و مواد مخدر

بهترین و سریع ترین روش ترک هروئین

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک هروئین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

ترک اعتیاد هروئین مانند دیگر عوامل اعتیاد آور باید هر چه زودتر صورت بگیرد تا نتیجه ای چون نابودی ، زوال جسمی و عقلی را به دنبال نداشته باشد. جهت ترک اعتیاد هروئین نباید بی گدار به آب زد و خودسرانه شروع به ترک نمود زیرا عوارض ترک آن وخیم است و نیاز به نظارت تیم پزشکی و درمانی دارد ، تا خطر جانی به همراه نداشته باشد. این مقاله روش های ترک اعتیاد را در این مراکز درمانی بازگو می کند که در مدت بسیار کم و خیلی سریع فرد می تواند سلامتی خود را به دست آورد. البته همه این موارد تنها به خود فرد ، انگیزه و اراده او بستگی دارد.

فهرست محتوا

هروئین چیست؟

هروئین چیست؟
هروئین چیست؟

 هروئین خالص یک پودر سفید رنگ یا قهوه ای رنگ با طعم تلخ است که بسیار هم اعتیادآور می باشد و از آلکالوئید مورفین موجود در گیاه تریاک ساخته می شود و تقریبا ۲ تا ۳ برابر قویتر از مورفین است. معمولا تزریق می شود یا تدخین می کنند. این ماده اعتیاد آور در ابتدا خاصیت ضد اضطراب و ضد درد دارد که البته مقداری از آن برای مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما بسیار دقیق و با دوز بسیار پایین این امر انجام می شود.

هروئین به شکل غیرقانونی و به صورت یک پودر سفید یا قهوه ای به فروش می رسد و معمولا “با سایر مواد مخدر یا با موادی مانند شکر ، نشاسته ، شیر خشک ترکیب می شود و در بازار مواد به فروش می رسد که در اینگونه موارد به دلایل وجود ناخالصی های موجود ، خطر مرگ بیش از پیش اتفاق می افتد.

 چه کسانی در معرض خطر اعتیاد به هروئین هستند؟

اعتیاد برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد و هر کسی که اپیوپید(مواد مخدر شیمیایی و طبیعی) را مصرف می کند ، می تواند در معرض خطر مصرف مواد مخدر محرک کننده و به شدت اعتیاد آور قرار بگیرد.

اما در برخی از افراد این مسئله حادتر و تهدید کننده تر است:

 • سابقه خانوادگی اعتیاد به مواد دیگر
 • استفاده زیاد از توتون مثل سیگار و قلیان
 • تاریخچه افسردگی شدید یا اضطراب
 • بیکاری
 • قرار گرفتن در معرض افراد یا محیط های پر خطر
 • سابقه رفتار ریسک پذیر مثل خودکشی

مهم است که به یاد داشته باشید ، که اگر شما با کسی در ارتباط هستید ، که در معرض یکی یا حتی بسیاری از این عوامل خطر زا قرار دارد ، به این معنا نیست که آن ها قطعا اختلال مصرف مواد را دارند. اعتیاد چندجانبه است. این جوانب می تواند شامل عوامل ژنتیکی ، روحی و محیطی باشد.

 چرا باید هروئین را ترک کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از هروئین وجود دارد ؛ از جمله این موارد وابستگی فیزیکی ، اعتیاد شدید و مصرف بیش از حد که در ادامه دیگر برای فرد متقاعد کننده نیست ، همچنین مشکلات روان پریشی و در نهایت از دست دادن روابط خانوادگی ، دوستانه و عاشقانه که دیگر هیچ کدام نمی توانند با هروئین رقابت کنند. به همین خاطر باید خیلی زود ترک اعتیاد هروئین را شروع کرد.

البته ترک هروئین می تواند بسیار دشوار باشد. این خطر بدان معنا نیست که نمی توان بر ترک هروئین غلبه کرد بلکه منظور این است که خودسرانه و با عدم رعایت نکات بهداشتی ، سلامتی و روان درمانی این کار میسر نیست و نیاز به راهنمایی تیم پزشکی دارد در غیر این صورت خطرناک است و ممکن است به قیمت جان و سلامتی فرد تمام شود.

برنامه ایده آل درمانی برای شروع یک سم زدایی و ترک اعتیاد ماده ای به نام هروئین در طول یک دوره زمانی استرس زا است. به این دلیل که معتادان به هروئین معمولا حالات روحی و روانی ناپایداری دارند و اگر الان می گوید قادر به ترک کردن است و می تواند این کار را انجام دهد باید از موقعیت استفاده کرد و اقدامات لازم را انجام داد. مشاوران مرکز مشاوره خانواده رایکو در زمینه ترک اعتیاد مشاوره تخصصی ارائه می دهند. برای مشاوره با شماره تماس های مرکز مشاوره رایکو تماس حاصل نمایید.

 ترک اعتیاد هروئین

 ترک اعتیاد هروئین
ترک اعتیاد هروئین

 ترک اعتیاد به هروئین متناسب با مدت زمانی که مصرف کننده طی کرده ، متفاوت است که بیشترین لذت و سرخوشی مربوط به دفعه اول و دوم است و چون مصرف کننده در هر بار مصرف به دنبال همان میزان هیجان اولیه است ، اما بدست نمی آورد این مصرف در هر بار بیشتر می شود و به دنبال آن وابستگی فیزیکی و اعتیاد به آن نیز به بازه های زمانی کوتاه تر تبدیل می شود تا جایی که بدون آن خطر مرگ بالا می رود.

به خاطر وابستگی فیزیکی ، بدن به وجود دارو سازگار شده و اگر مصرف کاهش یا متوقف شود ممکن است علائم احتمالی وخیمی را به دنبال داشته باشد ، با مصرف زیاد ، فرد از مواد مخدر استفاده می کند تا با استفاده از آن کنترل درد را بالا ببرد.

ترک ناگهانی مصرف هروئین برای افرادی که سیستم بدنی ضعیفی دارند در بسیاری از اوقات خطرناک است.

بسیاری دست به ترک اعتیاد هروئین می زنند آن هم خودسرانه ، و گمان می کنند ترک هروئین یا سایر مواد مخدر به مانند سیگاری است که بار ها قصد ترک کردن داشته اند و سپس به راحتی توانسته اند ترک کنند ، این نوع ترک کردن با علائم متفاوتی همراه است و واکنش بدن نسبت به ترک این مواد در افراد مختلف متفاوت است گاهی اوقات در برخی از افراد نشانه های ترک از آخرین مصرف بین ۶ تا ۱۲ ساعت شروع می شود و در عرض یک تا سه روز افزایش می یابد و به تدریج بین ۵ تا ۷ روزکاهش می یابد با این حال بسیاری از مصرف کنندگان هفته ها و ماه ها علائم ترک اعتیاد را تجربه کرده اند.

تمایل شدید به مصرف بعد از ترک اعتیاد هروئین

با توجه به نتایج تحقیقات و آزمایشات مکرر که از مراکز درمانی و توان بخشی حاصل شده ، شواهد مدعی بر این موضوع هستند ، فردی که در حال ترک اعتیاد هروئین است ، بیش از پیش به مراقبت های پزشکی و روان درمانی احتیاج دارد چرا که وسوسه ای که بعد از ترک اعتیاد حاصل می شود بیش از زمانی است که به راحتی می توانستند آن را بدون هیچ محدودیتی بدست آورند.

ترک اعتیاد هروئین به کمک مراکز درمانی

هروئین به شدت اعتیاد آور است که تقریبا یک چهارم افراد مبتلا به هروئین وابستگی به آن را دارند. هنگامی که اعتیاد پیشرفت می کند ، همان طور که در ابتدا گفته شد ، مصرف کنندگان حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی از آن دست بکشند ، حتی روابط عاشقانه ، خانوادگی و یا موقعیت های شغلی آن ها بی اهمیت می شوند و توان رقابت با هروئین را ندارند.

آنچه که افراد در طول درمان اعتیاد هروئین تجربه می کنند تنها به عوامل خاصی از جمله چگونگی استفاده و میزان استفاده از آن بستگی دارد. بهبود مصرف کننده به توانایی اش در درک و مقابله با چالش های ترک اعتیاد هروئین مثل افسردگی ، اختلالات روانی مربوط می شود که البته با وجود تیم پزشکی این مسائل قابل حل هستند.

دو نوع مراکز درمان وجود دارد:

 مراکز درمان اقامتی

مراکز درمان سرپایی

مراکز درمانی اقامتی

در انواع مختلفی از قبیل برنامه های فضای باز و کلاس های شبانه انجام می شوند. بسیاری از برنامه های درمانی اقامتی ، خدمات را برای طیف گسترده ای از اعتیاد و مشکلات روانی ارائه می دهند.

درمان سرپایی

با درمان سرپایی شما این فرصت را دارید که در خانه زندگی کنید و به طور منظم با مشاوران و پزشکان خود ملاقات داشته باشید . که معمولا بعد از مرحله درمان اقامتی صورت می گیرد.

مرحله اول: ترک اعتیاد هروئین

مرحله اول ترک اعتیاد هروئین
مرحله اول ترک اعتیاد هروئین

اولین گام در روند درمان ، خروج مواد شیمیایی ازهروئین مصرفی است . در طی یک قرن گذشته مرحله ترک اعتیاد معروف بود به مرحله سم زدایی ، که شرایط سخت و دردناکی را باید مصرف کنندگان طی می کردند اما با پیشرفت تکنولوژی و علم ، راه های درمانی متعددی برای طیف های متعدد از افراد مصرف کننده وارد روش های درمانی شد که دیگر ترک اعتیاد هروئین به مانند گذشته عذاب آور و حتی خطرناک نیست. در طول مرحله ترک اعتیاد ، احتمالا به مدت حداقل دو روز در یک مرکز درمانی و پزشکی باید بستری شوند. در عرض چند ساعت پس از پایان استفاده از آخرین مصرف یعنی بعد از اتمام مراحل ترک اعتیاد هروئین ، ترک سیگار شروع می شود.

از بین بردن علائم مصرف هروئین علائمی را با خود به همراه دارد که تقریبا شبیه به آنفلوانزای نوع شدید است مثل:

 • آبریزش بینی
 • عرق
 • تب
 • بی خوابی
 • درد مفصل و عضلات
 • استفراغ
 • اسهال
 • لرزش و رعشه دست ها و پاها

پزشک مربوطه ممکن است متادون یا داروی دیگری را جهت تسکین علائم ذکر شده ، تجویز کند و سپس آن را به تدریج کاهش دهد. با این حال ، همه مصرف کنندگان هروئین این علائم شدید را تجربه نمی کنند و درمان در موارد متعدد ، متفاوت است.

علائم سپری کردن این دوران می تواند تا یک هفته طول بکشد ، اما بدترین حالت آن معمولا پس از دو روز اول به پایان می رسد. مصرف کنندگان هروئین بعد از ترک آن ابراز کرده اند که علائم خیلی زود تمام می شوند تنها این مراقبت ها هستند که مانع محکمی برای نرفتن به سمت هروئین می باشند.

 مرحله دوم: درمان

پس از تکمیل مرحله اول و تجربه عوامل اولیه و ترک مواد اصلی ، اکنون جلسات درمانی همراه با مشاوران آغاز می شود که در کنار آن ، کلاس های انگیزشی با دیگران و افرادی که این مراحل را گذرانده اند ، صورت می گیرد. هدف از این کلاس ها این است که چگونه در موقعیت های مشابه قرار بگیرید اما دوباره به سمت هروئین یا سایر مواد اعتیاد آور نروید.

مراکز مسکونی اغلب فعالیت های خود را در فضای باز و به هنگام اسب سواری ، پیاده روی ، شنا و غیره انجام می دهند تا به افراد کمک بهتری کنند و از تمرینات جسمانی به عنوان روش ایمن و موثر برای کاهش استرس استفاده کنند. علاوه بر این ، افراد همچنین می توانند سایر تکنیک های مقابله ای ، از جمله تنفس عمیق ، یوگا و مراقبه که به بهبودی افراد کمک فراوانی می کنند ، آموزش هایی نیز ببینند. اکثر مراکز درمانی اقامتی به عنوان بخشی از درمان ، فعالیت های مثل ورزش ، روزنامه نگاری ، هنر ، موسیقی و نمایش را به افراد ارائه می دهند.

مرحله سوم: مراقبت و نگهداری

به محض اینکه فرد به خانه بازگشت و در حال طی کردن دوره درمان سرپایی است ، هنوز هم نیاز به مراقبت و پیگیری دارد. مراقبت و پیگیری معمولا شامل حضور در جلسات مشاوره ، انگیزشی و فردی است.

خانواده در این مرحله نقش بسزایی دارد که با تحکیم بخشیدن به روابط خود بیش از گذشته مسیر تکامل ترک اعتیاد را به آخر برسانند.

در واقع درمان سرپایی بعد از درمان ابتدایی یا همان اقامتی است که باید هر دو مرحله کامل شوند. این پروسه چیزی حدود یک سال زمان می برد که متناسب با افراد مختلف متفاوت است.

سوالات متداول

۱- هروئین چه نوع ماده مخدری است؟

ماده مخدری برگرفته از مرفین است و سوء مصرف آن ایجاد وابستگی و تحمل دارویی و اعتیاد می کند و در صنعت پزشکی به آن دیامرفین یا دی استیل مرفین گفته می شود و به شکل پودری سفید رنگ و قهوه ای روشن یا تیره است. این ماده از واژه یونانی هیرو به معنی قهرمان گرفته می شود و در ایران با اسامی عامیانه همانند گرد و دوا نیز شناخته می شود و به روش های تدخین ، تزریق ، استنشاق ، مصرف می شود.

۲- عوارض و تاثیرات مصرف هروئین کدامند؟

تضعیف سیستم ایمنی بدن ، آسیب های کبدی و کلیوی ، عفونت دریچه های قلب ، عفونت شش ها ، تنگ شدن مردمک چشم ها ، سرخوشی ، یبوست ، حالت تهوع ، کوفتگی ، اختلالات جنسی مانند زودانزالی یا کاهش میل جنسی ، افسردگی ، ایست قلبی ، اوردوز جزء شایع ترین تاثیرات مصرف هروئین می باشند.

۳- بهترین روش ترک اعتیاد هروئین کدام روش است؟

قطعا در حال حاضر روش های متنوعی برای ترک اعتیاد به هروئین وجود دارد اما باتوجه به این که ترک کردن وابستگی به هروئین جزء سخت ترین انواع ترک می باشد ، بهترین روش ، روشی است که در آن ، شرایط روحی و جسمی فرد معتاد در نظر گرفته شود و روش های درمانی همچون دارودرمانی و رفتاردرمانی و روان درمانی در صورت نیاز ، به صورت همزمان به کار بسته شوند و پس از ترک نیز ، مراقبت های لازم انجام گیرد و نقش حمایتی خانواده نیز جزء ملزومات ترک اعتیاد می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک هروئین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

 1. سلام وقت بخیر من مدتیه برادر بزرگترم حالت عادی نداره و همش چرت میزنه، دوستاشم گفتن هروئین میزنه ولی من باور نکردم میخواستم ازتون بپرسم واقعا این مواد این علائم رو داره؟

  1. با سلام، علائم جسمی مصرف هروئین شامل: تنگی نفس و کندی آن، خشکی دهان، ریز شدن مردمک‌ها، ساکت شدن دردهای جسمانی که قبلا از آن شکایت می‌کرده، تعرق زیاد و بوی نامطبوع، آبریزش بینی، احساس خارش شدید در بدن و چرت زدن می باشد.

 2. سلام، من پسرم گل میزد یه مدت و این باعث شده بود از غذا بیوفته و توهم بزنه الان میگه ترک کردم ولی بازم این علائم رو داره یعنی استفاده میکنه؟

  1. با سلام، مصرف گل میتواند عوارض زیادی از جمله: عدم تعادل، کاهش حافظه، احساس گیجی، سرخی چشم، احساس خستگی، خنده های بی دلیل، فرد مصرف کننده ماری جوانا، احساس خوشی دارد، اشتهایش بیشتر شده و رنگ‌ها را روشن‌تر می‌بیند، صدای موسیقی برایش دلنشین‌تر است، و در جمع دوستان احساس آرامش بیشتری می‌کند و دچار یاوه گویی و سبک سری می‌شود که این علائم تا ساعت‌ها پایدار می‌ماند و اگر میزان “THC” در بدن او بالا باشد دچار توهم و احساس پارانویا خواهد شد.

 3. سلام من به تازگی متوجه شدم نامزدم به پیشنهاد دوستان و همکارانش داره حشیش مصرف میکنه ولی قبول نمیکنه اگه امکانش هست شما بهم راجب علائم این مواد و شکل ظاهریش اطلاعات بدید.

  1. با سلام، علائم اعتیاد کوتاه مدت به حشیش شامل: قرمزی چشم‌های فرد مصرف‌کننده به دلیل تأثیر این ماده بر عروق خونی ملتحمه چشم، خیره شدن بی‌دلیل به یک نقطه یا یک شئ
   خنده‌های بی‌دلیل و بی‌مورد و خشکی دهان، احساس آرامش و سرخوشی و افزایش اشتها، افزایش احساس اضطراب و افزایش ضربان قلب، احساس خفیف بدبینی و اختلال شخصیت پارانوئید
   گرم گرفتن با دیگران و معاشرتی‌تر شدن به‌صورت غیر معمول، احساس کند شدن گذر زمان در هنگام مصرف حشیش، اختلال در خواب، بینایی، به وجود آمدن اختلال جنسی می باشد.
   حشیش معمولاً به صورت قطعات رزین جامد، البته با ظاهرهای متفاوت از ماده خمیری شکل گرفته تا قطعات زرد یا قهوه‌ای رنگ یا حتی سیاه است.

  1. با سلام و درود، عوارض مصرف هروئین عبارتند از : تعریق بسیار زیاد، دانه دانه شدن پوست، آبریزش بینی، خمیازه کشیدن بیش از حد، گرفتگی عضلات، تحریک پذیرش بیش از اندازه، از دست دادن اشتها، بیخوابی، بیقراری و … که توهم معمولا از عوارض استفاده از هروئین نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره