روانشناسی

چطور تمرکز خود را بالا ببریم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره افزایش تمرکز با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

تمرکز به تلاش ذهنی شما برای یادگیری و انجام کار‌های مختلف اشاره دارد و از طرفی، دامنه‌ توجه نیز به مدت زمانی اشاره دارد که می‌توانید روی چیزی تمرکز کنید. عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش میزان تمرکز تأثیرگذار هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی راه‌ های افزایش تمرکز و ارائه‌ اطلاعات کاربردی درباره تمرکز بپردازیم.

۱۰ ترفند افزایش تمرکز

امروزه بسیاری از افراد در سنین مختلف با مشکلاتی در زمینه‌ تمرکز و توجه مواجه هستند. در صورتی که هنگام انجام کار‌ها یا مطالعه تمرکز کافی نداشته باشید، عملکرد بهبودی نیز نخواهید داشت. بنابراین، بهتر است که با راه‌ های افزایش تمرکز آشنا شوید. انواع روش‌های افزایش تمرکز عبارتند از:

۱- به تغذیه‌تان توجه کنید

به تغذیه تان توجه کنید
به تغذیه تان توجه کنید

به منظور بهبود تمرکز، غذا‌هایی مصرف کنید که میزان قندخون را کنترل می‌کنند. پس اگر به دنبال راهی برای افزایش تمرکز هستید، غذا‌های مفیدی مصرف کنید که انرژی بدن و مغزتان را تأمین می‌کنند. میوه‌ ها، سبزیجات و غذا‌های پر فیبر می‌ت وانند سطح قند خون‌ تان را یکنواخت نگه دارند.

مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌ های شیرین باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما می‌شوند و باید مصرف آن‌ ها را به حداقل برسانید. مغزتان برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی چربی مفید نیاز دارد. آجیل، انواع توت‌ها، آووکادو و روغن نارگیل همگی از انواع چرب ی‌های سالم محسوب می‌شوند که به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مصرف مواد غذایی از قبیل زغال اخته به دلیل داشتن آنزیمی که جریان اکسیژن و خون را در مغز تحریک می‌کند، می‌تواند در بهبود تمرکز و حافظه نقش مؤثری داشته باشد. همچنین، سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج حاوی پتاسیم هستند که اتصالات بین نورون‌ ها را تسریع کرده و عملکرد مغز را از این طریق بهبود می‌ بخشند. در کل مواد غذایی زیر را بهتر است به منظور افزایش تمرکز در رژیم غذایی‌تان بگنجانید:

  • سبزیجات سبز و برگ دار مانند کلم پیچ، اسفناج و کلم بروکلی
  • ماهی‌های چرب مانند سالمون
  • انواع توت‌ها مانند زغال اخته، توت فرنگی، تمشک یا شاه توت
  • گردو
  • چای و قهوه در حد اعتدال

۲- موسیقی گوش کنید

طبق تحقیقات صورت گرفته، موسیقی بر سلامت روان اثرات زیادی دارد. گوش دادن موسیقی ملایم به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کنید؛ اما شنیدن برخی از انواع موسیقی نیز می‌تواند باعث پرت شدن حواس شما شود.

۳- مدیتیشن را امتحان کنید

به منظور بهبود توانایی‌ های شناختی از قبیل تمرکز ذهنی، استراحت و مدیتیشن را فراموش نکنید! اگر می‌خواهید تمرکزتان را برای انجام فعالیت‌ های روزانه در خانه و محیط کار افزایش دهید، انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا بهترین گزینه است.

۴- ورزش کنید

ورزش منظم مغزتان را تحریک می‌کند. در کل، ورزش و انجام فعالیت بدنی نه تنها باعث می‌شود که در طول روز پرانرژی‌تر بمانید، بلکه مغزتان را برای تمرکز بیشتر روی فعالیت‌های روزانه تقویت می‌کند. تحقیقات حاکی از این است که ورزش می‌ تواند سطح دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین مغز را افزایش دهد و همه این‌ ها روی تمرکز و توجه تأثیر می‌گذارند. افرادی که ورزش می‌ کنند در مقایسه با افرادی که از سلامت جسمانی ضعیفی برخوردارند، در انجام وظایف شناختی بهتر عمل می‌کنند.

۵-در فضایی آرام کار کنید

کار کردن در محیط آرام و بدون سر و صدا باعث می‌ شود که تمرکزتان برای انجام فعالیت‌های روزانه افزایش پیدا کند. سعی کنید که هنگام کار کردن به منظور افزایش تمرکز عواملی که باعث پرت شدن حواس‌تان می‌شود را کنار بگذارید.

۶-خواب منظم داشته باشید

یکی از موانع افزایش تمرکز، نداشتن برنامه‌ خواب منظم است. اگر ذهن خسته باشد و به اندازه کافی نخوابیده باشید با مشکل عدم تمرکز مواجه خواهید شد. بنابراین باید برنامه‌ ی منظمی برای ساعات خواب‌ خود در طول روز تهیه کنید.

۷-عواملی که باعث حواس پرتی می‌شود را کنار بگذارید

یکی از بهترین راه‌ های افزایش تمرکز، دور شدن از عواملی است که باعث حواس پرتی می‌شوند. به عنوان مثال، در صورتی که قصد تمرکز روی کاری را دارید، از ۳۰ دقیقه‌ی قبل، تمام عواملی که باعث حواس پرتی می‌ شوند را کنار بگذارید.

۸-خلاصه‌برداری را فراموش نکنید

خلاصه‌ برداری و نوشتن مطالب به صورت کلی می‌ تواند نقش مؤثری در بهبود تمرکزتان داشته باشد. همچنین، این تمرین سرعت یادگیری را نیز بهبود و  انگیزه درس خواندن را افزایش دهد.

۹-به طبیعت بروید

اگر می‌خواهید میزان تمرکزتان را بهبود ببخشید، رفتن به طبیعت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. قدم زدن در طبیعت بهترین راه برای افزایش تمرکز و افزایش میزان بهره وری در محیط کار نیز می‌باشد.

۱۰-چند کار را با هم انجام ندهید

تلاش برای انجام چندین فعالیت به طور همزمان باعث می‌شود میزان بهره وری‌ تان کاهش پیدا کند. اگر به صورت همزمان روی چندین کار تمرکز کنید باعث می‌ شود که کار‌ها را بخوبی انجام ندهید و تمرکزتان کاهش پیدا کند. بنابراین، برای افزایش تمرکز بهتر است که کار‌ها را تقسیم‌ بندی کرده و در بازه‌ های زمانی مختلف انجام دهید.

افزایش تمرکز در کودکان

افزایش مطالعه در کودکان
افزایش مطالعه در کودکان

برخی از کودکان ممکن است در هنگام یادگیری، انجام تکالیف، نوشتن و حتی انجام فعالیت‌ های سرگرم‌کننده، با مشکلات تمرکز مواجه شوند. دامنه توجه این کودکان ممکن است کوتاه تر از همسالان آن ها باشد یا ممکن است نتوانند روی کار مورد نظر تمرکز کنند. مشکلات مربوط به توجه و تمرکز می‌ تواند یک مسأله اصلی در زندگی روزمره‌ کودک باشد و می‌ت واند باعث ایجاد ترس و اضطراب در والدین شود.

آیا کودک شما در تمرکز کردن مشکل دارد؟ آیا به راحتی حواسش پرت می‌شود؟‎ ‎اگر با این مشکلات در کودک‌تان مواجه شده‌اید و به دنبال راه‌ هایی برای بهبود تمرکز هستید، در این بخش اطلاعاتی درباره این موضوع در اختیارتان قرار می‌دهیم. اگر می‌ خواهید میزان تمرکز و مهارت‌ های حافظه فرزندتان را بهبود ببخشید، بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید. راه‌های افزایش تمرکز در کودکان عبارت اند از:

۱- یک سیستم پاداش بسازید

اگر فرزندتان بداند که در ازای تکمیل سریع یک کار پاداش دریافت می‌کند، بیشتر روی انجام آن کار تمرکز خواهد کرد. بنابراین، پاداش دادن به کودکان می‌تواند به افزایش میزان تمرکز آن‌ها کمک کند. به عنوان مثال، اگر کودک‌تان از انجام عملیات ریاضی لذت می‌برد، به وی پازل ریاضی هدیه دهید تا تمرکزش برای انجام عملیات ریاضی افزایش پیدا کند.

۲- خواب و استراحت باعث افزایش تمرکز می‌شود

برای کودکی که صبح زود از خواب بیدار می‌شود، حفظ تمرکز در یک روز طولانی آسان نیست. چرت ۲۰ دقیقه‌ای بعد از مدرسه می‌تواند قدرت ذهنی و جسمی کودک را افزایش دهد. هنگامی که مغز خسته است توانایی تمرکز ندارد، پس بهتر است که تایمی را در طول روز به خواب استراحت اختصاص داد.

۳- بازی‌های فکری را امتحان کنید

از آنجایی که کودکان با بازی کردن بهتر یاد می‌گیرند، بهترین راه برای افزایش تمرکز آن‌ها می‌تواند انجام تمرین‌های سرگرم‌کننده باشد. هر کودکی به بازی کردن علاقه دارد و استفاده از بازی فکری یک راه عالی برای بهبود تمرکز مغز است. در واقع، ضرورت انجام تمریناتی مانند بازی فکری برای رشد توانایی‌های شناختی مانند توجه و تمرکز امری غیر قابل انکار است. با این حال، اگر والدین سهل انگاری کنند و فرزندان خود را تشویق نکنند که این تمرینات را انجام دهند، در بزرگسالی نیز مشکل عدم توجه و تمرکز در آن‌ها تشدید خواهد شد.

۴- تغذیه سالم کودک‌تان را فراموش نکنید

اگر کودک‌تان تغذیه‌ سالم داشته باشد، عملکرد ذهنی و مغزی بهتری نیز خواهد داشت. به منظور کاهش مشکلات تمرکز در کودکان سعی کنید که مواد قندی را تا حد امکان از رژیم غذایی آن‌ها حذف کنید. همچنین، در حین مطالعه برای افزایش تمرکز رژیم غذایی شامل گردو، ماهی، گوشت، تخم مرغ که حاوی پروتئین و مواد مغذی هستند را در رژیم غذایی فرزندتان بگنجانید.

۵- داشتن تحرک کافی می‌تواند در بهبود میزان توجه کودکان مؤثر باشد

انجام فعالیت‌های بدنی که باعث افزایش سوخت و ساز می‌شود، مغز را فعال و در نتیجه تمرکز و حافظه را بهبود می‌بخشد. بنابراین، اگر می‌خواهید کودک‌تان تمرکز بیشتری داشته باشد، بازه‌ی زمانی را در طول روز به پیاده روی یا ورزش برای فرزندتان اختصاص دهید.

افزایش تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز در مطالعه
افزایش تمرکز در مطالعه

آیا شما هم هنگام مطالعه با مشکل عدم تمرکز مواجه می‌شوید و راه‌های افزایش تمرکز را نمی‌دانید؟ در این بخش شما را با انواع راه‌های افزایش تمرکز در مطالعه آشنا می‌کنیم. این راه‌ها عبارتند از:

۱- طرح سؤال را فراموش نکنید

به منظور تمرکز بیشتر روی یک مطلب درسی، قبل از شروع روند مطالعه، سؤالاتی را طرح کنید. طرح سؤال به افراد کمک می‌ کند که به صورت فعالانه و با دقت، تمرکز و توجه و انگیزه بیشتر مطالعه کنند. در واقع، طرح سؤال هنگام مطالعه کردن، افراد را تشویق می‌ کند که بیشتر درگیر مطالعه شوند و میزان تمرکز آن‌ ها افزایش یابد. از آنجایی که یافتن جواب سؤال نیازمند تمرکز داشتن زیاد است، پس طرح سؤال می‌ تواند راهی مؤثر برای افزایش تمرکز در مطالعه باشد.

۲- تندخوانی می‌تواند باعث افزایش تمرکز شود

یکی از راه‌ های مؤثر برای بهبود توجه و تمرکز در مطالعه، تندخوانی است. تندخوانی باعث تسریع روند یادگیری و افزایش میزان تمرکز می‌شود. تند خوانی باعث می‌ شود که میزان حواس پرتی در فرد کاهش پیدا کرده و تمرکز فرد نیز افزایش یابد.

۳- خط کشیدن زیر مطالب مهم در بهبود تمرکز نقش مؤثری داشته باشد

یکی از رایج‌ ترین راه‌ ها برای افزایش تمرکز در مطالعه، خط کشیدن زیر مطالب مهم است. این کار باعث می‌شود که هنگام جمع‌ بندی مطالب، توجه و تمرکز بیشتری روی مطالب کاربردی و مهم داشته باشید.

۴- مکان مطالعه در افزایش تمرکز تأثیر زیادی دارد

یکی از روش‌ های مؤثر برای افزایش میزان تمرکز، مطالعه در محیطی آرام و مناسب است. بنابراین، سعی کنید که از مطالعه در محیط‌ های شلوغ اجتناب کنید. همچنین، هنگام مطالعه، عواملی که باعث حواس پرتی‌ شما می‌ شود را کنار بگذارید تا بتوانید بهتر روی مطالعه تمرکز کنید.

۵- افکار منفی را هنگام مطالعه ترک کنید

به منظور افزایش میزان تمرکز سعی کنید که افکار منفی از قبیل نمی‌ دانم و نمی‌ توانم را هنگام مطالعه کنار بگذارید. داشتن افکار منفی می‌تواند میزان تمرکزتان را کاهش دهد.

سخن آخر

تمرکز داشتن نقش مؤثری در موفقیت و بهبود عملکرد افراد دارد. بنابراین، اگر با مشکل عدم تمرکز مواجه هستید، بهتر است که هر چه زودتر این مشکل را برطرف کنید. شما می‌توانید به منظور بهبود مشکل عدم تمرکز، انواع تکنیک‌ های ذکر شده در این مقاله را انجام دهید. مهم ترین راه‌ های افزایش تمرکز شامل گوش دادن به موسیقی، داشتن رژیم غذایی مناسب، تکنیک مدیتیشن، ورزش، خواب منظم و کنار گذاشتن عوامل حواس پرتی است. در کنار نکات ذکر شده می‌ توانید قرص افزایش تمرکز را نیز برای بهبود میزان تمرکزتان مصرف کنید. قرص‌ های مولتی ویتأمین حاوی جینسینگ، روغن ماهی، گیاه جینکوبیلوبا می‌ توانند به عنوان قرص افزایش تمرکز در بهبود تمرکز و حافظه نقش مؤثری داشته باشند.

 

سوالات متداول

۱- چه عواملی می تواند میزان تمرکز را افزایش دهد؟

به طور کلی عواملی همچون گوش دادن به موسیقی آرام، رفتن به طبیعت، ورزش کردن و... می تواند فرآیند تمرکز را بهبود بخشد که البته باقی موارد آن در متن مقاله ذکر شده است.

۲- برای افزایش تمرکز در کودکان چه راهکار هایی وجود دارد؟

والدین می توانند از روش هایی مثل ایجاد تحرک کافی، در نظر گرفتن تغذیه سالم، ایجاد یک سیستم پاداش بدین منظور بهره ببرند.

۳- خط کشیدن زیر مطالب مهم می تواند چه تاثیری بر افزایش تمرکز به هنگام مطالعه داشته باشد؟

این کار باعث می شود تا به هنگام جمع‌بندی مطالب، توجه و تمرکز بیشتری روی مطالب کاربردی و مهم داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره افزایش تمرکز با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. پسرم ۱۲ سالشه و هیچ تمرکزی در حین مطالعه نداره همش حواسش پرته چیکارکنم یا چی بدم بخوره یخورده حواسش جمع باشه

    1. با سلام و وقت بخیر، برای عدم تمرکز و حواس پرتی مداوم کودکان، می توانید از برخی گیاهان استفاده کنید. سوسنبر یک گیاه معطر است که بسیاری افراد از آن در سبزی خوردن هم استفاده می کنند. اما جالب است بدانید که مصرف سوسنبر می تواند یک درمان گیاهی مفید برای حواس پرتی و عدم تمرکز باشد. کهن دار یا جینگو بیلوبا یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در درمان تمرکز بسیار مفید است که مفید بودن این گیاه برای تمرکز، به دلیل تاثیر آن بر روی جریان گردش خون و رسیدن خون بیشتر به مغز انسان است و در نهایت دم کرده فرنجمشک یکی از بهترین و راحت ترین راه های درمان حواس پرتی و عدم تمرکز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره