روانشناسی

۱۰ راهکار بسیار موثر برای کنترل استرس و تسلط بر خود

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای کنترل استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

استرس یکی از شایع ترین حالات روحی و روانی در میان سنین مختلف انسان ها بوده که به مراتب در طول عمر خود به آن دچار می شوند. اگر این استرس به دفعات کم و زودگذر اتفاق بیافتد ، کاملا طبیعی بوده و گاهی محرک انسان برای پیشرفت خواهد بود. اما اگر این حالت به خود رنگ و بوی دائمی گرفته و در طول روز برای یک فرد به وجود بیاید ، به عنوان هشداری مهم تلقی می شود. از علایم عمده ی شناسایی استرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ پریدگی و یا سرخ شدن صورت
  • لرزش بدن
  • بالا رفتن ضربان قلب
  • افزایش و یا کاهش فشار خون
  • سردرد های شدید
  • لرزیدن صدا
  • اختلال در گفتار

داشتن استرس دائمی و گاهی بدون دلیل ، موجب بروز اختلالات روحی و جسمی بسیاری خواهد شد که از جمله ی آن ها می توان به بیماری هایی نظیر: افسردگی ، فشار خون ، دیابت ، اختلالات مغزی و قلبی اشاره کرد. خوشبختانه این اختلال با به کار گیری روش های درمان روانی و دارویی و یا تلفیقی از هر دو روش قابل درمان است و اصلا جای نگرانی نیست. در صورت مشاهده ی علائم ذکر شده در خود و یا اطرافیانتان ، حتما نسبت به درمان و کنترل آن اقدام کنید. قطعا اگر شما نیز به این عارضه مبتلا بوده و به مقابله با آن نپردازید ، عوارض جبران ناپذیری به زندگی و سلامت خود وارد خواهید کرد . در ادامه ی مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه استرس خود را کنترل کرده و به خود تسلط پیدا کنید.

با این ده روش استرس خود را کنترل کنیم

با این ده روش استرس خود را کنترل کنیم
با این ده روش استرس خود را کنترل کنیم

۱- از کاه کوه نسازید

در مواجه با مشکلات عاقلانه رفتار کرده و واقع بین باشید. همه ی اتفاقات زندگی را همان اندازه ای که هستند ببینید. بزرگنمایی مشکلات نه تنها کاری از شما پیش نمی برد ، بلکه موجب افزایش استرس شما شده و تصمیم گیری را برایتان سخت تر خواهد کرد. در واقع شما با وارد کردن حجم زیادی از استرس به بدن خود ، قدرت تمرکز خود را از دست داده و باعث بروز رفتارهای پر تنش از جانب خود خواهید شد. در مواقع حساس سعی کنید که بر کنترل استرس فائق آمده و به رفتار خود مسلط شوید. نگرانی های بیش از حد شما نتیجه ی مثبتی را نصیبتان نخواهد کرد. در شرایط سخت زندگی به خود دلگرمی داده و راهی برای پشت سر گذاشتن آن پیدا کنید .

۲- روحیه خود را تقویت کنید.

بهترین ابزار برای کنترل استرس ، داشتن روحیه ی قوی و مستحکم است. در مواجه با مشکلات نهراسید و در نهایت آرامش با آن ها روبه رو شوید. به یاد داشته باشید که استرس و آرامش با هم در تقابل بوده و به صورت همزمان درون یک فرد جای نمی گیرند ، بنابراین برای مقابله با استرس ، می توانید با حفظ روحیه ی مثبت خود ، به کنترل آن بپردازید. مناسب ترین راه در چنین شرایطی ، توانایی تفکر منطقی و جلوگیری از به وجود آمدن عصبانیت است. با فکر کردن به موضوعات استرس زا ، روحیه ی خود را تخریب نکنید ، به این باور برسید که خیلی از افکار منفی شما در دنیای واقعی وجود ندارند ، پس وقت خود را صرف آن ها نکنید. ذهنتان را باز گذاشته و اتفاقات ناگوار گذشته را رها کنید. طبعا افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا هستند ، به راحتی می توانند به احساسات مخرب خود تسلط پیدا کرده و پیروز میدان نبرد با آن باشند .

۳- مدیریت زمان داشته باشید

مدیریت زمان داشته باشید
مدیریت زمان داشته باشید

اگر قرار است در طول روز چندین کار را انجام دهید ، لیستی از آن ها تهیه کرده و برایشان برنامه ریزی کنید. در صورت نبود برنامه ی دقیق زمانی ، ممکن است در پایان روز موفق به انجام برخی از کارها نشده و همین امر باعث بروز استرس در شما شود. به همین دلیل بهتر است که برای کارهای روزانه ی هرچند کوچک خود، برنامه ریزی کرده و طبق آن پیش بروید. با داشتن برنامه در زندگی ، می توانید در پایان روز بدون داشتن هیچ گونه استرس و اضطرابی ، با خیالی آسوده به کارهای مورد علاقه خود بپردازید .

۴- مثبت اندیش باشید

عینک بدبینی را از چشمان خود بردارید و با دیدی مثبت به زندگی و اتفاقات او بنگرید . پروراندن افکار منفی در ذهن موجب بروز استرس شدید در بدن شده و قطعا برای مهار کردن آن با مشکل مواجه می شوید. فکر کردن به اتفاقات بدی که در آینده ممکن است به وقوع بپیوندد ، موجب تشویش شما شده و نگرانی تان را چند برابر خواهد کرد . همیشه در مواجه با اتفاق های زندگی ( حتی بدترین آن ها ) مثبت اندیش باشید . باور کنید که داشتن اضطراب فقط کار را خراب تر می کند . افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند ، به راحتی می توانند افکار منفی را از ذهن خود دور کرده و به اتفاقات و راه حل های خوب بیاندیشید.

۵- کارهایتان را اولویت بندی کنید

هدف های خود را به ترتیب اهمیت آن ها یادداشت کنید. با انجام این کار متوجه خواهید شد که بسیاری از آن ها بی ارزش بوده و تنها حجم عظیمی از استرس را به شما تزریق می کنند سپس برای رسیدن به اهداف بزرگ زندگیتان قدم بردارید. داشتن استرس برای کارهای کوچک را از بین برده و با نیروی مثبت به سمت اهدافتان حرکت کنید. اگر در شرایط زندگی با موقعیت های پر تنش و استرس زا رو به رو شدید ، به این موضوع فکر کنید که آیا این اتفاق در اولویت های من قرار دارد ؟ اگر پاسختان منفی بود ، پس با خیال راحت از کنار آن عبور کنید. این اصلا عاقلانه نیست که شما برای هر چیز کوچکی حرص بخورید و یا استرس بگیرید. همچنین بهتر است در این خصوص ، معاشرت با انسان های مضطرب را به اولویت آخر خود محول کنید. چرا که استرس نوعی بیماری واگیر دار است که به راحتی از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا می کند .

۶- به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید

به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید
به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید

همه ی افراد در زندگی خود به کارهای خاصی علاقه ی بیشتری نشان می دهند که با انجام آنها احساس آرامش پیدا می کنند و برای دقایقی هرچند کم ، از فکر کردن به نگرانی های خود دور می شوند. به همین دلیل یکی از راه کارهای کنترل استرس ، انجام فعالیت های مورد پسند است. به عنوان مثال بعضی از افراد به کارهای هنری علاقه داشته و به راحتی می توانند با انجام این کارها به آرامشی نسبی دست پیدا کنند. بعضی های دیگر نیز با تماشای فیلم مورد علاقه ی خود و یا با رفتن به پارک موجب کاهش تنش در درون خود خواهند شد. شما نیز می توانید در شرایط استرس زا ، با انجام کارهایی که از آنها لذت می برید ، موفق به کنترل استرس خود شوید .

۷- کار امروز را به فردا مسپارید

اگر قرار است کاری را به ثمر برسانید ، بهتر است در اولین فرصت ممکن آن را انجام دهید . موکول کردن کارها به آینده ، روز به روز به حجم استرس شما اضافه خواهد کرد. به یک مثال ملموس در این زمینه توجه کنید : حتما برای شما نیز پیش آمده است که برای امتحان یکی از دروس مدرسه ، مثلا ۴ روز را به عنوان فرجه در نظر گرفته اند. واکنش اکثر دانش آموزان در چنین شرایطی این گونه است که یک یا دو روز اول را به استراحت می گذرانند ، اما در عوض در روز پایانی به مشکل برخورده و از آنجایی که نتوانسته اند تمام کتاب را مطالعه کنند ، دچار استرس شدید خواهند شد . بهترین و عاقلانه ترین کار در چنین شرایطی این بود که دانش آموزان قسمتی بیشتری از روز را به خواندن درس مربوطه و بخش دیگر آن را به انجام کارهای شخصی خود بپردازند. در واقع با این کار، هم به طور کامل کتاب را مطالعه خواهند کرد و هم از فرجه ی امتحانی نهایت لذت را می بردند! پس اگر به ابتدای بحث برگردیم ، یکی دیگر از راه های پیش گیری و کنترل استرس ، انجام دادن به موقع کارها می باشد .

۸- ورزش کنید 

همان طور که می دانید ، فواید ورزش به حدی زیاد است که بازگو کردن آن در این مطلب گنجانده نخواهد شد. یکی از فواید بی نظیر ورزش ، علاوه بر رشد و پرورش بدن ، پرورش روح و روان است . اگه به مراتب در طول روز دچار استرس های فراوان می شوید ، از انجام حرکات ورزشی غافل نشوید. در هنگام ورزش مقدار زیادی هورمون شادی و نشاط به نام اندورفین در مغز ترشح خواهد شد که به شکل قابل توجهی به آرامش و کنترل استرس کمک خواهد کرد. پیاده روی ، کوه نوردی ، ایروبیک و بسیاری از رشته های مختلف ورزشی ، قابلیت افزایش انرژی مثبت در بدن را دارا می باشند . در این میان ورزش های گروهی و همچنین فکری جز پر طرفدارترین فعالیت های ورزشی محسوب می شوند .

۹- مراقبه داشته باشید

مراقبه داشته باشید
مراقبه داشته باشید

یکی دیگر از راه های پر طرفدار در کنترل استرس و اضطراب ، انجام مدیتیشن و یا مراقبه است. در این روش شما می توانید به صورت روزانه نیم ساعت از وقت خود را برای کسب آرامش و انرژی مثبت اختصاص دهید . به این صورت که در حالت نشسته و یا درازکش ، چشم هایتان را بسته و چند نفس عمیق بکشید. در حین نفس کشیدن سعی کنید که  افکار منفی را از ذهن پاک کرده و به اتفاقات مثبت فکر کنید. پس از انجام این کار ، متوجه تاثیر معجزه آسای آن در کنترل استرس خواهید شد. این روش یکی از قدیمی ترین و اثر گذار ترین راهکارها رفع اضطراب از گذشته تا به امروز است. همچنین می توانید برای رهایی از تنش ، از یوگا نیز بهره بگیرید . برای انجام حرکات یوگا نیاز به یک مربی ماهر دارید ، اگر می خواهید از شر استرس های بی امان خود رها شوید ، حتما به یک مرکز یوگا مراجعه کرده و به انجام حرکات موثر در این زمینه بپردازید.

۱۰- گوش دادن به موسیقی

یکی دیگر از تکنیک های مفید در کنترل استرس ، گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش و خاطره انگیز است . اگر در شرایط پر تنش به سر می برید ، می توانید با گوش دادن به یک موسیقی دلنشین ، از حجم استرس خود بکاهید. در بسیاری از افراد شنیدن یک نوع موزیک خاص و یا صدای خواننده ی محبوبشان ، نقش اساسی در کنترل استرس ایفا خواهد کرد . البته موسیقی های بی کلام نیز در این عرصه موثر شناخته شده اند. شنیدن صداهای طبیعت نیز می تواند برای شما آرامش بخش باشد ، صداهایی نظیر بارش باران ، موج دریا ، آبشار ها و رود ها همگی جزیی از این دسته محسوب می شوند .

به طور کلی اگر قصد درمان و کنترل استرس خود را دارید ، در مرحله ی اول باید علت اصلی بروز آن را پیدا کنید . با یافتن علت مسئله ، می توانید نسبت به پیش گیری ، کنترل و حتی درمان آن اقدام کنید . به غیر از راهکار های مهم پیشنهاد شده  ، استفاده از برخی روش های دیگر مانند : گفت و گو با دیگران ، خواب کافی ، تغذیه ی سالم ، استفاده از دمنوش های گیاهی آرامش بخش ، تغییر الگو های رفتاری و سبک زندگی و … نیز در کنترل استرس نقش خواهند داشت. البته استفاده از داروهای شیمیایی در این زمینه نیز متداول است که باید زیر نظر پزشک و با معاینه ی بیمار ، بر حسب شدت بیماری تجویز شود . مصرف خود سرانه ی این داروها ، حتی در موارد مشابه به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

برای دریافت مشاوره در خصوص درمان و تشخیص سطح استرس ، می ‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره خانواده رایکو از طریق تلفن در سراسر کشور در تماس باشید .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای کنترل استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره