روانشناسی

معرفی ۱۰ کتاب برتر در زمینه خودشناسی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب های برتر خودشناسی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مطالعه کتاب های روانشناسی و به خصوص آن دسته از کتاب هایی که به موضوع خودشناسی و شناخت شخصیت خود می پردازند ، دریچه تازه ای از زندگی را به روی ما باز می کند. به عقیده بسیاری از روانشناسان ، انسان تا زمانی که از درون با مشکلی در ستیز نباشد ، به وسیله مشکلات بیرونی هم دچار آسیب و شکست نخواهد شد.

خودشناسی باعث می شود تا ما با شخصیت و منش خود و آن چه که دیگران در مورد ما در می یابند ، آشنا شویم. با این کار می توانیم نقاط ضعف و قوت خود در برقراری ارتباط با دیگران و همچنین ریشه مشکلات روانی مان را شناسایی کنیم. به علاوه این که می توانیم خلاقیت و مهارت های خود را کشف کرده و پرورش دهیم. حتی می توانیم این شخصیت را به شکلی که واقعا از خود انتظار داریم ، بسازیم.

کتاب های روانشناسی معمولا توسط افرادی نوشته شده اند که به ماهیت شخصیت و روش های صحیح خودشناسی پی برده اند. بنابراین ما نیز می توانیم با تکیه بر آگاهی و تجربه آن ها خودسازی را به عنوان یک مهارت مهم در پیش بگیریم. در ادامه این مقاله ۱۰ کتاب خودشناسی برتر به شما معرفی می گردد.

کتاب های برتر در زمینه خودشناسی

۱- کتاب نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد

کتاب خودشناسی نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد
کتاب خودشناسی نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد

در طول زندگی افراد زیادی بر سر راه ما قرار می گیرند که باید با آن ها در تعامل باشیم. از خانواده و خویشاوندان گرفته تا دوستان ، همکاران و مدیران هر کدام نقشی را در زندگی ما ایفا می کنند و رفتار و گفتارشان ممکن است بر روی اعصاب ما تاثیر زیادی بگذارد. آلبرت الیس ، آرتور لانگ در کتاب خود روش هایی را برای کنترل عصبانیت و درمان پرخاشگری معرفی می کنند. شناخت باورهای نادرستی که باعث می شوند تا ما به دیگران اجازه دهیم اعصابمان را به هم بریزند و راهکارهایی برای رفع این باورها ، به تغییر شرایط زندگی ما کمک می کند.

۲- کتاب هنر و علم خودشناسی

کتاب خودشناسی هنر و علم خودشناسی
کتاب خودشناسی هنر و علم خودشناسی

یادگیری در مورد خود و آن چه که شخصیت ما را شکل داده ، موجب می شود که بتوانیم منشا رفتار و عکس العمل های خود را بشناسیم. بدانیم که چه عواملی بر ایجاد موقعیت هایی که در آن ها قرار می گیریم موثر هستند و این عوامل تا چه حد به خودمان بستگی دارند. نویسنده این کتاب خودشناسی پیتر هالینز ، در مورد تیپ های شخصیتی و نظریه روانشناسان مختلف مطالبی را مطرح کرده است.

در بخشی دیگر نیز تاثیر ترتیب تولد فرزندان در رشد شخصیت آن ها را مورد بحث قرار داده است. بر این اساس فرزندان اول معمولا سخت کوش تر هستند. چرا که الگویی برای سایر فرزندان محسوب می شوند. از طرفی فرزندان کوچک تر به دلیل تحمل فشار کمتر از سوی والدین ، آزادی عمل بیشتری دارند. شما عزیزان برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود کتاب هنر و علم خودشناسی

۳- کتاب آزمون خودشناسی بانوان

کتاب آزمون خودشناسی بانوان
کتاب آزمون خودشناسی بانوان

جی شینودا بولن نویسنده این کتاب ، بانوان را مخاطب خود قرار داده است تا به آن ها راه شناخت احساسات درونی و غریزیشان را بیاموزد. این کار به آن ها کمک خواهد کرد تا بتوانند احساسات خود را تحت کنترل درآورند ، رازهای شخصیتی خود و سایر بانوان را بشناسند و توانمندی های غریزی ، عواطف و استعدادهای خود را پرورش دهند.

در این تست خصوصیات درونی بانوان با الگوهایی مقایسه می شود که در صورت ضعف در این خصوصیات ، فرد باید از این الگوها که به آن ها آرکی تایپ می گویند ، تقلید نموده و توانمندی های خود را تقویت کنند. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

۴- کتاب خودشناسی با روش یونگ

کتاب خودشناسی با روش یونگ
کتاب خودشناسی با روش یونگ

کارل گوستاو یونگ روانشناس بزرگ ، نظریه هایی جالب توجه را در مورد خودشناسی ارائه داده است و مایکل دانیلز نویسنده کتاب خودشناسی با روش یونگ ، تکنیک هایی را با توجه به این نظریات معرفی نموده است. این تکنیک ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خودِ درونیتان و همچنین شخصیت شما که از بیرون مشاهده می شود را بهتر بشناسید. علاوه بر این ، تیپ های شخصیتی خاص ، شخصیت درون گرا و شخصیت برون گرا و همچنین ویژگی های هر کدام از آن ها در این کتاب مورد بحث قرار می گیرد. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود کتاب خودشناسی با روش یونگ

۵- کتاب ارزش خود را بدانید

کتاب ارزش خود را بدانید
کتاب ارزش خود را بدانید

آن چه که در این کتاب می خوانید نوشته جول اوستین یک واعظ ، نویسنده و کشیش ارشد است که اعتقاد دارد ، هر شخص باید خود را در اولویت قرار دهد تا به موقعیت بهتری برسد. در این کتاب آمده است که ارزشمند دانستن خود ، تاثیر زیادی بر زندگی انسان خواهد گذاشت. ارزش درونی یک فرد نه به دارایی های او وابسته است و نه به اشتباهاتش. دارایی ها ثروت فرد را نشان می دهند و اشتباهات هم تنها کارهایی هستند که او انجام داده است و به هیچ وجه نشان دهنده شخصیتش نیست.

این کتاب خودشناسی به شما نشان می دهد که ارزشمند دانستن خود چگونه بر زندگیتان تاثیر گذاشته و شما را به موفقیت می رساند.

۶- کتاب معروف کیمیاگر

کتاب معروف کیمیاگر
کتاب معروف کیمیاگر

اگر کسی تا به حال کتاب کیمیاگر را نخوانده باشد ، به احتمال زیاد نام آن را شنیده است. کتابی به قلم پائولو کوئیلو که داستانی الهام بخش را از خودشناسی و تاثیر آن در تحقق آرزوها ، روایت می کند. شخصیت اصلی این داستان پسری است اهل جنوب اسپانیا که به کار چوپانی مشغول است و برای پیدا کردن یک قطعه جواهر سفر می کند. اما در این سفر به حقایقی پی می برد و با شناخت خود و حالات درونی اش به دنبال رویاهای خود می رود. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود کتاب کیمیاگر

۷- کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت باش دختر
کتاب خودت باش دختر

ریچل هالیس در این کتاب پیام های امیدبخش و مهمی را برای افزایش اعتماد به نفس می دهد. کتابی که در سال ۲۰۱۸ رکورد فروش آمازون و نیویورک تایمز را به خود اختصاص داده است. داستان های خنده دار ، غم انگیز ، تاملی و عجیب این کتاب همگی یک حقیقت را بیان می کنند و آن وابسته بودن همه چیز به خود انسان است.

این ما هستیم که پای شادی را به زندگیمان باز می کنیم و خودمان مسئول احساس رضایت از زندگی و اتفاقاتی هستیم که بر ما تاثیر می گذارند. باید تلاش کنیم تا باورهای غلطی که به ما تلقین شده اند را دور بریزیم و قبول کنیم که وظیفه مان تبدیل شدن به کسی است که آرزویش را داریم. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود کتاب خودت باش دختر

۸-کتاب زندگی تان را با افکار خودتان خلق کنید

کتاب زندگی تان را با افکار خودتان خلق کنید
کتاب زندگی تان را با افکار خودتان خلق کنید

دکتر وین دایر در این کتاب خودشناسی به مباحثی در مورد مواظبت از افکار ، قدرت آن ها ، تصورات ذهنی و چند بعدی انسان و … می پردازد. علاوه بر این ، شما را برای رسیدن به اهدافتان در حین یک زندگی آرام تر راهنمایی می کند. به اعتقاد او هر آن چه که انسان در طول زندگی خود تجربه می کند ، حاصل از افکار خودش است. پس شناخت این افکار و تمرکز بر بهتر ساختن آن ها  و همچنین دوری از وسواس فکری  باعث می شود که شما به تجربیات فوق العاده ای دست یابید.

۹- کتاب تخت خوابت را مرتب کن

کتاب تخت خوابت را مرتب کن
کتاب تخت خوابت را مرتب کن

نویسنده این کتاب ۱۰ فصلی ، ژنرال بازنشسته نیروی دریایی آمریکا با نام ویلیام اچ مک ریون است که در هر فصل اصول تربیتی این یگان را روایت می کند. این اصول به گونه ای بیان شده اند که می توانند تاثیر شگرفی بر رفتار فردی و اجتماعی شما بگذارد. با خواندن این کتاب در می یابید که هر چیز کوچکی در اطراف ما و هر کار کم اهمیتی مانند مرتب کردن تختخواب در ابتدای روز می تواند رضایت درونیمان را افزایش دهد. در واقع هر کسی که می خواهد جهان را تغییر دهد باید از خودش شروع کند. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دانلود کتاب تخت خوابت را مرتب کن

۱۰- کتاب خودت را به فنا نده: کمتر فکر کن و دل به زندگی بده

کتاب خودت را به فنا نده: کمتر فکر کن و دل به زندگی بده
کتاب خودت را به فنا نده: کمتر فکر کن و دل به زندگی بده

همه ما در طول زندگی استرس شدید و تنش هایی را تجربه می کنیم که البته در اکثر موارد خودمان آن ها را ایجاد می نماییم. در طول روز افکار زیادی به سراغ ما می آیند و جنگی را درون خود احساس می کنیم یا شاید صدایی را بشنویم که به ما می گوید تو به هیچ دردی نمی خوری. در این زمان ممکن است این خودگویی ها را باور کنیم و در مقابل آن ها تسلیم شویم.

در کتاب خودشناسی گری جان بیشاپ جملاتی از فلاسفه و نکته های علمی بسیاری بیان شده است که باید آن ها را در خودتان بیابید. با این کار به دانشی در مورد خود دست خواهید یافت که به شما کمک می کند تا از این خودگویی ها به نفع خودتان استفاده کنید و به مقابله با استرس خود بپردازید.

سوالات متداول

۱- خودشناسی چیست؟

خودشناسی اصطلاحی است که در علم روانشناسی برای توصیف کردن اطلاعات فردی یا توصیف خود فرد و دانش شخص درباره ی خودش استفاده می شود.

۲- آیا با خواندن کتاب های معرفی شده ، می توان به شناخت کافی از خود رسید؟

کتاب های معرفی شده می توانند به شما درباره ی اصول صحیح شناخت خود کمک کنند. اما به دلیل پیچده و وسیع بودن این مسئله و موضوعات گوناگونی که در پی آن مطرح می شود ، صرفا مطالعه ی کتاب نمی تواند شما را به آگاهی از خودتان برساند.

۳- چه راهکارهایی برای شناخت بهتر خودمان وجود دارد؟

راهکارهای زیادی برای شناخت صحیح از خود وجود دارد. از جمله ی آنها ، مطالعه کتاب های برتر در زمینه خوشناسی ، شناخت ارزش ها و آرزوها و علایق خود ، شناخت بدن ، شناخت مهارت ها و استعدادها ، تلاش برای بهتر شدن در هر زمینه ای ، عشق و محبت ورزیدن به خود ، شناخت ایمان و عقاید ، شناخت اخلاق و خصوصیات ، بالا بردن قدرت درک و... می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب های برتر خودشناسی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. باسلام. خودشناسی یکی از مهمترین مهارت هایی است که هر فرد در زندگی می تواند کسب کند. از جمله راه هایی که می توان به شناخت از خود رسید، می توان به روش های ذیل اشاره نمود: نوشتن ویژگی ها، علایق، عادات، خلقیات و… بر روی کاغذ، پیدا کردن احساسات واقعی و وانمود نکردن، توجه نمودن به عکس العمل ها و رفتارهای خود در طی روز ، پیدا کردن ارزش ها، سوال کردن از دیگران، مشخص کردن هدف های زندگی، کشف علایق و استعدادها، انجام دادن تست های شخصیت شناسی، شناخت آرزوها، شناخت موضوعاتی که از نظر شما منفور هستند و… می توانند شما را به شناخت از خودتان برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره