جنسی و زناشویی

نحوه مصرف و عوارض ژل لوبریکانت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مصرف و عواض ژل لوبریکانت با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

رابطه جنسی یکی از بعدهای مهم ارتباطی در میان زوجین است که در صورت کوتاهی و بی توجهی به آن ، ثبات خانواده در معرض آسیب و خطر قرار می گیرد. به همین علت ، می بایست توجه ویژه ای را صرف فراهم نمودن شرایط لازم برای برقراری یک رابطه سرشار از لذت و هیجان نمود. البته کاملا طبیعی است که مشکلاتی نیز در هنگام برقراری روابط زناشویی وجود داشته باشد و لازم است که هرچه سریع تر برای برطرف نمودن آن تلاش داشته باشید.

یکی از این مشکلات جنسی که برای خانم ها ایجاد می شود ، خشکی و سوزش واژن است که تعداد زیادی از زنان ، همواره با آن مواجه می باشند. معمولا در این مواقع ، افراد با مراجعه به پزشک متخصص و یا کلینیک های درمانی ، سعی در رفع این مشکل دارند. در کنار مراجعه به پزشک ، ما استفاده از ژل لوبریکانت را نیز به این افراد ، پیشنهاد می کنیم. این ژل نوعی روان کننده است که باعث رفع اینگونه ناراحتی ها در میان زنان می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری را در مورد این محصول در اختیارتان قرار بدهیم.

ژل لوبریکانت چیست؟

معمولا در شروع یک رابطه زناشویی ، نقش زن بسیار موثر است و در صورت نداشتن آمادگی لازم ، مرد نیز نمی تواند لذت کافی را دریافت کند. این موضوع به ویژه در افرادی که به دلیل خشکی واژن ، همیشه روابط دردناکی را تجربه می کنند بیشتر دیده می شود و معمولا بی توجهی برای رفع این مسئله ، مشکلات بیشتری را برای آن ها و زندگی مشترکشان به دنبال خواهد داشت.

همانطور که گفتیم ، ژل لوبریکانت یک نوع ژل برای رفع خشکی و ایجاد حالتی روان در واژن است که موجب تحریک و لذت بیشتر در روابط جنسی ، برای زنان می شود. این محصول نرم کننده واژن بوده و استفاده از آن ، اصطکاک معمول در روابط زناشویی را کاهش می دهد که در به ارگاسم رساندن زن ، بسیار موثر است.

استفاده از ژل لوبریکانت مناسب چه افرادی است؟

خشکی واژن موضوعی است که در تعداد زیادی از زنان در سنین مختلف به چشم می خورد و معمولا به دلیل کاهش یا تاخیر در ترشحات واژن ، ایجاد شده و باعث احساس ناخوشایند به همراه درد می گردد. وجود چنین حالتی در هنگام نزدیکی ، گاهی با خونریزی و حتی احتمال عفونت نیز همراه است که در این صورت نیاز به درمان تخصصی تری وجود دارد.

اما معمولا اغلب افرادی که دچار چنین مشکلی هستند ، هیچگاه از روابط جنسی خود ، لذت نمی برند. به همین دلیل استفاده از ژل لوبریکانت می‌تواند در رفع مشکل این دسته از زنان ، نتیجه بخش باشد. اما بد نیست مهم ترین عواملی که موجب خشکی واژن می شود را نیز بیان کنیم. عواملی مانند موارد زیر ، در به وجود آمدن این مشکل ، نقش اساسی دارند:

 • تحریک نشدن در هنگام رابطه جنسی
 • تاثیر مواد شیمیایی موجود در استخر ، صابون های مضر و همچنین مصرف برخی داروها
 • استفاده از تامپون
 • خارج کردن رحم
 • تخریب تخمدان ها در اثر شیمی درمانی که مانع از تولید هورمون استروژن می شود
 • یائسگی و کاهش ترشح هورمون استروژن

مزیت ژل روان کننده واژن چیست؟

مزیت ژل روان کننده واژن چیست؟
مزیت ژل روان کننده واژن چیست؟

استفاده از این محصولات روان کننده ، مزایای فراوانی برای زوجین به همراه دارد. مثلا استفاده از آن در درمان فوبیا و ترس ناشی از درد در حین رابطه جنسی ، بسیار موثر است و می توانند روابط جنسی خود را تبدیل به اتفاقی لذت بخش و راحت کنند. همانطور که گفتیم ، ژل لوبریکانت در رفع خشکی واژن که یکی از شایع ترین مشکل زنان است ، عملکرد مناسبی دارد و زمینه ای برای حل مشکلات ناشی از روابط جنسی دردناک را به وجود می آورد.

همچنین این محصول برای افرادی که علاقه مند به اجرای برخی پوزیشن های سخت در حین رابطه جنسی خود هستند نیز مناسب بوده و استفاده از آن درد و فشار این حرکات را کم می کند. مزیت مهم دیگر این ژل روان کننده ، افزایش مدت زمان رابطه میان زوجین ، بدون کمترین ناراحتی است که شرایط دستیابی به ارگاسم را نیز برای زن ، بیشتر می کند.

انواع ژل لوبریکانت

لوبریکانت بر پایه آب

یکی از انواع رایج ژل لوبریکانت ، بر پایه آب ساخته شده و در دو نوع باگلیسیرین و بدون گلیسیرین ، وجود دارد و معمولا خانم هایی که حساسیت بیشتری دارند ، از نوع بدون گلیسیرین استفاده می کنند. چراکه باعث کاهش تحریکات داخلی واژن و حداکثر لذت می شود.

لوبریکانت بر پایه روغن

این نوع از ژل‌های روان کننده نیز در دو نوع حاوی روغن های طبیعی و روغن های مصنوعی ساخته شده که ژل لوبریکانت روغنی طبیعی ، تهیه شده از روغن های نارگیل ، آووکادو ، زیتون و یا شی باتر است و معمولا برای رفع خشکی واژن و انجام ماساژهای تناسلی ، کارایی خوبی دارد.

اما ژل لوبریکانتی که از روغن مصنوعی مانند وازلین در آن استفاده شده را نمی توان در هنگام رابطه جنسی استفاده نمود. چراکه مصرف این نوع روان کننده علاوه بر پارگی کاندوم و احتمال بارداری ناخواسته ، مشکلات دیگری مانند عفونت و التهاب را نیز به دنبال خواهد داشت.

لوبریکانت بر پایه سیلیکون

این ژل روان کننده نسبت به دو نمونه قبلی ، روان کنندگی و تاثیر طولانی و بیشتری دارد و نیازی به استفاده مجدد در طول رابطه جنسی وجود ندارد و استعمال مقداری از آن تا پایان مقاربت ، کافی است. البته بهتر است بدانید این ژل لوبریکانت ، در کشور ما چندان قابل دسترس نیست و همچنین در صورت تهیه باید از کاندوم های سیلیکونی نیز استفاده نمایید. قیمت بالای این کاندوم ها و عدم امکان استفاده از این ژل بر روی کاندوم های لاتکس معمولی ، استفاده از ژل لوبریکانت سیلیکونی را در ایران ، دشوار ساخته است.

لوبریکانت طبیعی

اما افرادی که هیچ کدام از سه نمونه قبلی با آن ها سازگاری ندارد ، می توانند از لوبریکانت طبیعی استفاده کنند. این ژل لوبریکانت ، تهیه شده از مواد کاملا طبیعی است و افرادی که حساسیت زیادی دارند ، می توانند از این محصول استفاده کنند. البته این ژل روان کننده نیز احتمال پاره کردن کاندوم را دارد.

نحوه استفاده از ژل لوبریکانت

نحوه استفاده از ژل لوبریکانت
نحوه استفاده از ژل لوبریکانت

به طور کلی ، مصرف این ژل ، به مقدار دلخواه ، مشکل و محدودیتی در انواع روابط جنسی به دنبال ندارد و تنها کافی است قبل از استفاده از آن ، بررسی دقیقی از وضعیت جسمی و یا مقدار نیاز خود ، به عمل آورده و بر این اساس ، کم یا زیاد بودن آن را تعیین کنید. ژل لوبریکانت را می توان توسط دست و به صورت مستقیم بر روی آلت تناسلی مرد یا در اطراف و داخل واژن زن مالید و به این وسیله ، لذت جنسی را افزایش داد.

در صورتی که قصد استفاده همزمان از کاندوم را دارید ، هیچ گاه از ژل هایی با پایه روغن استفاده نکنید. معمولا در موقع تهیه ژل لوبریکانت ، با انواع و نمونه های بسیار متنوع و گوناگونی مواجه می شوید که هریک دارای خواص مختلفی مانند ، گرم کننده ، سردکننده ، تحریک کننده و با رایحه های متفاوتی هستند که انتخاب آن کاملا بر عهده شخص شما و سلیقه همسرتان است ، اما نکته ای را که می بایست حتما مد نظر قرار بدهید ، توجه به PH و مقدار اسیدیته این روان کننده با PH داخل واژن است. به طور طبیعی PH داخل واژن ، ۳.۵ – ۴.۵ بوده و می بایست محصولی را که خریداری می کنید ، دارای PH ای در همین حدود باشد.

راهنمای خرید ژل لوبریکانت

در صورتی که تاکنون تجربه استفاده از ژل لوبریکانت را نداشته اید و برای اولین بار قصد استفاده از آن را دارید ، پیشنهاد می کنیم که برای مدتی کوتاه آن را تست کرده و حتما از مقدار و حجم کم شروع کنید. همچنین هریک از این انواع این روان کننده ها را که در بخش های قبل ، به آن اشاره شد ، امتحان کرده و در صورت سازگاری با خود یا همسرتان ، یکی از آن ها را تهیه نمایید.

بهتر است در موقع خرید این محصول و پیدا کردن یک ژل مناسب دقت و زمان زیادی را صرف نموده تا از نتایج و فواید آن بیشترین بهره را کسب کنید. به ترکیبات تشکیل دهنده آن ، توجه نموده و در صورتی که یکی از مواد: گلیسیرین ، نانو اکسینال۹ ، مواد نفتی ، پروپیلن گلیکول و گلوکونات کلرهگزیدین در این ژل وجود داشت ، از خرید آن صرف نظر کنید.

در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر در مورد استفاده از ژل لوبریکانت و استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره زناشویی ، می توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره خانواده رایکو ، تماس بگیرید.

نکات مهم برای استفاده از ژل لوبریکانت

نکات مهم برای استفاده از ژل لوبریکانت
نکات مهم برای استفاده از ژل لوبریکانت
 • توجه کنید که محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که برخی از آن ها حاوی موادی حساسیت زا مانند پارابن و مواد نفتی هستند که ممکن است عوارضی مانند عفونت را برای شما به دنبال داشته باشند. به همین دلیل بهتر است از مصرف این نوع ژل ها بپرهیزید چراکه شما به دنبال کسب لذت بیشتر در رابطه هستید و نباید سلامت خود را به شکلی دیگر به خطر بیاندازید.
 • حتما برای کسب بهترین نتیجه و نفوذ بیشتر و سریع تر توسط ژل لوبریکانت ، دستورالعمل استفاده از این محصول را به طور کامل و دقیق ، مطالعه کنید.
 • قبل از قرار دادن آن بر روی آلت خود یا همسرتان ، مقداری از آن را روی کف دست گذاشته و پس مالیدن هر دو دست به هم ، بر روی بدنتان ، اعمال کنید. این کار برای جلوگیری از شوک ناشی از سردی ژل ، بسیار مناسب است.
 • اگر قصد دارید از ژل لوبریکانت به همراه کاندوم استفاده کنید ، یک قطره از آن را بر روی قسمت نوک کاندوم قرار داده و حس خود در موقع مقاربت را بهتر کنید. توجه داشته باشید که استعمال زیاد ژل باعث حرکت و لغزش کاندوم می شود.
 • این نکته را به خاطر بسپارید که قبل از استفاده از ژل روان کننده در رابطه جنسی ، تست ها و بررسی های لازم را انجام داده و پس از مقایسه انواع این محصولات ، بهترین ژل که مناسب بدنتان است را انتخاب کنید.

عوارض و خطرات استفاده از ژل لوبریکانت

به طور کلی استفاده از ژل لوبریکانت ، عوارض چندانی را به همراه ندارد اما در برخی افراد نیز علائمی همچون؛ التهاب ، خارش ، کهیر ، تنگی نفس ، تورم گلو و زبان دیده می شود و می بایست به محض مشاهده چنین نشانه هایی ، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ ، مواردی از آسیب های وارده به مقعد در اثر استفاده از این ژل روان کننده ، گزارش شد که البته در حال حاضر ، چندان این مورد ، مشاهده نشده است. از طرفی وجود ماده ای به نام کلرهگزیدین که یک نوع آنتی باکتریال است در برخی از ژل های لوبریکانت ، باعث بروز برخی عفونت ها در زنان به نام واژینوز باکتریایی می شود و به همین علت حتمامی بایست ترکیبات این ژل ها را در هنگام خرید بررسی کنید.

خارش های شدید نیز یکی از عوارض شایع استفاده از ژل لوبریکانت است که به دلیل حساسیت به برخی مواد نگهدارنده این روان کننده ها ایجاد می شود. نمونه هایی از این نوع ژل نیز تولید شده که موجب بروز آسیب به سلول ها شده و در صورت استفاده طولانی مدت و مکرر ، احتمال ابتلا به ایدز را نیز افزایش می دهد. به این صورت که ، نانوکسینول۹ موجود در ترکیبات نمونه هایی از ژل لوبریکانت ، یک اسپرم کش شناخته می شود که با تخریب غشای سلولی در واژن یا رکتوم ، موجب انتقال برخی عوامل عفونی مانند STI و HPV می شود. همچنین وجود نانوکسینول۹ یا همان اسپرم کش ، موجب کاهش باروری مردان می شود. به همین دلایل بازهم توصیه می کنیم که در هنگام خرید ژل روان کننده لوبریکانت ، حتما ترکیبات محصول را مورد بررسی قرار بدهید یا با کمک پزشک و مشاوره جنسی اقدام به استفاده از آن کنید.

سوالات متداول

۱- آیا استفاده از ژل لوبریکانت مانع لقاح می شود؟

برخی از انواع این روان کننده ها به دلیل دارا بودن موادی که در توضیحات نیز به آن اشاره شد ، دارای مواد اسپرم کش هستند. بهتر است حتما از ژل هایی که برپایه آب ساخته شده اند استفاده کنید چراکه این نوع از روان کننده ها ، هیچ مشکلی را برای اسپرم مردان و عمل لقاح به وجود نمی آورد.

۲- از چه روان کننده هایی برای بارداری استفاده کنیم؟

در صورتی که تصمیم به بارداری گرفته اید PH ژل لوبریکانت شما نباید تفاوتی با PH واژن ، داشته باشد و میزان اسیدیته داخل واژن در اثر استفاده از آن تغییر نکند. البته به تازگی شاهد تولید ژل هایی هستیم که با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی ، به عمل لقاح ، کمک زیادی می کند که متاسفانه این نوع ژل لوبریکانت ، در ایران یافت نمی شود.

۳- آیا از ژل لوبریکانت می توان برای استمناء استفاده کرد؟

بله مردان از برخی ژل های لوبریکانت در موقع استمناء استفاده می کنند که این ژل ها برای استفاده خارجی ساخته شده و به هیچ عنوان نباید برای رابطه های واژینال و مقعدی از آن استفاده نمود. لوبریکانت های روغنی ساخته شده از روغن مصنوعی مانند وازلین ، جزء این دسته هستند. البته تمام انواع لوبریکانت هایی که در حین مقاربت استفاده می شوند ، برای خودارضایی مردان نیز مناسب بوده اما برعکس این قضیه ، ممکن نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مصرف و عواض ژل لوبریکانت با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. با سلام و وقت بخیر، طبق تحقیقات صورت گرفته، به نظر نمی‌رسد استفاده از لوبریکانت برای بارداری مضر و تهدید آمیز باشد و یا اینکه برای دیگر بانوان خطری ایجاد کند.

 1. سلام ببخشید یه سوال داشتم از مشاورین جنسی. من باردار هستم الان، میتونم منم از این ژل استفاده کنم؟ ضرر نداره یا مثلا عوارضی چیزی داشته باشه.

  1. با سلام، تغییرات هورمونی در طول بارداری باعث خشکی واژن و مقاربت دردناک در زنان باردار می شود. در شرایط معمولی زنان برای کاهش این علائم از ژلهای روان کننده استفاده می کنند.
   پزشکان استفاده از روان کننده بر پایه آب یا همان لوبریکانتهای آبی را به زنان باردار توصیه می کنند. مصرف این نوع روان کننده در دوران بارداری هیچ عوارضی ندارد. حتی می تواند به رفع خشکی، درد موقع نزدیکی و سلامت بارداری شما نیز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره