کودکان

چگونه نقاشی کودکان را تفسیر کنیم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفسیر نقاشی کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

نقاشی کشیدن یکی از سرگرمی های کودکان محسوب می شود ، معمولا کودکان علاقه بسیاری به کشیدن نقاشی دارند و از آن لذت می برند. برای تفسیر نقاشی های کودکان امروزه آزمون های بسیاری ابداع شده است که روانشناسان با استفاده از آن ها نقاشی های کودکان را تفسیر می نمایند ، همچنین خانواده ها نیز می توانند با داشتن اطلاعات و آگاهی خودشان ، نقاشی های کودکشان را تفسیر نمایند. در واقع نقاشی بازتاب دنیای درونی کودک می باشد. در برخی موارد کودک از مشکل عاطفی رنج می برد ولی والدین متوجه این موضوع نیستند اما با بررسی های نقاشی این کودک می توان سرنخ هایی درباره مشکلی که کودک را آزار می دهد به دست آورد. از این رو ما نوشتاری در قالب نحوه تفسیر نقاشی کودکان و چگونگی شناخت مشکلات کودک با استفاده از نقاشی آن ها تهیه نموده ایم و به شما پیشنهاد می کنیم این نوشتار را تا انتها مطالعه نمایید.


کودکان از چه سنی مداد در دست می گیرند؟

کودکان در سنین یک سالگی توانایی در دست گرفتن مداد و خودکار را دارند و بدون این که معنی و مفهوم نقاشی کردن را بدانند کاغذ ها و دفتر ها را خطی خطی می کنند ، نقاشی کشیدن کودکان در این سن فقط در همین حد است ، ولی به مرور زمان و حدودا از سنین ۱۸ ماهگی توانایی ترسیم خط های پیشرفته تر را به دست می آورند. کودک از سن سه سالگی به بعد دیگر صرفا هدفش خط خطی کردن نیست بلکه با استفاده از نقاشی کشیدن احساسات درونی خودش را بروز می دهد.


تفسیر نقاشی کودکان

با استفاده از نقاشی کودکان می توان به اطلاعات جالبی درباره ویژگی های شخصیتی کودک به دست آورد. برای مثال کودکی در حین نقاشی کشیدن چندین بار نقاشی خود را پاک می کند و مجددا می کشد این کار می تواند نشانه های وجود ترس و اضطراب در او باشد و یا کودکی فقط در گوشه دفتر خود و یا تکیه ی کاغذ کوچکی نقاشی می کند و نمی تواند از تمامی صفحات برای کشیدن نقاشی خود استفاده کند نشان دهنده کمرو و خجالتی بودن کودک می باشد ، کودکی که احساس عدم امنیت می کند تصاویر انسان ها را بسیار کوچک می کشد ، علاوه بر این ها در ذیل به بررسی و تفسیر هر یک از نمادهایی که کودکان در نقاشی های خود استفاده می کنند می پردازیم.

از نظر روانشناسان معمولا در سنین ۵ تا ۱۳ سال نقاشی کودکان مفهوم دارد و می توان آن ها را تفسیر کرد.

صورت ها: معمولا کودکان پرخاشگر اجزای صورت ها را به شکل های بسیار بزرگ ترسیم می کنند و در مقابل کودکانی که خجالتی هستند صرفا دایره صورت را در نظر می گیرند و به جزئیات اهمیت نمی دهند و آن ها را نمی کشند.

سر: عامل اصلی نشان دهنده فشارهای درونی و قدرت فکری و هوشی کودکان سر می باشد ، معمولا برخی از کودکان در نقاشی های خود سر آدمک ها را بسیار بزرگ می کشند ، این بزرگ کشیدن سر توسط کودکان نشان دهنده این است که «من» کودک بیشتر از حد طبیعی می باشد. 

چشم ها: معمولا کودکانی که خودخواه هستند چشم ها ارزش زیبایی برایشان ندارد و در نقاشی خود برای آدمک هایی که می کشند چشم نمی گذارند ، نقاشی چشم ها میزان اجتماعی بودن کودکان را نشان می دهد.

دهان و دندان: نقاشی لب ها در کودکان معنای متفاوتی دارد ممکن است نشان دهنده نیاز کودک به مواد خوراکی باشد و یا پرخاشگری کودک را نشان دهد ، چانه نماد قدرت مردانگی و بسته بودن لب ها بیانگر تنش و فشار است.

خانه: کودکانی که به مادر خود وابستگی شدیدی دارند معمولا زمانی که در نقاشی خود خانه می کشند برای آن هیچ در و پنجره ای  نمی کشند.

خورشید: 

 

تفسیر نقاشی کودکان
تفسیر نقاشی کودکان

معمولا خورشید در اکثر نقاشی های کودکان دیده می شود ، از نظر برخی از روانشناسان و پژوهشگران وجود خورشید در نقاشی کودکان می تواند نماد پدر باشد به این صورت که زمانی که رابطه پدر با کودک خوب باشد کودک خورشید را به طور کامل و در حال درخشیدن می کشد.

حیوانات: معمولا برخی از کودکان که علاقه زیادی به حیوانات دارند و یا خودشان حیوان خانگی دارند در نقاشی های خود حیوانات را ترسیم می کنند ولی در برخی موارد کشیدن حیوانات توسط کودکان نشان دهنده احساس گناه در آن ها می باشد به این صورت که کودک در یک موقعیتی کار اشتباهی انجام داده ولی آن را به هیچ کس نگفته است و در نقاشی خود در قالب حیوانات این احساس و تمایلات را نشان می دهد. 

جالب است بدانید ؛ اگر زمانی که از کودک می خواهیم نقاشی را درباره خانواده خود ترسیم کند او خودش را به دور از اعضای خانواده و به شکل جدا افتاده می کشد نشان دهنده وجود مشکل او در رابطه با برقراری ارتباط بین پدر و مادرش است و اگر کودک ابتدا مادر خود را در نقاشی اش بکشد نشان دهنده وابستگی و وجود رابطه عاطفی صمیمی بین آن ها است همچنین اگر کودک فقط در گوشه های دفتر خود نقاشی کند نشانه هایی از افسردگی در کودک می باشد. با توجه به تمامی مطالبی که به آن ها پرداختیم باید توجه داشته باشید که تنها از طریق نقاشی نمی توان مشکلات رفتاری و عاطفی را تشخیص داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفسیر نقاشی کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

    1. با سلام و احترام، کشیدن یک خورشید زرد که لبخند می زند به معنی شادی و رضایت اما تمام خورشیدها این پیام را ندارند. معمولا کودکان نقاشی های خود را توضیح میدهند بنابراین می توان از آنها در مورد معانی نقاشی ها سوال کرد. به طور کلی تصویر خورشید کامل، شاد بودن کودک و دیدگاه مثبت او به جهان را نشان میدهد. یک خورشید نیمه که در گوشه بالای نقاشی کشیده می شود نشانگر نگرانی است. خورشیدی که در آسمان ابری کشیده می شود نشانگر افسردگی و احساس ناامیدی است.

  1. سلام،ایا با این وضعیت مدارس در حال حاضر،معلمی میتواند نظر دهد که کودک مشکل ال دی دارد?و کلاس برای دانش اموز کلاس اول ابتدایی تجویز کند،ممنون میشوم پاسخ دهید….

    1. با سلام و درود، تشخیص نهایی با روانشناس کودک می باشد، جهت بررسی بیشتر می بایست به متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره