جنسی و زناشویی

مشاوره درمان و ترک خود ارضایی در پسران و دختران

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک خود ارضایی در پسران و دختران با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

خود ارضایی یکی از معضلاتی است که این روزها افراد زیادی را اعم از دختر و پسر ، زن و مرد ، مجرد و متاهل اسیر خود کرده است. و می توان گفت که همواره در تمام جوامع بشری شیوع داشته است. متاسفانه خودارضایی عادت نادرستی است و عوارض و تبعات زیادی را به دنبال دارد.

خودارضایی چیست؟

کودک انسان حدوداً از ۲ و نیم الی سه سالگی بدن خود را کشف می کند و در می یابد که قسمت هایی از بدن او به لمس حساس است و با لمس کردن به او لذت می دهند ، به این وسیله او این حال خوش را برای خودش ایجاد می کند که این امر در مواردی تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند و به شکل دیگری ظاهر می شود. به صورت ارضا شدن توسط دیدن فیلم و عکس های غیر اخلاقی که عملی غیرعادی ، فرد در خیال خود سکس را مجسم می کند تا به مرحله ی ارضا شدن برسد . که اغلب افراد به دلیل عدم دسترسی به جنس مخالف ، برای ارضای غریزه جنسی خود اقدام به خودارضایی می کنند و گاهی نیز از روی عادت و بیمارگونه به انجام این کار می پردازند. خود ارضایی اثرات مخربی بر جسم و روح انسان باقی می گذارد.

خود ارضایی در دختران و پسران

خود ارضایی در دختران و پسران
خود ارضایی در دختران و پسران

اگر خود ارضایی به صورت یک عادت درآید ممکن است خطرات زیادی با خود به همراه داشته باشد زیرا نوعی اعتیاد محسوب شده و روح و روان فرد را ناآرام و مشوش می کند. اقدام به خودارضایی باعث اوج گرفتن هیجانات جنسی می شود در حالی که از نظر عاطفی فرد کاملاً تخلیه نمی شود و این جریان ناقص ارضا شدن یک خلا در جسم و روح فرد ایجاد می‌کند که در طولانی مدت باعث افسردگی ، اختلالات اضطرابی و زود رنجی می شود. حتی گاهی تبعات آن بعد از ازدواج نیز دامن گیر فرد می شود و ممکن است که فرد هیچ گاه یک رابطه ی سالم جنسی و عاطفی را تجربه نکند و در موارد شدید و حاد موجب می شود فرد حتی نتواند ازدواج بکند.

مشاوره درمان و ترک خودارضایی

خودارضایی بیماری تنهایی

یکی از عللی که افراد به خود ارضایی رو می آورند تنهایی است. چون معمولاً هیچ کس در حضور دیگران دست به خودارضایی نمی زند. قرار گرفتن در جمع و پرهیز از تنهایی یکی از راه های درمان خودارضایی می باشد. سعی کنید تا حد امکان از ماندن در جاهای خلوت خودداری کنید. در اوقات فراغت خود با دوستانتان به گردش و تفریح بروید ، در فعالیت های دسته جمعی شرکت کنید.

خودباوری از گام های اساسی جهت ترک خودارضایی باور کردن خود است . افراد بسیاری بعد از سال ها اعتیاد به این معضل با اراده و باور به توانایی های خود موفق شده اند که از دست این عادت ناپسند خلاص شوند. به طور مداوم با خود تکرار کنید که ” من می توانم ” تا به مرور اراده ی شما قوی شود و بتوانید در مقابل نفس خود بایستید.

خیال پردازی نکنید

از فکر کردن به مسائل و تصاویر محرک خودداری کنید، زیرا یکی از عمده دلایل کشش به سمت خودارضایی فکر کردن به چیزهای محرک است ، ذهن خود را به سمت مسائل دیگر منحرف کنید ، مثلاً کتاب بخوانید ، فیلم ببینید ، کمی قدم بزنید اگر موفق شوید چند دقیقه فکر خود را به سمتی دیگر منحرف کنید ، خواهید دید که میل جنسی فروکش خواهد کرد.

انتظار معجزه نداشته باشید

هیچ کس قادر نخواهد بود یک شبه عادت های خود را کنار بگذارد ، درمان خود ارضایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به تدریج عملی خواهد شد. کسی که مدت ها خودارضایی می کرده است نباید انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی این عادت را کنار بگذارد. ترک این عمل به زمان و حوصله نیاز دارد. فرد باید به تدریج ابتدا تعداد دفعات انجام خودارضایی را کم کند تا به مرور زمان بتواند کاملاً این رفتار را کنار بگذارد.

کنترل ذهن

کنترل ذهن
کنترل ذهن

افرادی که خودارضایی می کنند با تخیلاتی سروکار دارند که زاییده ی ذهن آنها است ، یعنی آن ها خیالات و تصویر هایی را در ذهن خود مجسم می کنند که قبلا در فیلم ها یا عکس های محرک دیده اند. پس باید روی ذهن خود کنترل داشته باشند و اجازه ندهند ذهنشان مدام با مسائل جنسی درگیر باشد. برهنه خوابیدن نیز ذهن را درگیر کرده و می تواند محرکی قوی برای خودارضایی باشد .

رابطه ی تغذیه و خودارضایی

از مصرف افراطی مواد غذایی که میل جنسی را افزایش می دهد خودداری کنید. مواد غذایی مانند غذاهای سرخ کرده و چرب ، پیاز ، خرما ، تخم مرغ ، پروتئین و ادویه جات را در حد نیاز استفاده کنید. مصرف بیش از حد از غذاهای محرک ، میل جنسی را افزایش می دهد و شما را مجبور به بالا بردن دفعات خودارضایی می کند.

 ورزش کنید

مشاوره خود ارضایی ورزش را گامی موثر در ، درمان خود ارضایی می داند ، زیرا ورزش کردن شما را خسته کرده و انرژی شما را کاملاً تخلیه می کند . انجام حرکات ورزشی با بالا بردن جریان خون در مغز فکر شما را متعادل کرده و باعث می شود کمتر به مسائل متفرقه فکر کنید . از حرکات ریلکسیشن و یوگا جهت آرام سازی ذهن و جسم تان بهره بگیرید . این حرکات نه تنها جسم بلکه فکر و اراده ی شما را تقویت می کنند. از این رو شما راحت تر می توانید به خودتان مسلط شوید.

نقاط حساس بدن را لمس نکنید

یکی از مواردی که در مشاوره خود ارضایی مد نظر قرار می گیرد این است که به فرد توصیه می شود از لمس کردن قسمت های حساس بدن که باعث تحریک جنسی می شود جدا بپرهیزد . تحت هیچ شرایطی اندام تناسلی خود را دستکاری نکنید زیرا با این کار وادار به انجام خودارضایی خواهید شد.

یک بار برای همیشه تصمیم به ترک بگیرید

یک بار برای همیشه تصمیم به ترک بگیرید
یک بار برای همیشه تصمیم به ترک بگیرید

شاید برایتان پیش آمده باشد که بارها و بارها اقدام به ترک خودارضایی کرده باشید ولی پس از مدتی دوباره این کار را انجام داده باشید. برگشتن به این عادت اراده را سست می کند و موجب می شود که فرد انگیزه اش را برای ترک این معضل از دست بدهد. پس به جای این افکار منفی به کارهای خوبی که قبلاً انجام داده اید و نتایج خوبی گرفته اید فکر کنید و با قدرت پیش بروید.

اگر شما آقا هستید توجه کنید

خودارضایی می تواند بقا و ادامه ی نسل را در مردان به خطر اندازد. خودارضایی در پسرها اغلب با دوران بلوغ همزمان می شود که باعث ایجاد حس افسردگی و اضطراب در آنان می شود. این افراد ممکن است از ازدواج منصرف شوند و یا در برقراری ارتباط عاطفی دچار مشکلاتی بشوند. اگر احساس می‌کنید برای ترک خودارضایی نیاز به مشاوره دارید ، مرکز مشاوره خانواده رایکو می تواند در این زمینه شما را یاری کند. کافی است در هر کجای ایران که هستید با مشاورین مرکز مشاوره خانواده رایکو از طریق تلفن در تماس باشید تا از مشاوره های تخصصی مشاورین این مرکز جهت ترک و درمان خودارضایی بهره مند شوید.

اگر خانم هستید توجه کنید

خود ارضایی در دختران و زنان بیشتر با لمس وتحریک نواحی حساس جنسی اتفاق می افتد. در برخی موارد تکرار این کار ممکن است به پرده ی بکارت آسیب های جبران ناپذیری وارد کند و زندگی مشترک فرد را در آینده به مخاطره بیندازد. پس لازم است که هر چه زودتر اقدام به درمان و ترک این کار کنید. شما می توانید در این خصوص به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید همچنین می توانید با مرکز مشاوره تلفنی رایکو در سراسر ایران تماس حاصل کنید ، مشاورین این مرکز شما را در حل مشکل خودارضایی یاری خواهند کرد.

حرف آخر

سبک زندگی خود را تغییر دهید. بیشتر به فعالیت های جسمی بپردازید ، از عواملی که شما را تحریک می کنند یادداشت برداری کنید و در مقابل هر کدام یک عادت سالم را جایگزین کنید. شرکت در فعالیت های جمعی را در اولویت کار هایتان قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک خود ارضایی در پسران و دختران با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. با سلام و درود، یکی از عوارض تایید شده خود ارضایی، تاثیر روی مدت زمان شروع رابطه تا ارضاء است. در مردان به دلیل اینکه معمولا در یک حالت خود ارضایی انجام می‌شود، به مرور زمان تبدیل به یک کار روتین و یک عادت می‌گردد پس ارضا به سرعت و در آن حالت خاص انجام خواهد شد. این مردان پس از ازدواج، به دلیل عادت سیستم عصبی به زود ارضا شدن، با کوچکترین تحریکی که شبیه خود ارضایی باشد ارضا خواهند شد. ترک خود ارضایی به صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد و نیازمند طی یک روند مشخص است. برای تغییر رفتار خودارضایی می توانید از کمک متخصصان روانشناس در این زمینه استفاده نمایید.

 1. سلام ببخشید من مبتلا به خودارضایی شدم امکانش هست بتوانم ترک کنم.
  من ۱۴ سالمه.
  من تونستم ۱ ماه ترکش کنم اما دوباره مبتلا به این کار شدم. و حتی ۱ و ۲ هفته هم توانستم ترکش کنم اما تازه گی هت اصلا نمیتونم ترکش کنم.
  الان هر ۳ و ۴ روز یه بار مبتلا به خودارضایی میشم.
  از تابستان امسال هم شروع به این کردم.
  خواهش میکنم یه راهکاری بگید من اینو ترک کنم.

  1. سلام .
   خودارضایی در حال حاضر در تمامی جوامع وجود دارد و بسیاری از افراد مبتلا ، با داشتن شریک جنسی نیز این عمل را ترجیح می دهند ، پس تصور اینکه خود به خود از بین می رود یا پس از ازدواج ، ترک می شود و … تصور غلطی است و ازدیاد این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات جسمی و روانی می گردد و معمولا افراد پس از انجام دادن این عمل ، حس پشیمانی و اضطراب و توبیخ نفس دارند و ترک کردن نیز برایشان ، دشوار است .
   ما در این قسمت راهکارهای حل مسئله را ارائه می دهیم و رعایت کردن هرکدام از موارد برای شما مفید خواهد بود اما به خاطر داشته باشید ، دارا بودن تعهد و اراده اولین رکن از راهکارهای درمان و عود است ، حذف محرک ها ، سرگرم کردن خود در زمان و مکان انجام خودارضایی ، تنها نماندن ، خسته شدن در طول روز ، قرار دادن سیستم پاداش برای خود البته نه به معنای شرطی شدن ، سالم کردن ارتباطات و عدم برقراری ارتباط با افرادی که در این زمینه مشوق شما هستند ، در صورت تحریک شدن ، دوش آب سرد بگیرید یا برای خود تنبیه در نظر بگیرید و حتما تنبیه در زمان تحریک انجام شود ، در هنگام خواب کاملا عریان نشوید ، مصرف غذاها و مواد خوراکی پر کالری را به حداقل برسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن