خانواده

عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

معمولا روزهای اول زندگی برای زوج ها توام با عشق و محبت بسیار است ولی پس از گذشت چند سال از شدت عشق های آتشین روزهای اول زندگی زناشویی آن ها کم می شود. مسئله ای که وجود دارد این است که چه اتفاقی باعث دور شدن آنها از یکدیگر و کم شدن عشق و علاقه بین آن ها می شود؟ اغلب این موضوع باعث می شود تا هر کدام از آنها از طریق راه های دیگر به دنبال هیجان ، عشق و علاقه بگردند ، طبق آمار های به دست آمده۶۰ – ۳۰ درصد زوجین در برخی از شرایط زندگی به همسر خود خیانت می کنند. اکثر زوج ها این کم شدن عشق و علاقه را ناشی از تفاوت هایی که بین آن ها وجود دارد می دانند ، که پس از گذشت چندسال از زندگی آن ها این تفاوت ها نمایان می شود.

جان گاتمن زوج درمانگر معاصر معتقد است که انتقاد های مداوم از همسر بیش ترین عامل تاثیر گذار در سرد شدن و کم شدن علاقه و عشق بین زوجین می باشد.

عوامل و علت های کم شدن علاقه در زوجین

معمولا کم شدن علاقه بین زن و مرد علت های مختلفی دارد از جمله آن ها می توان به انتقاد کردن های مداوم اشاره کرد ، شاید زوج ها از تاثیر این کار در زندگی خود بی اطلاع باشند ولی این موضوع به مرور زمان باعث آسیب رساندن به رابطه زناشویی می شود. علاوه بر آن علت های دیگری برای به وجود آمدن این مشکل وجود دارد که در ذیل به آن ها می پردازیم.

بحث و مشاجره: اکثر زوجین برداشت نادرستی از اختلاف نظر ها و بحث های خود دارند و گمان می کنند که تمامی این مشاجره ها ناشی از نبود علاقه و عشق بین آن ها می باشد. مسئله بعدی نحوه برخورد زنان و مردان پس از مشاجره است به این صورت که اغلب مردان پس از مشاجره سکوت می کنند در حالی که این روش باعث سرد شدن رابطه آن ها می شود.  

مباحث و مشکلات مربوط به گذشته: معمولا خانم ها هر نوع مشکل و بحث های حل نشده را فراموش نمی کنند و حافظه قوی در این زمینه دارند. به همین دلیل کوچکترین موضوعی باعث یادآوری و ناراحتی آن ها می شود در مقابل اکثر آقایان سعی می کنند راجع به مشکلی که باعث بحث و دلخوری آن ها شده است صحبت نکنند و یا به اصطلاح بر آن ها سرپوش می گذارند.

دور بودن های طولانی مدت زوجین از یکدیگر: در برخی از زندگی های زناشویی دور بودن های طولانی مدت بنا به دلایل مختلف و یا داشتن مشاغلی از جمله خلبانی ، شیفت های کاری شبانه ، پزشکی و … یکی از دلایل دوری زن و مرد از یکدیگر می باشد که به مرور زمان باعث سرد شدن روابط آن ها در برخی موارد موجب شکاک شدن خانم یا آقا می شود.

اهمیت ندادن به روابط جنسی: مسئله جنسی یکی از موضوعات بسیاری مهمی است که زن و شوهر باید به آن توجه کنند ، همچنین اهمیت و تاثیر آن را بر زندگی خود را جدی بگیرند ، می توان این طور گفت که رابطه جنسی باعث بیشتر شدن و یا کاهش علاقه بین زوجین می شود. از این رو هیچ یک از زوجین نباید در رابطه جنسی خود کوتاهی نمایند.


راهکارهایی جهت ایجاد عشق و محبت زوجین

برای جلوگیری از کم شدن عشق ، علاقه و محبت بین زوجین راهکارهایی وجود دارد که در این بخش به برخی از آن ها می پردازیم.

همسر خود را عاقلانه انتخاب کنید: اولین و مهم ترین گام برای شروع زندگی مشترک انتخاب عاقلانه و درست همسر می باشد زیرا زمانی که شما انتخاب خود را با توجه به ویژگی های شخصیتی ، ارزش ها و خصوصیات او انتخاب کنید در مسائل و مشکلات به وجود آمده می توانید رفتار درستی انجام دهید.

نیاز ها و خواسته هایتان را با همسر خود در میان بگذارید: بسیاری از ناراحتی ها و بحث ها ناشی از این است که زوجین با خودشان این تصور را دارند که همسرشان از طریق رفتارهایشان متوجه ناراحتی آن ها می شود ولی حقیقتی که وجود دارد این است که صحبت نکردن راجع به مسائل ، مشکلات و خواسته هایتان باعث حل شدن مشکلات نمی شود ، بلکه به مرور زمان باعث سرد شدن روابط زناشویی و کمبود محبت می شود. 

همسرتان را با کسی مقایسه نکنید: سعی کنید در هیچ مواردی همسرتان را با شخص دیگری مقایسه نکنید ، زیرا این کار باعث می شود که اعتماد به نفس همسرتان کمتر شود و دائما به این فکر کند که دیگران در نظر شما بهتر از او هستند.

از رفتارهای مطلوب همسرتان قدردانی کنید: زمانی که همسرتان کاری را انجام می دهد که شما از رفتارش خشنود می شوید سعی کنید از رفتارهایش قدردانی کنید ، این کار باعث می شود که همسرتان تشویق شود و آن رفتار را تکرار نماید.

به همسرتان اظهار محبت نمایید: زوجین باید به یکدیگر ابراز علاقه و محبت نمایند زیرا محبت یک نعمت خدادادی است که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند ،  در صورتی که زنان از جانب همسر خود محبت نبینند حتی انگیزه ای برای انجام فعالیت های روزانه خود ندارند.

همسرتان را حامی و پشتیبان خود بدانید: همسرتان را نزدیک ترین فرد به خودتان بدانید فراموش نکنید که محرم ترین فرد به شما همسرتان است ، پس در همه موارد و تصمیم گیری ها از همسر خود راهنمایی و مشورت بخواهید.

به همسرتان هدیه بدهید: گاهی اوقات برای همسرتان هدیه بخرید ، لزوما نباید فقط در موقعیت ها و شرایط خاص برایش کادو بخرید گاهی بدون مناسبت برای یکدیگر هدیه بخرید این کار باعث می شود که همسرتان احساس کند که برای شما ارزش دارد و شما به او اهمیت می دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. من ۳۸ سالمه اقا هستم
    چند وقتیه حس میکنم علاقه خانومم نسبت بهم کم شده در حالی که واقعا کار خاصی نکردم
    میترسم بهم خیانت کرده باشه. از کجا میتونم متوجه شم که دلیل این کاراش چیه؟

    1. با سلام و درود، لزوما با سرد شدن یا فاصله گرفتن همسر نمیتوان برچسب خیانت را زد، برخی از دلایل کاهش علاقه زوجین می تواند مواردی مانند: موضوعات حل نشده گذشته، سطح درآمد و رضایت زناشویی، مشکلات حل نشده گذشته نام برد. برای حل این مشکل می توانید با ایشان صحبت کنین و نیازها و خواسته های خود را مطرح کنید، او را با دیگران مقایسه نکنید، همسرخود را حامی و پشتیبان ببنید و به او محبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره