جنسی و زناشویی

عوارض عجیب و غریب خودارضایی + ۱۰ راهکار اثبات شده ترک خود ارضایی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض خودارضایی و راهکارهای ترک آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

خودارضایی معضلی است که امروزه گریبان بسیاری از افراد را گرفته و همه افراد اعم از زن ، مرد و حتی کودکان را به خود درگیر کرده است. این کار برای چند لحظه احساس خوشایندی را به شخص می دهد اما این احساس دوامی نخواهد داشت و پس از مدتی به عذاب وجدان ، ترس و احساس گناه تبدیل خواهد شد.

این مشکل در واقع یک اختلال روانی است که شدت آن با بلوغ افراد رابطه مستقیم دارد. خودارضایی عوارض متعددی دارد و به همین دلیل است که تقریبا از سوی همه ادیان ، منع شده است. اگر شما هم به این مشکل دچار شده اید ، بهتر است تا یک تصمیم جدی برای رهایی آن بگیرید و خود را از این دام نجات دهید. ما در این جا قصد داریم تا شما را با عوارض خودارضایی آشنا کنیم و ۱۰ راهکار برتر برای ترک آن معرفی نماییم.

چرا افراد به خودارضایی گرفتار می شوند؟

 

چرا افراد به خودارضایی گرفتار می شوند؟
چرا افراد به خودارضایی گرفتار می شوند؟

نیاز جنسی به صورت غریزی در همه موجودات وجود دارد. ارضای این نیاز کاملا لازم و ضروری است اما اگر به صورت غیر واقعی انجام شود ، به هیچ وجه نمی تواند به طور کامل برآورده گردد. دلایل زیادی برای درگیری با این مشکل وجود دارد که هر کدام به نوعی زمینه را برای اعتیاد و سخت تر شدن ترک خودارضایی ایجاد می کنند.

مجرد بودن

تجرد و عدم ارتباط با جنس مخالف ، یکی از مهم ترین دلایل خودارضایی است. شخصی که مجرد است برای تخلیه انرژی و ارضای نیاز جنسی خود به راحتی دست به خودارضایی می زند.

ناتوانی شریک جنسی در ارضای شخص

خودارضایی مخصوص افراد مجرد نیست بلکه این مشکل در سطح بالایی در افراد متاهل نیز دیده می شود. زمانی که همسر فرد سرد مزاج باشد و یا حوصله و وقت کافی را برای ارتباط جنسی خود اختصاص ندهد ، به طور متقابل او را به کام خودارضایی می کشاند. در این صورت شخص تمایل دارد تا بدون اطلاع همسر خود به خودارضایی بپردازد و به دروغ بگوید که از رابطه خود راضی بوده است.

علاوه بر این ، عدم ارتباط صمیمانه ، علاقه کم به همسر و نداشتن احساس آرامش در کنار او منجر به پرداختن شخص به خودارضایی و رفع نیاز از این طریق خواهد شد. البته دلیل این عامل می تواند آگاه نبودن فرد نسبت به چگونگی ارضای همسر خود نیز باشد به طوری که نتواند نیاز جنسی او را در یک رابطه مشترک پاسخ دهد.

مشکلات جنسی

وجود مشکلات جنسی مانند زود انزالی یا دیرانزالی که در بیشتر آقایان دیده می شود ، آن ها را از ارتباط با همسر خود نگران خواهد کرد. این مورد باعث می شود تا فرد به جای درمان مشکلات ، از همسر خود دوری کند و تمایل به انجام خودارضایی داشته باشد.

تغییرات هورمونی در نوجوانان

بلوغ و افزایش قوای جنسی و از طرفی افزایش سطح آشنایی نوجوانان با مسائل جنسی ، آن ها را به سمت خودارضایی می کشاند.

مشاهده تصاویر و فیلم های جنسی

مشاهده تصاویر و فیلم های جنسی
مشاهده تصاویر و فیلم های جنسی

تحریک قوای جنسی از طریق نگاه کردن به تصاویر و فیلم های مستهجن ، خواندن متن ها و داستان های جنسی و همچنین تماس داشتن با اشیاء تحریک کننده و … از عوامل شایع ابتلا به خودارضایی هستند.

برخی از مهم ترین عوارض خودارضایی

همان طور که قبلا هم بیان شد ، خودارضایی عوارض زیادی دارد و ممکن است که اندام های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. البته این مورد به نوع انجام خودارضایی و مدت ابتلا به آن بستگی خواهد داشت. شاید برخی از این عوارض برایتان غیرقابل باور باشند اما ابتلا به آن ها بر اثر انجام خودارضایی طولانی مدت ، چندان دور از ذهن نیست.

۱- تحریک پذیریِ بیشتر در مردان

بسیاری از مردان برای پاسخ گویی به تحریک جنسی خود به خودارضایی روی می آورند اما باید این مورد را در نظر داشته باشند که این کار ، تحریک پذیری را افزایش خواهد داد و همین باعث اعتیاد آن ها به این مشکل می شود.

۲- ناتوانی در ارضای طرف مقابل

شخصی که زمان زیادی را به خودارضایی مشغول باشد نمی تواند در یک رابطه واقعی به درستی عمل کند. این شخص عادت کرده که به صورت مجازی ارضا شود و شاید این کار را به ارضا توسط شخص دیگر ترجیح دهد. در مورد زنان ممکن است حس بدی به آن ها دست بدهد. مثلا تصور کنند که در معرض تجاوز قرار گرفته اند ؛ در چنین حالتی نمی تواند خود و همسر خود را از این ارتباط راضی کند.

۳- آسیب به دستگاه تناسلی

این مشکل به نوع انجام خودارضایی وابسته است و می تواند مشکلات زیادی را برای شخص ایجاد کند. برخلاف تصورات برخی ، تحریک قسمت های بیرونی اندام جنسی در دختران ، هیچ تاثیری بر ظاهر و یا رنگ پوست آن ندارد. اما اگر با استفاده از یک جسم سخت و برای بخش داخلی اندام انجام شود ، آسیب هایی مانند ابتلا به انواع بیماری ها بر اثر ورود آلودگی و همچنین آسیب به پرده بکارت را در پی خواهد داشت.

۴- کمال گرایی منفی

کمال گرایی منفی
کمال گرایی منفی

منظور از این مورد ، خواسته های جنسی سطح بالا در افراد است. اشخاصی که مدت زیادی به خودارضایی می پردازند و آن را از طریق تماشای فیلم های جنسی و تحریک کننده انجام می دهند ، در آینده توقعات بیش از حدی از شریک جنسی خود خواهند داشت.

به عنوان مثال توقع دارند که همسرشان چهره خاصی داشته باشد و یا اندام او بسیار متناسب و بی نقص باشد. در چنین حالتی انتخاب همسر آینده برای فرد سخت خواهد شد و اگر هم ازدواج کند ، رضایت کامل و تحریک پذیری مناسبی از ارتباطات خود نخواهد داشت.

۵- انزوا و تمایل به تنهایی

تصور کنید که شخصی به طور مداوم در ذهن خود افکار جنسی را می پروراند ، از هر فرصتی برای انجام خود ارضایی استفاده می کند و با دیدن فیلم ها و جست و جوی تصاویر جنسی به انجام این کار می پردازد. چنین شخصی کم کم از جامعه دور خواهد شد و تنهایی را به حضور در میان سایر افراد ترجیح می دهد ، چون آن ها را مزاحم خلوت خود می داند.

۶- ابتلا به افسردگی

شاید تصور کنید که افسردگی ارتباطی با تمایلات و اعمال جنسی ندارد. اما بهتر است بدانید که این مورد یکی از اصلی ترین عوارض خودارضایی است. اگر شما به مشکل خودارضایی دچار شده باشید ، بعد از هر بار انجام آن احساس غم و عذاب وجدان خواهید داشت. لذت خودارضایی در حد چند دقیقه است و از طرفی ادیان مختلف به خصوص اسلام ، انجام آن را منع کرده اند. پس احساس عذاب وجدان شما به احتمال زیاد به خاطر گناه دانستن این موضوع است.

۷- عصبانیت و پرخاشگری بی دلیل

خود ارضایی اعصاب انسان را تحریک می کند و ممکن است باعث بروز رفتار غیر عادی و ناخواسته در فرد شود. به عنوان مثال شخص بر اثر عذاب وجدانی که پس از انجام خودارضایی خواهد داشت ، نمی تواند با دیگران ارتباط عاطفی برقرار نماید و هر حرف و رفتاری را با عصبانیت و داد و فریاد پاسخ می دهد‌. این شخص در حین خودارضایی به نیازهای عاطفی خود پاسخی نداده است و این می تواند دلیلی بر عصبانیت شدید او باشد.

۸- کاهش انرژی و احساس خستگی

کاهش انرژی و احساس خستگی
کاهش انرژی و احساس خستگی

در حین خودارضایی انرژی زیادی از فرد گرفته می شود. این تخلیه انرژی او را به سرعت خسته می کند و احساس سستی را در او ایجاد خواهد نمود. در این صورت فرد توان کافی برای انجام فعالیت های روزمره خود را نخواهد داشت و زمان زیادی از روز خود را بدون هیچ دستاوردی به هدر خواهد داد‌.

۹- حواس پرتی و مشکل در تمرکز

مسلما انجام خودارضایی ذهن را درگیر خواهد کرد. شخصی که به انجام خودارضایی می پردازد ، از تمرکز کافی برخوردار نخواهد بود و نمی تواند راه حل منطقی برای مسائل مختلف پیشنهاد دهد.

۱۰- مشکلات جسمانی

بروز مشکلات جسمی به میزان خودارضایی و شدت آن بستگی دارد. کسی که در روز بارها به این عمل می پردازد ، به مرور دچار مشکلاتی نظیر زود انزالی ، اختلالات هورمونی ، احساس درد در پاها ، کشاله ران و اندام های تناسلی به دلیل انقباض و تحریک بیش از حد و … خواهد شد.

۱۰ راهکار برای رهایی از خودارضایی

راهکارهای متنوعی از سوی افراد پیشنهاد می شود که انجام آن ها در برخی از موارد نه تنها به حل مشکل کمکی نمی کند ، بلکه مشکل جدیدی را نیز ایجاد خواهد کرد. به عنوان مثال دوش گرفتن با آب سرد برای ترک خودارضایی و یا استفاده نکردن از پتو در هنگام خواب ممکن است فرد را بیمار نماید. از طرفی انجام راهکارهای اثبات شده نیاز به همت و تصمیم جدی دارد و باید به مدت طولانی به کار گرفته شوند تا نتیجه بخش باشند.

در این جا سعی داریم تا ۱۰ راهکار اثبات شده برای ترک و مشاوره خود ارضایی را معرفی کنیم که اگر به درستی انجام شوند ، خودارضایی را برای همیشه از شما دور خواهند کرد‌. همچنین می توانید برای حل این مشکل با مشاورین مرکز مشاوره تلفنی رایکو از سراسر ایران تماس حاصل کنید تا شما را در حل مشکل خودارضایی یاری کنند.

۱- ارتباط با روانپزشکان

روانپزشکان با افراد زیادی برخورد داشته اند که به خودارضایی مبتلا هستند. آن ها تجربه کافی در این زمینه را دارند ، عوارض خودارضایی را می شناسند و می توانند شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند. در صورتی که لازم بدانند و یا عوارض روحی و جسمی خودارضایی را در فرد مشاهده کنند ، داروهایی را تجویز می کنند و با دقت بالاتری ، روند درمان را کنترل می نمایند.

۲- داشتن تماس جسمی

داشتن تماس جسمی
داشتن تماس جسمی

اگر اعضای خانواده به اندازه لازم به هم محبت کنند و در مواقع خاص یکدیگر را در آغوش بگیرند ، میزان انجام خودارضایی در آن ها کاهش خواهد یافت‌. دختری که از سوی پدر خود مورد محبت قرار نمی گیرد یا پسری که با پا گذاشتن به سن بلوغ از آغوش مادر خود محروم شده است ، نیاز به ارتباط با جنس مخالف را بیشتر حس خواهد کرد.

۳- تمرکز بر یک موضوع جدید

گاهی اوقات که متوجه هجوم افکار جنسی به ذهن خود می شوید ، باید به سرعت وارد عمل شده و ذهن خود را به یک موضوع جدید ، معطوف کنید. به عنوان مثال زمانی که تنها هستید و هیچ کاری انجام نمی دهید ، این افکار را بیشتر در ذهنتان خواهید داشت. در چنین مواقعی خود را به انجام یک کار جدید سرگرم کنید. از تنهایی دوری کنید و با دوستانتان قرار ملاقات بگذارید یا این که ساعتی را در خیابان قدم بزنید.

۴- خواب آسوده داشته باشید

یک خواب زمانی راحت و آسوده است که شخص نیاز به استفاده از قرص خواب یا انتظار برای خوابیدن و … نداشته باشد. سعی کنید که شرایط را برای خوابتان مهیا کنید و قبل از این که احساس خواب و خستگی داشته باشید ، به رختخواب نروید. از طرفی سعی کنید تا قبل از خواب به مسائل جنسی فکر نکنید و ذهن خود را از چنین مسائلی آزاد نمایید.

۵- به عوارض خودارضایی فکر کنید

اگر عوارض یک کار را به ذهن بسپارید کمتر به سراغ انجام آن خواهید رفت. ترس از بیماری های جسمی و جنسی ، مشکلات روحی و روانی و … می تواند راهکار خوبی برای درمان و ترک خودارضایی تان باشد.

۶- از تحریک بدن خود بپرهیزید

سعی کنید تا لباس های متناسب بپوشید. به خصوص در زمان خواب. پوشیدن لباس های تنگ ، به تحریک اندام های جنسی کمک می کند و از سوی دیگر شما را به ادامه تحریک تا رسیدن به اوج لذت جنسی تشویق خواهد کرد.

۷- از معنویات فاصله نگیرید

از معنویات فاصله نگیرید
از معنویات فاصله نگیرید

شاید یکی از دلایل اصلی انجام خودارضایی دوری از معنویات و نادیده گرفتن اعمال دینی باشد. افرادی که به دین خود اعتقاد دارند ، با رجوع به آن می توانند آرامش بیشتری پیدا کنند و از انجام کارهایی که دین آن ها را منع کرده ، دوری کنند. کسی که در طول شبانه روز ۵ مرتبه خدا را عبادت می کند ، به سادگی به مسائل جنسی و حرام تن نخواهد داد.

۸- دوری از فیلم ها و تصاویر مستهجن

اگر با یک سرچ ساده در اینترنت انواع فیلم های مستهجن را مشاهده می کنید ، باید عوارض خودارضایی را نیز بپذیرید. تحریک ذهن و اندام های جنسی در حین دیدن فیلم ها و تصاویر جنسی شما را به انجام اموری که مشاهده می کنید ، تشویق می نماید.

۹- مشکلاتتان را با همسرتان در میان بگذارید

اگر به خاطر وجود مشکلات زناشویی تن به خودارضایی می دهید ، بهترین راهکار برای ترک آن ، صحبت و مشورت با همسرتان است. سعی کنید که به نوعی او را از مشکل خود آگاه کنید. به عنوان مثال به او گوشزد کنید که در حین رابطه ، به خوبی ارضا نشده اید و یا این که نتوانسته اید به میزان لازم از رابطه خود لذت ببرید.

۱۰- وضعیت خود را تغییر دهید

برای ترک موفق خودارضایی کافی است تا در زمانی که احساس می کنید باید آن را انجام دهید ، موقعیتتان را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر دراز کشیده اید اما به جای خواب در حال فکر کردن به مسائل جنسی یا یادآوری صحنه هایی از یک فیلم و … هستید ، بلند شوید ، کمی راه بروید و بعد از چند دقیقه برای خوابیدن اقدام کنید.

راهکارهای دیگری نیز برای ترک خودارضایی ارائه شده است ؛ اما همان طور که قبلا هم بیان کردیم حذف این مشکل به اراده و خواست شما بستگی دارد. این که بتوانید به طور جدی تصمیم بگیرید و زمانی را برای ترک خودارضایی در نظر داشته باشید و در این مدت بر تصمیم خود استوار باشید ، شما را موفق به انجام این کار خواهد نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض خودارضایی و راهکارهای ترک آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. من دیشب وقتی خواب بودم یهو بیدار شدم متوجه شدم شوهرم فیلم پورن میدیده و خود ارضایی میکرده. واقعا ناراحتم لطفا کمکم کنید. من براش کم نمیزارم هیچوقت از لحاظ نوع لباس و … ولی من یه کاری کردم متوجه نشه که دیدم گفتم شاید ناراحت بشه اخه. باید بهش مستقیم بگم؟

    1. با سلام، این که فکر کنیم ازدواج راهی است برای دور شدن از اعتیاد به خودارضایی گمان اشتباهی است. مردانی که در دوران مجردی به خودارضایی وابسته شده‌اند و از وسواس فکری جنسی رنج می‌برند، نمی‌توانند حتی با ازدواج هم از اعتیاد خود به این رفتار دست بردارند؛ اما به‌جز این علت، دلایل دیگری این مساله را تحت پوشش خود قرارمی دهد. یکی از مهم‌ترین عامل‌ها، وجود حس کمال‌گرایی منفی در این دست مردان است و ریشه‌اش برمی‌گردد به زمانی که در دوران تجرد تصاویر و یا فیلم‌های پورن تماشا می‌کردند و با دیدن زنانی با بدن‌های تحریک‌کننده، خودارضایی می‌کردند. این نگاه کمال گرایانه به زن و رابطه‌ی جنسی باعث می‌شود که دیگر با همسر خود که زن عادی با اندام غیر سکسی می‌باشد، پس از مدتی نتواند لذت کافی را بیابد و میزان تحریک لازم را هم دریافت نمی‌کند و تلاش می‌کند در خلوت خود، با خیال‌پردازی‌ها و داشتن رابطه‌های جنسیِ آن‌چنانی در ذهن خود با تصویرسازی و خیالات به خودارضایی بپردازد و بهترین راه این است که این مسئله را با همسرتان در میان بگذارید و به او بگوید از این ماجرا اطلاع دارید. شما باید سعی کنید در زمان مناسب این مسئله را با همسرتان در میان بگذارید و بدون اینکه بخواهید به او متلک بیندازید یا سرزنشش کنید اصل موضوع را همانطور که هست بیان کنید و دلایل همسرشان را بشنوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره