روانشناسی

علل و راه های درمان خیال بافی در کودکان و بزرگسالان

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل و راه های درمان خیال بافی در کودکان و بزرگسالان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

[/box]

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که در محل کار در حین انجام دادن کارهایتان ناگاه ذهن و فکرتان به سمت دیگر برود و یا دائما درباره زندگی و خودتان خیال بافی می کنید؟ شاید اغلب شما این سوال برایتان پیش بیاید که علت اصلی و همچنین پس آیندهای این خیال بافی ها چیست؟ جالب است بدانید که این خیال بافی ها حتی برای دقایقی می تواند به عنوان زنگ تفریح کوتاه مدتی باشد که می تواند عملکرد ذهن را برای انجام کارهای پیچیده تقویت کند.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

خیال بافی چیست؟

برای تعریف کامل خیال بافی می توان بر اساس فرهنگ مریام وبستر که معتقد است خیال بافی رویایی لذت بخش ، شیرین و نوعی اشتیاق برای تصویر سازی است الهام گرفت. طبق این تعریف می توان اینگونه برداشت کرد که خیال بافی مانند تعطیلات کوتاه مدتی می باشد که به لحاظ علمی هم ثابت شده است که دارای مزایای فراوانی می باشد. خیال بافی نوعی تخیل انحرافی ، آزاد ، بی قید و شرط و نوعی صحنه پردازی ذهنی است و در زمانی که ذهن فرد از امور عقلانی و ادراکی خالی بماند خیال بافی آن را پر می کند. حتی سالم ترین فرد نیز در ذهن خودش خیال بافی و رویا پردازی می کند و گاهی با خود صحبت می کند. برخی افراد در زمان خرید مدام با خودشان می گویند که فلان چیز را خریدم؟ حالا بروم سراغ فلان چیز ، ای وای مربا یادم رفت و این قبیل صحبت ها که معمولا هر کدام از ما ممکن است در طول روز برایمان پیش آمده باشد. نمی توانیم بگوییم که این ها خیال بافی است بلکه فقط مربوط به همان لحظه می باشد ، ولی گاهی در ذهن خود مکالمه ای که قرار است با کسی داشته باشیم و یا در گذشته داشته ایم را مرور می کنیم ، که در این صورت درحالت رویا پردازی که به اصطلاح انگلیسی به آن Daydreaming می گویند هستیم. 

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

خیال بافی نابهنجار (Maladaptive Daydreaming) چیست؟

به گونه ای از رویاپردازی گفته می شود که فرد دقیقه ها و گاها ساعت ها از کار خودش دست می کشد و به خیال پردازی و رویا بافی در ذهن خودش می پردازد معمولا شخص در رویا پردازی ناسازگار این کار را به صورت افراطی انجام می دهد و معمولا در چند دقیقه اول خودش متوجه انجام این کار نمی شود. از جمله عوامل شروع این گونه رویا پردازی ها می توان به تماشای فیلم ، کتاب خواندن و یا سر رفتن حوصله فرد اشاره کرد به این صورت که فرد دقایقی بعد از کتاب خواندن ایده ای به ذهنش می رسد که ناگهان ساعت ها غرق فکر کردن درباره آن می شود و یا با تماشای سریالی ناگهان خودش را در قالب نقش آنها قرار می دهد و در ذهن خود سناریو های مختلف می سازد. همچنین گاها پیش آمده است که فرد از موضوع اولیه که درباره آن خیال بافی می کرده ، رد شده و به موضوعات دیگر می رسد. اینگونه رویا پردازان معمولا برای پنهان کردن ضعف خودشان در بخشی از زندگی اقدام به اینگونه رویا پردازی ها می کنند. همچنین برخی از پزشکان هم از رویا پردازی افراطی برای درمان افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند استفاده می کنند. 

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

 عوامل به وجود آورنده خیال بافی افراطی

خیال بافی های افراطی می تواند علت های مختلفی داشته باشند برای مثال امیال و آرزوهایی که تحت هر شرایطی فرد نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد و یا دسترسی به آن بسیار مشکل می باشد ، یکی دیگر از علت های خیال بافی می تواند ناشی از مشکلات روحی و روانی در فرد باشد که اغلب این مشکلات ناشی از ناکامی ها ، کمبود ها و اختلافات خانوادگی می باشد که فرد برای جبران و فرار از آنها به خیال بافی روی می آورد از این رو برای پیگیری و ریشه یابی علت آن می توانید به یک روانشناس مراجعه کنید تا به کمک آن بتوانید این مشکل را حل نمایید. 

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

تفاوت رویا با خیال بافی

می توان گفت که خیال بافی همان رویا است ، در عالم رویا محرک فرد آرزوها و تمایلات ارضا نشده می باشد که در عالم خیال بافی هم همین حالت وجود دارد. تفاوت رویا و خیال بافی در این می باشد که خیال بافی در بیداری است و رویا در خواب. خیال بافی نوعی رویا در بیداری می باشد که فرد برای ارضای آرزو ها و تخیلاتش انجام می دهد. 

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

علل خیال بافی کودکان

 

علل خیال بافی کودکان
علل خیال بافی کودکان
 • نداشتن سرگرمی 
 • عدم توجه کافی والدین به کودک 
 • تنبیه کودکان از جانب والدین ، همچنین می توانید جهت مطالعه مطلب اثرات تنبیه بدنی در کودکان بر روی لینک کلیک نمایید.
 • شیوه تربیت ناصحیح کودکان 
 • اختلال روانی
 • اضطراب 
 • ترس کودک از مسائل مختلف 

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

علائم و نشانه های خیال بافی در کودکان

در کودکانی که خیال بافی می کنند علائم و نشانه هایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 • خودشان را در تصوراتشان به جای افراد دیگر قرار می دهند. 
 • دروغگویی 
 • احساس گناه 
 • این کودکان یه صحنه های هیجان انگیز علاقمند هستند. 
 • در مواجه شدن با مشکلات ناتوان هستند.
 • با خودشان صحبت می کنند.
 • پرخاشگر و انتقام جو هستند. 
 • در ارتباطات کلامی خود مهارت ندارند.
 • در خیالات خودشان ترس های خیالی به وجود می آورند.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

درمان خیال بافی در کودکان

قبل از هر چیزی باید علت اصلی خیال بافی کودکتان را بررسی کنید تا به درمان آن بپردازید علاوه بر آن ما سعی می کنیم در ذیل برخی از راهکارهای درمان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم:

 • کودکتان را به سمت اجتماعی شدن هدایت کنید تا از درونگرایی دور باشد.
 • کودکتان را مورد تنبیه و تمسخر قرار ندهید.
 • کودکتان را تشویق کنید تا با همسالان خود رابطه برقرار کنند.
 • از معلم فرزندتان بخواهید که او را زیر نظر داشته باشد که چه زمانی به رویا فرو می رود.
 • به کودکتان ابراز محبت کنید و با او دوست باشید.
 • کودک را با واقعیت های زندگی آشنا کنید.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

جنبه های مثبت و منفی خیال بافی

خیال بافی جنبه های مثبت و منفی دارد که برخی از آنها را به طور اختصار بیان می کنیم.

جنبه های مثبت خیال بافی:

گرچه خیال بافی به صورت خود به خود در فرد به وجود می آید اما می توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد. به این صورت که می توانید زمان خاصی را به آن اختصاص دهید ، به جای خلوت و ساکت بروید و خیال پردازی کنید. اغلب کسانی که دچار اضطراب و نگرانی می شوند با این کار می توانند اندکی آرام شوند و پس از یک روز کاری و استرس های بسیار با این کار کمی آرامش به دست بیاورند.

جنبه های منفی خیال بافی: به طور کل می توان گفت که خیال بافی بیش از حد می تواند به زندگی فرد لطمه وارد کند به این صورت که در مواقعی که نیاز به تمرکز دارید باعث برهم خوردن تمرکزتان می شود و موضوع مهمی که درمورد زندگیتان بود را فراموش می کنید. چنانچه در محل کارتان هستید خیال بافی باعث می شود که نتوانید فعالیت های کاریتان را به خوبی انجام دهید. خیال بافی های دائمی باعث می شود سلامت ذهن فرد به خطر بیفتد و گاها ممکن است فرد دنیای واقعی با خیال خود را نتواند تشخیص دهد.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل و راه های درمان خیال بافی در کودکان و بزرگسالان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

[/box]

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. من به شدت خیال بافی میکنم حتی نمی تونم یه ثانیه ترک کنم معمولا وقتی فیلم میبینم خودم رو جای نقش می ذارم و چند تا چیز دیگه هم بهش اضافه می کنم از زندگیم افتادم موقع خیال بافی هم طناب می زنم ساعت ها خیال بافی می کنم و وقتی نمی کنم حالم بد میشه هم دوست دارم ترکش کنم هم نه

  1. با سلام و درود. هر آنگاه که ذهن شما از امور ادراکی و عقلانی خالی بماند خیالبافی آن را پر می کند. در خیالبافی آدمی تابع آرزوهای خویش می شود و واقعیات را به گونه ای دیگر درک می کند. اگر خیالبافی به افراط کشیده شود دارای عوارض و زیانهایی در جنبه های اجتماعی، روانی و سلامت جسمانی و … می باشد. خیال بافی می تواند ریشه در محرومیت ها، شکست ها، ترس شدید و… داشته باشد. اما جهت بررسی عوامل و ریشه ها و دریافت این مسئله که چه چیزی باعث بروز و ظهور این حالت در شما شده است بسیار مهم است. به طور کل می توان گفت که خیال بافی بیش از حد، می تواند به زندگی شما لطمه وارد کند به این صورت که در مواقعی که نیاز به تمرکز دارید باعث برهم خوردن تمرکزتان می شود، و موضوع مهمی که در مورد زندگیتان بود را فراموش می کنید. از جمله راهکارهای درمانی؛ تکنیک توقف خیال پردازی و انحراف توجه می باشد. تکنیک فوق به این صورت انجام می شود که کشی به دور دست خود بیاندازید و وقتی این افکار شروع به هجوم به ذهن شما کردند، آن کش را کشیده و رها کنید بطوری که سوزشی در دست شما ایجاد شود و سپس عددی نسبتا پیچیده مانند ۷۴۵۹۸ را به ذهن خود بیاورید و هفت تا هفت تا از آن کم کنید تا به عددی برسید که کوچکتر از هفت باشد. اما بهترین راهکار مراجعه به کلینیک های روانشناسی و استفاده از کمک متخصصان در این زمینه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن