روانشناسی

۱۰ علت شایع و اصلی افسردگی چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل شایع و اصلی افسردگی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در دنیای کنونی که معضلاتی مانند بیکاری ، فقر ، اعتیاد ، طلاق و ..  زیاد شده و احساس سرخوردگی ناشی از آن نیز افزوده می‌شود و از طرفی ارتباطات به ویژه روابط چهره به چهره و خانوادگی تا حد زیادی کمرنگ شده ، افسردگی در محیط و اطرافیان ما بیش‌ از پیش به چشم می‌خورد. بیکاری ، عدم توانایی در استفاده از دانش و مهارت‌های فرد ، فاصله زیاد بین نسل ها ، احساس تنهایی و عدم درک متقابل باعث شده تا جوامع امروزی هر چه بیشتر و سریع تر به سوی افسردگی پیش بروند.

افسردگی چیست ؟

افسردگی چیست ؟
افسردگی چیست ؟

افسردگی یک بیماری روانی است که باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست دادن علاقه می شود. برخلاف تصور عموم مردم ، افسردگی فقط یک ضعف و نگرانی نیست و نمی توان آن را نادیده گرفت واز کنار آن به سادگی گذشت بلکه یک بیماری مزمن است که باید به سرعت برای درمان آن اقدام کرد.

احساس ناراحتی و افسردگی را معمولا هرکسی در زندگی خود تجربه کرده است.در واقع غمگین بودن واکنش طبیعی بدن به مشکلات زندگی و یا از دست دادن چیزها یا کسانی است که به آنها علاقه داریم. اما زمانی که این احساس غم و اندوه ، شدید شده و ناامیدی ، بیش از چند روز یا چند هفته طول بکشد علامت این است که فرد به افسردگی دچار شده است.

علائم افسردگی

علت افسردگی احساس ناخوشایند و افکار بدبینانه نسبت به خود ، اطرافیان و محیط ، همراه می شود. اعتماد به نفس پایین می رود و نگرشی بد ، نسبت به آینده پدید می آید. به این معنی که هر روز ، سیاه تر و بدتر از روز قبل می شود. این بیماری بر نوع فکر کردن ، احساس و رفتار فرد تاثیر می گذارد و می تواند زمینه به روز انواع بیماری های جسمی و روانی را ایجاد کند. فرد افسرده در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و  ممکن است در ذهن ، افکار ضربه زننده یا ایده های خودکشی پدید بیایند که گاهی فرد به این افکار عمل می کند یا اقدام به خودکشی می کند.

اختلال در اشتها

در اغلب موارد افسردگی ، اشتهای فرد کم می شود و سیستم حرکتی او دچار اختلال شده و در انجام کارها بسیار کند عمل می کند همچنین تنظیم خواب فرد افسرده  به هم می ریزد ، شب ها دیر می خوابد یا صبح ها خیلی زود بیدار می شود. البته در نوعی از افسردگی غیرعادی یا غیرمعمول ، علائم افسردگی متفاوت است ، فرد ممکن است خیلی پُرخور یا پُرخواب یا حتی پُرحرکت شود. بعضی مواقع ، افراد افسرده با شکایت های جسمانی و درد به پزشک مراجعه می‌کنند سوء‌هاضمه ، نفخ ، کاهش اشتها ، تپش قلب ، احساس ناراحتی در قفسه سینه ، سردرد ، درد گردن ، درد پشت و شانه‌ها می‌باشد.

سایر علائم و نشانه های افسردگی 

سایر علائم و نشانه های افسردگی شامل موارد زیر است:
سایر علائم و نشانه های افسردگی شامل موارد زیر است:

از دست دادن علاقه به امور روزمره طبیعی

خلق افسرده

اختلال در فکر کردن یا متمرکز شدن

پرخاشگری یا کاهش حرکات بدن

خستگی

اعتمادبه ‌نفس پایین

کاهش علاقه به فعالیت جنسی

افکار منفی و مرگ

چه افرادی مستعد افسردگی هستند

افرادی که در خانواده یا وابستگان خود فردی را داشته باشند که به این بیماری مبتلا باشد یا خانواده های پرتنش و پراضطراب ، فرزندان طلاق ، یک رابطه عاطفی که به شکست بیانجامد ، ناکامی های روزمره ، عوامل اجتماعی نظیر   فقر ، بیکاری و بخصوص ، احساس تبعیض در جامعه ، احتمال بروز افسردگی را افزایش می دهد.

۱۰ علت شایع افسردگی

شناخت و کشف علت افسردگی در روند درمان آن بسیار مهم و اثرگذار است. افسردگی بیماری قرن اخیر شناخته شده است که متاسفانه افراد زیادی را در تمام دنیا از آثار زیان بار و مخرب خود بی نصیب نگذاشته است. این مسئله کاملا قابل درک است که فردی که دچار افسردگی است ، غمگین و ناراحت باشد اما باید به این نکته توجه داشت که در این دنیای خاکی ، هیچ مسئله و مشکلی بدون راه حل و چاره وجود ندارد و با شناخت راه درمان ، بدون شک سلامتی خیلی زود بدست می آید. علت افسردگی در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به مسائل متفاوتی دارد که عبارتند از :

۱) وراثت و ژنتیک

وراثت و ژنتیک
وراثت و ژنتیک

گاهی اوقات افسردگی در خانواده ها بصورت ارثی ایجاد می شود و این نشان دهنده ی ارتباط میان افسردگی و ژنتیک است. هرچند دلیل علمی و ثابت شده ای برای این ارتباط وجود ندارد اما معمولا در خانواده هایی که فردی مبتلا به افسردگی است ، موارد مشابه نیز دیده می شود.

۲) بیماری ها

بیماری‌های مزمن از جمله امراضی هستند که بیمار را برای مدتی طولانی درگیر می‌کنند و معمولا به طور کامل بهبود نمی‌یابند. در برخی افراد ، این بیماری‌ها از عوامل بوجود آمدن افسردگی هستند. بیماری‌های مزمن را می‌توان از طریق رژیم غذایی ، ورزش و تغییر سبک زندگی درمان و کنترل کرد. بیماری هایی مانند دیابت ، آرتروز ، ناراحتی های کلیوی و ام اس از جمله بیماری های مزمنی محسوب می شوند که موجب ایجاد احساس افسردگی و کلافگی در افراد می شود. پزشکان معتقدند که درمان افسردگی تاثیر زیادی در درمان این بیماری ها دارد.

۳) داروها

مصرف تعدادی از داروها نیز عامل و علت افسردگی در بسیاری از افراد است. مثلا استفاده از کپسول آکوتان در درمان آکنه و همچنین داروهای مسکن و خواب آور به ویژه در افراد مسن تر ، امکان ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. استفاده از این داروها که معمولا نقش آرام بخش بر عهده دارند و داروهای ضد حساسیت و مسکن ها که برای درمان مشکلات خاص استفاده می شوند ، خودشان احتمال بروز افسردگی را نیز بالا می برند.

۴) دردهای جسمانی

هنگامی که یک درد جسمی ، طولانی می شود و برای هفته ها یا ماه ها ادامه می یابد ، به آن مزمن می گویند. دردهای مزمن ، علاوه بر ناراحتی های جسمی ، خوابیدن ، توانایی در ورزش کردن ، فعالیت و روابط و کارایی فرد را نیز دچار مشکل می کند و در نهایت باعث ناراحتی و منزوی شدن و افسردگی می شود. برای درمان این دردهای مزمن و افسردگی می توان از متخصصین و روانشناسان کمک گرفت. یک برنامه ی چند وجهی پزشکی- درمانی می تواند باعث کاهش افسردگی و تسکین دردهای مزمن شود.

۵) شرایط زندگی

وضعیت تاهل ، موقعیت مالی و مکان زندگی از از دیگر عوامل تاثیرگذار برای بروز ناراحتی های روانی و اصلی ترین علت افسردگی در میان عوامل مختلف اجتماعی است.اما این فرضیه نیز مطرح است که شاید بتوان افسردگی را عامل بروز  شرایط نامساعد زندگی دانست.

۶) استعمال دخانیات

استعمال دخانیات
استعمال دخانیات

خیلی وقت است که کشیدن سیگار و سایر دخانیات علت افسردگی معرفی شده است. افراد بر اساس یک باور اشتباه مبنی براینکه استعمال دخانیات به رفع استرس و تنش عصبی آنها کمک می کند، به مصرف آن روی می آورند ، اما به صورت ناخودآگاه به سیگار و نیکوتین موجود در آن اعتیاد پیدا می کنند و همین وابستگی ، به تدریج حس لذت از بین برده و باعث ایجاد آثار روانی مخرب در طولانی مدت می شود. آثار روانی با پیدایش مشکلات رفتاری و اختلالات روانی فرد را تحت الشعاع قرار داده و باعث افزایش احتمال افسردگی در فرد سیگاری می شود.

۷) مصرف الکل و مواد مخدر

همیشه تصور بر این بوده که مصرف الکل و مواد مخدر برای کاهش علائم افسردگی استفاده می شده است اما ثابت شده است که استفاده از این مواد ، خودش علت افسردگی و اختلال اضطرابی می باشد.

۸) ساختار مغز

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد در مبتلایان به افسردگی ، بخش تنظیم‌کننده استرس در مغز بزرگتر است. در این بررسی مشخص شد که قسمت چپ هیپوتالاموس در مبتلایان به اختلال‌های افسردگی پنج درصد بزرگتر است.

۹) عادات بد خواب

خواب، اساسی ترین نیاز زندگی انسان است که کمبود آن منجر به کسل شدن و بی حوصلگی در طول روز به جای شب می شود. افراد خوش خواب نسبت به کم خواب ها سه برابر تمرکز فکر بهتری داشته و احتمال افسردگی در آنها دو برابر کمتر است.خواب بد نشانه‌ای از افسردگی ،استرس واضطراب است که باید جدی گرفته شود. که بدون شک، تاثیر مستقیم روی کیفیت زندگی و میزان بهره وری در کار خواهد داشت.

۱۰)فعالیت بیش از اندازه در فضای مجازی

استفاده مفرط از اینترنت ، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فرد را به صورت کامل از زندگی و روابط واقعی منزوی می‌سازد و این امر باعث می‌شود فرد زندگی شخصی خود را نادیده گرفته و از آن غافل بماند. در این حالت احساس ناامیدی ، سرخوردگی و خشم باعث بوجود آمدن افسردگی می شود که می تواند از علائم آسیب زا و هشداردهنده ی فضای مجازی باشد. از طرفی ممکن است فرد افسرده ، این احساسات را با فضای زندگی واقعی و اینترنتی پیوند دهد و دچار دوگانگی شخصیتی نیز شود. علاوه بر ده علت افسردگی که بصورت مشروح ذکر شد دلایل دیگری نیز به عنوان علت افسردگی وجود دارند که به علت های تعجب آور افسردگی نیز شناخته می شوند.

علت های تعجب آور افسردگی

علت های تعجب آور افسردگی
علت های تعجب آور افسردگی

– هوای تابستان

– بیماری تیروئید

– اتمام برنامه تلویزیونی یا فیلم

– محل زندگی

– داشتن گزینه‌های انتخابی زیاد

– نخوردن ماهی

– روابط خواهربرادری ضعیف

– قرص‌های ضدبارداری

– شخصیت

– رژیم غذایی

– سوء استفاده

– مناقشه یا کشمکش

درمان افسردگی

پزشکان عموما افسردگی را در دو مرحله درمان می کنند ، درمان دارویی و روان درمانی. درمان دارویی برای برطرف کردن علائم افسردگی تا آنجا که بیمار احساس خوب بودن داشته باشد ، ادامه پیدا می کند. روان درمانی هم بخش دیگری از درمان است که به بیمار کمک می کند تا مشکلاتی را که علت افسردگی در فرد است به طور همیشگی درمان کند.

ترکیبی از داروها و یک دوره کوتاه روان‌ درمانی درصورتی‌که بیمار ، افسردگی خفیف یا متوسط داشته باشد برای درمان  کارآمد و جواب گوست.

حتی اگر احساس می‌کنید حالتان خوب است و به فعالیت‌های معمولتان بازگشته‌اید ، بسیار مهم است که داروهایتان را مصرف کنید. در افراد بسیاری که یک حمله داشته‌اند ، حمله مجدد افسردگی اتفاق می‌افتد ، اما ادامه درمان به مدت حداقل ۶ ماه به میزان زیادی خطر عود فوری را کم می‌کند ، اگر در بیش از دو مورد حمله قبلی افسردگی داشته‌اید ، امکان دارد که پزشکتان درمان طولانی‌ مدت با داروهای ضدافسردگی‌ را پیشنهاد بدهد.

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی با گیاهان دارویی
درمان افسردگی با گیاهان دارویی

امروزه روش های درمان و داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی غالباً اثر درمانی نداشته و تنها علایم بیماری را تسکین می دهد. در طب سنتی ، درمان بیماری ها با استفاده از گیاهان دارویی موثر ، بسیاری از مشکلات روحی خصوصاً افسردگی را  به سرعت درمان می کند. یکی از این فرآورده های گیاهی ، سایکودایجست است که از گیاه دارویی تشکیل شده است و سبب رفع استرس و نگرانی و ایجاد شادابی و نشاط می شود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود.

راهکارهای کلی درمان افسردگی

راهکارهای بسیاری برای کاهش افسردگی توصیه می‌شود که از آن جمله تحرک جسمانی ، خارج شدن از محیط استرس‌زا و ناراحت‌کننده‌ ، سرگرمی با فعالیت‌های لذت‌بخش و ورزش است. ارتباط با دوستان صمیمی ، استفاده از توانمندی‌های ساده و انجام امور مفید به صورت روزانه ، قدم زدن در هوای آزاد و استفاده از طبیعت ، گرایش‌ به معنویات ، قرار گرفتن در محیط‌های شاد ، ارتباط با افراد با نشاط و پرداختن به سرگرمی‌های مفید نیز در کاهش حالت افسردگی تاثیر بسزایی دارد. هدف‌مندی و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف ، انجام امور روزانه به صورت گام به گام و براساس برنامه زمان‌بندی و همچنین استفاده از مهارت‌ها و توانایی‌های مختلف علمی ، فرهنگی ، هنری ، ورزشی و…. و افزایش آگاهی افراد در روند بهبود افسردگی نقش مهمی دارد.

مراقبت از خود

با آغاز درمان ضدافسردگی شما همچنان باید به‌طور روزانه کنترل شوید. در اینجا چند راهنمایی جهت مراقبت از خود پس از درمان پیشنهاد می شود.

مرتباً پزشک خود را ببینید: پزشک پیشرفت شما را ارزیابی می‌کند ، شما را حمایت و تشویق می‌کند و داروهای شما را در صورت لزوم تعدیل می‌کند.

داروهای خود را دریافت کنید:  پیدا کردن دارویی که برای شما بهترین باشد ، ممکن است نیاز به چندین بار امتحان داشته باشد. امکان دارد چند هفته طول بکشد تا نتیجه را ببینید. وقتی احساس بهتر بودن کردید هم به مصرف داروهایتان همان‌گونه که توصیه‌شده است ادامه دهید.

تنها نمانید: سعی کنید در فعالیت‌های طبیعی شرکت کنید.

از خود مراقبت کنید: یک رژیم سالم داشته باشید و میزان مناسبی خواب و ورزش داشته باشید. ورزش می‌تواند به درمان بعضی اشکال افسردگی ، برطرف شدن استرس و آرام شدن شما کمک کند.

از الکل و داروهای تفریحی پرهیز کنید: سوءاستفاده از الکل و داروها از بهبود شما جلوگیری می‌کند یا سرعت آن را کند می‌نماید.

از آنجایی که پرسش های فراوانی در زمینه ی افسردگی و علل شایع آن وجود دارد که ممکن است در این مقاله پاسخ آنها را نگرفته باشید ، مشاوران و کارشناسان مرکز مشاوره خانواده رایکو همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما ، به صورت تلفنی از سراسر کشور می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل شایع و اصلی افسردگی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره