روانشناسی

۱۰ خصوصیت بارز افراد دارای شخصیت درونگرا

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خصوصیت افراد درونگرا با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

درونگرایی و یا برون گرایی افراد یکی از جنبه های شخصیتی آنها به شمار می رود و به هیچ عنوان هیچکدام  به عنوان مزیت و یا اختلال رفتاری به حساب نمی آیند اما شناخت این جنبه از شخصیت در مواقع مختلفی از جمله انتخاب همسر ، انتخاب شغل ، نوع روابط اجتماعی ، نوع تفریحات و نظیر این ها اهمیت دارد . اگر شما فردی درون گرا هستید بهتر است با دوستانی معاشرت داشته باشید که کمی از شما برون گرا تر باشند، این موضوع در خصوص مسئله انتخاب همسر نیز مصداق دارد.

بهتر است در مشاغلی مشغول به کار شوید که نیاز به شخصیت های درونگرا دارند  اگر شما  شخصیت درونگرا دارید و به تازگی در قسمت فروش یک شرکت مشغول به کار شده اید احتمال رسیدن به موفقیت در این شغل نسبت به افراد برون گرا کمتر است. پس لازم است بتوانید این جنبه از شخصیت را در افراد مختلف بشناسید ، این موضوع به شما در انتخاب همسر ، شغل ، استخدام کارمند و یا پیدا کردن دوستان مناسب کمک خواهد کرد . در ادامه ۱۰ خصوصیت بارز افراد دارای شخصیت درونگرا را برای شما بیان خواهیم کرد.

۱۰ ویژگی افراد دارای شخصیت درونگرا

10 ویژگی افراد دارای شخصیت درونگرا
۱۰ ویژگی افراد دارای شخصیت درونگرا

۱-مهارت در گوش دادن  یکی از ویژگی افراد درون گرا است

افراد دارای شخصیت درون گرا معمولا شنوندگان خوبی هستند آنها با صبر و حوصله به صحبت های شما گوش می کنند و هنگامی که شما صحبت می کنید در این اندیشه نیستند که سخن شما را قطع کرده و خودشان به صحبت بپردازند ، شاید توانایی سخن گفتن به عنوان یک مزیت شناخته شود اما توانایی گوش کردن به سخن دیگران نیز یک مزیت بسیار مهم است . اغلب افراد احتیاج به این دارند که سخنشان شنیده شود ، همه ما دوست داریم که از موفقیت ها ، شکست ها ، امیدها ،… و حالات دیگری که داریم صحبت کنیم و افراد دارای شخصیت درونگرا ظرفیت بالایی برای این کار دارند.

۲-محافظه کار بودن یکی دیگر از جنبه های شخصیت افراد درون گرا است

افراد دارای شخصیت درون گرا اغلب اوقات دوست دارند مدت زمان زیادی را در خلوت و تنهایی به تفکر عمیق بپردازند آنها مسایل را از جنبه های مختلف برسی می کنند و این موضوع باعث می شود که افراد دارای شخصیت درون گرا افرادی محافظه کار با ریسک پذیری پائین باشند ، زیرا همیشه جنبه های منفی ناشی از هر اقدامی را به دقت بررسی می کنند. این افراد هیچگاه به طور آنی در خصوص هیچ موضوعی تصمیم گیری نمی کنند.

۳- آهسته اما پیوسته حرکت می کنند

شخصیت های درونگرا مایل به پیروی از شیوه آهسته اما پیوسته در راه رسیدن به خواسته هایشان هستند.

افراد دارای شخصیت درونگرا ذهنی استراتژیک و بلند مدت دارند آنها همواره تصور می کنند که زمان کافی برای رسیدن به خواسته هایشان را دارند. شخصیت های درون گرا هیچ گاه دقت در انجام کارها را فدای سرعت در انجام آن نمی کنند.

۴-افراد درون گرا دوستان زیادی ندارند

افراد درون گرا دوستان زیادی ندارند
افراد درون گرا دوستان زیادی ندارند

نداشتن دوستان زیاد از خصوصیات بارز در افراد دارای شخصیت درون گرا است. افراد درون گرا هر نوع رابطه اجتماعی را دوستی نمی دانند از نظر این گروه دوست می بایست دارای ویژگی های خاصی باشد. شخصیت های درون گرا به راحتی با افراد جدید ارتباط برقرار نمی کنند و قرار داشتن در میان جمع برای آنها چندان راحت نیست آنها در جمع های نا آشنا آرام و ساکت هستند و تنها در میان دوستان خودشان احساس راحتی می کنند.

شخصیت درون گرا از سپری کردن وقت با خودش لذت می برد و احتیاجی ندارد که تمام اوقاتش را با دوستانش سپری کند او ماندن در خانه و یاد گیری یک نرم افزار کامپیوتری و کارهایی نظیر آن را یک راه مناسب برای سپری کردن وقت می داند. شخصیت درونگرا ایمیل ها و اس ام اس های فراوانی دارد که ترجیح می دهد به آنها پاسخ ندهد. شخصیت درون گرا به ندرت آغاز کننده گفتگو با فرد دیگری است همچنین او دوست ندارد به سوالات شخصی در مورد خودش پاسخ بدهد و تنها زمانی چنین کاری را انجام می دهد که با شخص مورد نظر ارتباط نزدیک و یا تجربه های مشترک زیادی داشته باشد.

۵- شخصیت های درونگرا نیاز به قلمرو شخصی دارند

افراد با شخصیت درون گرا نیاز به فضاهای شخصی و خصوصی دارند آن ها عملکرد بهتری در این فضا ها دارند فضاهایی مانند اتاق خصوصی در محیط کار برای اینگونه از شخصیت ها مناسب تر است زیرا شخصیت درون گرا در این محیط  بهتر فکر می کند و زمانی که بهتر فکر می کند می تواند بهتر کار کند. شخصیت های درون گرا همچنین نیازمند یک محیط اختصاصی در محیط خانه هستند آنها نیاز به محلی دارند که در آن بدون مزاحمت به فکر کردن عمیق بپردازند.

۶- شخصیت درونگرا در نوشتن بهتر از سخن گفتن عمل می کند

شخصیت درونگرا در نوشتن بهتر از سخن گفتن عمل می کند
شخصیت درونگرا در نوشتن بهتر از سخن گفتن عمل می کند

شخصیت های درون گرا بیشتر انرژی خود را از ذهن شان کسب می کنند در حالیکه برون گرا ها این انرژی را عموما از محیط می گیرند برای درون گرا ها بسیار ساده تر است که در سکوت و تنهایی مشغول نوشتن باشند تا آنکه در میان جمع به سخنرانی بپردازند به همین دلیل آنها همیشه در نوشتن مهارت بیشتری دارند تا سخن گفتن. بسیاری از اوقات آنها ترجیح می دهند مشکلات خود را در قالب نوشتن یک نامه بیان کنند تا آنکه به صورت حضوری و رو در رو گفتگو نمایند. درون گراها کتاب خواندن را دوست دارند و بسیار اتفاق می افتد که خواندن یک کتاب خوب را به تماشای یک سریال تلویزیونی ترجیح دهند.

۷- شخصیت های درون گرا خویشتن دار تر هستند

شخصیت درون گرا عموما خویشتن دارتر است. درون گرا ها به این دلیل که معمولا پیش از انجام دادن هر کاری  آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل می کنند در کنترل احساساتی همچون خشم و غضب موفق تر عمل می کنند، زیرا پیش از بروز چنین رفتار هایی عوارض و عواقب آن را نیز در نظر می گیرند همین تجزیه و تحلیل های ذهنی به شخصیت درونگرا کمک می کند که آنها در خویشتن داری موفق تر عمل کنند. اما همین خویشتن داری باعث می شود که شخصیت درون گرا نسبت به رفتارهای نامناسب دیگران حساس تر باشد آنها ترجیح می دهند از افرادی که غمگین و یا پرخاشگر هستند دوری کنند. همچنین در میان جمع و جلسات گروهی درون گراها کمتر با کسانی که مشکلات عمده ای با آنها ندارند به مخالفت می پردازند و همین امر موجب سازگاری بیشتر آنان در گروه و فعالیت های تیمی می شود.

۷- شخصیت درون گرا علاقه ای به بیان نظرات و یا نصیحت کردن دیگران ندارد

اگر در میان یک جمع پرسشی از حاضران پرسیده شود شخصیت درون گرا آخرین فردی خواهد بود که برای پاسخ به آن پرسش دست بلند خواهد کرد. وقتی که گروهی در خصوص یک موضوع به بحث و گفتگو می پردازند شخصیت درون گرا ترجیح می دهد در گوشه ای ساکت بماند و اگر قصد بیان نظر خود را داشته باشد این کار را پس از آنکه سر و صدا و بحث و جدل فروکش کرد به انجام می رساند. شخصیت درونگرا همچنین تمایل زیادی به نصیحت کردن دیگران ندارد و  آن را چندان سودمند نمی بینند. برای درون گرا ها صحبت کردن در مورد مسایل پیش پا افتاده آزار دهنده است و معمولا در چنین گفتگوهایی شرکت نمی کنند البته این به معنای تنفر از دیگران نیست.

۸- شخصیت درون گرا دوره هایی متناوب از اشتغال ، ماندن در خانه ونیز کاهش  و افزایش روابط اجتماعی  دارد

شخصیت درون گرا
شخصیت درون گرا

شخصیت درون گرا در مسیر هدف بلند مدت خود در حرکت است و در مسیر این حرکت به نقاطی که از آن به نام نقاط بازیابی نام برده می شود احتیاج دارد.  شخصیت درون گرا نیاز به حفظ تعادل در زندگی روزانه دارد و به همین دلیل دوره هایی متناوب از کار فراوان و میل به ماندن در خانه و یا افزایش و کاهش میزان روابط اجتماعی در او مشاهده می شود  فعالیت  بیش از حد او را دچار استرس می کند و در آن صورت میل دارد که دوباره اوضاع را به حالت اولیه باز گرداند. گذراند ن یک روز طولانی بیرون از خانه برای شخصیت درون گرا ناخوشایند است زیرا او احتیاج دارد زمانی که به خانه می رسد هنوز توانی برای اختصاص دادن به فعالیت های ذهنی داشته باشد و به همین دلیل است که  زمان هایی را به ماندن در خانه اختصاص می دهد.

۹-فشار خون افراد درون گرا پائین است

پژوهش ها نشان داده اند که فشار خون در افراد درون گرا عموما پائین است.

۱۰- در ذهن شخصیت درون گرا همواره یک گفتگوی ذهنی در جریان است

اگر چه این موضوع تنها به افراد درون گرا اختصاص ندارد اما گفتگو های ذهنی در میان افراد درون گرا شدت بیشتری دارد آنان به طور مداوم در حال تجزیه و تحلیل مسائل در ذهن خود هستند و اغلب آن را بصورت یک گفتگوی ذهنی به انجام می رسانند شخصیت درون گرا ، فردا راه حل های بسیار بهتری برای مشکلات امروز خواهد داشت و علت آن نیز همین گفتگوی مداوم ذهنی در شخصیت درونگرا است در حالیکه افراد برون گرا می توانند راه حل های آنی بهتری ارائه کنند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خصوصیت افراد درونگرا با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. من خیلی درونگرا هستم ولی همه مسخرم میککنن تیکه میندازن میگن تو صداتو نمیشنویم اصلا. چیکار کنم اخه بهم اینجوری نگن؟

  1. با سلام، معمولا به درونگرایان برچسب جامعه گریزی میزنند در صورتی که این کار، هم ناعادلانه است و هم بی‌ادبانه. افراد درونگرا در موقعیت‌های اجتماعی مشارکت می‌کنند و احتمالا به‌اندازه‌ی هر فرد دیگری، برخوردی دوستانه دارند یا خوش‌مشرب و خوش‌صحبت‌اند. درواقع تمام ویژگی‌ها یا مهارت‌های شخصیتی را می‌توان آموخت یا تقلید کرد، اما این هیچ ربطی به این ندارند که فردی درونگراست یا برونگرا. هر انسانی از برخورد با دیگران لذت می‌برد و صرفا میزان برخورد مطرح است: با چه کسی و برای چه مدتی. افراد درونگرا و به‌خصوص آن دسته از درونگرایانی که به شناخت درستی از خود رسیده‌اند، بیشتر، تعاملات خود را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که خستگی یا احساسات شدید احتمالی را به حداقل برسانند.
   هم درونگرایان و هم برونگرایان به‌طور برابر قادر به یادگیری و به‌کارگیری مهارت‌های اجتماعی‌اند، دقیقا همان‌طور که خلافش هم صادق هست و هر دو گروه می‌توانند از نظر اجتماعی بی‌کفایت باشند. پس مهارت‌ها مسائلی مجزا از ویژگی‌های شخصیتی‌اند.
   بسیاری از افراد درونگرا در مشاغلی کار می‌کنند که شامل تعاملات زیادی با افراد مختلف است.
   برای اثبات تیپ شخصیتی خود به دیگران لزومی ندارد دست به تغییر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره