سایر مطالب

روانشناسی کودک | دانستنی هایی در رابطه با کودکان که پدران و مادران باید بدانند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی کودک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

روانشناسی کودک یکی از بهترین روش های برقراری ارتباط با کودکان در محیط خانه و یا محیط های آموزشی و عمومی می باشد که در این زمینه موارد زیادی مورد بررسی قرار می گیرد. اولین مرحله هنگام شروع مشاوره بررسی رفتارهای کودک می باشد و برای دریافت اطلاعات بیشتر از وضعیت روحی و روانی کودک آزمایش های متعددی از وی گرفته می شود. به طور مثال از تصاویر کشیده شده توسط کودک اطلاعات مفیدی درباره طرز فکر و اعتماد به نفس کودکان به دست می اید. تفسیر نقاشی کودکان کمک زیادی به تسریع و تسهیل روند مشاوره می کند.

روانشناس کودک پس از طی کردن این مراحل می تواند اطلاعاتی درباره اعتماد به نفس  و علائم بیش فعالی به دست بیاورد. سپس با توجه به نوع اختلال و مشکل کودک روش های مناسب برای درمان وی به کار گرفته می شود. در این روش ها رفتار های منفی کودکان با رفتار های مثبت جایگزین می شود و علاوه بر این تمامی این مراحل بدون مصرف دارو طی می شود.

شناخت اختلالات در روانشناسی کودک توسط والدین

کودکی دوره حساسی است که باید روند تربیت و پرورش ذهنی در این دوره با دقت و حساسیت بالا طی شود. کمک گرفتن از روانشناس کودک کمک زیادی به منجر شدن این مراحل با نتیجه بهتر می کند. اختلالات مختلفی در دوره کودکی ممکن است در کودکان ایجاد شود و درمان سریع آن ها تاثیر زیادی به جلوگیری از آسیب های بزرگ تر در بزرگسالی می گذارد. به طور مثال انواع ترس در کودکان از جمله مواردی است که در جلسات اول مورد بررسی قرار می گیرد. از بین بردن ترس آن ها با توجه به شدت و نوع ترس با روش های مختلفی درمان می شود. مثلا موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم یکی از روش هایی است که به کاهش ترس و استرس کودک کمک زیادی می کند.

علت وابستگی کودک به والدین از دیگر اختلالات رایج میان کودکان و والدین به شمار می رود. در روانشناسی کودک برای از بین بردن این اختلال روش های زیادی وجود دارد. در صورتی که وابستگی کودکان غیر عادی باشد و در زمان مناسب برای درمان آن اقدامات لازم صورت نگیرد ممکن است زندگی اجتماعی فرد در آینده به خطر بیفتد.

در بسیاری از موارد کمبود اعتماد به نفس کودک یا توجه رفتار افراطی والدین این مشکلات را ایجاد می کند. بنابراین بهتر است در جلسات مشاوره افراد با دریافت راهنمایی های صحیح و اصولی سعی کنند رفتار مناسب و متعادلی با فرزندان خود داشته باشند.

پرخاشگری در کودکان یکی دیگر از مواردی است که در صورت مشاهده در رفتار های کودک باید به سرعت به آن پرداخته شود. درمان پرخاشگری کودکان نیز با توجه به شدت بیماری مشخص می شود. به طور معمول گذراندن چندین جلسه مشاوره و دریافت آموزش های لازم جهت رفتارهای هوشمندانه تر با فرزند کمک زیادی به از بین بردن این اختلال می کند. البته اولین مرحله برای شروع دوره درمان علت یابی بیماری است که فقط توسط مشاور و با استفاده از تحلیل رفتارهای کودک صورت می گیرد.

لازمه های درمان کودکان توسط مشاور و والدین

روانشناسی کودک
لازمه های درمان کودکان توسط مشاور و والدین

در صورتی که روانشناس کودک مهارت و سواد کافی نداشته باشد ممکن است موجب بروز مشکلات بیشتر شود. روانشناسی که به آن مراجعه می کنیم باید ویژگی های مشخصی داشته باشد تا بتواند روند درمان را با بیشترین بازدهی به اتمام برساند. به طور مثال در صورتی که روانشناس از تجربه و مهارت کافی برخوردار نباشد ممکن است نتواند نوع اختلال کودک را به خوبی شناسایی کند؛ چرا که اولین و مهم ترین مرحله شناخت رفتار منفی کودک و همچنین شناخت دلیل یا دلایل بروز این اختلالات می باشد.

در روانشناسی کودک پس از بررسی کامل رفتارهای وی و گرفتن چند آزمایش عملی از او مشاوران می توانند به درک بهتری از اختلالات کودک برسند. روش های انتخاب شده جهت درمان کودک باید کمترین آسیب و عوارض را داشته باشند. در صورتی که از دارو درمانی در این فرآیند استفاده شود ممکن است آسیب های زیادی به وضعیت جسمی کودک وارد گردد. بنابراین روانشناس ماهر باید بتواند بدون استفاده از دارو و با روش های اصولی، کودک را به سلامت روحی کامل برساند و رفتار های منفی او را اصلاح کند.

جلسات مشاوره تربیت کودک فقط به بررسی رفتارهای کودک محدود نشده و مشاوران کاربلد با پدر و مادر کودک نیز باید ارتباط موثر برقرار کنند. در بسیاری از موارد رفتارهای افراطی والدین باعث بروز اختلالات روحی و رفتاری در کودکان می شود. بنابراین قبل از شروع روند درمان باید حتما با والدین گفت و گو شود. همچنین برخی نکات جهت تربیت بهتر کودکان در جلسات اول مشاوره نیز به والدین ارائه می گردد. این نکات در طولانی مدت می توانند تغییرات گسترده ای در رفتار های کودک خود در جهت مثبت ایجاد کنند.

۳ روش شناخت روش های درمانی توسط والدین در روانشناسی کودک

در روانشناسی کودک روش های درمانی با توجه به شرایط شخصی کودک و علت بروز اختلالات در وی در نظر انتخاب می شود. دارو درمانی آخرین و پرخطر ترین روشی است که می تواند برای درمان انتخاب شود؛ چرا که در اکثر مواقع استفاده از دارو برای کودک عوارض ایجاد می کند.

۱. هنر درمانی

یکی از روش های درمان در جلسات مشاوره تربیت کودک، هنر درمانی می باشد. در هنر درمانی حل مسائل و چالش ها با روش های خلاقانه صورت می گیرد. کودکان در بیان احساسات و رفتار خود مشکل دارند؛ در نتیجه هنر درمانی راه موثری برای دریافت اطلاعات درباره نوع اختلال و درمان کودک به شمار می رود.

۲. رفتار درمانی

رفتار درمانی یکی دیگر از روش های درمانی موثر و موفق در حوزه روانشناسی کودک و نوجوان محسوب می گردد. در این روش کودکان با الگوهای فکری و عادت خود آشنایی بیشتری پیدا می کنند. همچنین روش های تغییر این الگوها و ایجاد عادت های مثبت به آن ها آموزش داده می شود. پس از دریافت آموزش های لازم کودک و نوجوان با حمایت و پشتیبانی خانواده و مشاور می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن روند درمان بیماری را طی کند.

۳. بازی درمانی

بازی درمانی و خانواده درمانی از دیگر روش های رایج در روانشناسی کودک می باشند. در این روش، کودک تعامل بیشتری با خانواده دارد. در واقع خانواده ها ابتدا درباره ویژگی های فرزند خود و عکس العمل آن ها در شرایط مختلف اطلاعات کسب می کنند. روش های برقراری ارتباط صحیح و موثر بین والدین و فرزندان نیز به صورت تخصصی به آن ها آموزش داده می شود. در بازی درمانی اکثرا عملکرد کودکان در مواجهه با چالش های فکری سنجیده شده و روش های درمانی در قالب بازی های فکری و عملی به آن ها توصیه می شود.

مزایای مراجعه به روانشناس کودک

مزیت مراجعه به روانشناس کودک
مزایای مراجعه به روانشناس کودک

اخیرا با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش سطح سواد و اطلاعات افراد جامعه مراجعه به مراکز مشاوره و روانشناسی کودکان افزایش یافته است. این امر با اهداف مختلفی از سوی والدین صورت می گیرد. یکی از اصلی ترین اهداف مراجعه به روانشناس کودک، شناسایی چالش پستی های مسیر رشد و تربیت فرزندان و از بین بردن چالش های مسیر می باشد.

همچنین در این شرایط والدین با نیازهای کودک خود در هر دوره سنی بیشتر آشنا می شوند. در نتیجه می توانند مدیریت بهتری روی رفتارهای کودک و واکنش های او داشته باشند. تربیت صحیح فرزندان از جمله مزایای مراجعه به مشاوره می باشد که نقش زیادی در موفقیت کودکان و نوجوانان در آینده کاری، عاطفی و اجتماعی وی دارد. در صورتی که کودک از خود رفتارهای پرخاشگرانه نشان دهد مراجعه به روانشناس می تواند کمک زیادی به او برساند.

درمان پرخاشگری کودکان از جمله مواردی است که باعث مراجعه والدین به مراکز مشاوره شده است. امروزه به علت افزایش بازی های یارانه ای و کاهش فعالیت های بدنی احتمال افزایش پرخاشگری در کودکان و نوجوانان افزایش یافته است. اگر این اختلال به موقع درمان نشود ممکن است در آینده به بیماری هایی مانند افسردگی تبدیل شود و عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند.

عدم اعتماد به نفس یکی از مشکلات رایج در میان کودکان و نوجوانان می باشد که طی روانشناسی کودک شناخته شده و به عدم موفقیت آن ها در مدرسه یا محیط های آموزشی منجر می شود. برای درمان کمبود اعتماد به نفس و از بین بردن حس خجالت و کمبود در کودکان و نوجوانان، مشاور گزینه مناسبی به شمار می رود. تمامی این موارد به رشد و پرورش بهتر کودک و سلامت روحی و جسمی وی در آینده منجر خواهد شد.

عوامل تاثیرگذار روی رشد و تربیت کودکان

عوامل متعددی بر روی روند رشد و پرورش کودکان تاثیر می گذارد که در این مسیر، کمک گرفتن از روانشناس کودک می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. روانشناسان با بررسی دقیق تر رفتارهای کودک و توصیه روش های مناسب برای ایجاد عادت های مثبت باعث رشد و پرورش بهتر آن ها می شوند. از جمله موارد تاثیر گذار روی تربیت و رشد فرزندان، الگو های رفتاری والدین می باشد. در واقع کودکان را ضبط صوتی در نظر می گیرند که رفتار والدین خود را ضبط می کنند. همین موضوع باعث شده تا روانشناسان هنگام بررسی رفتار کودکان ابتدا با والدین صحبت کنند.

انتخاب دقیق محیط تربیتی و آموزشی فرزند نیز در روانشناسی کودک توصیه می شود و تاثیر زیادی روی روند رشد کودکان و نوجوانان دارد. انتخاب این محیط ها بهتر است با مشورت گرفتن از مشاور و شناخت نوع شخصیت کودک صورت بگیرد. علاوه بر این پدر و مادر و دوستان مدرسه و محیط های عمومی نیز به شدت روی رفتار های کودک تاثیر می گذارند. مشاوران نقش روانشناسی در رشد و تربیت کودک را نیز برای والدین توضیح می دهند. آگاهی بیشتر والدین می تواند سلامت روحی کودکان را تثبیت کرده و الگوی رفتاری مثبت در آن ها ایجاد کند.

به طور کلی روانشناسی کودک می تواند در از بین بردن اختلالات رفتاری کودک بسیار موثیر واقع گردد. همچنین می تواند به ایجاد الگو های رفتاری سالم و مثبت و تسهیل روند رشد و پرورش کودک کمک کند. توصیه می شود حتما در تمامی مراحل کودک تحت بررسی مشاور قرار بگیرد تا بتواند با تربیت صحیح و آموزش اصولی، شخصیت برجسته و موفقی داشته باشد. امروزه با توجه به تقاضای ویژه افراد مراکز مشاوره زیادی در شهرهای مختلف تاسیس شده اند. در این مراکز مشاوران کاربلد و باتجربه ای مستقر هستند که به متقاضیان و والدین کمک می کنند تا به بهترین شکل ممکن به تربیت فرزندان خود بپردازند.

 

سوالات متداول

۱- روانشناسی کودک چه تاثیری روی آینده اجتماعی کودکان می گذارد؟

در هنگام مراجعه به روانشناس یا مشاور کودک والدین روش های آموزش و تربیت فرزندان را اصولی تر فرا گرفته و به این ترتیب فرزندانی با اعتماد به نفس بالا و به دور از پرخاشگری و ترس تربیت می کنند.

۲- روش های مورد استفاده در روانشناسی کودک چیست

روانشناسان طی جلسات اولیه مشاوره سعی می کنند با تفسیر نقاشی و رفتار های کودک از شخصیت و اختلالات وی مطلع شوند. پس از گذراندن این مرحله و صحبت با والدین، بهترین روش تربیتی برای کودکان در نظر گرفته می شود.

۳- مزیت مراجعه به روانشناس کودک برای والدین چیست؟

در صورتی که والدین به روان شناس کودک مراجعه کنند می توانند نسبت به نیاز های فرزند خود آگاه تر باشند. همچنین روش های آموزش رفتار و ایجاد عادت های مثبت در کودک به آن ها آموزش داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی کودک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

‫۲ نظرها

  1. سلام وقت بخیر من یه پسر ۴ ساله به شدت شیطون دارم که خیلی فحشای بدی میده خیلی راه هارو امتحان کردیم ولی نتونستیم موفق بشیم میشه شما یه راه خوب بهم بدید؟

    1. با سلام و وقت بخیر، برای حل ریشه ای این مشکل، باید بدانید کودکتان از کجا این کلمات را یاد گرفته است. دلیل و منبع کلمه زشت مهم است. توجه کنید که باج دادن باعث تقویت بدزبانی کودک می شود. مثلا اگر در جمعی هستید کودک برای رسیدن به خواسته های خود فحش میدهد، شما برای جلوگیری از این مورد، اصلا باج ندهید. اگر فرزندتان در مهمانی یا جلوی جمع فحش داد، او را کنار بکشید و به او بگویید که به رفتارش پایان دهد، در غیر این صورت مهمانی را ترک می کنید. بی توجهی کامل موثرترین اقدام در برابر حرف زشت زدن کودک است. بسیاری از کودکان برای گرفتن توجه رفتارهایی را تکرار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره