روانشناسی

۲۰ تکنیک فوق العاده برای رفع استرس به بهترین شکل

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تکنیک های رفع استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

استرس نوعی حالت روحی است که توسط مغز و در اثر ترشح هورمونی به نام کورتیزول به وجود می آید. با افزایش این هورمون در سطح بدن ، علاوه بر افزایش اضطراب ، موجب بالا رفتن قند و فشار خون خواهد شد. برای رفع استرس و عوارض جانبی آن ، که ممکن است گریبان گیر هر انسانی بشود ، مردم کشور های مختلف جهان ، راه کارهای بسیاری را ارائه داده اند که هر کدام به نحوی می توانند باعث رفع این عارضه شوند. اکثر باورهای عامیانه بر این اساس است که داشتن استرس فقط بر روی اعصاب و تمرکز حواس تاثیر میگذارد؛ اما باید به شما بگویم که این باور کاملا غلط است. داشتن استرس علاوه بر تاثیر سو بر روی مغز ، به تخریب اندام های داخلی نیز منجر می شود.

این که شما تحت هیچ شرایطی دچار استرس نشوید ، امری اجتناب ناپذیر است. اما برای حفظ سلامتی و بالا بردن کیفیت زندگی خودتان هم که شده ، سعی کنید که حتی الامکان از قرار گرفتن در شرایط استرس زا بپرهیزید. زمانی که احساس استرس داشتید ، به این موضوع فکر کنید که آیا این اتفاق ، ۵سال دیگر نیز برای شما اهمیت خواهد داشت؟! اگر جواب شما منفی بود، از فکر کردن به آن موضوع و عواقبی که موجب استرس شما خواهد شد بپرهیزید. اگر شما و یا اطرافیانتان از داشتن استرس رنج می برید ، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

تکنیک های کاربردی برای رفع استرس

تکنیک های کاربردی برای رفع استرس
تکنیک های کاربردی برای رفع استرس

۱.تغییر الگوهای رفتاری

اگر در رفتار های روزمره تان مواردی وجود دارد که برای شما تنش ایجاد می کند ، در اولین فرصت آن را کنار بگذارید. مثلا اگر آدم بد قولی هستید ، تا جایی که می توانید از قول دادن به دیگران اجتناب کنید. چرا که برای محقق کردن قول هایتان به زحمت افتاده و دچار استرس خواهید شد.

۲.یادداشت برداری

این یک تکنیک فوق العاده پر بازده در رفع استرس است. برای انجام این کار تنها به یک مداد و کاغذ احتیاج دارید. هر آنچه که در دلتان آشوب به وجود آورده را به روی کاغذ بیاورید ، بعد از انجام این کار متوجه کاهش چشم گیر استرس خود خواهید شد ، بی آنکه کسی را از آن باخبر سازید. قطعا اگر مدتی بعد به آن کاغذ نگاهی بیاندازید ، برایتان مضحک خواهد بود.

۳.نفس عمیق

راحت ترین تکنیک در رفع استرس کشیدن نفس های عمیق است! راه کاری آسان و در دسترس… کافی است زمانی که به استرس مبتلا می شوید، چشم هایتان را بسته و چند نفس عمیق بکشید. طبیعتا با این کار حجم زیادی از اکسیژن به بدن شما خواهد رسید که عملکرد شما را بهبود می بخشد.

۴.مراقبه

به نوعی تمرین ذهنی که برای کسب آرامش و کاهش استرس استفاده می شود ” مراقبه ” می گویند. با این ترفند می توانید در عرض ۱۵ دقیقه ، فکر و ذهنتان را از افکار منفی و مضطرب رها کنید تا به آرامش نسبی دست پیدا کنید. این کار را می توانید در حالت نشسته و یا درازکش با چشمانی بسته انجام دهید. با این ترفند سعی کنید ذهن خود را کنترل کرده و هیاهو را از آن پاک کنید. با این کار علاوه بر استرس ، افسردگی را نیز برطرف خواهد کرد.

۵.موسیقی گوش کنید

موسیقی گوش کنید
موسیقی گوش کنید

سلیقه ی موسیقی افراد با هم متفاوت است. مثلا ما نمی توانیم بگوییم که فلان سبک از موسیقی به طور قطع برای افراد مختلف در جهت رفع استرس مناسب است. مثلا برخی از افراد با موسیقی های پاپ و برخی دیگر با موسیقی های کلاسیک ارتباط برقرار می کنند. تنها چند موسیقی وجود دارد که برای رفع استرس همگانی ، توصیه می شوند. صدای بارش باران ، موج های دریا ، جریان آب رودخانه ، صدای طبیعت و پرندگان آن ، صدای خش خش برگهای پاییزی و… از این دسته هستند. اما به طور کلی ، در مواقعی که با استرس دست به گریبان هستید، می توانید با گوش دادن موسیقی هایی که در گذشته با آن خاطرات خوشی داشته اید ، از سطح استرس خود بکاهید. با رفتن به آن روزها و به یاد آوردن روزهای خوش آن دوران ، حس خوبی پیدا کرده و به ذهن خود در جهت کاهش سطح استرس کمک خواهید کرد.

۶.پرورش گل و گیاه

برای جلوگیری از تشدید استرس و دلشوره، می توانید به پرورش گل و گیاهان بپردازید. خواهید دید که هم زمان با رشد آنها ، روح شما نیز پرورش پیدا خواهد کرد ، همچنین لذتی که در انجام این کار خواهید برد، شما را در رفع استرس یاری می کند. در ضمن این نکته را هم باید خاطرنشان کنم که هوای مطبوع تولید شده توسط این گیاهان ، هوای محیط اطراف شما را تصفیه کرده و موجب سر زندگی و نشاط شما خواهد شد. وجود گلهای طبیعی و رنگارنگ به خودی خود به انسان نیرو بخشیده و موجب تعالی روح خواهد شد.

۷.ورزش کنید

وقتی می گوییم ورزش، منظورمان همه نوع ورزشی است. پیاده روی ، شنا ، کوه نوردی ، بدن سازی و… از جمله ی این ورزش ها هستند. همان طور که می دانید خواص ورزش برای بدن بی شمار است. شما به راحتی میتوانید با انجام چند حرکت کششی ساده نیز، میزان ترشح اندورفین مغزتان را افزایش داده و استرس را رفع کنید. این طور به شما بگویم که استرس و نشاط ، دو نقطه ی مقابل یکدیگر هستند. هر جا که نشاط به وجود بیاید ، استرس از آنجا دور می شود. به همین خاطر است که ورزشی مانند ایروبیک و یا شنا ، جز ورزش های مفرح و درمانگر استرس و افسردگی شناخته شده اند.

۸.زمان را مدیریت کنید

زمان را مدیریت کنید
زمان را مدیریت کنید

اگر طوری برنامه ریزی کنید که برای تمام کارهایتان وقت به اندازه ی کافی در نظر بگیرید ، قطعا دلیلی برای استرس وجود نخواهد داشت. زمانی که شما کارهایتان را به نحو احسنت و در موعد مقرر انجام دهید ، در واقع سطح استرس را حد زیادی کاهش خواهید داد. مثلا زمانی که به طور همزمان مشغول تحصیل هستید و  کاری را هم سفارش گرفته اید. یقینا در طول یک روز باید هر دو را به صورت همزمان انجام دهید ، اگر مدیریت زمان نداشته باشید ، در غیر این صورت یا شغل خود را از دست خواهید داد و یا باید ترک تحصیل کنید.

۹.محیط زندگی را بسازید

زندگی در محیطی آرام ، توام با امکانات آرامش بخش ، زمینه ی استرس و ناراحتی را کمتر خواهد کرد. تمیز بودن خانه و مرتب بودن آن ، پراکندن بوی خوش در فضا ، حذف هرگونه موارد پرتنش ، تاثیر مثبتی در رفع استرس خواهد داشت. استفاده از گلهای طبیعی ، وجود نور کافی ، تهویه ی مطبوع هوا ، چیدمان و ترکیب رنگ صحیح لوازم منزل نیز می توانند در کنترل استرس موثر باشند.

۱۰. دوش بگیرید

یکی دیگر از تکنیک های کاهش استرس ، حمام درمانی است. مسلما بعد از گذشت یک روز پر تنش ، برای کاهش مقداری از سطح اضطراب خود ، می توانید از یک دوش آب گرم استفاده کنید. در این روش میزان فشاور وارده بر عضلات و مفاصل بدن کاهش یافته و منافذ پوست را باز کرده که همین امر عمل جذب اکسیژن را افزایش خواهد داد. در پی چنین اتفاقی حس سبکی به بدن داده و تنش را از بدن دفع خواهد کرد. تاثیر عجیب این کار را بعد از انجام آن به طور کامل احساس خواهید کرد.

۱۱.عینک بدبینی را از روی چشمهایتان بردارید

عینک بدبینی را از روی چشمهایتان بردارید
عینک بدبینی را از روی چشمهایتان بردارید

این که شما همیشه نسبت به افراد و اتفاقات اطرافتان سوظن داشته باشید ، حجم زیادی از استرس را به کالبد خودتان تزریق خواهید کرد. مطمئن باشید که اگر خیلی از کارها مطابق میل شما پیش نخواهد رفت ، گاهی مسبب اصلی آنها اطرافیانتان نیستند. بدبینی شما به عالم و آدم موجب عقب ماندن کارها و در نتیجه افزایش استرس شما خواهد شد. مثلا اگر شما فقط با اتوبوس درون شهر سفر می کنید، در صورتی که برای رفتن به جایی عجله داشته و نسبت به رانندگان خودرو های سواری  بدبین باشید ، هم به موقع به کارتان نمی رسید و هم دچار استرس خواهید شد .پس گاهی لازم است به دیگران اعتماد داشته و از آنها کمک بگیرید.

۱۲.نقاشی بکشید

یکی دیگر از راه های رفع استرس ، کشیدن نقاشی است. فرقی نمی کند که به چه صورت انجام بپذیرد. با مداد یا آبرنگ ، در هر صورت موجب تخلیه ی افکار منفی شده و آرامش بخش است. گاهی لازم است به کودک درون خود مراجعه کنید و نسبت به برخی از مسائل بی تفاوت باشید. با خیال راحت مدادی را در دست گرفته و شروع به کشیدن اشکال معنا دار و یا حتی بی معنا کنید. آنقدر بکشید تا احساس سبکی به شما دست دهد.

۱۳.دوستانی پر انرژی و مثبت انتخاب کنید

درست است که انتخاب خانواده و اعضای آن دست ما نیست ، اما می توانید با انتخاب دوستانی خوش مشرب، اوقات زیادی را با آنها گذرانده و از زندگیتان لذت ببرید. با آنها به گردش رفته و معاشرت کنید. در این صورت حتی اگر در خانواده ی مورد علاقه تان به دنیا نیامده باشید، می توانید دوستانی را انتخاب کنید که باب میل شما باشند و با آنها ارتباطی نزدیک تر از خانواده تان  برقرار کنید.

۱۴.عبادت کنید

عبادت کنید
عبادت کنید

قطعا آرامشی که در دعا کردن و راز و نیاز با خداوند پیدا خواهید کرد، بسیار با ارزش و مانا خواهد بود. در خیلی از اوقات پر تنش ، نام و یاد خدا هرگونه تنش و اضطراب را از انسان دور خواهد کرد.

۱۵.انتقاد پذیر باشید

با کوچکترین انتقادی که از شما میشود آشفته نشده و اندکی به آن فکر کنید. شاید حق با آنها باشد! از همه مهم تر اینکه از پذیرفتن اشتباهتتان نهراسید. بدون داشتن کوچکترین استرسی ، در جامعه حضور پیدا کنید. خیلی از اوقات دلیل بر آشفتن و استرس برخی ها ترس از طرد شدن و نپذیرفتن توسط جامعه است. برای مقابله با این حالت، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. بخاطر بسپارید که انسان های پر تنش، از جایگاه پایینی در جامعه قرار خواهند داشت و نسبت به تصمیم گیری آنها چندان اعتمادی وجود نخواهد داشت.

۱۶.افکار منفی را دور بریزید

حس نا امنی ، ترس از تنهایی ، مرگ خود و یا عزیزان ، بیماری و… همگی جز افکار مخرب و پر تنش می باشند. بهتر است برای در امان ماندن از عوارض بیشمار ناشی از استرس، این افکار را از ذهن خود پاک کنید.

۱۷.راهکار یدک داشته باشید

راهکار یدک داشته باشید
راهکار یدک داشته باشید

بهتر است برای انجام کارها و تصمیمات مهم زندگیتان، یک راهکار دیگر نیز داشته باشید، تا در صورت محقق نشدن راه اول، بدون تلف کردن وقت ،فورا بدون داشتن استرس، راه دیگر را جایگزین کنید. در چنین شرایطی به خاطر داشتن استرس، شاید نتوانید به صورت ضرب العجلی تصمیم درستی را بگیرید، اما با تصمیم گیری های قبلی، راهکار مناسب تری ارائه خواهید داد.

۱۸.ماساژ درمانی کنید

اگر امکان ماساژ درمانی دارید، وقت را تلف نکنید. با ماساژ دادن بدنتان در حالت آرام و بدون تنش قرار گرفته و به مغزتان این پیغام میرسد که شما ریلکس و در حال استراحت هستید. با این روش در عرض نیم ساعت استرستان فرو کش خواهد کرد.

۱۹.قدم بزنید

اگر استرس دارید، قدم زدن بدون کفش بر روی کاشی ، موزاییک و خاک بسیار مفید خواهد بود. استرس را کاهش داده و آرامش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته لازم به ذکر است که قدم زدن در طبیعت نیز تنش را بر طرف خواهد کرد.

۲۰.مرور خاطرات خوش

مرور خاطرات خوش
مرور خاطرات خوش

در اوقاتی که به تلخی استرس می گذرد، شاید فکر کردن به لحظات خوش گذشته ، شما را برای مدتی هر چند کم ، از فکر کردن به مشکلات پر تنش دور خواهد کرد. پس شما به راحتی می توانید با مرور این خاطرات از استرس خود کم کنید.

اگر بخواهم با شما واقع بینانه تر و بدون شعار و کلمات کلیشه ای صحبت کنم ، به طور کلی درمان استرس بسته به نوع آن سخت و یا آسان است. ریشه ی برخی از این استرس ها در گذشته ی انسان ها نهفته است. به وقوع پیوستن بعضی از اتفاقات ناگوار در کودکی انسان ها ، لطمه های جبران ناپذیری به روح و روان انسان وارد خواهد کرد. اتفاقاتی تلخ شبیه مرگ یکی از نزدیکان و عزیزان ، فقر ، اعتیاد والدین و…  همگی موجب تضعیف روحیه ، و تنش در بزرگسالی خواهد شد. حتی اگر با مرور زمان این مشکلات برطرف شده و یا فراموش شوند ، اما تاثیر آن همچنان با افراد باقی خواهد ماند.

در این گونه موارد می توانید به نوعی خود را هیپنوتیزم کنید! برای یک بار هم که شده به گذشته برگردید و علت اصلی این استرس نهادینه شده را کشف کنید. پس از آن ، نسبت به حذف این خاطره ی بد در ذهنتان اقدام کرده و سعی کنید درباره ی آن اتفاق ها با خودتان به توافق برسید! گذشته را در همان جا رها کرده و به فکر حال باشید. درست است که نمیتوان به گذشته برگشت و از نو ساخت ، اما میتوان شروع کرد و آینده ای زیبا ساخت.

حرف آخر اینکه با انجام کارهای بالا به نتیجه ای نرسیدید، حتما به یک روان شناس مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تکنیک های رفع استرس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام و وقت بخیر، یکی از تکنیک های کاهش استرس، تکنیک شمارش اعداد می باشد. فرد در این تکنیک که یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب است تا شماره ۱۰ می شمارد. در این تکنیک حتی می توان به صورت معکوس هم اعداد را شمرد که از این طریق استرس تا حد زیادی کنترل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره