طلاق

۱۰ علت اصلی طلاق در بین زوج های ایرانی چیست؟ 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل اصلی طلاق در بین زوج های ایرانی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

طلاق از جمله مسائلی است که بنیان خانواده را سست و متزلزل می کند و هم چنین اثرات مخربی بر جامعه دارد. در واقع جدایی نوعی تغییر است که از دست دادن را به دنبال دارد. دین اسلام طلاق را یکی از منفورترین حلال ها می داند. در چند دهه ی اخیر آمار طلاق در کشور به طرز وحشتناکی سیر صعودی داشته است و یکی از مهم ترین پدیده های انسانی به شمار می‌آید. گفته می شود در ایران هر ساعت ۱۶ زوج از یکدیگر طلاق می گیرند. این آمار بسیار ناراحت کننده بوده و جای نگرانی دارد ، زیرا آمار بالای طلاق در ایران به سان زلزله ای بی صدا در حال فرو ریختن بنیان خانواده ها می باشد.

۱۰ علت اصلی طلاق در بین زوج های ایرانی

 مشکلات جنسی یکی از عمده دلایل طلاق

مشکلات جنسی و ارتباط آن با دلایل طلاق جزء مسائلی است که توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. روابط جنسی بین زن و شوهر ها از ارکان نگهدارنده زندگی مشترک است از این رو وقتی روابط جنسی به هر دلیلی دچار مشکل می شوند زندگی مشترک نیز خواه ناخواه به چالش کشیده می شود و گاهی این مشکل لاینحل مانده و آنقدر حاد می شود که خودش به تنهایی دلیلی برای طلاق است.

طبق بررسی های کارشناسان در این زمینه در بیشتر موارد تابو شدن مسائل و مشکلات جنسی در روابط زن و شوهرها این اجازه را نمی دهد که صریح و واضح از آن به عنوان دلیل اصلی طلاق نام ببرند. ولی ردپای مشکلات جنسی در اکثر اختلافات زوجین دیده می‌شود.

عدم شناخت کافی

 عدم شناخت کافی یکی از دلایل طلاق است
عدم شناخت کافی یکی از دلایل طلاق است

یکی از دلایل طلاق نداشتن شناخت کافی طرفین از یکدیگر است. دلیل اصلی طلاق های توافقی عدم شناخت کافی طرفین از یکدیگر و به تفاهم نرسیدن برای ادامه ی زندگی مشترک است. وقتی زن و شوهر از ویژگی های روحی همدیگر هیچ شناختی نداشته باشند وقتی وارد زندگی مشترک می شوند احساس می کنند که در انتخاب خود اشتباه کرده اند و این حس که طرف مقابل چقدر با آرمان های آن ها فاصله دارد ، چیزی است که باعث آزار آن ها شده و به مرور زمان از هم فاصله می گیرند و روابط بین آن ها رو به سردی می گذارد. تا جایی که هیچ یک از طرفین حاضر به ادامه زندگی مشترک نبوده و طلاق تنها انتخاب آن ها خواهد بود.

دخالت های اطرافیان

دخالت های بی جای اطرافیان به عنوان یکی دیگر از دلایل طلاق محسوب می‌شود. وقتی که دختر و پسری تصمیم می گیرند ازدواج کنند باید از زیر چتر حمایتی خانواده ها بیرون بیایند و تا حدودی مستقل شوند زیرا سنگ بنای اختلافات بین جوانان معمولاً از این وابستگی ها گذاشته می شود.

وقتی جوانان ما زیادی به خانواده های خود وابسته هستند به راحتی این اجازه را به آن ها می دهند که در زندگی خصوصی شان دخالت کنند و این دخالت ها باعث ایجاد کدورت بین زوجین شده و در صورت تداوم داشتن با کمال تاسف منجر به بروز مشکلات جدی و نهایتا طلاق می شود.

اعتیاد از دیگر دلایل طلاق

معضل اعتیاد نیز از هر نوعی که باشد دلیلی برای بروز مشکلات خانوادگی است. وقتی می گوییم اعتیاد فقط اعتیاد به مواد مخدر و سیگار یا الکل مد نظر نیست بلکه شامل اعتیاد به فضای مجازی ، اعتیاد به خرید کردن و در مواقعی قمار کردن نیز می شود که باعث به وجود آمدن اختلافات بسیار شدید و جدی در خانواده می شود. اعتیاد داشتن به هر چیزی باعث می شود که فرد در انجام وظایفش کوتاهی کند و بیشتر توجه اش را صرف اعتیاد خود کند ، و با ایجاد نارضایتی برای همسر زندگی را دچار تنش و دعواهای وقت و بی وقت کرده که اگر این رویه ادامه داشته باشد طلاق را به دنبال خواهد داشت.

خیانت یکی از زوجین

خیانت زوجین دلایل واقعی طلاق به شمار می رود
خیانت زوجین دلایل واقعی طلاق به شمار می رود

آمارها حاکی از آن است که تقریباً ۱۷ درصد طلاق هایی که رخ می دهد به دلیل خیانت یکی از زوجین است. عده ایی بر این اعتقادند که خیانت نمی‌تواند دلیل طلاق باشد . وقتی پای خیانت به زندگی مشترک باز می شود حاکی از این واقعیت است که این رابطه خیلی وقت است که از هم پاشیده شده است.

وقتی زن و شوهر ها به اجبار تن به ادامه ی یک زندگی بدون عشق و علاقه می دهند باعث می شود زندگی سرد و خسته کننده ای داشته باشند و این شرایط ، آن ها را به سمت خیانت سوق می دهد ، البته خیانت کردن هیچ توجیه منطقی ندارد و هیچ کس به هیچ دلیلی مجاز نیست که به شریک زندگی خود خیانت کند ، با اتفاق افتادن خیانت ، اعتماد و صمیمیت بین زن و شوهر ها از بین می رود و از این رو خیانت نیز یکی از دلایل طلاق به شمار می‌آید.

تفاهم نداشتن از دیگر دلایل طلاق

هر زن و شوهری باید برای داشتن یک زندگی بدون تنش و بگو و مگو های خسته کننده و بی نتیجه با هم همفکر باشند. باید توجه داشت که با ورود به زندگی مشترک هر دو طرف باید بتوانند خود را با شرایط جدید وفق دهند ، یکی از عوامل مهم برای یک ازدواج موفق هنر گفت و گو کردن است ، بسیاری از مشکلات را می توان با گفتگو کردن در فضایی آرام حل کرد. عدم تفاهم در این زمینه باعث لاینحل ماندن مشکلات شده تا جایی که آخر راه به طلاق ختم می شود.

از بین رفتن هیجان های ابتدای زندگی و تکراری شدن

یکی از دلایل مهم امروزه ی زوج ها برای طلاق ، از بین رفتن هیجان های روز های نخست زندگی مشترک است که باعث ایجاد حس تکراری شدن زن و شوهر ها برای یکدیگر می شود. برای برخی از زن و شوهر ها با گذشت زمان رابطه ها عادی می شوند و آن اشتیاق اولیه رنگ می بازد و جذابیت خود را از دست می دهد ، تحمل این شرایط کار آسانی نیست و اگر به موقع اقدامی برای رفع این مشکل نشود طلاق اتفاق می افتد.

اعمال خشونت از دیگر دلایل طلاق

یکی دیگر از دلایل طلاق خشونت های خانگی علیه زنان است. خواه این خشونت از نوع فیزیکی مانند کتک کاری باشد یا خشونت های روحی روانی مانند تحقیر و توهین. بسیاری از خانم ها به خاطر حفظ آبرو یا وجود بچه در زندگی راضی به پیگیری های قانونی برای جلوگیری از اعمال خشونت علیه خود نیستند. با این حال یکی از مهمترین دلایل طلاق در سطح جامعه خشونت های خانگی است.

تفاوت سنی زیاد

اختلاف سنی زیاد در امکان طلاق موثر است
اختلاف سنی زیاد در امکان طلاق موثر است

ازدواج به عنوان یک امر بسیار مهم در زندگی هر کس باید شرایط خاص خود را داشته باشد. داشتن اختلاف سنی زیاد زوجین گاهی دردسر ساز است. در اغلب ازدواج ها سن مردان بیشتر از زنان است و این فاصله چیزی بین ۴ الی ۱۰ سال است. در واقع فرقی نمی کند خانم بزرگتر باشد یا آقا زیرا این موضوع در اغلب موارد زندگی را دچار مشکل می کند ، وجود فاصله ی سنی زیاد به دلیل تفاوت دیدگاه ها و سلیقه های متفاوت باعث عدم درک متقابل شده و با بالا گرفتن مشکلات پدیده ی طلاق رخ می دهد.

به تغییرات امیدوار نباشید

یکی دیگر از دلایل طلاق به این خاطر است که گاهی جوانان فکر می کنند که بعد از ازدواج قرار است تغییراتی اتفاق بیفتد در صورتی که این طور نیست . گاهی جوانان برای ازدواج به دنبال کسی می گردند که نقطه ی مقابل شخصیت خودشان باشد در صورتی که این موضوع در آینده برای آن ها مسئله ساز خواهد شد.

مثلا دختری پر جنب و جوش دنبال پسری ساکت و گوشه گیر برای ازدواج باشد ، این دو نفر در زندگی مشترک به دلیل عدم درک متقابل دچار مشکل خواهند شد. تشابه شخصیت در زندگی از فاکتورهای مهم است و باعث می شود زوجین هم پوشانی خوبی داشته باشند. اگر برای رفع مشکلاتی که در زندگی مشترک خود دارید به مشاوره طلاق و راهنمایی نیاز دارید با مرکز مشاوره خانواده رایکو از طریق تلفن در هر کجای ایران که هستید تماس برقرار کنید تا مشاورین این مرکز به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنند.

حرف آخر

فراموش نکنید که طلاق و جدایی به هر دلیلی که اتفاق بیفتد برای هر دو طرف تبعاتی در پی خواهد داشت و اگر در این میان پای بچه هم وسط باشد که بیشترین آسیب گریبان آنان را خواهد گرفت. پس سعی کنید در ابتدا انتخاب درستی داشته باشید و در صورت بروز مشکلات در زندگی مشترک حتی الامکان به رفع آنان بپردازید و طلاق را آخرین راه حل قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل اصلی طلاق در بین زوج های ایرانی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره