جنسی و زناشویی

خودارضایی | عوارض و پیامدهای خودارضایی + راهکارهای ترک

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض و پیامدهای خودارضایی و راهکارهای ترک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

امروزه یکی از طبیعی ترین مشکلات اغلب جوانان ، نیاز جنسی و نبود شرایطی برای برطرف ساختن این نیاز و ارضاء غریزه جنسی است. از این رو برخی از آن ها ، اقدام به ارضای این میل به صورت غیر عادی و با استفاده از محرک هایی غیر واقعی مانند تخیلات جنسی یا فیلم های پورن می کنند که به این سکس خیالی ، خودارضایی گفته می شود.

تاثیرات نامطلوب این عمل بر روی جسم و روح فرد بسیار گسترده و متعدد بوده و اضطراب و کشمکش های روحی فراوانی را برای فرد به همراه دارد. طی پژوهش های صورت گرفته در زمینه خودارضایی ، حدود ۹۰ درصد مردان و نزدیک به ۷۰ درصد از زنان ، در طول زندگی خود ، خودارضایی داشته اند.

شاید بتوان علت این گرایش حداکثری افراد به پدیده خودارضایی را ، دسترسی راحت و حس آرامش و امنیتی دانست که بعد از انجام این عمل به فرد دست می دهد. همین موضوع سبب می شود که پس از مدتی این مسئله به یک اعتیاد مبدل گردد که ترک آن نیاز به برنامه ریزی و اقدامات درمانی خاصی دارد.

تفاوت خودارضایی و رابطه جنسی

بررسی این مسئله که آیا خودارضایی می تواند به عنوان جایگزین سکس و ارتباط طبیعی میان زوجین قرار بگیرد موضوعی است که صاحب نظران و محققان را بر آن داشته که مقالات زیادی را در این باره ارائه کنند. اما چیزی که مشخص است ، این است که هیچ وقت یک رابطه زناشویی سرشار از احساس را نمی توان با یک پدیده ذهنی و خیالی مقایسه کرد.

لذت بخش بودن ارگاسم در هر دوی این فرآیندها شاید از نظر برخی افراد چندان تفاوتی نداشته باشد و حتی شاید به دلیل شرایط ممکن و موجود برای خودارضایی ، عده ای حتی ، لذت این عمل را به یک رابطه صمیمانه ترجیح بدهند ، اما تفاوت خودارضایی با رابطه جنسی در این است که همکاری اندام های بدن زوجین در هنگام رابطه جنسی باعث آرامش ذهنی در هریک از طرفین می شود.

علت این است که ذهن نیازی به بازسازی شخص یا محیط خاصی برای ارضاء شدن ندارد و می تواند در آرامش کامل ، لذت واقعی یک رابطه جنسی را درک کند. به همین دلیل است که اغلب محققین ، به تاثیر و نتایج مثبت روحی و ذهنی روابط جنسی در مقایسه با خودارضایی ، تاکید فراوان دارند.

تفاوت انزال در خودارضایی و روابط جنسی عادی

از نظر بیولوژیکی یا زیست شناسی نیز ، تفاوت های زیادی میان خودارضایی و روابط جنسی عادی وجود دارد. فرآیند انزال در مردان با حرکت های کرم مانند ، برای جذب مجدد اسپرم در کیسه منی صورت می گیرد ، اما انجام خودارضایی مردان باعث می شود که ، کیسه منی بسیار سریع تر از رابطه جنسی عادی تخلیه شود.

در این شرایط مجددا کیسه منی در تلاش برای پر شدن است اما به دلیل تخلیه زودهنگام اسپرم ها از بدن ، تنها هوای مرطوبی را از راه دستگاه تناسلی مرد ، جذب خواهد کرد که این هوا نیز از کیسه منی به سیستم لنفاوی منتقل می شود. همین هوای مرطوب در مراحل بعد نیز به مغز راه پیدا کرده و با ایجاد یک شک دمایی ، موجب مختل شدن سیستم عصبی و جسمانی فرد می شود.

در شرایط نرمال و طبیعی ، می بایست کیسه منی ، اسپرم های جدید را به جای هوای مرطوب جذب کند اما از آن جایی که ، جذب هوا راحت تر از اسپرم صورت می گیرد و از طرفی ، اسپرم ها خیلی زودتر از معمول خارج شده اند ، این امر ممکن نخواهد بود.

عوارض و پیامدهای خودارضایی

عوارض و پیامدهای خودارضایی
عوارض و پیامدهای خودارضایی

همانطور که می دانید تاکنون کلیه منابع اطلاعاتی و پزشکی بر این امر تاکید داشته اند که خودارضایی ، با عواقب و پیامدهای نامطلوبی همراه خواهد بود که ما در این بخش به بررسی این موضوع می پردازیم. به طور کلی افرادی که در سنین پایین شروع به خودارضایی می کنند دارای اسپرم هایی نابالغ هستند که همین امر باعث بروز خسارات فراوان به قوای جنسی این افراد می شود.

این عوارض ، شامل حال تمامی افرادی می شود که قبل از ۲۱ سالگی ، خودارضایی را شروع می کنند و به طور حتم باید منتظر عواقب بیشتری در زندگی و روابط جنسی خود در آینده باشند. برخی اعمال جنسی مانند خودارضایی و یا حتی آزار و اذیت هایی که یک فرد متحمل می شود ، بر مرکز فرآیندهای جنسی این افراد تاثیرگذار بوده و مانع از پرورش صحیح توان جنسی آن ها خواهد شد.

از این رو ، این افراد با گذر از سن ۳۵ سالگی متوجه می شوند که توانایی جنسی آن ها کاهش یافته و علاوه بر این که موجب اثرات منفی بر روی دستگاه تناسلی می شود ، بر نحوه عملکرد دیگر سیستم های بدن فرد مانند گردش خون ، سیستم هاضمه ، ترشح غدد و حتی اعصاب نیز ، اثرات نامطلوب و زیانباری خواهد داشت. در واقع افرادی که به خودارضایی ، اعتیاد دارند ، خیلی زود شاهد کاهش توانایی های جسمی و جنسی خود خواهند بود. در ادامه به تفکیک ، بخشی از عوارض خودارضایی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوارض جسمی خودارضایی

لاغری و ضعف جسمانى‏ بدن از جمله مهم ترین زیان ها و عوارض خودارضایی مردان محسوب می شود. به طور طبیعی ، اغلب مردان پس از انزال و رابطه جنسی طبیعی ، دچار بی حالی شده و احساس خستگى می کنند ؛ اما در صورتی که این انزال ، به واسطه خودارضایی و به دفعات تکرار شود ، به مرور موجب تضعیف بدن و کاهش قدرت جسمی خواهد شد. همچنین از دیگر مضرات انجام خودارضایی مردان ، بروز دردهای استخوانی ، به ویژه در کمر است.

علت این عارضه ، خارج شدن کلسیم از بدن در هنگام انزال است که به مرور ، دردهای استخوانی و احساس ضعف پس از انجام این عمل ، احساس خواهد شد. واکنش شدید به برخی محرک های محیطی نیز ، یکی از عوارض خودارضایی شناخته شده که بدخلقی و عصبانیت شدید فرد از جمله علائم این عارضه می باشند. در حقیقت ، حساسیت بیش از حد نسبت به برخی محرک ها مانند صدای بلند ، نور زیاد و حتی عبور و مرور افراد ، در این افراد بسیار زیاد بوده و به اصطلاح دارای اعصاب ضعیف هستند.

عوارض روحی خودارضایی

افرادی که اظهار می کنند که دارای عطش فراوانی در میل جنسی هستند و به همین دلیل است که به خودارضایی روی می آورند ، باید بدانند که خودارضایی میزان تحریک آن ها را افزایش می دهد. در واقع این افراد برای فروکش کردن این حس خود اقدام به خودارضایی می کنند ، غافل از آن که ، این عمل برای آن ها نتایج برعکس دارد.

این گروه از مردان به طور حتم در روابط جنسی با شریک خود و یا در زندگی زناشویی دارای مشکلات متعددی هستند و به دلیل عدم دریافت لذت حقیقی ارگاسم در رابطه جنسی و عدم توانایی در به ارگاسم رساندن شریک جنسی خود ، احساس سرخوردگی و نارضایتی می کنند.

از جمله عوارض روحی خودارضایی می توان به بروز علائم اضطراب شدید ، افسردگی ، احساس بی حوصلگی ، عدم تمرکز ، ضعف و ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی اشاره کرد. یکی از عوارض قطعی خودارضایی ، خارج شدن لسیتین پس از انجام این عمل است که موجب خستگی ، بی حالی ، ضعف اعصاب و حتی از بین رفتن سلول های عصبی فرد معتاد به خودارضایی خواهد شد.

خودارضایی و انزال زودرس

در هنگام خودارضایی ، فرد به هیچ چیز غیر از ارضاء شدن و تخلیه جسمی و روانی فکر نمی کند و ترجیح می دهد هر چه زودتر به ارگاسم برسد که در نهایت منجر به عارضه زود انزالی در فرد می گردد. از دیگر عوارض خودارضایی می توان به انبساط عضلات خارجی مقعد یا اسفنکتر اشاره کرد که این عارضه نیز از عوامل انزال زودرس مردان به شمار می رود.

علاوه بر مواردی که عنوان شد ، کاهش ترشح هورمون ملاتونین یا هورمون جوانی نیز مستقیما با عمل خودارضایی در ارتباط است. این هورمون در تمام افراد با بالارفتن سن ، کاهش می یابد که در اثر آن فرد علائم سالخوردگی را در خود احساس می کند. اما با ادامه خودارضایی ، این هورمون در سنین جوانی به کمترین مقدار ترشح خود رسیده و باعث انزال زودرس که از علائم پیری و افزایش سن محسوب می شود ، خواهد شد.

خودارضایی و پیری زودرس

خودارضایی و پیری زودرس
خودارضایی و پیری زودرس

خودارضایی را می توان نوعی نقص دانست که فرد با ایجاد تصورات جنسی در ذهن ، به تخلیه و ارگاسم دست می یابد. این مسئله در طولانی مدت موجب عدم تمایل فرد به جنس مخالف خود شده و از نظر ذهنی ، احساس خستگی را به فرد تحمیل خواهد کرد. همین احساس خستگی ذهنی در فرد ، به ناتوانی های جنسی منجر می شود.

همانطور که اشاره کردیم ، معمولا افرادی که به خودارضایی روی می آورند ، پس از ۳۵ سالگی شاهد نشانه های سالخوردگی خواهند بود. این افراد توانایی های طبیعی خود را خیلی زودتر از چیزی که انتظارش را داشتند ، از دست می دهند و با توجه به بروز اختلالات جسمی گوناگون ، به تدریج دچار بیماری های مختلف و تغییر در دستگاه عصبی و عملکرد غدد درون ریز می شوند که مجموعه این اتفاقات ، منجر به پیری زودرس در فرد خواهد شد.

وجود مشکل در فرزندانی که پدرانشان خودارضایی دارند

اشاره کردیم که برخی عوارض مانند زود انزالی و ناتوانی جسمی ازجمله مشکلانی است که دامن گیر افرادی می شود که خودارضایی را اعتیادگونه انجام می دهند. این طور که تحقیقات نشان داده است ، این عمل در میان مردهای تا سن ۴۰ سال بسیار دیده می شود البته این مورد در میان خانم ها هم بسیار شایع بوده که عوارض آن نیز کاملا سخت و آزاردهنده است.

اما میزان و شدت وقوع خودارضایی مردان ، بسیار بیشتر از زنان است. همین مسئله در فرزندان این افراد ، تاثیرات مخربی را برجای می گذارد زیرا این افراد به دلیل ارتکاب به عمل خودارضایی ، از بیماری های گوناگونی رنج می برند و همین مسئله در نوع پرورش فرزندان آن ها حتی از زمان قبل از پیدایش آن ها ، اثرات منفی فراوانی دارد. چراکه اسپرم های این مردان که موفق به عمل لقاح می شوند ، چندان سالم نیستند و قابلیت ها و توانایی های مغزی آن ها در مقایسه با دیگر افراد ، با مشکلات و اختلالاتی همراه خواهد بود.

خودارضایی زنان

انجام عمل خودارضایی زنان نیز بسیار دیده می شود که برای این گروه از افراد جامعه نیز مشکلات و آسیب های گوناگونی را به همراه خواهد داشت. بسیاری از عوارض خودارضایی در مردان و زنان ، یکسان است که برخی از آن ها شامل اختلال در سیستم عصبی و مغزی ، خستگی مداوم ، کاهش انرژی و شادابی ، ضعف در حافظه و عدم گرایش به جنس مخالف خواهد بود.

اما علاوه بر این موارد ، ناباروری ، وجود رفتارهای متعارض و از دست دادن توانایی جنسی از عوارض خود ارضایی در زنان به شمار می رود. این زنان به مرور ، توانایی خود را برای برقراری ارتباط با جنس مخالف از دست می دهند و کمتر احساس تحریک و برانگیختگی را تجربه خواهند کرد. همچنین از پیامدهای مهم این عمل ، از دست دادن زیبایی و قدرت جذب زنانه آن ها است که شاید ، بدترین اتفاق ممکن برای این افراد محسوب شود.

ترک خودارضایی

به طور حتم ، ترک و درمان خودارضایی کار چندان ساده ای نیست و پروسه ای طولانی و مستلزم داشتن اراده ای قوی می باشد که احتمال خطا و یا بازگشت نیز در آن بسیار است. با این وجود ، تعهد و خواست فرد برای ادامه مسیر و مصمم بودن به ترک ، بسیار قابل اهمیت و اثرگذار خواهد بود.

به این ترتیب ، اولین اقدام برای ترک خودارضایی ، تصمیم قطعی و برگشت ناپذیر است. بهتر است تکلیف خود را در همان ابتدای راه معلوم کنید. اینکه آیا واقعا تصمیم شما برای ترک خودارضایی قطعی بوده و یا اینکه تنها یک امید یا آرزو است؟ تمام موفقیت شما برای ترک خودارضایی زمانی تضمین می شود که این تصمیم را  گرفته و برای ترک این عمل ، با خود روراست باشید. باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که شما یک انسان هستید و هر انسانی نیز برخوردار از تمایلاتی است که گاها ممکن است به اشتباه از آن ها استفاده کند. این که خود را مدام سرزنش کنید و یا خود را گناهکار بدانید ، هیچ کمکی به ترک خودارضایی شما نمی کند.

بهتر است پس از اینکه تصمیم به ترک گرفتید ، خود را ببخشید و به جای سرزنش به تصمیم مهمی که برای ترک این عمل ناپسند گرفته اید فکر کرده و آن را در خود تقویت کنید. اگر خواست شما برای ترک خودارضایی ، جدی بود مراجعه به یک روانشناس و یا برقراری ارتباط با مرکز مشاوره خانواده رایکو برای دریافت مشاوره خود ارضایی می تواند در همراهی شما برای ترک خودارضایی ، موثر باشد.

راهکارهای ترک خودارضایی

روش های ترک خودارضایی
راهکارهای ترک خودارضایی
 1. بهتر است هر مورد تحریک آمیز را که باعث وسوسه شما به خودارضایی می شود ، حذف کنید. مثلا در صورتی که ، از فیلم و عکس های محرک برای این کار استفاده می کردید ، امکان دستیابی به آن ها را برای خود دشوار کرده و هرگونه فیلم ، عکس یا سایت های پورن را حذف و از دسترس خارج کنید.
 2. در صورتی که ، مواقع خاصی برای شما وسوسه کننده بوده و باعث می شود به خودارضایی روی بیاورید ، برنامه ریزی خاصی را برای آن زمان ترتیب داده و خود را به گونه ای که از این افکار رها شوید ، سرگرم کنید. مثلا اگر اواخر شب ، زمان وسوسه کننده ای برای شما محسوب می شود ، سعی کنید با انجام اموری مانند: مشاهده تلویزیون ، خواندن کتاب و انجام امور تفریحی خود را تا زمان خوابیدن ، خسته کرده تا با وارد شدن به رختخواب ، سریعا به خواب بروید.
 3. تنها نماندن در خانه یکی از راه های مقابله با وسوسه های خودارضایی است و پیشنهاد می شود راهی را برای پرکردن تنهایی خود پیدا کنید. رفت و آمد با دوستان و فامیل و همچنین حضور در جمع و یا پیاده روی و ورزش برای اوقات تنهایی ، بهترین انتخاب است.
 4. پر کردن اوقات خود با استفاده از فعالیت های هیجان انگیز و اموری که جایگزین خوبی برای تحریکات جنسی باشد ، بهترین راه پرت کردن حواس خود از خودارضایی است.
 5. انجام اموری که باعث رشد خلاقیت فرد می شود مانند کارهای هنری همچون موسیقی ، نمایش و نقاشی به طرز چشمگیری در تغییر مسیر افکار جنسی و ترک خودارضایی موثر می باشند.
 6. ورزش بهترین راه برای غلبه بر هیجانات جنسی و تحریک فرد به خودارضایی می باشد. انتخاب ورزش مورد علاقه و پیگیری آن ، برای قرار گرفتن در مسیر درست زندگی ، اثبات شده و کاملا نتیجه بخش است.
 7. کسب یک مهارت جدید مانند آشپزی ، باغبانی ، سخنرانی و یا هر چیزی که احساس می کنید در آن استعداد دارید برای تمرکز ذهن و کسب موفقیت در جلوگیری از لذت زودگذر خودارضایی بسیار موثر است.
 8. اختصاص دادن بخشی از زمان خود به مردم و انجام امور عام المنفعه و خیرخواهانه نیز باعث تقویت احساس مفید بودن و قرار گرفتن در اجتماع می شود که همین امر از نکات مهم برای درمان و ترک خودارضایی است.
 9. طراحی سیستم پاداش ، از راه های بسیار جالب و نتیجه بخش برای ترک خودارضایی است. این که در ازای هر روزی که خودارضایی ، انجام نداده اید ، به خودتان وعده انجام کار یا خرید چیزی که دوست دارید را بدهید برای ترک این وابستگی زجرآور بسیار مفید است.
 10. با استفاده از مهارت نه گفتن ، ارتباط خود با افرادی که عادات ناپسندی همچون خودارضایی دارند را محدود کرده و در مقابل با افرادی که از خصایص اخلاقی مورد تاییدی برخوردار هستند ، ارتباط برقرار کنید.
 11. بهتر است از زیاد نگاه کردن در آینه نیز پرهیز کنید و تنها در مواقع نظافت و مرتب کردن خود ، از آن استفاده کنید.
 12. ایجاد مشغولیت های ذهنی سازنده و مفید مانند مطالعه رمان ، کتاب ، سایت ها و مجلاتی که ذهن شما را درگیر کرده و از تمرکز بر روی افکار تحریک آمیز دور کند ، از روش های مورد تاکید اغلب روانشناسان برای ترک خودارضایی می باشد.

سوالات متداول

۱- پسری ۱۴ ساله هستم که از لحاظ درسی در رتبه مطلوبی هستم. به تازگی به عمل خودارضایی دچار شدم ، از عوارض این کار به شدت می ترسم. ممکنه تکرار این عمل موجب افت تحصیلی بشه؟

عمل خودارضایی عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. پایین آمدن تمرکز ، انزوای اجتماعی ، پیشگیری از رشد بلوغ فکری ، کاهش یادگیری مهارت های جدید ، بروز اختلالات روحی و مواردی از این قبیل به عنوان سدی در برابر کسب موفقیت های تحصیلی هستند. ترک هر چه سریع تر این عمل ، از پیشرفت عوارض جدی آن جلوگیری خواهد کرد.

۲- مدتی است که به طور نامحسوس پسر ۹ ساله خود را مدنظر دارم و متوجه شده ام که برخی مواقع با آلت تناسلی خود بازی می کند ، بهترین واکنش برای تذکر و ترک این عمل چیست؟

معمولا خود ارضایی در ذهن کودکان و در این سن و سال معنا و مفهومی ندارد. درصد زیادی از کودکان به دلیل کشف نقاط بدن مشتاق لمس خواهند شد. می توانید او را با بازی های سرگرم کننده مشغول نمایید و تحت هیچ شرایطی او را به دلیل انجام این کار تنبیه یا سرزنش نکنید. کتک کاری و نسبت دادن القاب زشت سبب مقاومت کودک در برابر خواسته شما خواهد شد. با اندکی صبر و حوصله می توانید این معضل را پشت سر بگذارید.

۳- مردی ۳۵ ساله و متاهل می باشم که در زمان تجرد به مدت ده سال خود ارضایی انجام می دادم ، اما حالا با وجود انجام رابطه جنسی و ترک خود ارضایی ، هنوز هم با عواقب آن دست و پنجه نرم می کنم. انزال زودرس و عدم ارگاسم همسرم واقعا آزار دهنده است. آیا راهکاری برای رفع این مشکل وجود دارد؟

بهتر است تعداد رابطه را کاهش دهید و از ابزار کمکی مانند اسپری های تاخیری یا کاندوم استفاده کنید. برای رساندن همسر به ارگاسم انجام معاشقه و نوازش قبل از دخول می تواند بسیار موثر واقع شود. انجام معاینات توسط پزشک سکسولوژی و مشاوره خصوصی نیز به شما توصیه می شود.

-متاسفانه همان طور که اشاره کردید ، انجام خودارضایی پیامدهای بسیاری دارد که حتی با گذشت زمان و ترک آن ، کم و بیش مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورد. نوع مزاج ، کیفیت و تعداد دفعات سکس در هر هفته نقش مهمی در این زمینه دارند. بهتر است تعداد رابطه را کاهش دهید و از ابزار کمکی مانند اسپری های تاخیری یا کاندوم استفاده کنید. برای رساندن همسر به ارگاسم انجام معاشقه و نوازش قبل از دخول می تواند بسیار موثر واقع شود. انجام معاینات توسط پزشک سکسولوژی و مشاوره خصوصی نیز به شما توصیه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض و پیامدهای خودارضایی و راهکارهای ترک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره