روانشناسی

حسادت چیست؟ و چطور میتوانیم بر آن غلبه کنیم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حسادت و راهکارهای غلبه بر آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از احساسات بسیار شایعی که نوع بشر کم و بیش تجربه می کند حسادت است .حسادت نوعی واکنش هیجانی می باشد که شاید بتوان گفت از حدود دو سالگی خود را نشان می دهد و همراه با رشد کودک ، رشد می کند و گاهی در بزرگسالی نیز ادامه دارد

حسادت چیست؟

حسادت چیست؟
حسادت چیست؟

حسادت احساسی منفی و آزار دهنده است و از جمله هیجاناتی می باشد که به روابط بین انسان ها ارتباط دارد و معمولا زمانی آشکار می شود که فرد نسبت به داشته ها و یا ویژگی های دیگران احساس کمبود می کند. در حالت کلی می توان گفت که حسادت یک نوع رفتار غیر معمول است و زمانی که کسی در رقابت با دیگران و چشم و هم چشمی شکست می خورد از او سر می زند. حس حسادت در بین کودکان نیز یک واکنش طبیعی است ، آنها از چگونگی بوجود آمدن حسادت و پیامد هایش ذهنیتی ندارند و دلیل این تغییر رفتار خود را نمی دانند. ولی به مرور زمان و هرچه سن بالاتر می رود رفتاری هایی از این قبیل آگاهانه صورت می‌گیرد.

حسادت نتیجه ی چیست؟

زمانی که شخصی احساس پوچی ، ناتوانی و ضعف می کند حس حسادت در درون او شروع به خودنمایی می کند. هیچ شکی نیست که ذهنیت های نادرست بر روی سلامت روح و روان آدمی اثرات مخربی بر جای می گذارد. از جمله این ذهنیت های غلط حس حسادت می باشد.

حسادت ریشه ی ژنتیکی ندارد و در مسیر زندگی و تجربیاتی که فرد کسب می کند بوجود می آید. خانواده هایی که به طور مداوم خود و فرزندانشان را در معرض قیاس با دیگران قرار می دهند فرزندانی حسود تربیت می کنند ، افراد حسود اغلب در خانواده هایی رشد کرده‌اند که همیشه خواسته های دیگران ارجح تر از علایق خودشان بوده است. افراد با اعتماد به نفس پایین بیشتر دچار حس حسادت می شوند.

آیا حسادت یک بیماری است؟

بعضی روانشناسان معتقدند که مقدار کمی حسادت هم مثل خیلی از هیجانات دیگر طبیعی است و برای حفظ روابط ضروری است. اما زمانی که بروز این رفتار بیش از حد باشد جنبه ی مخرب پیدا می کند و نوعی رفتار نابه هنجار تلقی می‌شود که اصطلاحا به آن حسادت بیمارگونه می گویند. که گاهی ممکن است فرد را به انجام رفتار خشونت آمیز وادار کند.

انواع حسادت بیمارگونه

انواع حسادت بیمارگونه
انواع حسادت بیمارگونه

حسادت وسواسی

در این نوع حسادت، افکار موذی و تکرار شونده ای مبنی بر اینکه طرف مقابل صادق نیست ذهن فرد را به خودش مشغول می کند. گاهی خود فرد می داند که افکارش بی پایه و اساس است اما نمی تواند آن را مهار کند ، که فرد ممکن است برای آرام کردن خود دست به رفتار نادرستی بزند که نتیجه ی آن از هم پاشیدن روابط است.

حسادت توهمی

این نوع حسادت از مورد قبل حادتر است . افرادی که دچار این اختلال هستند به افکار خود کاملاً ایمان دارند و مطمئن هستند که طرف مقابل به آنها خیانت می کند ، حتی در ذهن خود شواهدی برای اثبات این موضوع دارند.

درک حسادت

حسادت زمانی طبیعی است که گاه گاهی در شرایط خاص بروز کند ولی وقتی که بیشتر از حد معمول می شود به سلاحی مخرب برای ویران کردن روابط تبدیل می شود.

آثار حسادت

اثرات اجتماعی ، حسادت باعث می‌شود از شخص در دید دیگران چهره ای منفور و آزاردهنده بسازد و هیچ کس حاضر به برقراری ارتباط با چنین شخصی نیست ، به این ترتیب شخص منزوی و گوشه گیر می شود.

اثرات روانی

اثرات روانی
اثرات روانی

حسادت بر روان فرد تاثیر گذاشته و او را بد خلق و اندوهگین می کند و اگر کنترل نشود به شکل عقده خود را نشان می دهد.

اثرات رفتاری

وقتی که حسادت در روح و ذهن فرد رخنه می کند او را وادار می کند تا به دیگران آسیب برساند ، مثل تهمت زدن ، بدگویی کردن و… در واقع حسادت آن بخش از روان انسان را که آماده ی صدمه زدن و تجاوز به حریم دیگران می باشد را فعال نگه می‌دارد.

اثرات ذهنی

مثل همه ی احساسات مضر دیگر حسادت نیز انرژی منفی به سمت سایرین می فرستد که آنها نیز نسبت به آن عکس العمل نشان می دهند.

چه کسانی حسود ترند؟

  • هر چه افراد از نظر جایگاه اجتماعی که در آن قرار دارند به هم نزدیک تر باشند ، حساسیت آنها بیشتر است و طبیعتا حس حسادت هم قوی تر عمل می کند.
  • افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند و احساس ضعف می کنند حسود ترند.
  • اغلب افرادی که از جوانب مختلف هم سطح هستند نسبت به هم حسادت بیشتری می ورزند.
  • بعضی افراد هم زیادی خودشان را توانمند و قوی می پندارند و چون نمی توانند کسی را بالاتر از خودشان ببینند ، به رده های بالاتر از خود حسادت می کنند.

سمی با طعم حسادت

سمی با طعم حسادت
سمی با طعم حسادت

آیا تا به حال دقت کرده اید که وقتی دچار حس حسادت می شوید تمام توجه شما جذب موضوعی می شود که مسبب به وجود آمدن این حس بوده است و دقیقا تمرکز روی این موضوع ، باعث می شود که ذهن شما نتواند به افکار مثبت و مفید بپردازد ، از این رو حس نفرت و انزجار در وجود تان اوج می گیرد. اگر این چرخه ادامه پیدا کند شما را گرفتار دور باطل کرده و زمانی میرسد که تبدیل شده اید به فردی غیر منطقی و منزجر کننده که هیچ کس دلش نمی خواهد به او نزدیک شود. حسادت به تیغ دو لبه ای می ماند که یک سمتش خود شخص و سمت دیگرش طرف مقابل را زخمی می کند. حسادت دقیقا مثل این است که شما سم بخورید که طرف مقابل را بکشید.

به افکار منفی اجازه ی پیشروی ندهید

احساس خشمی که در وجود شما ریشه کرده اگر کنترل نشود رفته رفته چنان اوج می گیرد که افسار زندگی شما را به طور کامل در دست می گیرد و در نهایت شما را وادار به انتقام گرفتن و آزار و اذیت دیگران می کند. پس قبل از اینکه این اتفاق بیفتد چاره ای بیندیشید و خود را از دام حسادت رها کنید. به افکار منفی اجازه ی پیشروی ندهید ، به این فکر کنید که همه ی افراد در موقعیت یکسانی نیستند و شما هم امتیازاتی دارید که بقیه ندارند.

چگونه حسادت را درمان کنیم؟

با خودتان صادق باشید

اینکه شما ظاهراً نسبت به پیشرفت ها و موفقیت های دیگران بی تفاوت هستید و در حضور دیگران می گویید که من اصلا به فلانی حسادت نمی کنم ، اصلاً اشکالی ندارد ، ولی با خودتان رو راست بوده و متوجه باشید که وقتی می گویید ” فلانی شانس آورده در این مورد” با همین جمله ی به ظاهر ساده حسادت خود را ابراز کرده اید. پس اگر بپذیرید که در درونتان حس حسادت وجود دارد به شما کمک خواهد کرد که احساسات خودتان را بهتر بشناسید. مادامی که این حس را در مورد خود نپذیرید احساس ناخوشایند و قدرتمند عدم عزت نفس در شما باقی خواهد ماند.

دیدگاه و تفکرات خود را تغییر دهید

نسبت به مسائل و دیدگاه های تان تجدید نظر کنید ، مدام پیامدهای منفی حسادت را در ذهن خود مرور کنید ، و به این فکر کنید که زندگی کردن به دور از حسادت ورزیدن به دیگران زیباتر است ، باعث می شود احساس آرامش و خوشایندی داشته باشید ، سعی کنید به کسی حسادت نکنید ، بیشتر روی نقاط قوت و توانایی های خودتان تمرکز کنید.

دلبستگی افراطی و حسادت

دلبستگی افراطی و حسادت
دلبستگی افراطی و حسادت

روابط عاطفی خود را کنترل کنید و اجازه ندهید که دلبستگی شما به دیگران باعث بروز حس حسادت در شما بشود. اجازه ندهید علاقه ی شما تبدیل به حس مالکیت شود در این صورت شما خواهان آن هستید که فرد مقابل تمام و کمال تابع شما باشد در غیر این صورت حسادت و خشم باعث می شود که شما دیگران را از خود برنجانید.

ریشه ی تفکرات منفی را قطع کنید

اگر فکر می کنید حسادت شما به خاطر ترفیع دوستان نزدیک شما به درجات بالای شغلی است ، به جای حسادت کردن تمام سعی تان را بکنید تا شما هم در مراحل مختلف زندگی با توجه به ظرفیت و شرایطتان پیشرفت هایی داشته باشید. اگر به حسادت با دید بیماری نگاه می کنید باید آن را ریشه یابی کنید ، سپس به درمان حسادت بپردازید چنانچه دچار حس حقارت و ضعف عزت نفس هستید با مراجعه به روان شناس به بهبود حال خود کمک کنید ، شما می توانید در هر کجای ایران که هستید با مرکز مشاوره خانواده رایکو تماس بگیرید و از تجربیات و مشاوره های سودمند مشاوران این مرکز برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

تفاوت ها را قبول کنید

بپذیرید که آدم ها در موقعیت ها و شرایط گوناگونی قرار دارند و همه ی افراد نمی توانند از نظر ، هوش ، زیبایی ، ثروت و… در یک سطح باشند. هر کسی نقاط قوت و ضعف خاص خودش را دارد. بیاموزید که بیشتر از موفقیت ها و داشته های دیگران به داشته های خودتان اهمیت دهید.

برای رهایی از حس حسادت ذهن خود را تقویت کنید

حرکات یوگا و مدیتیشن ذهن را آرام و قوی می کند. سلامت ذهن و بدن به شدت به هم وابسته هستند. برای رهایی از حس منفی حسادت نیاز است که شما بدنی سالم و سپس ذهن سالمی داشته باشید.

واقع بین باشید

اگر می بینید که کسی موقعیتی بهتر از شما دارد فکر نکنید که بدون دغدغه و زحمت به آن رسیده است ، شک نکنید که هر کسی برای رسیدن به اهداف خود بهایی پرداخته است.

حرف آخر

از بین بردن حس حسادت و غلبه بر آن به این راحتی میسر نمی شود و نیاز به حوصله و صبر فراوان دارد. به جای حسادت کردن بکوشید روابط دوستی سالم برقرار کنید. هر چه بر آگاهی و مهارت خود بیفزایید کمتر به دیگران حسادت می کنید پس در پی پرورش استعداد های خود باشید.

سوالات متداول

۱- حس حسادت چگونه در فرد شکل می گیرد؟

حسادت ریشه ی ژنتیکی ندارد و در مسیر زندگی و تجربیاتی که فرد کسب می کند بوجود می آید. مانی که شخصی احساس پوچی ، ناتوانی و ضعف می کند حس حسادت در درون او شروع به خودنمایی می کند. خانواده هایی که به طور مداوم خود و فرزندانشان را در معرض قیاس با دیگران قرار می دهند فرزندانی حسود تربیت می کنند ، افراد حسود اغلب در خانواده هایی رشد کرده‌اند که همیشه خواسته های دیگران ارجح تر از علایق خودشان بوده است.

۲- آیا حسادت ، بیماری است؟

زمانی که بروز این رفتار بیش از حد باشد جنبه ی مخرب پیدا می کند و نوعی رفتار نابه هنجار تلقی می‌شود که اصطلاحا به آن حسادت بیمارگونه می گویند. که گاهی ممکن است فرد را به انجام رفتار خشونت آمیز وادار کند.

۳- چگونه حس حسادت خود را سرکوب کنیم؟

از بین بردن حس حسادت و غلبه بر آن به این راحتی میسر نمی شود و نیاز به حوصله و صبر فراوان دارد. به جای حسادت کردن بکوشید روابط دوستی سالم برقرار کنید. هر چه بر آگاهی و مهارت خود بیفزایید کمتر به دیگران حسادت می کنید پس در پی پرورش استعداد های خود باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حسادت و راهکارهای غلبه بر آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره