روانشناسی

حسادت زنانه چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حسادت زنانه و راهکار درمان آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

احساس حسادت عمدتا از حس تملک به وجود می آید. حسادت جنبه های مختلفی دارد ، مثل حسادت فرزند به کودک تازه متولد شده! در چنین شرایطی فرزندان جایگاه خود را متزلزل دانسته و سعی در جلب توجه پدر و مادر خود دارد. این رفتار که در ضمیر ناخود آگاه همه ی انسان ها وجود دارد  ، به دلیل عشق زیاد آنها به عزیزانشان صورت می پذیرد. بدیهی است که اگر علاقه ای وجود نداشته باشد ، حسادتی نیز شکل نخواهد گرفت.

بیشترین در صد حس حسادت نیز متوجه رابطه ی زوجین است. درون مردها حسی وجود دارد که به آن “غیرت ” گفته ، و به همین حس در خانم ها “حسادت “می گویند. به دلیل اینکه اغلب خانم ها به نوعی برون گرا هستند و ناراحتی های خود را به آسانی به زبان می آورند ، نمود این حس در آنها بیشتر است.

حسادت زنانه دلایل و جنبه های متفاوتی را شامل می شود، که البته در تمام خانم ها یکسان نبوده و ممکن است از شدت و یا قوت کمتری برخوردار باشد.

عوامل به وجود آورنده ی حسادت در زوجین

عوامل به وجود آورنده ی حسادت در زوجین
عوامل به وجود آورنده ی حسادت در زوجین

نبود صمیمیت

به طبع در میان خانواده هایی که میزان صمیمیت زوجین کم باشد ، اختلافات بسیاری به وجود آمده که همین دلسردی بین اعضا ، زمینه را برای به وجود آمدن حس حسادت فراهم میکند. به طور مثال مردی را تصور کنید که از نبودن صمیمیت با همسرش گله مند است ، در چنین شرایطی برای تحریک حس عاطفی همسر ، ممکن است در کنار او از صمیمیت دوست خود با همسرش سخن به میان آورد ، متاسفانه در چنین شرایطی , نه تنها عواطف زن تحریک نخواهد شد ، بلکه زمینه ای برای ایجاد حسادت زنانه در او شکل خواهد گرفت.

عدم اعتماد زوجین

بسیاری از افراد هستند که سالیان سال در کنار یکدیگر زندگی کرده اما اعتماد آنها به هم خدشه دار شده است. در چنین شرایطی ، هر کدام از زوجین ، مخصوصا خانم ها ، در رابطه ی خود احساس نا امنی کرده و همیشه ترس از خیانت همسرش را خواهد داشت ، مخصوصا اگر قبلا این چنین اتفاقی به وقوع پیوسته باشد . این خود دلیلی بر به وجود آمدن حسادت زنانه خواهد شد.

جذابیت بیشتر یکی از زوج ها

 در صورتی که یکی از زوج ها از لحاظ ظاهری برتری داشته باشد ، در وجود طرف مقابل ، حس حسادت شکل خواهد گرفت. خانمی که از جذابیت کمتری برخوردار است ، همیشه از اینکه شخص دیگری نظر همسرش را جلب کند واهمه دارد.

وسواس فکری

متاسفانه برخی از افراد ، آنقدر به حس حسادت خود بها داده که به یک وسواس فکری تبدیل شده است. اگر حسادت درست و به جا استفاده شود ، اصلا مشکل ساز نبوده و حتی می تواند زمینه ی پیشرفت را نیز فراهم کند ، اما اگر بیش از اندازه باشد ، تحمل این رفتار برای همسرش بسیار طاقت فرسا و مشمئز کننده است.

کنجکاوی

کنجکاوی
کنجکاوی

تجسس در فعالیت های شریک زندگی اصلا کار درستی نیست. اگر قرار بر تحقیق و پرس و جو باشد ، یقینا باید قبل از ازدواج صورت بگیرد. اینکه شخصی مدام رفت و آمد همسر و یا تلفن او را چک کند اصلا عاقلانه نیست ، چرا که زمینه ی شک و حسادت را فراهم خواهد کرد.

احساس نیاز به مقبولیت

اکثر زوج ها دوست دارند که در بسیاری از کارها مورد تحسین همسرشان قرار بگیرند ، این حس در میان خانم ها بیشتر به چشم می خورد. پس اگر همسر شما ویژگی اخلاقی و یا توانایی انجام کار هنری خاصی را دارا است ، از او تعریف و تمجید کنید ، در واقع با این کار مانع از بروز حسادت و بالا رفتن اعتماد به نفس او خواهید شد.

بازگو کردن روابط گذشته

 اگر قبلا با شخص دیگری ارتباط داشته اید ، دلیلی وجود ندارد که آن را برای همسرتان باز گو کنید. شما با این کار علاوه بر افزایش حسادت وی ، درون او بدبینی نسبت به خود ایجاد کرده اید. اگر در گذشته رابطه ای داشته اید ، آن را در همان جا رها کنید ، درست پشت سرتان!

احساس بی توجهی

در صورتی که یکی از زوجین در ارتباط خود با همسرش ، به بی توجهی او نسبت به خود پی ببرد ، به سرعت حس حسادت در او شکل خواهد گرفت. اگر می خواهید این حس را تحریک نکنید ، جلوی همسرتان از ویژگی های دیگران صحبت نکرده و آنها را به هیچ وجه تحسین نکنید ، حتی اعضای خانواده هایتان را! به جای این کار زمانی که در جمع های خانوادگی و یا دوستانتان هستید ، از همسرتان به خاطر داشتن یک ویژگی خوب تعریف کرده و به او توجه نشان دهید. اگر همسرتان به این نتیجه برسد که شما به او توجه می کنید ، حسادت زنانه ی او فروکش خواهد کرد.

چشم و گوش همسرتان را باز نکنید

متاسفانه در بین بسیاری از خانم ها دیده شده که نظر همسر خود را در مورد فلان شخص معروف سینمایی و یا حتی نزدیکان خود جویا شده اند. در صورتی که شاید تا قبل از مطرح کردن این سوال ، همسر وی به چنین چیزی اصلا فکر نکرده باشد و این یک فاجعه است! در واقع با این کار علاوه بر صادر کردن مجوز برای اظهار نظر همسرتان ، چشم و گوش او را باز کرده و از آن پس دید همسرتان را تغییر خواهید داد. در ثانی اگر همسر شما به سوالتان پاسخ دهد ، از آن پس نسبت به آن شخص و یا ویژگی اش احساس حسادت خواهید کرد.

عدم وجود اعتماد به نفس

در نهاد وجود هر انسانی ویژگی های مثبت بارزی نهفته است ، کافی است آنها را کشف کرده و نسبت به تقویتشان اقدام کنید. نبود اعتماد به نفس ، موجب ایجاد حس سر خوردگی و بروز حسادت در افراد خواهد شد.

برای درمان حسادت زنانه چه باید کرد؟

برای درمان حسادت زنانه چه باید کرد؟
برای درمان حسادت زنانه چه باید کرد؟

خودشیفته باشید!

همیشه به نکات مثبت خود فکر کنید و نسبت به تقویت آنها اهتمام بورزید. اما مواظب باشید که این کار را به طور نامحسوس انجام داده و به هیچ وجه از خود و ویژگی هایتان تعریف نکنید. در واقع فقط در عمل نشان دهید که برای خود اهمیت قائل می شوید. با این کار اعتماد به نفستان بالا رفته و نیازی به مقایسه ی خود با دیگران نخواهید داشت.

واقع گرا باشید

اگر همسرتان از شما انتقادی دارد ، او را پذیرفته و نسبت به تغییر خود اقدام کنید ، به این نکته توجه داشته باشید که اگر آن کار را انجام ندهید ، همیشه ترس از دست دادن همسر و یا محبوبیت خود نزد او را به همراه خواهید داشت. اگر همسرتان جذب این ویژگی در شخص دیگر شود ، حسادت زنانه ی شما به شدت تحریک خواهد شد ، پس برای حفظ بنیان خانواده تان هم که شده واقع بین باشید و عیوب خود را بپذیرید.

مهارت زندگی مشترک را افزایش دهید

 سعی کنید که نیاز ها و سلایق یکدیگر را بشناسید ، طوری رفتار کنید که همسرتان می پسندد و یا طوری لباس بپوشید که باب میل همسرتان است. در واقع با این کار به همسر خود می فهمانید که نظر او برای شما محترم است. در این صورت اگر کسی به طور کامل دارای ویژگی هایی باشد که همسر شما دوست دارد ، دیگر احساس نگرانی و حسادت زنانه نخواهید داشت ، زیرا مطمئنید که از هر نظر باب میل او می باشید.

به عواقب کارتان فکر کنید

 زمانی که به همسرتان پیله می کنید و او را تحت فشار روحی قرار می دهید ، باعث می شوید که او نسبت به رابطه تان دلزده شود. اینکه حسادت زنانه ی شما بیش از اندازه باشد ، نه تنها همسرتان را در زندگی پایبند نخواهد کرد ، بلکه این حس را به او القا می کند که شما قصد کنترل او را دارید ، در چنین شرایطی ، ورق برگشته و حسادت شما نتیجه ی عکس خواهد داد.

معتمد باشید

معتمد باشید
معتمد باشید

همیشه طوری رفتار کنید که رفتار شما اعتماد دیگران را نسبت به خود جلب کند. در میان بعضی از زوج ها ، عدم اطمینان نهفته ای وجود دارد که مثلا مرد حتی اگر نگاه بی معنایی به جنس مخالف داشته باشد ، این حس نهفته آشکار شده و می تواند خطر ساز باشد. حتی اگر مرد از روی عمد این کار را انجام دهد ، کمی منطقی فکر کنید ، شاید مرد به خاطر نبود توجه ، مرتکب چنین رفتاری شده است. در این صورت باید به خود مسلط بوده ، و به فکر استحکام زندگیتان باشید. در غیر این صورت ، باید دیر یا زود منتظر پاشیده شدن زندگی خود باشید.

به همسرتان بها دهید

 اگر قصد انجام کاری را دارید و یا می خواهید تصمیم مهمی بگیرید ، حتما نظر همسرتان را نیز جویا شوید.  مثلا اگر قصد خرید لباسی دارید ، قبل از خرید حتما با او مشورت کنید. با این کار به همسر خود بها داده و او را به خود جذب خواهید کرد. البته مراقب باشید که دچار افراط نشوید و همسرتان را وارد حرف های به اصطلاح خاله زنکی نکنید.

صبور باشید

اینکه شما انتظار داشته باشید که بتوانید در عرض مدت کمی رفتارهای ناپسند همسرتان را ازبین برده و یا به آنها عادت کنید ، کاملا غیر ممکن است. برای بهبود شرایط ، مطالعه ی خود را در این خصوص افزایش داده و یا با با فردی دانا و دلسوز مشورت کنید. برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب و حذف عوامل تحریک حسادت ، صبر پیشه کنید. در ثانی رفتار هایی که در اوایل ازدواج شما را می آزارد، ممکن است در آینده از اهمیت آن کاسته شود.

قدر شناس باشید

قدرشناسی آسان ترین راه برای خوش حال کردن همسرتان است. همچنین با قدردانی عشق و علاقه ی خود را به او نشان خواهید داد. در نتیجه حسادت زنانه ی او را تا حد قابل توجهی کاهش خواهید داد.

با همسرتان صحبت کنید

با همسرتان صحبت کنید
با همسرتان صحبت کنید

اگر واقعا رفتاری از همسرتان شما را آزار می دهد ، برای رفع آن با او گفت و گو کنید. اما احتیاط کنید که لحن حرفتان طوری نباشد که به او نقطه ضعف نشان دهید. خشم خود را کنترل کرده و با آرامش این کار را انجام دهید. اگر در انجام این کار تندروی کنید ، به طرف مقابل می فهمانید که به طرز منزجر کننده ای از فلان رفتار او بیزارید؛ لذا در زمان قهر ، همسر شما به عنوان سلاحی از این مشکل برای آزار رساندن به شما بهره خواهد گرفت.

از محدود کردن همسر بپرهیزید

به طور عمده انسان ها میل به استقلال دارند. محدودیت ایجاد نکردن در زندگی مشترک ، موجب می شود که زوجین در کنار هم لذت ببرند. به طور مثال اگر شما در زمینه ی شاغل بودن همسرتان محدودیت ایجاد می کنید ، اما در جهت دیگر ، از مستقل بودن زن های دیگر تعریف می کنید! با این رفتار دو گانه و محدود کردن همسر خود ، موجب بروز حسادت زنانه ی او نسبت به خود و هم نوعانش خواهید شد.

مواظب حسادت های مردانه باشید!!!

اگر می خواهید جایگاه خود را نزد همسرتان تثبیت کنید ، هیچ وقت جلوی او از یک مرد دیگر تعریف و تمجید نکنید ، مرد ها همسرشان را فقط برای خودشان می خواهند. حتی تعریف و تمجید کردن آنها را نیز فقط برای خودشان می پسندند. پس علاوه بر زنان ، مردان نیز ممکن است گاهی اوقات دچار حسادت شده و غیرتی شوند. این شما هستید که با رفتار خردمندانه ی خود ، با بهره گیری از این کار ، همسرتان را مجذوب خود خواهید کرد.

حسادتتان را بپذیرید

 اگر می خواهید با رفتار های منفی تان مبارزه کنید ، در قدم اول باید آنها را بپذیرید سپس برای حذف و تغییر آن اقدام کنید. حسادت زنانه هم اگر بیش از حد معمول باشد ، یکی از رفتارهای مخرب و منفی است. اگر می خواهید آن را رفع کنید ، به هیچ وجه انکارش نکنید. همچنین می توانید با یکی از دوستان و نزدیکانتان در این خصوص صحبت کرده و از نظرات آنها نیز بهره مند شوید.

علت اصلی بروز حسادت را جویا شوید

 زمانی که دچار حسادت می شوید ، از خودتان بپرسید که این حس چقدر تا واقعیت فاصله دارد؟ آیا حسادت شما کار را خراب تر نمی کند؟ آیا دلیل معتبری برای این حس دارید؟ آیا حسادت شما طبیعی است؟ اگر جواب معقولی برای این سوال ها ندارید ، پس دلیلی هم برای حسادت وجود ندارد. در غیر این صورت ، به دنبال رفع علت اصلی باشید.

با روان شناس مشورت کنید

اگر از راه کارهای ارائه شده نتیجه ی مثبتی عایدتان نشد ، برای رفع مشکل خود ، حتما به روان شناس مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که اگر این حسادت شدت پیدا کند به بدبینی بدل خواهد شد ، که درمان آن به مراتب دشوار تر خواهد بود. نباید اجازه دهید که حسادت زنانه ی شما به نیرویی منفی و قدرتمند تبدیل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حسادت زنانه و راهکار درمان آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام و منو همسرم ۳ ساله که ازدواج کردیم واقعا پدر منو در اورده همش به خانوم برادرم حسودی میکنه اونا هرچی میخرن همسر منم میگه بخرین موندم چیکار کنم واقعا هم خودش داره اذیت میشه هم من

    1. با سلام، حسادت معمولا در کودکی ریشه دارد. افراد حسود ممکن است در کودکی خود توجه لازم را از والدین دریافت نکرده باشند و خود را آنقدرها لایق عشق دیگری ندانند. در برابر حسادت همسرتان میتوانید رفتارهایی مانند: کنترل خشم خود، احترام و تواضع در برابر او، تقویت اعتماد به نفس ایشان، از مقایسه و سرکوفت زدن به او خودداری کنید و سعی کنید بیشتر از مواقع دیگر به او نزدیک شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره