اعتیاد و مواد مخدر

تست اعتیاد | روش های منفی شدن آزمایش عدم اعتیاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تست اعتیاد و روش های منفی شدن آزمایش عدم اعتیاد با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اهمیت تست اعتیاد در دنیای امروز بیش از گذشته است، با تغییر در سبک زندگی، افراد تمایل بیشتری برای استفاده چنین موادی از خود نشان داده‌اند به خصوص استعمال مواد را می توان در سنین پایین نیز مشاهده کرد. دسترسی آسان به مواد و گریبان گیری همه جانبه آن، خانواده‌ها را نگران تر از همیشه کرده است. تست اعتیاد می تواند مرهمی بر نگرانی هایشان باشد علاوه بر این، تست اعتیاد موارد استفاده مهم دیگر نیز دارد که حائز اهمیت است مانند: آزمایش قبل از ازدواج ، جهت استخدام یا شاغل شدن، مسابقات ورزشی، به دستور دادگاه برای حضانت فرزند و… . آزمایش اعتیاد انواع متفاوت دارد که به تشخیص مواد مصرف شده کمک می کند و شامل آزمایش های ادرار (رایج ترین آن است)، خون، مو، بزاق و عرق می باشد. در ادامه مقاله با هر کدام از آنها بیشتر آشنا می شویم.

سوالی که مطرح می‌شود این است آیا جواب منفی آزمایش تاکید می‌کند که فرد معتاد نیست؟! در جواب باید بگوییم خیر، در پشت پرده آزمایش چه رخ می دهد که گاهی جواب آزمایش با توجه به واقعیت درست از آب در نمی آید؟! افراد معتاد همیشه سعی در اشتباه درآمدن نتیجه آزمایش خود دارند به همین جهت در این مقاله به بررسی روش های زیرکانه معتادین پرداختیم تا از کلک هایشان باخبر شویم. پیش از بررسی روش های منفی شدن آزمایش عدم اعتیاد می ‌خواهیم به انواع آزمایش های اعتیاد بپردازیم.

انواع آزمایش های عدم اعتیاد

ادرار رایج ترین آزمایش

رایج ترین روش آزمایش تشخیصی مصرف مواد، نمونه ادرار است. آزمایشی که درد ندارد، سریع و مقرون به صرفه می باشد. مصرف مواد اعتیاد آور از ۱۰ ساعت تا یک هفته پیش را می تواند مشخص کند. البته اثرات و عوارض ماری جوانا حدوداً یک ماه در ادرار باقی می ماند و قابل تشخیص است. موادی که در این آزمایش قابل تشخیص هستند عبارتند از تریاک، الکل، آمفتامین ها، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها، کوکائین، ماریجوانا، مت آمفتامین، مواد مخدر و فن سیکلیدین. میزان الکل با این آزمایش قابل تشخیص است اما فرد مشکوک به مصرف الکل را معمولاً با آزمایش خون یا آزمایش نفس مورد سنجش قرار می دهند. این آزمایش به دو صورت انجام می شود که اگر جواب آزمایش اشتباهاً مثبت اعلام شد در آزمایش دوم که تخصصی تر است نتیجه ی اولیه را رد یا تایید کند.

خون دقیق ترین آزمایش

آزمایشی که دقیق ترین است همیشه رایج ترین نیست. خون باید از رگ های خونی خارج شود در نتیجه در نمونه گیری از اهمیت بالایی برخوردار است. آزمایشی که حتی می توان مواد مصرفی را نیز تشخیص داد آزمایش خون است.

اگر حدوداً بیش از ۶ ساعت از مصرف مواد بگذرد ممکن است در این آزمایش تشخیص داده نشود. اما اگر در طول مدت ۶ ساعت بعد از مصرف، نمونه گیری شود می تواند دقیق ترین نوع آزمایش مواد باشد. آزمایش خون برای تشخیص عدم اعتیاد بنا به دلایلی آزمایش رایجی نیست، چراکه گران ترین آن ها است. (آزمایش ادرار به علت ارزان ترین بودن رایج ترین آن نیز است). همچنین آزمایش خون به تجهیزات تخصصی، تخصص و آموزش بالایی نیاز دارد و حدودا یک هفته زمان می برد تا نتیجه آن اعلام شود برخلاف بقیه آزمایش ها که می توانند خیلی زود نتیجه را اعلام کنند.

از مزیت های دقیق بودن آزمایش خون این است که افراد متقلب نمی توانند ترفندهای دور زدن آزمایش را به کار گیرند. برخلاف اینکه به راحتی چنین اتفاقی در آزمایش ادرار می تواند رخ دهد. خون گیری توسط متخصصان انجام می شود همین علتی است برعدم توانایی متقلبین در دستکاری نمونه. این آزمایش می تواند مواد اعتیاد آور آمفتامین، مت آمفتامین، ماری جوانا، کوکائین، مواد مخدر(کدئین _ هروئین _ مورفین) و فن سیکلیدین را تشخیص دهد.

مو آزمایشی که انقضای مواد در بدن را تا سه ماه پس از مصرف تایید می کند

مو آزمایشی که انقضای مواد در بدن را تا سه ماه پس از مصرف تایید می کند
تست مو برای تشخیص اعتیاد

معمولاً مواد مصرف شده حدود سه ماه در فولیکول مو باقی می مانند، با آزمایش مو می شود ماری جوانا، آمفتامین ها، کوکائین، هروئین، کدئین، و مورفین را شناسایی کرد. در این تست یک یا چند تار مو از فرد مورد نظر برداشته می شود و طی دو مرحله آزمایش روی آن انجام می شود. خوردن بعضی غذاها همانند غذاهایی که در آن خشخاش به عنوان طعم دهنده وجود دارد، شاید نتیجه آزمایش را مثبت کند حتی اگر فرد معتاد نباشد. اگر در مرحله اول نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت اعلام شود آزمایشگر دوباره مو را مورد آزمایش تخصصی‌تر قرار می‌دهد تا نتیجه ای را که قبلا به اشتباه مثبت اعلام شد را رد کند. این آزمایش در خانه نیز می شود با داشتن کیت تست مو انجام شود.

افراد کچل چگونه این آزمایش را بدهند؟!

این افراد می‌توانند از موی زیر بغل یا صورت خود هم تهیه کنند. البته باید حدود ۱.۲۵ تا ۳.۷۵ سانتی متر طول داشته باشد. آزمایش مو نسبت به ادرار زمان ماندگاری بیشتری از مواد مصرفی را تشخیص می دهد.

در ادرار حدوداً مواد ۱۰ ساعت تا یک هفته باقی می مانند به جز ماریجوانا که ۳۰ روز باقی می ماند اما تست مو می ‌تواند تا حدود سه ماه ماندگاری را تشخیص دهد. دستکاری در نمونه ادرار خیلی راحت و رایج است هر چند در آزمایشگاه ها بیشتر از روش ادرار استفاده می شود اما مصرف مداوم و طولانی مدت مواد را فولیکول مو مشخص می کند.

آزمایش سواب دهان

تست سواب دهان که به آن آزمایش بزاق هم می‌گویند بزاق دهان را جمع‌آوری می‌کنند و برای تشخیص مواد استفاده شده طی چند روز قبل، قابل انجام است. این آزمایش اطلاعاتی در مورد کیفیت مواد و کمیت آن می ‌دهد. مواد مصرفی در سطح حفره های دهانی به صورت خیلی سطحی و کم عمق تجمع می کنند، چنین اجتماعی تنها چند ساعت باقی می ماند و فقط در همین مدت قابل شناسایی است. غلظت مواد تجمع شده روی بزاق به طور کلی می تواند نسبتی از وجود همین مواد در خون باشد در نتیجه به کمک آن می توانند مقدار مواد در خون را هم تخمین بزنند.

تست بزاق می تواند درتشخیص الکل، ماری جوانا، کوکائین، آمفتامین و مت آمفتامین کمک کند. نتایج تحقیقات نشان داده است بین غلظت مواد روانگردان در بزاق و اثرات رفتاری و فیزیولوژیکی ارتباط معناداری وجود دارد و از این آزمایش می توانند اطلاعات مفیدی برای روش درمان معتادان به دست آورند. آزمایش بزاق از ساده ترین روش های آزمایش به حساب می آید و همچنین ارزان نیز است.

آزمایش مواد دفعی توسط عرق

می توان از عرق خارج شده از بدن میزان دفع مواد را مورد بررسی قرار داد که به صورت سرپایی انجام می شود. این آزمایش می‌تواند مصرف کوکائین، مواد مخدر، حشیش و آمفتامین ها را مورد بررسی قرار دهد. تحقیقات نشان می دهد از نتیجه آزمایش عرق می توان مهر تاییدی بر نتایج به دست آمده از دیگر آزمایشات زد.

آزمایش اعتیاد را می توان دستکاری کرد؟!

آزمایش اعتیاد را می توان دستکاری کرد؟!
آزمایش اعتیاد را می توان دستکاری کرد؟!

تست اعتیاد را هم با روش هایی می شود دور زد مخصوصاً آزمایش ادرار. نمونه ادرار با توجه به غلظت مواد فیزیولوژیکی معمولی که محتوای آن را تشکیل می دهد مورد آزمایش قرار می گیرد تقلب در آزمایش هنگامی رخ می‌دهد که محتویات ادرار دچار تغییر شود، از آن جایی که فرد هنگام جمع آوری ادرار خود در ظرف نمونه از دید دیگران خارج است فرصت را غنیمت می‌شمارد و دست به کار می شود. دقیقاً زمان و مکانی که هیچ کس او را نمی بیند در نتیجه مورد ظن نیز قرار نمی گیرد. هر چند این امر نیز امروزه آزمایشگاه ها را از وضعیت آگاه کرده و شرایطی مهیا می شود تا حد امکان چنین تقلبی صورت نگیرد.

ادرار تقلبی

فرد در همان لحظه پنهان نمونه ادرار خودش را با ادرار مصنوعی یا ادرار تقلبی جایگزین می‌کند؛ ادرار مصنوعی نوعی از ادرار است که محتویات مواد اعتیادآور در آن پیدا نیست.

چرا ادرار تقلبی گول زننده است؟

تشخیص ادرار مصنوعی سخت است چرا که PH کراتینین و وزنی که به ادرار معمولی اختصاص دارد را دارا می باشد. آزمایش های خاص ترکیباتی که به صورت طبیعی در ادرار انسان یافت می شوند را شناسایی می کنند اما کورتیزول ماده ای است که در ادرار مصنوعی یافت نمی شود.

پاک کننده ها و رقیق کننده های محتویات مواد اعتیادآور

مصرف نوشیدنی مدتی قبل از نمونه گیری محتویات مواد مصرفی در ادرار را از بین برده و شستشو می دهد. همینطور برخی ماده‌های آزمایشگاهی را به نمونه ادرار گرفته شده اضافه می کنند تا محتویات ادرار تغییر کند.

دو گروه از محصولات وجود دارند که ادرار را از محتویات مواد اعتیادآور پاک می‌کنند یا در آن تغییراتی ایجاد می کنند؛ گروه اول مایعات یا قرص هایی هستند که همراه با نوشیدن مقدار زیاد آب موجب رقیق شدن ادرار می شوند همانند نوشیدنی دفع مسمومیت خالص xxl، نوشیدنی های کربو خالص، نوشیدنی آماده ی دفع دارو، کپسول های پاک کننده ی سریع و کپسول های ژله ای پاک کننده.

در گروه دوم محصولات پاک کننده قرار می‌گیرند که پس از جمع آوری ادرار توسط فرد متقلب به آن اضافه می شود نمونه هایی از آن عبارتند از پروکسیداز، پروکسید، نیتریت، گلوتارآلدئید و پیریدینیوم کلروکرومات. علاوه بر این ها ید یک ماده اکسیدکننده قوی است که می تواند محتویات ناشی از مصرف مواد به ویژه ماری جوانا را از بین ببرد. پاپئین نیز ماده ای است که با توانایی ذاتی هیدرولیزی هنگامی که به ادرار در شرایط آزمایشگاهی اضافه شود قابلیت کاهش قابل توجهی از غلظت محتویات متابولیسمی ماری جوانا را دارد.

تقلب با آب، چای، نمک، مواد قندی

اگر مواد خانگی به نمونه اضافه شده باشد، در هنگام آزمایش قابل تشخیص می شود. چرا که آزمایشگاه ها دارای مکانیزم تشخیصی هستند به عنوان مثال باید دما بین ۳۲.۵ تا ۳۷ درجه سانتی گراد، وزن مخصوص بین ۱.۰۰۵ تا ۱.۰۳۰  و PH بین ۴ تا ۱۰ باشد. همچنین غلظت کراتینین نیز باید ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

به عنوان مثال اگر سدیم کلرید(نمک) جهت منفی شدن نتیجه به ادرار اضافه شود وزن مخصوص آن بیشتر از ۱.۰۳۵ می شود. کافئین و مواد قندی نیز موجب رقیق شدن ادرار و کاهش محتویات مواد اعتیادآور می شوند. چای هم موجب ایجاد نتیجه اشتباه آزمایش می‌شود و حتی اگر آب به مقدار زیادی نوشیده شود در جواب آزمایش بی تاثیر نیست.

با این حال آزمایش همه موارد را نمی تواند تشخیص دهد و آزمایش فردی که واقعا معتاد است هم می تواند با ترفندهای گفته شده جواب منفی داشته باشد و فرد از اعتیاد تبرئه شود.

امروزه یکی از بزرگترین خطری که سلامت جامعه و خانواده را تهدید می کند و به عنوان یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی یاد می شود ، اعتیاد است. برخی از افرادی که درگیر این بیماری هستند برای ترک اعتیاد و رهایی خود از دام این معضل اجتماعی به دنبال مراکزی هستند که بتوانند با بستری نمودن خود و طی کردن مراحل روان شناختی و مشاوره ای ، خود را نجات بخشند.

مرکز مشاوره خانواده رایکو با داشتن مشاوران مجرب در زمینه مشاوره ترک اعتیاد ، این امکان را برای هموطنان عزیز فراهم آورده است تا از هر کجای کشور از طریق تماس تلفنی بتوانند مشاوره دریافت نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تست اعتیاد و روش های منفی شدن آزمایش عدم اعتیاد با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

    1. با سلام و درود، با توجه به پیچیدگی مباحث مربوط به اعتیاد به مواد مخدر، علاوه بر توجه به علائم و نشانه های بالینی و استفاده از مصاحبه های تشخیصی، از شیوه های آزمایشگاهی در جهت تشخیص مصرف مواد می توان استفاده کرد. رایج ترین شیوه های تشخیص قطعی اعتیاد شامل: آزمایش ادرار، خون، موی سر، بزاق و تزریق دارو می باشند. در واقع، اساس روش های آزمایشگاهی شناسایی معتادین به مواد افیونی، جستجو برای یافتن ماده ی مصرفی یا یکی از متابولیت های آن در یکی از مایعات بدن مانند ادرار، خون، بزاق، اشک، تعرق و یا قسمت هایی از بدن مانند موها می باشد. برای تشخیص دقیق و استفاده از این روش ها، می توانید از پزشک مربوطه کمک بگیرید.

    1. با سلام، میتوانید از موهای قسمت های دیگر بدن نیز استفاده کنید البته لازم به ذکر است برای بدست آوردن نتیجه درست و قابل توجه به تقریبا ۲۰۰ رشته مو نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره