اعتیاد و مواد مخدر

همه چیز در مورد تریاک

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تریاک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

 درباره ماده مخدر تریاک بیش از هزار سال است که پرداخته و پیگیری شده اما اینکه تا چه حد پیگیری ها و تحقیقات تاثیر گذار بوده، در محتوای این مقاله جای نمی گیرد و هدف از مقاله پیش رو این است که در مورد تریاک توضیحات و نکاتی شفاف ارائه دهیم تا شاید موارد گفته شده برای همه مفید واقع شود؛ چه کسانی که تریاک را می شناسند و یا شاید در حال حاضر آن را مصرف می کنند و چه کسانی که تا کنون تنها اسم آن را شنیده اند و می خواهند اطلاعات دقیقی داشته باشند.موارد فهرست شده این مقاله عبارتند از :

 •  تریاک چیست؟
 • کاربرد های درمانی تریاک
 •  نحوه مصرف تریاک
 • نحوه تاثیر تریاک بر مغز
 • علائم و نشانه های تریاک
 • عوارض تریاک
 •  نحوه ترک تریاک

فهرست محتوا

 تریاک چیست؟

تریاک چیست؟
تریاک چیست؟

تاریخچه تریاک به ۳۴۰۰ سال قبل برمی گردد، زمانی که اولین سوابق کشت و استفاده از آن شناخته شد.

این ماده ی اعتیاد آور توسط یونانیان باستان و رومی ها به عنوان یک داروی ضد اضطرب قوی مورد استفاده قرار گرفت و سپس در آسیای جنوب شرقی رشد کرده و توسط سومریان به عنوان گیاه نشاط آور شناخته شد.

آشوریها و مصریان نیز تریاک را کشت کردند و از طریق جاده ابریشم بین اروپا و چین صادر می کردند.

بیشترین کشورهایی که در سراسر جهان تریاک مصرفی را کشت و به فروش می رسانند، آسیای جنوب شرقی، چین و اروپا می باشند.

به طور کلی تریاک یک داروی اعتیاد آور چند هزار ساله قدیمی است که از شیره گیاه خشخاش بدست می آید. تریاک در رنگ های مختلف قهوه ای تا قهوه ای متمایل به سیاه متغیر است و شکل آن به صورت مایع ، جامد و در بیشتر مواقع پودری است. این گیاه به شیوه سنتی در کشورهایی چون، افغانستان، پاکستان، میانمار،شمال هند،تایلند،ترکیه و مکزیک کشت و تولید می شود و سپس به سایر کشور ها صادر می گردد.

بخشی از تریاک را مورفین تشکیل می دهد که اعتیاد آور است و در صورت مصرف طولانی مدت فرد را به شدت به خود وابسته می کند.در طی فرایند های شیمیایی که بر روی تریاک انجام می شود، ماده ی محرک اعتیاد آوری به نام هروئین شکل می گیرد که در واقع بیشتر تریاک را کشت می کنند تا بتوانند از آن مواد مخدری چون هروئین بدست آورند.

البته این ماده در زمان های گذشته به دلیل نبودن دارو های بی حس کننده، برای درمان های پزشکی حکم یک داروی بی حسی را داشته و هم اکنون از آن در مصارف پزشکی و به صورت قانونی مورد استفاده قرار می گیرد ولی خارج از این محدوده غیر قانونی بوده و تاثیرات مضر و گاهی جبران ناپذیری را از خود بر جای می گذارد.

 کاربرد های درمانی تریاک

 کاربرد های درمانی تریاک
کاربرد های درمانی تریاک

تریاک همان طور که گفته شد به منظور درمان و تسکین درد های روحی و بدنی کشف شد و در بسیاری از کشور های جهان از تریاک در بخش درمانی استفاده کردند، هنوز هم در بسیاری از دارو های مسکن مثل کدئین و مفنامیک از تریاک استفاده می کنند، بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان برای کاهش درد و درمان های درد حاصل از انواع جراحت از تریاک به عنوان یک داروی اصلی البته مشتق شده و کاملا موجه و قانونی استفاده می کنند.

نحوه مصرف تریاک

تریاک به سه روش مصرف می شود:

نوع معمول آن تدخین یا کشیدن است(دود کردن)

روش دیگر خوردنی است که با مالیدن بر روی لب ها، لثه ها و دندان ها و در نهایت با مکیدن و خوردن تریاک صورت می گیرد.

مورد سوم تزریق است معمولا بعد از دو مرحله اول و زمانی که میزان دوز مصرفی بالا می رود و چاره ای جز تزریق باقی نمی ماند.

 نحوه تاثیر تریاک بر مغز

نه تنها تریاک بلکه تمامی مواد مخدر به هنگام مصرف اولین عضوی را که مورد هدف قرار می دهند و در نهایت موجب تخریب آن می شوند، مغز است. تریاک ساختار عملکردی مغز و در نهایت شکل مغز را تغییر می دهد. چرا که این ماده به گیرنده های شیمیایی موجود در مغز متصل می شود و در ادامه کارایی و ساختار گیرنده ها را تغییر می دهد گیرنده هایی که مسئول بیشتر احساسات و رفتارهای اجتماعی چون شادی، هیجان، ناراحتی و امور اجتماعی هستند. ادامه روند کشیدن تریاک موجب تغییر شکل سیناپس،نورون ها و همان طور که گفته شد خود مغز می شود و فرد در تصمیم گیری دچار اضطراب و سردرگمی می شود.در نتیجه شرایط زیان باری مثل تشنج، از دست دادن حافظه و سردرگمی به بار می آورد

علائم و نشانه های مصرف تریاک

علائم و نشانه های مصرف تریاک
علائم و نشانه های مصرف تریاک

شاید باور نکنید اما علائم و نشانه های تریاک که بیش از چندین هزار سال است از شناسایی آن می گذرد، هم چنان تریاک علائم ناشناخته ای از خود بروز می دهد و این مورد بر می گردد به سیستم بدنی هر فردی که نسبت به آن چه واکنشی از خود نشان می دهد. اما علائم و نشانه های مصرف تریاک به طور کلی شامل مواردی می شود که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود:

 عوارض کوتاه مدت تریاک

در ابتدای مصرف اثرات کوتاه مدتی را در بر دارد که مسمومیت جز این علائم است و نشانه هایی چون خونریزی از چشم ها ، سردرگمی ، سرگیجه ، کاهش اشتها ، کاهش وزن ، بی خوابی ، مشکلات سینوسی ،حالت تهوع ، کاهش هوشیاری ،اختلال در حافظه کوتاه مدت دارد.
البته در مصرف کنندگانی که به مدت طولانی این کار را انجام می دهند این موضوعات و موارد حادتر می شود و مصرف کنندگان در حالت های سرکش و  گاهی خودکشی قرار می گیرند. با این حال بسته به میزان مصرف فرد و شرایط روحی و جسمی در برخی اوقات موجب انرژی می شود و در برخی موارد موجب افسردگی، خواب آلودگی می شود و بعد از یک مصرف طولانی مدت فرد مسئولیت پذیری خود را نسبت به خود، خانواده و شغل به طور کامل از دست می دهد.

 اثرات طولانی مدت مصرف تریاک

وقتی که تریاک مورد استفاده ترک نشود، فرد وارد مرحله جدیدی می شود، دلایل ورود به این مرحله متعدد هستند از جمله می توان به:

 • مشکلات جسمی
 • مشکلات روحی
 • مشکلات اجتماعی

اشاره کرد که هر کدام زیر مجموعه های خاص خود را دارند. در مورد مشکلات جسمی که موضوع کاملا روشن است چرا که مغز تنها در حضور تریاک، پیام های خود را به سایر اعضا می فرستد و بقیه اعضا هم کار خود را با توجه به پیامی که از مغز می گیرند، انجام می دهند و در طول زمان میزان مصرف فرد مصرف کننده بالا می رود و باید دوز بالا تری را مصرف کند تا بدن دوام بیاورد. هم چنین مشکلات روحی معمولا با افسردگی و اضطرابی که به همراه می آید، ترک کردن این دارو کاری سخت و دشوار می شود که فرد مصرف کننده برای رهایی از این مخمصه ، به مصرف دوباره تریاک رجوع می کند. مشکلات اجتماعی مانند بیکاری، مشکلات اقتصادی، خانوادگی همگی در این روند می توانند موثر باشند.
عوارض مصرف تریاک بر روی سلامتی در بیمارانی که دیگر به تدخین(دود کردن) جوابگو نیستند، و باید تزریق کنند بیشتر است، چرا که در این مرحله مشکالات دیگری چون بیماری های واگیردار و ویروسی مثل هپاتیت و ایدز هم در کمین هستند و به دلیل استفاده از سرنگ های متعدد و نبود بهداشت کافی این خطر بالا می رود. عوارض طولانی مدت تریاک می تواند به عواقب مادام العمر سلامتی یا مرگ ناشی از نارسایی سیستم تنفسی و اکسیژن کافی به مغز منجر شود.

 مصرف بیش از حد تریاک

مصرف بیش از حد تریاک
مصرف بیش از حد تریاک

یک مسئله مهم در مورد مصرف بیش از حد تریاک این است که مصرف کننده به دلایل مختلفی این مصرف را بالا می برد، دلایل متعددی مثل کاهش سلامتی بدن و کارایی مغز که دیگر با دوز های پایین به خوبی جوابگوی واکنش های بدنی نمی باشد، همچنین مشکلات اجتماعی و روانی که در پی مصرف تریاک به وجود می آید و فرد وارد انزوا می شود.

به هر حال همه این موارد دلایلی هستند که فرد را مستعد مصرف بیش تر می کنند و به دنبال تمامی مصارفی که تا به الان داشته است، عوارضی مثل:

 •  توهم
 • افسردگی
 •  تنفس کم عمق
 • سردرگمی
 •  بیماری های قلبی و کلیوی
 •  و در نهایت کما و مرگ را تجربه خواهد کرد.

اما در بسیاری از شرایط حتی در این مرحله هم درمان تاثیر گذار است و می تواند نجات دهنده باشد البته زیر نظر پزشک متخصص با مصرف دارویی به نام نالوکسون این شرایط بحرانی تا حدودی قابل حل است.

بسیاری از پزشکان و متخصصان هشدار جدی در مورد مصرف تریاک با سایر دارو های اعتیاد زا و روان گردان داده اند، بسیاری از افراد مصرف کننده که دیگر با دوز های پایین و حتی بالای تریاک به راحتی نمی توانند به روند عادی زندگی ادامه دهند از ترکیبات متعددی مثل هروئین، مورفین، متافتامین، گل ومصرف الکل سعی در درمان درد های بدنی خود دارند که همه این ترکیبات تنها چیزی را که در بر دارد کما و مرگ می باشد.

 تاثیر تریاک بر قلب

تریاک با اتصال به گیرنده های پروتئینی خاص در مغز و نخاع عمل می کند، که به طور قابل توجهی باعث کاهش سیگنال های درد می شود. یکی از عوارضی که تریاک از خود بر جای می گذارد، مشکلات قلبی است. این مشکلات قلبی در اثر مصرف طولانی مدت و بیش از حد تریاک به وجود می آید که در افراد دیگر با سابقه بیماری قلبی این موضوع حاد تر می شود.

(پارگی سرخر آئورت)

تنگی نفس (عدم خونرسانی و پمپاژ قلب)

نارسایی قلبی(سکته قلبی)

سکته مغزی( ناشی از وقفه خون ذخیره شده در مغز)

 عوارض تریاک بر ریه ها و تنفس

 عوارض تریاک بر ریه ها و تنفس
عوارض تریاک بر ریه ها و تنفس

دود استنشاقی حاصل از تریاک بیش از آنچه که فکر کنید مضر است و در عرض کوتاه مدت هم می تواند تاثیرات مخرب و زیادی را بر روی دستگاه تنفسی اعم از شش، ریه و اجزای سازنده هر یک بگذارد.

با استنشاق دود حاصل از تریاک نایژه های تشکیل دهنده شش متورم می شوند و سلول ها دچار انسداد می شوند.همچنین با تاثیری که بر ماده ی شیمیایی موجود در تریاک بر مغز گذاشته، میزان دستوری که برای ترشح مخاط از سوی مژک ها صادر می شود بیش از حد نرمال و طبیعی است و مخاط تولید شده دستگاه ایمنی را احاطه می کند و باعث ایجاد اختلالاتی در این سیستم و بیماری های خود ایمنی می شود.

اما بیشترین و شایع ترین بیماری ها و عوارض کشیدن تریاک بر روی ریه عبارتند از:

 • عفونت ریه
 • سرطان ریه
 • خس خس سینه
 • سرفه های خشک
 • آسم

 درمان و ترک اعتیاد تریاک

در رابطه با ترک اعتیاد تریاک باید گفت که چندان کار ساده ای نیست و متاسفانه اکثر کسانی که تصمیم به ترک هر گونه ماده ی مخدری می گیرند،دوباره با شکست مواجه می شوند و به مصرف ماده ی مورد نظر بر می گردد و اینکه چرا این اتفاق می افتد، دلایل بسیار زیادی دارد که در ابتدا به این دلایل پرداخته می شود و سپس به روش های درمان می پردازیم.

عوامل مانع ترک اعتیاد تریاک

 • عدم اعتماد به نفس
 • عدم توانایی جسمی
 • افسردگی
 • مشکلات اجتماعی
 • ترس از درمان
 • ترس از مرگ

طبق باور های غلطی که از گذشته بوده و خطر درمان را در اذهان مرگبار جلوه داده اند، بسیاری از افراد یا اقدام به ترک نمی کنند یا اگر هم اقدامی صورت می گیرد، به صورت خودسرانه، سنتی و یا ناگاهانه انجام می گیرد.

روش های مدرن کنونی بسیار پیشرفت داشته اند و اکنون اگر کسی اقدام به ترک کند با دو روش درمانی مواجه است که هر دو همگام با هم پیش می روند.

 • درمان رفتاری
 • درمان کلینیکی

این دو درمان زیر نظر پزشکان متخصص همگام با هم پیش می روند تا به بیمار هیچ گونه آسیبی وارد نشود.

درمان رفتاری ترک اعتیاد تریاک

درمان رفتاری ترک اعتیاد تریاک
درمان رفتاری ترک اعتیاد تریاک

این نوع درمان، جز اولین درمان است یعنی زمانی که فرد تصمیم خود را برای ترک گرفته است و اکنون پزشک روانشناس با صحبت کردن و انگیزه دادن به بیمار او را در این مسیر راهنمایی و همیاری می کند و همچنین آمادگی لازم را برای درمان کلینیکی ارائه می دهد .

 درمان کلینیکی ترک اعتیاد تریاک

زمانی است که فرد از لحاظ ذهنی به اندازه کافی متقاعد شده و اعتماد به نفس کافی را حاصل کرده، اکنون موقع درمان و ترک اعتیاد بدنی است که همگام با نظارت و تجویز دارو هایی پزشک صورت می گیرد. روند بستری شدن در کلینیک ترک اعتیاد بسته به موقعیت روحی و فیزیکی فرد متفاوت است، ولی معمولا بین دو الی سه روز از آخرین مصرفی که فرد داشته، ترک ماده ی سمی تریاک انجام می شود و از این پس با دارو هایی که دکتر تجویز می کند همگام می شود و البته دوباره روش مشاوره و درمان رفتاری هم ادامه پیدا می کند که در مرحله آخر باید خانواده ها نیز وارد جریان ترک شده تا روند درمان ترک اعتیاد نتیجه بخش باشد . مرکز مشاوره خانواده رایکو در زمینه ترک اعتیاد، مشاوره تخصصی ارائه می دهد.

سوالات متداول

۱- تریاک چیست؟

عصاره ای از گل خشخاش است که در هوا خشک می شود و با کشیدن تیغ به دور کاسبرگ این گل به دست می آید. بیش از یازده درصد از تریاک را مرفین تشکیل می دهد و مصرف مداوم آن باعث مقاوم شدن بدن و در نتیجه بروز اعتیاد و وابستگی می گردد.

۲- آیا تریاک کاربرد درمانی دارد؟

تریاک خصوصیات ضد درد و بی حس کنندگی دارد و در عرصه پزشکی ، شبه افیونی ها را برای تسکین دادن دردهای حاد و مزمن تجویز می کنند و در ساختار بسیاری از مسکن ها ، تریاک با مقادیر کم به کار می رود و بعضا از برخی شبه افیونی ها همانند متادون برای درمان اعتیاد به شبه افیونی های دیگر همانند هروئین نیز استفاده می شود.

۳- سوخته تریاک چیست؟

بخشی از تریاک که پس از کشیدن باقی می ماند به سوخته تریاک معروف است. در سوخته تریاک بخشی از مرفین باقی می ماند و به صورت خوراکی مصرف می شود و یا با حل کردن در آب ، از آن شیره ی تریاک به دست می آید.

۴- عوارض مصرف تریاک چیست؟

اختلال در حافظه کوتاه مدت ، خونریزی از چشم ها ، نشئگی ، افسردگی ، کاهش وزن ، سردرگمی ، سرگیجه ، توهم ، بیماری های کلیوی ، کاهش اشتها ، بی خوابی ، کاهش هوشیاری ، بیماری های قلبی ، حالت تهوع ، وابستگی جسمی و روحی و ... از جمله عوارض مصرف تریاک می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تریاک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر. من خیلییییی شراب میخورم اصلا عاشقشم میگن بعد یه مدت دیگه ضرر داره میشه یکم کمکم کنید؟

  1. با سلام و وقت بخیر، اولین قدم برای ترک الکل این است که محرک ها را بشناسید، یعنی اینکه در مورد عادات نوشیدن خود بیشتر فکر کنید. مثلا اینکه آیا در جمع دوستان تمایل شما به مصرف الکل بیشتر است یا در جمع فامیل؟ در قدم بعدی دلایل خود را برای ترک یادداشت کنید. دلایل و انگیزه‌هایی را که به دلیل آن نوشیدن الکل را ترک می‌کنید در جایی یادداشت کنید. این دلایل می‌توانند برگشت به سلامت جسمی و روانی، برقراری رابطه عاطفی، مسائل مرتبط به شغل، فرزندان و مسائل مربوط به خواب شما را شامل شوند و در نهایت خانه خود را از هرگونه الکل و یا مواد اعتیادآور دیگری پاک کنید.

 2. سلام کارشناس محترم. من شنیدم که میگن مصرف تریاک مثل یه مسکن عمل میکنه و درد رو کاهش میده! مثلا من کمر درد شدید دارم میتونم تریاک استفاده کنم برای کاهش درد؟

  1. با سلام، متاسفانه برای توجیه مصرف تریاک، بسیاری از بیماران بهانه ی دیابت، فشارخون، چربی خون، روماتیسم، آرتروز، افسردگی و … را بیان میکنند. در هیچیکدام از موارد فوق تریاک اثر درمانی ندارد. تنها موردی که مصرف کنترل شده ی مشتقات تریاک موثر بوده: در کنترل دردهای وحشتناک و مقاوم بیماران سرطانی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره