اعتیاد و مواد مخدر

بهترین و سریع ترین روش های ترک اعتیاد بدون دارو

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک اعتیاد بدون دارو با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اعتیاد نوعی بیماری و ناهنجاری اجتماعی محسوب می شود که پیامدهای جبران ناپذیری بر پیشرفت فرد و جامعه خواهد داشت. افتادن به دام اعتیاد بسیار ساده و ترک آن بسیار سخت خواهد بود. اکثر کسانی که دچار اعتیاد شده اند ، در ابتدای راه به قصد تجربه و یا تفریح ، مرتکب این کار شده اند، اما پس از اندکی مصرف ، به آن ماده اعتیاد پیدا کرده اند.

اگر سری به دادگاه های شهرتان بزنید ، متوجه درصد بالای طلاق به دلیل اعتیاد به مواد مخدر خواهید شد. متاسفانه این بیماری در موارد زیادی موجب از هم پاشیدگی بنیان خانواده ، ارتکاب به برخی جرائم ، فقر و… می شود. برای ترک اعتیاد راهکارهای متنوعی وجود دارد ، که بنا بر نوع و شدت مصرف مواد ، مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین و سریع ترین راهکار ها برای ترک اعتیاد ، آماده سازی ذهن و بدن، تقویت نیرو و داشتن پشت کار است.

ترک اعتیاد روش های متنوعی دارد که بنا بر نوع و شدت مواد مخدر ، مدت اعتیاد ، سن و ویژگی های فیزیکی افراد ، در ترک اعتیاد ، شرط تعیین کننده در رهایی به شمار می آیند. در ادامه ی مطلب شما را با چند روش ترک اعتیاد آشنا خواهیم کرد.

بهترین روش های ترک اعتیاد بدون دارو

 ترک ناگهانی اعتیاد

 ترک ناگهانی اعتیاد
ترک ناگهانی اعتیاد

این روش ترک اعتیاد به نام سقوط آزاد نیز شناخته می شود، که اغلب در مصرف مواد مخدری نظیر تریاک و شیره کاربرد دارد و برای ترک مواد صنعتی مانند شیشه و هروئین ، کوکائین توصیه نمی شود، چرا که امکان شوک ناگهانی و حتی مرگ برای افراد وجود دارد. همان طور که از اسم این شیوه پیداست ، قطع مصرف مخدر به صورت یکباره انجام می گیرد و بیمار در دوره ای از زندگی خود ، برای همیشه مصرف مواد افیونی را کنار می گذارد ؛ لازم به ذکر است که بهره گیری از این شیوه ، نیازمند عزم و اراده ای قوی می باشد.

در این روش رهایی ، از هیچ گونه داروی مسکن و کمکی استفاده نمی شود ، و بدن خود فرد باید با این مسئله مقابله کند. تنها می توان با خوردن غذاهای پر ویتامین و غنی از پروتئین ، انرژی و نیروی لازم بدن ، برای مبارزه را فراهم کرد. این روش با وجود سختی های زیاد و دردی که فرد بیمار متحمل می شود ، بسیار موثر بوده و پس از گذشت حداقل دو هفته ، بدن فرد از سموم مختلف پاکسازی شده و بیمار به روال عادی زندگی باز می گردد.

زمانی که در حال ترک هستید و انواع درد ها را تحمل می کنید به این موضوع توجه داشته باشید که پس از پشت سر گذاشتن این بحران ، وقتی که به گذشته ی خود فکر می کنید ، به درد هایتان خندیده و آن ها را پوچ می بینید ، و خواهید دید که تحمل رنج های متعدد، ارزش رهایی را داشته است.

ترک تدریجی اعتیاد

این روش ترک اعتیاد از گذشته تا به امروز مرسوم می باشد. در این روش ، روزانه مقدار اندکی از مواد مخدر کسر شده و به مرور زمان مصرف به صفر می رسد. مدت بهبود و رهایی در این شیوه ی درمانی ، نسبت به مقدار اولیه ی مواد مخدر ، از دو هفته تا چهل روز ادامه خواهد داشت.

ترک تدریجی ، برای کنار گذاشتن مواد مخدری مانند هروئین مناسب است. هر چقدر که دوره ی درمان طولانی تر باشد ، میزان درد و عوارض جانبی آن نیز کمتر خواهد شد. متاسفانه برخی از افراد برای ترک اعتیاد خود ، از داروهای حاوی مخدر ، مانند ترامادون و مشتقات آن استفاده میکنند؛ مصرف این گونه داروها، بسیار مضر بوده و فرد مبتلا را از چاله به چاه می اندازند! چرا که این داروها نیز نوعی مخدر صنعتی هستند، به علاوه اعتیاد آور بوده و ترک آن ها بسیار مشکل تر خواهد بود.

پس مطمئن ترین راه برای ترک اعتیاد ، عدم مصرف دارو می باشد ، البته مصرف دارو در این روش ، فقط در شرایط خاص و توسط پزشک تجویز خواهد شد ، در غیر این صورت نتیجه ی مثبتی در پی نخواهد داشت. کاهش تدریجی مواد مصرفی ، به بدن این امکان را می دهد که با مرور زمان ، به مقدار کمتری از مخدر عادت کرده و بدون وارد آمدن شوک روحی و عصبی ، با این قضیه کنار بیاید. اما برای کم کردن عوارض در این کاهش ، ترک اعتیاد باید طبق برنامه و استاندارد های تعیین شده صورت بپذیرد، در غیر این صورت امکان لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر وجود دارد.

طب سنتی(تدریجی و بدون درد)

طب سنتی(تدریجی و بدون درد)
طب سنتی(تدریجی و بدون درد)

یکی از روش های ترک اعتیاد که از نظر طب سنتی به اثبات رسیده است ، بهره گیری از دستورات زیر می باشد. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از این تکنیک ، برای افرادی مناسب است که قصد ترک تدریجی مواد مخدر با کمترین درد را دارند. طول درمان با این روش ۴۰تا ۶۰ روز تخمین زده شده است. در این روش علاوه بر سم زدایی کامل بدن ، شخص مصرف کننده در پایان دوره ی درمان ، به طرز قابل توجهی نسبت به مصرف مجدد مواد مخدر بی میل شده و امکان لغزش در آن بسیار کم است.

روش اجرا

در مرحله ی اول در حین مصرف مواد مخدر ، خوردن سرکنگبین روزی سه لیوان(صبح، ظهر، شب) به طور مرتب انجام شود. سپس برای رفع تیرگی لبها و چهره(به مدت ۱۴روز)، دو واحد عسل ، دو واحد عرق نعنا ، یک واحد سرکه میل شود.

پس از گذشت یک هفته ، و در هفته ی دوم درمان ، یک مرحله “حجامت عام” انجام شود. سپس بعد از دو هفته ی دیگر ، یک مرحله “حجامت ساکرال” انجام بپذیرد. در هفته ی ششم نیز باید یک مرحله حجامت سر(از سر بینی تا ملاج) انجام گیرد.

در صورتی که پس از گذشت طول درمان ، باز هم مقداری درد احساس می شد ، ماساژ پا و حجامت کتف نیز موثر خواهد بود. پس از ترک کامل مواد ، برای بی میلی نسبت به مواد مخدر ، به عنوان آخرین مرحله ، انداختن زالو پشت گوش و سر تاثیر به سزایی خواهد داشت.
لازم به ذکر است که در حین درمان از مواد غذایی نظیر: شیره ی خرما و انگور ، سوپ جو ، کشمش ، آب گوشت گوسفندی ، عسل ، بادام و سایر خوراکی های با طبع گرم و تر استفاده کنید.

طب سوزنی(اصلاح مزاج)

یکی دیگر از راهکار های بدون مصرف دارو در ترک اعتیاد ، استفاده از طب سوزنی می باشد. ریشه ی این طب را به کشور چین نسبت داده اند و امروزه به دلیل کاربردی بودن آن ، در سراسر دنیا برای درمان و بهبود امراض مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این طب، درمان و ترک اعتیاد نیز به اثبات رسیده است.

برای این منظور کافیست با بهره گیری از این روش درمانی ، در طی چند مرحله نسبت به ترک و رهایی اقدام کنید. از آن جایی که یکی از دلایل کشش افراد برای مصرف مواد مخدر ، کمبود هورمون های اپی نفرین و آنانفرین می باشد، لذا با طب سوزنی ، این هورمون ها به وسیله ی سوزن و یا فشار در بدن تحریک و در سطح طبیعی تولید می شوند ؛ در نتیجه میل افراد برای مصرف مواد ، به شدت کاهش یافته و نود درصد از ولع آن ها کاسته می شود ، لذا پس از گذشت چند مرحله ، این میل به طور کلی سرکوب خواهد شد.

از نظر پزشکان طب سنتی ، افرادی که به دام اعتیاد گرفتار هستند ، درصد سودای بدن آن ها بسیار زیاد می باشد ، که لازم است در طول درمان اصلاح شود. جالب است بدانید که با اصلاح مزاج ، مقدار زیادی از سموم بدن نیز دفع خواهند شد. در این روش ترک اعتیاد، سطح دردهای ناشی از منع مصرف بسیار پایین بوده و عوارض کمتری را متوجه فرد می کند.

با روش طب سوزنی ، می توانید در حدود شش ماه تا یک سال(بر اساس توانایی و نوع مواد مصرفی) اعتیاد خود را به طور کامل ریشه کن کرده و برای همیشه از مصرف آن نجات پیدا کنید. اگر تا به حال با شیوه های دیگر ، اقدام کرده اید و به ترک اعتیاد موفق نشده یا دچار لغزش شده اید ، انجام طب سوزنی را به شما توصیه می کنیم.

 روان درمانی

روان درمانی
روان درمانی

در این روش ترک اعتیاد موثر ، تمرکز اصلی مشاور و یا روان پزشک ، بر روی ذهن و طرز فکر افراد بیمار می باشد. در شیوه ی روان درمانی ، به شخص مبتلا روش هایی برای اقدام به ترک و مقابله با وسوسه ارائه شده ، سپس مراقبت های لازم پس از قطع مواد مخدر به او آموزش داده می شوند.

در واقع مشاور با دادن انگیزه ، انرژی ، راهکار های دقیق و ترفند های مقابله با وسوسه ، چگونگی مبارزه و پیروزی در اعتیاد را برای افراد(نسبت به روحیه ی فرد و شرایط زندگی وی) بازگو خواهد کرد. در این روش با صرف کمترین زمان ، می توان به راحتی اعتیاد به مواد مخدر را برای همیشه کنار گذاشت.

در واقع با تغییر یافتن الگوی زندگی شخص بیمار، فراموش کردن اعتیاد نیز میسر خواهد شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که در یک ترک اعتیاد موفق ، انگیزه و تصمیم قطعی شخص بیمار برای رهایی است. در واقع برای شروع کار ، فرد معتاد باید خودش قصد ترک کردن داشته باشد. اگر شخصی دچار این بیماری است، به هیچ وجه او را با زور وادار به ترک اعتیاد نکنید ، چرا که این کار نتیجه ی عکس داشته و فرد معتاد ، حتی پس از ترک مقطعی اعتیاد ، مجددا به مصرف مواد روی خواهد آورد.

در مواجه با چنین اشخاصی ، داشتن صبر ، صحبت با آن ها و متقاعد کردنشان برای ترک ، بهترین راهکار برای قطع مصرف مواد می باشد. همان طور که گفته شد، به باور رسیدن شخص معتاد برای ترک ، اصلی ترین مورد در این زمینه محسوب می شود. در واقع شخص مبتلا باید از ادامه ی مصرف مواد مخدر خسته شود و از لحاظ فکری به درجه ای دست یابد که این بیماری را معضلی در سلب آرامش خود احساس کند. مسلما در چنین شرایطی، امکان لغزش به حداقل خواهد رسید.

به همراه داشتن یک همراه مطمئن و دانا مانند مشاور ترک اعتیاد، در طول این مسیر ، بسیار تاثیر گذار و مثبت خواهد بود. به منظور بررسی روند درمان ، بهتر است با یک مشاور خبره در این زمینه مشورت کنید. از او بخواهید که بر اساس نوع مواد مخدر مصرفی و آناتومی بدن تان برنامه ی درمانی برای شما مشخص کند.

انجام روان کاوی و گرفتن دستورات روحی ، از جمله مزیت های اصلی مشاوران خانواده می باشد. در صورتی که قصد گفت و گو با مشاوران برجسته در کشور را دارید ، می توانید در سراسر ایران ، فقط با یک تماس تلفنی با مرکز مشاوره خانواده رایکو ، در ارتباط باشید و از راهنمایی های مطمئن و به روز آن ها بهره مند شوید.

امروزه مراکز درمانی زیادی نیز برای ترک اعتیاد به وجود آمده است که به آن ها “کمپ ترک اعتیاد” می گویند. در چنین اماکنی به منظور بهبود بیماران مبتلا به اعتیاد ، امکان بستری فراهم شده است که عموما افراد می توانند برای ترک ناگهانی و تک مرحله ای در این گونه کمپ ها حضور پیدا کنند.

در کمپ های ترک اعتیاد مجاز ، وظیفه ی تهیه ی غذا ، فضای مناسب ، امکانات بهداشتی و به طور کلی نیاز های اولیه ی بیماران به عهده ی کمپ می باشد. در واقع این اماکن در مقابل گرفتن مبلغی پول ، متعهد می شوند که بیمار مربوطه را در ترک کامل اعتیاد همراهی کنند. متاسفانه در برخی از اماکن غیر مجاز ترک اعتیاد گزارش شده است که کارکنان این مراکز ، با رفتار های غیر انسانی نظیر ضرب و شتم ، فحاشی و… بیماران را مورد آزار و اذیت های روحی شدید قرار می دهند. کمپ های مجاز از سوی اداره ی بهزیستی دارای مجوز رسمی هستند و به صورت کاملا قانونی فعالیت می کنند.

در پروسه ی ترک اعتیاد ، به غیر از خود شخص ، خانواده ی او نیز در روند ترک و رهایی بسیار موثر خواهند بود. در اکثر موارد مشاهده شده است که افراد معتاد، تنها به دلیل حمایت های ویژه ی خانواده و یاری آن ها توانسته اند از اعتیاد به مواد مخدر دست بکشند. قطعا تشویق و ترغیب بیماران به ترک اعتیاد ، تاثیر گذار خواهد بود.

متاسفانه برخی از خانواده ها به دلیل نداشتن علم کافی در زمینه ی ترک اعتیاد، و بروز رفتارهای نا مناسب در قبال افراد معتاد، نه تنها در روند ترک آن ها مفید نخواهند بود ، بلکه ممکن است به علت واکنش های غلط ، سبب شدت یافتن بیماری و یا عواقب بدتری مانند خودکشی و ابتلا به مواد مخدر های خطرناک تری نیز بشوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های ترک اعتیاد بدون دارو با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام و درود، مصرف حشیش دارای علائمی مانند: اختلال تعادل و مهارت‌‌های حرکتی، اختلال خواب و فعالیت جنسی که از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بین می ‌رود، اختلال در قدرت تجزیه و تحلیل مغز، اختلال در درک مکان و زمان، اختلال در حافظه و یادگیری و … می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره