جنسی و زناشویی

ترنس به چه معناست؟ | بررسی ویژگی های زن و مرد دو جنسیتی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مفهوم ترنس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

معنی ترنس چیست؟ به چه افرادی ترنس مرد و به چه افرادی ترنس زن می گویند؟ trans بودن چه علائمی دارد؟ آیا صرف اینکه یک فرد علاقه داشته باشد که در کالبد جنس مخالفش قرار بگیرد، به معنای trans بودن است؟ در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوعات، نکاتی را تشریح کنیم.

مفهوم ترنس

در ابتدا لازم است که مفهوم ترنس را تعریف کنیم. ترنس به فردی گفته می شود که احساسات او با جنسیت ظاهری وی متفاوت است. چنین افرادی درصد کمی از جامعه را تشکیل می دهند و به عبارت دیگر از هر هزار نفر، ۲ یا سه نفر دارای این ویژگی هستند. بعضی از آن ها آشکارسازی می‌ کنند و این موضوع را به نزدیکان خود می‌ گویند؛ اما خیلی از ترنس ها نیز چنین موضوعی را از اول تا آخر عمر از همه، حتی خانواده هایشان نیز پنهان میکنند.

اولین کسی که می تواند متوجه شود که ترنس محسوب می شود یا نه، خود فرد است. افراد در سن نوجوانی،  به ویژگی ها و رفتارهای مختلف خود، پی می‌برند. بعضی از نوجوانان، این احساسات را نادیده می‌گیرند و تا آخر عمر متوجه نمی شوند که یک trans هستند. اما اگر نوجوانی درک کند که هویت جنسی اش با ظاهر او متفاوت است (و این موضوع از لحاظ روحی و روانی، او را دچار اختلال کرده) حتما باید اقدامات لازم (که در وهله اول مشاوره است) را انجام دهد.

هویت جنسی

یکی از مفاهیم بسیار مهم در این حوزه، مفهوم هویت جنسی است. هویت جنسی همان احساساتی هستند که یک فرد نسبت به مرد بودن یا زن بودن خود دارد. هویت جنسی آن چیزی است که فرد دوست دارد باشد و نشان بدهد؛ در حالی که جنسیت، یعنی آن چیزی که فرد هست و نشان می دهد و از بدو تولد با او بوده است.

مفهوم ترنس چیست؟
مفهوم ترنس

ترنس زن و ترنس مرد

ترنس زن، فردی است که اگرچه کالبد بدن او در جنسیت مردانه دیده می شود، اما احساسات زنانه دارد. ترنس مرد نیز فردی است که اگرچه در بدو تولد برای او جنسیت مونث ثبت شده اما احساسات و رفتارهای او کاملا مردانه است. یک اصطلاح دیگر هم در این حوزه وجود دارد که آن را کوییر یا غیر باینری می گویند. کسی که شخصیت و جنسیت خود را ترکیبی از زن و مرد توصیف نماید.

معمولا افرادی که trans مرد یا trans زن هستند، احساس رضایت و امنیت در کالبد بدن خود ندارند و این موضوع عامل اصلی در اثبات trans بودن آنها است. نه‌ تنها در جوامع سنتی، بلکه هنوز در جوامع پیشرفته و به اصطلاح مدرن از لحاظ فرهنگی نیز شاهد محدودیت‌ های زیاد برای جامعه trans هستیم.

علائم ترنس

یکی از اصلی ترین نشانه ها در مورد ترنس ها این است که وقتی در مورد جنسیت و ویژگی های جنسیتی آنها بحث می‌شود، حس خوشایندی ندارند و بیشتر دوست دارند در مورد ویژگی های جنس مخالف صحبت کنند.  اغلب این افراد در مورد مسایل جنسی خود صحبت نمی کنند. اصلی ترین دلیل آن، ترس از بدنامی یا انگ‌های متنوع اجتماعی دانست.

خیلی از افراد در دوره نوجوانی تصور می کنند که اگر چنین احساساتی دارند، به واسطه هیجانات و غرایز جنسی است و آن را گناه می دانند. در حالی که به راحتی می توان با توجه به مفهوم هویت جنسی، بین این دو تفکیک قائل شد. در نظر داشته باشید که عمدتاً مفهومی به عنوان هویت جنسی، از مغز فرمان می گیرد و از ذهن منشأ می شود اما اندام های جنسی و تناسلی، بر اساس مسائل بیولوژیکی فعالیت می کنند.

کنجکاوی بسیار زیاد در مورد افراد تراجنسیتی و رفتارها و حرکات جنس مخالف به صورت غیر ارادی از علائم ترنس بودن هستند. اما به جز این موضوعات، یکی از اصلی ترین ویژگی ها برای اثبات trans بودن افراد، طرز پوشش آن ها است. طرز پوششی که نه به خاطر جلب توجه، بلکه به خاطر احساسات یا عواطف آن ها شکل می گیرد.

والدین می توانند trans بودن فرزند را در دوران کودکی او تشخیص دهند

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که والدین می توانند ترنس بودن فرزند را در دوران کودکی او تشخیص دهند. یعنی رفتارهای او را زیر نظر داشته باشند. به طور مثال اگر کودک، علاقه به بازی با همجنس های خود نداشته باشد و با اکثر دوستان و همسالان خود از لحاظ فکری و شخصیتی تعارض داشته باشد یا به پوشیدن لباس هایی که مخصوص جنسیت او است علاقه نشان ندهد و یا حیت علاقه مند به اسباب بازی های جنس مخالف باشد، احتمال trans بودن او وجود دارد. چرا که این ها، علائم ترنس بودن نامیده می شوند.

البته مسلم است که صرفا یکی از رفتارهای بالا، آن هم به صورت مقطعی را نمیتوان دلیل trans بودن دانست؛ بلکه باید در این زمینه، رفتارهای بیشتری از کودک مورد توجه قرار بگیرند. در نوجوانی یا بزرگسالی نیز خود فرد می تواند هویت جنسی اش را درک کند. مثلا اگر فردی به هر دلیلی، نارضایتی جنسی مداومی دارد و از لحاظ هویت جنسی، سردرگم است، که احتمال اینکه trans باشد، وجود دارد.

 اهمیت پذیرش و احترام به ترنس ها در جامعه

تشخیص کودکان ترنس توسط والدین
تشخیص کودک ترنس توسط والدین

خیلی از متخصصین، چه به عنوان روانپزشک و چه به عنوان روانکاو و مشاور که در حوزه مطالعات ترنس ها کار می کنند، اعتقاد دارند که اگر جامعه، آنها را به خوبی بپذیرد، ترنس ها می‌ توانند بدون هیچ مشکلی در اجتماع فعالیت کنند اما متاسفانه در جوامع سنتی و کشورهای جهان سوم اینگونه نیست. بلکه خود جامعه آن ها را مجبور  می کند هویت جنسی خود را سرکوب کنند یا تغییر جنسیت دهند. چرا که در چنین حالت هایی است که شاید جامعه آنها را بپذیرد!

متاسفانه ترنس ها با مشکلات زیادی مواجه هستند که اصلی‌ ترین مشکلی که آن ها دارند، نابرابری‌ های مداوم در زندگی است. اختلاف نظرهای زیاد با والدین نیز معضل دیگر است. معمولا والدین این موضوع را به سختی قبول می کنند که هویت جنسی فرزندشان با جنسیت او متفاوت باشد. متاسفانه به همین دلایل، شاهد افزایش قابل توجه اضطراب، افسردگی و خودکشی در جامعه ترنس ها هستیم.

 آیا trans، همجنسگرا است؟

برخی از افراد به دلیل اطلاعات کم در حوزه روانشناسی و مسائل جنسی، فکر میکنند که ترنس ها، همجنسگرا هستند. در صورتی که این دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. یک همجنس گرا، مشکلی با جنسیت خود ندارد ولی یک trans، معمولاً با جنسیت ظاهری خود مشکل دارد. به عبارت دیگر در همجنس گرایان، علاقه به تغییر جنسیت وجود ندارد اما ترنس ها معمولاً میل شدیدی به تغییر جنسیت دارند.

افراد ترنس می توانند دگرجنسگرا (علاقه به جنس مخالف خود از لحاظ جنسی و عاطفی)، همجنسگرا (علاقه به جنس موافق خود از لحاظ جنسی و عاطفی) و یا دوجنسگرا (علاقه به هر دو جنس از لحاظ جنسی و عاطفی) باشند. همچنین اثبات شده است که برخی از افراد trans، هیچ‌ جنسگرا ( عدم علاقه جنسی و عاطفی به هر دو جنس) هستند.

عمل ترنس یا عمل تغییر جنسیت

برای تغییر جنسیت می توان از روش هایی مانند هورمون‌ درمانی استفاده کرد. این روش در کشور تجویز می شود و خیلی از پزشکان، عمل تغییر جنسیت را انجام می دهند. نکته ای که وجود دارد این است که عمل تغییر جنسیت، پیش نیازهایی دارد؛ بدین صورت که ابتدا باید اثبات شود که فرد، دچار اختلال هویت جنسی است و عمل تغییر جنسیت، قطعا موثر خواهد بود. خیلی از کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند که متقاضی عمل تغییر جنسیت، باید مدت مشخصی را با ظاهر جنس مخالف در جامعه باشد تا ببیند آیا تحمل شرایط جدید، نگاه ها، دیدگاه ها و نظرات عمدتا منفی و رفتارهای دیگران را دارد یا نه؟

تغییر جنسیت ویژگی‌ های خاص خود را دارد. مثلا متقاضی عمل تغییر جنسیت مرد به زن، باید بداند که نمی تواند بچه دار شود. عمل تغییر جنسیت در سنین خیلی بالا توصیه نمی‌شود و بهترین زمان، دوران جوانی (۱۸ تا ۲۳) است.

 مراحل عمل تغییر جنسیت زن به مرد

مراحل عمل تغییر جنسیت زن به مرد
نحوه عمل تغییر جنسیت زن به مرد

عمل تغییر جنسیت دارای مراحل و ویژگی های مختلفی می باشد. به طور مثال مرحله ابتدایی تغییر جنسیت از زن به مرد، هورمون درمانی است. سپس تخلیه سینه ها و تخلیه رحم و تخمدان انجام می‌شود. در آخر نیز جراحی ساخت آلت تناسلی مردانه باید صورت بگیرد. از این رو تغییر جنسیت یک فرآیند است و در کوتاه مدت انجام نمی شود. نکات مهمی هم بعد از عمل تغییر جنسیت وجود دارند بدین صورت که بعضی از افراد با مشکل رابطه جنسی بعد از تغییر جنسیت مواجه می شوند. بعضی نیز بعد از این عمل، دچار پشیمانی می شوند. به همین دلیل باید در ابتدا همه جوانب قضیه، هم از دیدگاه مشاور و پزشک و هم از دیدگاه خود فرد، بررسی و تحلیل شوند.

نکته بسیار مهمی که در مورد عمل تغییر جنسیت وجود دارد این است که به هیچ وجه، هدف آن نیست که آن ها احساساتشان را سرکوب کنند یا عواطفشان را از بین ببرند؛ بلکه هدف، مقابله با پریشانی ها و آشفتگی ها است. به همین دلیل معمولا عمل تغییر جنسیت، راهکار آخر است.

کلام آخر

در این مقاله توضیحات کلی در مورد ترنس زن، ترنس مرد، علائم آنها و عمل تغییر جنسیت مطرح کردیم و مسلما باید به نظرات و پوشش‌ همه اقشار جامعه احترام بگذاریم. اگر افرادی در هر زمینه ای ( به خصوص مسائل عاطفی و جنسی) دچار اختلالاتی متنوعی هستند، تا آن جا که ممکن است باید به آن ها کمک کنیم. توجه داشته باشیم رفتارها، نگرش‌ها، دیدگاه‌ها، صحبت‌ها و هر فعلی که ما در قبال جامعه ترنس کشور انجام می دهیم، اگر مناسب نباشند، ضربات بسیار بدی از لحاظ روحی و روانی به آنها وارد می کنند.

هرگونه تحقیر یا عدم پذیرش ترنس ها در جامعه، همانطور که اشاره شد، باعث اضطراب، افسردگی و خودکشی آن ها می شود. در حالی که می توان به سادگی و بدون حساسیت های بی مورد، این افراد را در جامعه پذیرفت و تمام امکانات لازم را در اختیار آنها قرار داد. اگر هم خودشان موافق بودند، می توان آن ها را به سمت درمان، راهنمایی کرد. از طرف دیگر لازم است که نهادهای مختلف مانند بیمه، سعی کنند به افرادی که متقاضی عمل تغییر جنسیت هستند، کمک هزینه های مختلف در حوزه درمانی را ارائه دهند تا آن ها بتوانند با کمترین دغدغه برای این عمل، اقدام کنند.

 

سوالات متداول

۱- ترس چیست و به افرادی اطلاق می شود؟

به افرادی ترنس گفته می شود که احساسات و رفتار جنسیتی متفاوت از ظاهر خود داشته باشند.

۲- رفتار مناسب فردی و اجتماعی با افراد ترنس به چه صورت می باشد؟

به طور کلی باید به این صورت در نظر گرفت که تفاوت احساسی این دسته از افراد امری طبیعی و بدون انتخاب بوده که نیازمند برخورد مناسب از سوی دیگران می باشد و جزئیات بیشتر در متن مقاله بیان شده است.

۳- عمل جراحی تغییر جنسیت برای افراد ترنس دارای چه مراحلی است.

عمل جراحی تغییر جنسیت زن به مرد و بالعکس دارای چند مرحله بوده و یک تغییر یک بخشی نیست و نیاز به بررسی تمامی جوانب در این خصوص می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مفهوم ترنس با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام و وقت بخیر، علائم و نشانه های گرایش به ترنس شدن با توجه به سن فرد ممکن است متفاوت باشد ولی در حالت کلی علائم ذیل قابل مشاهده می باشد. عدم تمایل کودک به بازی با همجنس های خویش، نشان دادن توجه و علاقه به اسباب بازی و لوازم جنس مخالف، عدم سازگاری محیط هایی که هم جنس های فرد وجود دارند مانند مدرسه، عدم سازش و هماهنگی با دوستان و هم سالان خود (از نظر فکری و شخصیتی)، ناخوشایندی وناسازگاری از تغییرات جسمی دوران بلوغ، به اسباب بازی‌های جنس مخالف خود بیشتر توجه می‌کند، بی علاقه گی به پوشیدن لباس های جنس خود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره