کودکان

تاثیر موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اختلال اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی می باشد که با رفتارها و ارتباطات کلامی که به صورت غیر طبیعی است مشخص می شود. علت اصلی این اختلال هنوز شناخته نشده است. طبق تحقیقات انجام شده این اختلال در پسران شایع تر از دختران می باشد. این اختلال بر روند رشد طبیعی مغز تاثیر می گذارد. امروزه یکی از روش های درمان کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند موسیقی درمانی می باشد. زیرا موسیقی به این کودکان کمک می کند تا بین احساسات خود به هماهنگی و یکپارچگی برسند یا به نحوی می توان گفت که بین حس شنوایی و سایر احساسات در این کودکان با شنیدن موسیقی هماهنگی ایجاد می شود. واقعیتی که درباره کودکان اوتیسم وجود دارد این است که این کودکان جزایری کشف نشده از استعداد و هوش می باشند به این صورت که ممکن است در زمینه ریاضی و یا بویایی نشان دهد.


موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم

موسیقی در افراد و کودکانی که دچار اوتیسم هستند ، منبع سرشاری از لذت های خاص می باشد ، به همین دلیل برای درمان اوتیسم در خردسالان و بزرگسالان از این روش استفاده می شود. متاسفانه برای کار با کودکان اوتیسم تعداد کمی از مربیان موسیقی تربیت شده اند به همین دلیل یافتن مربی هایی که علاقمند به آموزش صحیح و نواختن موسیقی به کودکان اوتیسم باشد کاری بسیار سخت و دشوار می باشد و دشوار تر از آن پیدا کردن مربی برای کودکان یا حتی فرد بزرگسال دچار اوتیسم است.


مزایای آموزش موسیقی به کودکان اوتیسم

آموزش موسیقی به کودکان اوتیسم مزایای بسیاری زیادی دارد. امروزه برخی از کارشناسان معتقد هستند که آموزش موسیقی می تواند توانایی های حرکتی و شناختی این کودکان را تقویت دهد. نواختن و یا خواندن در یک گروه موسیقی می تواند مهارت های ارتباطی ، اجتماعی ، اعتماد به نفس ، دوستی و احترام به خود و دیگران را تقویت کند.


نکاتی در خصوص آموزش موسیقی به کودکان اوتیسم

 

نکاتی در خصوص آموزش موسیقی به کودکان اوتیسم
نکاتی در خصوص آموزش موسیقی به کودکان اوتیسم

تام پسری است که بیش از ۷ سال درس هایی با ساز کلارینت گرفت و به مدت ۴ سال هم پیانو نواخت. تمامی مربیان او در یک نقطه باهم اشتراک داشتند آن هم این بود که هیچ یک از آنان تجربه کار با یک کودک اوتیسم را نداشتند. گر چه تمامی آن ها علاقه داشتند که تام در این زمینه پیشرفت کند. در نهایت تام از فروکردن اسباب بازی هایش در انتهای شیپور کلارینت به اجرای قطعه نان شیرینی مخصوص عید پاک روی پیانو و حضور در گروه موسیقی پیشرفته رشد کرد. حال سوالی که برای اغلب شما پیش می آید که معلمان تام چگونه موفق شدند که تام پیشرفت کند؟ این معلمان هم مانند باقی معلم ها باید حس شوخ طبعی و بردباری بسیاری داشته باشند در پیشرفت تام به غیر از مواردی که گفته شد موارد ذیل هم موثر بوده اند.

  • کودکان دارای اوتیسم اغلب دارای شنوایی کامل موسیقی (perfect pitch) هستند ، اگر می بینید که کودکتان نت ها را بدون اینکه به مرجع صوتی مراجعه کند می تواند به راحتی نام ببرد ارزش این را دارد تا بیشتر برایش وقت بگذارید.
  • بسیاری از کودکان اوتیسم توانایی اجرا بر اساس گوش را دارند ، معلمان تام هم از قابلیت نواختن با گوش استفاده کردند و او را وادار کردند که به تکرار عبارت های موسیقی بپردازد بدون آن که نگران باشند که کدام نت در حال اجرا شدن است.
  • در برخی از کودکانی که اختلال اوتیسم دارند مسئله ای که وجود دارد این است که دارای «synesthesia» هستند. حس آمیزی به این معنا می باشد که کودک توانایی مرتبط کردن نت های موسیقی با شکل ها ، رنگ ها و غیره دارد. معلمان می توانند این سوالات را از شاگردان خود بپرسند که با شنیدن این نت ها چه اشکال و رنگ هایی را در تصور خود می بینی برای مثال شاید یکی از آن ها بگوید که نت ها را مانند رنگ های رنگین کمان( زرد ، سبز ، نارنجی ، آبی ، نیلی ، بنفش و قرمز ) می بیند.
  • مسئله دیگری که برای معلمان مهم می باشد این است که کودکان اوتیسمی که حتی دارای اختلالات تکلمی هستند استعداد بسیاری داشته باشند و آن ها از حضور در جمع و صحنه ترسی نداشته باشند. 

نکاتی در خصوص کودکان اوتیسم برای والدین

هزینه ی اضافی نکنید:

گاها اغلب خانواده هایی که کودک اوتیسمی دارند ، هزینه های بسیاری را صرف ثبت نام در کلاس های ریاضی ، نقاشی ، زبان و … می کند مسئله ای که وجود دارد این است که این کلاس ها تا چه اندازه برای درمان کودک مفید است؟ آیا تاثیری دارد یا فقط اتلاف هزینه است؟ از این رو خانواده ها باید این موضوع رو بدانند که کودکشان را در کلاس هایی ثبت نام کنند که برای آن ها سودی داشته باشد و به روند درمان آن کمک کند.

حواستان به رابطه بین فرزندهایتان باشد:

یکی از مشکلاتی که در این خانواده ها وجود دارد این است که نمی توانند بین کودک سالم و کودکی که اوتیسم است رابطه برقرار کنند به این صورت که یا به کودک سالم خود بیش از حد توجه می کنند و یا تمامی وقت خود را صرف کودک اوتیسم خود می کنند ، هر چند کودکان اوتیسم به جهت شرایطی که دارند خانواده ها باید نسبت به مراقبت و کار با آن ها وقت بیشتری را اختصاص دهند ، از این رو این خانواده ها باید با کودکان سالم خود صحبت کنند و به آن ها بگویند که خواهر و یا برادر آن ها به دلیل شرایط و بیماری که دارد باید تحت مراقبت بیشتری از سوی والدین باشد ، همچنین خانواده ها نباید بار نگهداری از کودکان اوتیسم را بر گردن کودکان سالم خود بیندازند ، ولی می توانند از آن ها کمک بگیرند زیرا این کار باعث می شود کودکان سالم خشمی در وجودشان نسبت به کودکی که مبتلا به اوتیسم است نهفته بماند.

از کودکتان کار اضافی نخواهید:

اضافه کاری های بیش از اندازه برای کودکان اوتیسم تاثیر منفی دارد ، برخی از کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند از عقب ماندگی ذهنی هم رنج می برند به همین دلیل خانواده های آن ها هزینه های بسیاری را برای یادگیری و سواد آموزی آن ها اختصاص می دهند. این خانواده ها می توانند این هزینه ها را صرف آموزش شیوه زندگی و چگونگی انجام کارهای شخصی به کودکان خود کنند.

در نهایت:

این نکته باید قابل توجه والدین باشد که برخی از آن ها آرزوهایشان که در خصوص کودکان اوتیسم خود محقق نشده را از کودکان سالم خود می خواهند ، همین مسئله باعث می شود که والدین بار اضافی و بیشتری را بر دوش کودکان سالم خود قرار دهند. خانواده ها باید به این نکته توجه کنند که آن ها نمی توانند به جای کودک خود تصمیم بگیرند که چه کاری کند و چه کاری انجام ندهند ، والدین باید حواسشان باشد که هم فرزندان سالم و هم فرزندانی که مشکل اوتیسم دارند را طوری تربیت کنند که هم مهارت های لازم زندگی را بیاموزند و هم بار اضافی بر دوش آن ها نباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره