روانشناسی

بررسی دلایل و علائم بی اشتهایی و پرخوری عصبی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل و علائم بی اشتهایی و پرخوری عصبی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اختلال خوردن چیست ؟ شما چه اطلاعاتی درباره این اختلال دارید؟ آیا از نظر شما اختلال خوردن می تواند مسئله جدی باشد و نیازمند پیگیری و درمان است یا خیر؟ موسسه ی ملی سلامت روان اختلال پرخوری را یک  بیماری جدی توصیف کرده است که اغلب موجب مرگ می شود. اغلب کسانی که دچار این اختلال هستند از حالت غیر عادی خودشان خارج شده و نسبت به وزن و ظاهر خودشان حساس تر می شوند. اختلال خوردن به این صورت است که ممکن است فرد یا بیش از حد معمول و یا به مقدار خیلی کم اشتها به خوردن داشته باشد. 


پرخوری عصبی

یکی از انواع اختلال خوردن “پرخوری عصبی” می باشد که ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد. این بیماری روانی با اعتیاد به الکل و افسردگی ارتباط دارد . افرادی که به این اختلال دچار شده اند بعد از یک دوره پرخوری مکرر از سایز بدنشان متنفر می شوند و سعی می کنند با استفراغ یا مصرف ملین آنها را از بدنشان خارج کنند. تحقیقات نشان داده اند که زنان بیشتر از مردان اختلالات خوردن را تجربه می کنند و دچار پرخوری عصبی می شوند. طبق پژوهش های انجام شده از هر ۱۰۰ زن تقریبا ۸ نفر از پرخوری رنج می برند. که بیشتر در زنان ۱۶ تا ۴۰ ساله مشاهده می شود. علت اصلی پرخوری عصبی مشخص نیست ، ولی عوامل زیادی می تواند محرک ابتلای فرد به این اختلال باشد.

از جمله این محرک ها می تواند موارد زیر باشد:

وراثت: اگر در خانواده شما خواهر ، برادر و یا یکی از والدین دچار این اختلال هستند خطر ابتلای شما به این اختلال بیشتر است. 

مشکلات روانی: عزت نفس پایین ، افسردگی ، کمال گرایی ، اختلال وسواس فکری عملی و اختلال اضطراب از جمله مشکلات روانی هستند که می تواند سبب بروز این اختلال روانی باشند. 

از جمله محرک های تاثیر گذار بر پرخوری عصبی مقتضیات حرفه ای فرد است ، برای مثال ورزشکارانی که به دلیل حرفه شان مجبور هستند وزنشان را بالا ببرند و یا افرادی که مدل هستند باید بسیار لاغر باشند.

طبق پژوهش های انجام شده از هر ۱۰۰ زن تقریبا ۸ نفر از پرخوری رنج می برند که بیشتر در زنان ۱۶ تا ۴۰ ساله مشاهده می شود. 

نشانه ها و علائم پرخوری عصبی چیست؟

 

نشانه ها و علائم پرخوری عصبی چیست؟
نشانه ها و علائم پرخوری عصبی چیست؟

یکی از علامت های پرخوری عصبی پرخوری دوره ای مکرر است. تشخیص پرخوری عصبی در افراد آسان نیست زیرا پرخوری عصبی گاهی امری عادی است چرا که اغلب ما می دانیم که خوردن باعث می شود استرس فرد کم شود. این افراد ممکن است دچار اضافه وزن و یا حتی وزن عادی باشند.

برخی از علائم و نشانه های پرخوری عصبی موارد زیر می باشد: 

 • ورزش بیش از حد 
 • افرادی که دچار اختلال پرخوری عصبی هستند دائما به سرویس بهداشتی می روند تا غذاهایی که خوردند را بالا بیاورند. 
 • آسیب به مینای دندان ، پارگی رگ های خونی در چشم ، تغییر در ظاهر فرد از جمله تورم گونه ها 
 • تلاش بیش از حد برای تغییر شکل ظاهری بدن و کاهش وزن

 عوارض ناشی از پرخوری عصبی:

 • کمبود پتاسیم در خون 
 • کم آبی شدید بدن و مشکلات گوارشی ، عروقی  
 • ساییدگی مینای دندان بر اساس استفراغ عمدی 
 • ایجاد زخم در انگشتانی که برای استفراغ استفاده می شود.
 • حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما 

از جمله روش های درمان پرخوری عصبی می توان به روان درمانی توسط روان پزشک برای کنترل این اختلال رفتاری اشاره کرد و همچنین استفاده از داروهای ضدافسردگی می تواند باعث کنترل پرخوری عصبی شود هر چند این افراد افسرده به نظر نمی آیند ولی چنانچه مصرف این داروها قطع شود متوجه بازگشت بیماری در فرد می شوید.


بی اشتهایی عصبی

 

نوعی دیگر از اختلال خوردن” بی اشتهایی عصبی” می باشد که معمولا در زنان رخ می دهد. این اختلال به این صورت است که فرد با وجود این که از گرسنگی رنج می برد ولی از خوردن غذا اجتناب می کند . افرادی که دچار اختلال بی اشتهایی عصبی هستند خودشان را چاق تصور می کنند در صورتی که این گونه نیست و آنها خیلی لاغر هستند.

عوامل موثر بر بی اشتهایی عصبی 

طبق عقیده متخصصان عوامل زیادی وجود دارد که منجر به بروز اختلال بی اشتهایی عصبی می شود که مشکلات خانوادگی ، عدم اعتماد به نفس ، رفتارهای ناهنجار و مشکل وزن از جمله این موارد می باشد . بیشتر این افراد از وزن خودشان راضی نیستند و همین امر باعث می شود که رژیمی کنترل نشده و ورزش های برنامه ریزی نشده و سخت داشته باشند. برخی از پژوهش های بالینی ناشی از این است که حالت های غیر عادی در انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین می توانند یکی از محرک های اصلی برای این نوع از اختلال باشد. تغییرات در سروتونین مغز بر رفتارهای مربوط به تغذیه فرد تاثیر دارد زیرا سروتونین در افرادی که مبتلا به اختلال پرخوری عصبی و بی اشتهایی عصبی هستند ضعیف عمل می کند از این جهت که واکنش سیری را در فرد بر می انگیزد.

نشانه ها و علائم بی اشتهایی عصبی چیست؟

 • نداشتن دوره قاعدگی
 • خشکی پوست و ریزش مو
 • این افراد در اغلب اوقات روحیه بد دارند.
 • نسبت به آب و هوا و دمای پایین بسیار حساس هستند و سریع بیمار می شوند.

 عوارض ناشی از بی اشتهایی عصبی:

از جمله عوارض بی اشتهایی عصبی موارد زیر می باشد.

ناباروری، یبوست، آسیب مغزی، مرگ در اثر سوء تغذیه یا خودکشی، ضغف در بافت های استخوانی و پوکی استخوان، کم خونی، ضربان قلب نا منظم

برای درمان بی اشتهایی عصبی معمولا این اختلال به صورت سرپایی درمان می شود ولی چناچه این اختلا بسیار حاد باشد نیازمند مراقبت های بیمارستانی است. پزشکان با استفاده از روان درمانی سعی می کنند فرد را متقاعد کنند که این روشی که برای کنترل وزن خود در پیش گرفته اند روش غلطی است. اگر در میان اطرافیان خود کسانی هستند که از بی اشتهایی عصبی رنج می برند سعی کنید آنها را متقاعد کنید تا به پزشک مراجعه کنند و هرگز آنها را سرزنش نکنید زیرا باعث بدتر شدن اوضاع می شود. 


اختلال پرخوری دوره ای 

یکی از شایع ترین اختلال های خوردن در آمریکا پرخوری دوره ای می باشد که ۲ درصد از مردان ، ۳.۵ درصد از زنان و بیش از ۳۰ درصد از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند از آن رنج می برند. تفاوت اختلال پرخوری عصبی و پرخوری دوره ای این است که فرد پس از دوره ی پرخوری رفتارهایی از قبیل ورزش شدید و یا روزه داری انجام نمی دهد به همین دلیل اغلب افرادی که از پرخوری دوره ای رنج می برند چاق هستند. افرادی که از این اختلال رنج می برند شدیدا احساس خجالت ، گناه و پشیمانی می کنند و همین احساسات می تواند در پیشرفت اختلال خوردن موثر باشد. 

عوامل موثر بر پرخوری دوره ای 

علت این اختلال هم مانند بی اشتهایی و پرخوری هنوز به طور قاطع مشخص نیست، ولی مسئله ای که وجود دارد این است که معمولا افرادی که دچار اختلال پرخوری دوره ای هستند به مدت طولانی دچار افسردگی بوده اند اما این موضوع که افسردگی سبب بروز اختلال پرخوری دوره ای می شود یا بر عکس هنوز با قطعیت مشخص نشده است. متخصصان بر این باورند که بیشتر اختلال پرخوری دوره ای معمولا در میان ورزشکاران رقابتی از جمله ژیمناستیک‌ کارها و شناگران دیده می شود و برای جلب نظر جامعه نسبت به تناسب اندام خود اقدام می کنند. 

نشانه ها و علائم پرخوری دوره ای چیست؟

اغلب افرادی که از اختلال پرخوری دوره ای رنج می برند از حضور در دورهمی ها و شرکت در فعالیت های اجتماعی خودداری می کنند. این افراد چه چاق باشند و چه لاغر از دیگران خجالت می کشند و همواره سعی می کنند خودشان را کنترل کنند و مشکل خود را پنهان کنند. اغلب به قدری زیرکانه پنهان کاری می کنند که حتی اعضای خانواده و دوستان نزدیکشان هم متوجه این اختلال در آنها نمی شوند. این اختلال هم مانند اختلال بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی دارای نشانه ها و علائمی است که در ذیل چند نمونه از آنها را بیان می کنیم.

 • تغییرات دائم در وزن 
 • با وجود این که وزنی به شدت پایین دارند ولی رژیم های مزمن می گیرند. 
 • معمولا دچار درگیری فکری نسبت به محتوای کالری موجود در هر مواد غذایی هستند.
 • سریع تر از افراد نرمال غذا می خورند. 
 • پرخوری بسیار زیاد ، حتی زمانی که فرد احساس گرسنگی نمی کند.
 • به دلیل اجتناب از مراسم اجتماعی ممکن است فردی گوشه گیر و منزوی شوند. 
 • به غیر از موارد بالا اختلال پرخوری دوره ای منجر به مشکلات جدی از قبیل دیابت ، بیماری کیسه صفرا ، بیماری قلبی ، کلسترول بالا و برخی سرطان ها می شود. 

 برای درمان اختلال پرخوری دوره ای معمولا از درمان به روش شناختی رفتاری که مستلزم حداقل ۱۰ تا ۲۰ جلسه است استفاده می شود که می تواند به تنهایی و یا به همراه خانواده انجام شود. این روش بر روی الگوهای فکری ناسالم تمرکز دارد و اغلب با گزینه های درمانی دیگر ادغام می شود. فردی که از اختلال روانی پرخوری دوره ای رنج می برد هیچ اطلاعاتی درباره ی رژیم غذایی سالم ندارد. از این رو توصیه می شود حتما به یک مشاور تغذیه مراجعه کند ، تا عادت غذا خوردن صحیح و رژیم مناسبی برای خود تهیه کند. وجود یک مشاور تغذیه خوب برای بهبودی در دراز مدت موثر است. اختلال های خوردن از طریق ترکیبی از آموزش تغذیه ، مراقبت پزشکی و درمان قابل کنترل است.


انواع دیگر اختلالات خوردن 

نوع دیگری از اختلال خوردن EDNOS است که معیارهای دیگر اختلال های خوردن از جمله معیار های ذیل را ندارد.

 • سندروم اختلال پرخوری دوره ای (با تعداد دفعات کمتر)
 • پیکا: مصرف مداوم مواد غیر خوراکی که مطابق با هنجارهای فرهنگی نمی باشد ، خاک رس ، گچ ، گل و لای ، کاغذ و صابون می تواند نمونه ای از مواد غیر تغذیه ای باشد که این افراد علاقه خوردن آن را دارند. اغلب این اختلال در بزرگسالان ، زنان باردار و کودکان دیده می شود.
 • اختلال نشخوار: برگشت غذا پس از خوردن و بلعیده شده که یا بیرون ریخته می شود و یا دوباره خورده می شود.
 • پرخوری عصبی (با تعداد دفعات کم)

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل و علائم بی اشتهایی و پرخوری عصبی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. سلام من خیلی ادم استرسیم راجب همه چیز حالم بد میشه، دستو پامو سریع گم میکنم به نظرتون قرص بخورم بهتره؟

  1. با سلام و وقت بخیر، داروی های ضد اضطراب انواع گسترده‌ای از داروها هستند که پس از مصرف با اثرگذاری بر روی بدن و مغز باعث می‌شوند تا علائم استرس مانند حمله‌های پانیک، ترس و نگرانی شدید، کمتر شود اما باید توجه کنید که داروهای ضد استرس و ضد اضطراب را روان‌پزشک یا پزشک تجویز می‌کند. نکته مهم در رابطه با این داروها این است که برخلاف تصور بسیاری از مردم مصرف قرص اضطراب باعث رفع اختلالات اضطراب و دچار نشدن دوباره به آن نمی‌شود بلکه تنها از شدت نشانه‌های آن می‌کاهد؛ بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارو، از روش های دیگر درمان استرس مانند: ریلکسیشن، تنفس عمیق، پیاده روی و … استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره