روانشناسی

ارتباط بین دهن بینی و اختلال های شخصیتی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط بین دهن بینی و اختلال های شخصیتی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مسئله ای که امروزه به وفور دیده می شود و باعث به وجود آمدن ناراحتی ها و دلخوری هایی در زندگی می شود ، دهن بینی می باشد. متاسفانه بسیاری از مردم با توجه به دلایل متعدد بسیار دهن بین هستند و همین موضوع باعث ناراحتی اطرافیان آن ها می شود. معمولا فردی که دهن بین است اعتماد به نفس بسیار پایینی دارد ، ممکن است تصمیم و نظری که خودش برای انجام کاری دارد بسیار منطقی و درست باشد ولی به جهت پایین بودن اعتماد به نفس خود به نظرات دیگران متکی می شود و ترجیح می دهد ، مطابق نظر دیگران کارهای خود را انجام می دهد ، ولی این تنها یکی از دلایل دهن بینی می باشد ، ممکن است دلایل دیگری منجر به این کار شود. اغلب در زندگی های زناشویی مشاهده شده است که به دلیل دهن بینی یکی از زوجین و اهمیت دادن به نظرات خانواده خود باعث به وجود آمدن اختلافات بسیاری شده است. 

ممکن است دهن بینی ناشی از وجود یکی از اختلال های شخصیتی باشد و خود فرد حتی این موضوع را نپذیرد که تمامی کارهای خود را با توجه به تصمیمات دیگران انجام می دهد.

دهن بینی چیست؟

نمی توان با قاطعیت گفت که دهن بینی فقط مختص یک سری از افراد می باشد زیرا ممکن است در تمامی قشر ها دیده شود. دهن بینی به این معنی است که فرد راجع به موضوعی که پیش آمده است هیچ گونه تعقل و فکری نمی کند و صرفا با توجه به نظرات دیگران کارهای خود را انجام می دهد ، این گونه افراد هر چیزی که از دیگران می شنوند را باور می کنند و به این موضوع فکر نمی کنند که آیا این مسئله صحت دارد یا خیر.


دهن بینی و اختلال های شخصیتی

دهن بینی و اختلال های شخصیتی
دهن بینی و اختلال های شخصیتی

 

ممکن است دهن بینی ناشی از وجود یکی از اختلال های شخصیتی باشد و خود فرد حتی این موضوع را نپذیرد که تمامی کارهای خود را با توجه به تصمیمات دیگران انجام می دهد ، در این قسمت اختلال های شخصیتی که در افراد دهن بین مشاهده می شود را بیان نموده ایم.

اختلال شخصیت مرزی (Borderline personality disorder): افرادی که مبتلا به این اختلال هستند معمولا فردی را به طور کامل و از همه لحاظ قبول دارند و صرفا مطابق نظرات او در تصمیم گیری ها عمل می کنند ، البته ممکن است این افراد گاهی نسبت به نظرات دیگران گاهی کاملا بی اعتنا باشند و گاهی به شدت تحت تاثیر نظرات دیگران قرار بگیرند.

اختلال شخصیت نمایشی (Dramatic personality disorder) : این اختلال بیشتر در خانم ها شیوع دارد و به این صورت است که دائما از وسایل خود تعریف می کنند و نظرات دیگران را در این باره می پرسند ، اگر کسی انتقادی کند به شدت ناراحت می شوند ، معمولا این دسته از افراد به دنبال جلب توجه دیگران و گرفتن رضایت آن ها می باشند از این رو اهمیت زیادی بر نظرات دیگران می گذارند.

اختلال شخصیت وابسته (Affiliated personality disordar): این اختلال هم مانند اختلال نمایشی در بین خانم ها شایع تر است ولی وجود این اختلال در مردان آزار دهنده تر می باشد. برای مثال مردی که به این اختلال مبتلا شده است علاقه و وابستگی بسیاری به مادر خود دارد و دائما در تلاش است تا رضایت مادر خود را جلب کند و کارهایی که مطابق با میل او می باشد را انجام دهد ، ممکن است این مسئله در زندگی زناشویی وی تاثیر بگذارد ، به این صورت که دائما با ناراحتی های همسر خود مبنی بر دهن بین بودن شوهر خود مواجه می شوند.
اختلال شخصیت وسواسی (Obsessive compulsive disorder): معمولا افرادی که مبتلا به این اختلال هستند در تلاش اند که همه را راضی نگه دارند به همین دلیل در تمامی کارهای خود نظرات دیگران را جویا می شوند تا با توجه به آن ها کارهایشان را انجام دهند ، گاها ممکن است متوجه شوند که کسی از کار آن ها ناراحت شده است ، سریعا تصمیم خود را تغییر می دهند و مطابق با نظر آن فرد پیش می روند ، معمولا این دسته از افراد باعث ناراحتی اطرافیان خود می شوند.

درمان بدبینی به چه صورت است؟

درمان دهن بینی مستلزم کشف علت اصلی آن می باشد ، زیرا نحوه درمان با توجه به علت آن متفاوت می باشد به همین دلیل ابتدا می بایست علت بدبینی بررسی شود ، سپس اقدام به درمان صورت بگیرد. علاوه بر این چنانچه در اطرافیان خود شخص دهن بینی وجود دارد می توانید او را با کسانی که به جهت دهن بینی از دیگران دچار مشکلات و آسیب هایی شده اند روبرو کنید و درباره آسیب ها و گاها سوء استفاده هایی که ممکن است دیگران نسبت به این موضوع داشته باشند آگاه کنید ، همچنین می توانید راهکارهایی برای تقویت و بالا بردن اعتماد به نفس به او ارائه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط بین دهن بینی و اختلال های شخصیتی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره