روانشناسی

آسیب های دروغ و راه های درمان دروغگویی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آسیب های دروغ و راه های درمان دروغگویی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

عده ای فکر می کنند که از همان اول صبح که روز خود را شروع می کنند تا آخر شب تمامی اتفاقات روزمره ی خود را باید با اغراق و بزرگ نمایی برای مردم تعریف کنند و این تفکر را دارند که کسی متوجه دروغ بودن این صحبت ها و عدم صحت آن نمی شود. شاید بسیاری از شما در اطرافیان خود ، دوست ، فامیل یا همکاری داشته باشید که مدام در حال تعریف کردن از شجاعت ها و کارهای روزمره و یا حتی گذشته ی خود با اغراق و بزرگنمایی بیش از حد است. این افراد را در اطرافیان خود با نام دروغگو می شناسیم. در اینجا ما سعی می کنیم به صورت خلاصه ، انواع دروغ ، چگونگی رفتار با فرد دروغگو و راهکار های تشخیص دروغگو را برای شما بیان کنیم. 


انواع دروغ

دروغ از روی عادت :

هر کدام از ما در زندگی خود شخصی را در نظر میگیریم که از او و رفتار هایش الگو برداری می کنیم. دروغ عادتی به این نوع دروغ گفته می شود که از روی الگوبرداری از شخصی که به او علاقه داریم شکل می گیرد. 

دروغ انتقام جویانه :

گاها فرد از روی خشم یا نفرت و حتی از روی دشمنی با کسی اقدام به دروغگویی در مورد آن شخص نزد دیگران می کند.

دروغ گویی مبهم:

زمانی که فرد به طور دقیق نتواند جزئیاتی که رخ داده است را تعریف کند با مغالطه و بزرگ نمایی اتفاق پیش آمده را برای دیگران بازگو می کند. 

دروغ وفادارانه یا عرفی:

گاهی پیش آمده است که فرد به خاطر حفظ دوست و دوستانش دروغ می گوید. به این نوع دروغ ، دروغ عرفی یا وفادارانه می گویند.

دروغگویی بیمارگونه: 

شخص از دروغ گفتن لذت می برد ، اعتماد به نفس و عزت نفس کافی ندارند. در زندگی شخصی خود به آنچه می خواسته نرسیده است. همواره سعی می کند تصوری که از خودش در ذهنش ساخته را برای مردم تعریف کند. از خود واقعیش راضی نیست و سعی می کند خودش را در ذهن بقیه خوب جلوه دهد.

بجز موارد ذکر شده بالا دروغ انواع دیگری هم دارد که ما در اینجا به طور خلاصه بیان کردیم. 

شاید برای خیلی از شما این سوال پیش بیاید که :

دروغگویی ذاتیست یا اکتسابی: برخی از روانشناسان در این زمینه تحقیقات گسترده ای انجام داده اند ، حقیقتی که وجود دارد این است که هیچ شخصی ذاتا دروغگو نبوده است و عوامل مختلفی بر این موضوع نقش دارند. 


عوامل تاثیرگذار بر دروغگویی 

خانواده: یکی از عواملی که نقش موثری در این رابطه دارد خانواده است. برای مثال شاید خود ما بارها از کودک مان خواسته ایم که دروغ بگوید ، مثلا اگر کسی پدرت را خواست بگو در خانه نیست. همین دروغ های به ظاهر کوچک ما می تواند در آینده ی فرزندان مان نقش بسزایی داشته باشد.

محیط: تمامی افراد و فضاهایی که شخص از دوران جنینی تا مرگ با آنها در ارتباط است تاثیر موثری بر شکل گیری شخصیت فرد دارد. بسیاری از رفتار ها ، هنجارها و ناهنجاری ها برخاسته از تاثیر محیط بر شخصیت فرد می باشد.  

دروغگویی می تواند یکی از نشانه های اختلال توهم ، خیال پردازی ، اختلال شخصیت ضداجتماعی و خود شیفتگی باشد :

افراد خودشیفته: به آن میزان که دیگران از دروغ گفتن و این موضوع باعث آزار می شوند افراد خودشیفته از این موضوع ناراحت نیستند و هیچ حس همدلی و عذاب وجدانی در آنها دیده نمی شود. 

اختلال توهم و خیال پردازی :شخصی که دچار این اختلال است در خیال خود و به دور از واقعیت چیزهایی را می بیند که در دنیای واقعیش وجود ندارد ، که به آن توهم یا خیال پردازی می گویند. این شخص توهماتی را که در ذهن خود دارد را بیان می کند و مردم زمانی که می بینند این اتفاقات در دنیای واقعی آن فرد نیفتاده است گمان می کنند که این شخص از روی عمد دروغ می گوید. 


راه های تشخیص شخص دروغگو

 • فردی که دروغ می گوید اغلب از جواب دادن به سوال های شما تفره می رود. به شما مجال سوال پرسیدن نمی دهد.
 • به جزییات بیشتر می پردازد تا حواس شما را پرت کند .
 • اغلب ما جمله ی معروف دروغگو کم حافظه است را شنیده ایم. با توجه به این جمله می توانیم بفهمیم که شخصی دروغ می گوید یا نه ، به این صورت که چند روز بعد راجع به موضوعی که صحبت کرده بود از او بپرسید ، بی شک فرد دروغگو داستان جدیدی را با محتوای جدید برای تان تعریف میکند.
 • قبل از اینکه از او سوالی بپرسید تمامی رفتار هایش را زیر نظر داشته باشید ، هنگام جواب دادن به سوالتان متوجه تغییر رفتار های شخص دروغگو می شوید. شخص دروغگو تند تند صحبت می کند ، سعی می کند بحث را سریع تمام کند. این برای یک شخص دروغگو لذت بخش است زیرا فکر می کند که کارش را به خوبی انجام داده است.

دروغ مصلحتی یا غیر مصلحتی ندارد، شاید خود شما هم گاها دروغی گفته باشید و برای توجیه خود بگویید که این دروغ مصلحتی بود و گناهی ندارد در حالی که دروغ در هر صورت کار زشت و ناپسندی است که حتی خداوند در قرآن مردم را به صادق بودن و راست گویی دعوت می کند

توجه داشته باشید که:

اگر شخصی را از دور می بینید که در حال دروغ گفتن است لزومی ندارد که خودتان را درگیر دروغ گفتن آن فرد کنید. ولی اگر در روابط شخصی یا محل کار یا دوستانتان شخصی است که مدام در حال دروغ گفتن راجه به دیگران است باید این دید را نسبت به آن شخص داشته داشته باشید که راجع به شما هم در جایی دیگر دروغ می گوید. افراد دروغگو داستان های جالب و تخیلی را تعریف می کنند که هیچ گاه اتفاق نیفتاده است و ساخته ی ذهن خود فرد است. افراد دروغگو از اینکه کسی با لذت به حرف های شان گوش دهد لذت می برند و همین باعث می شود که به دروغ گفتنشان ادامه بدهند.


دروغگویی در کودکان

زمانی که والدین انتظارات بیش از حد از کودک خود دارند ، او را تحقیر ، تنبیه و سرزنش می کنند. باعث می شود که کودک به دروغ گفتن روی بیاورد و برای دفاع از خود و تنبیه نشدن از دروغ استفاده کند. باید به کودک آگاهی دهیم ، مثلا کودکی در بیان خیالات خود متوجه صحت نداشتن و دروغ بودن گفته هایش نمی شود باید او را آگاه کنیم که چه چیزی درست است و چه چیزی واقعیت ندارد. باید به کودک اجازه بدهیم که احساساتش را بیان کند. در نهایت عفو و بخشش داشته باشیم. همه ی ما مرتکب اشتباه می شویم اگر میخواهیم کودکمان صادق بودن و راست گویی را یاد بگیرید باید در برخی موارد از اشتباهش چشم پوشی کنیم. در آخر اگر هیچ یک از این روش ها موثر نبود می توان از روش تنبیه به شکل مناسب استفاده کرد.

دروغگویی در کودکان
دروغگویی در کودکان

 


۵ راه موثر برای درمان دروغگویی

دروغ گفتن معمولا از نقاط ضعف روحی افراد سرچشمه می گیرد که این رذیلت اخلاقی می توانند آسیب های روحی جدی را به فرد وارد نماید. ۵ مورد مطرح شده در این قسمت می تواند در درمان دروغگویی موثر واقع شود:

۱- اولین راه برای شروع ترک دروغ این است که باید فرد دروغگو را با عواقب و اثرات بد معنوی ، مادی ، فردی و اجتماعی این رذیلت اخلاقی آشنا کرد. همچنین این افراد باید دریابند اگر در بعضی از موارد دروغگویی برای آن ها نفعی داشته باشد سودش آنی و بسیار زودگذر است چرا که اطمینان و اعتماد مردم نسبت به انسان یکی از بزرگترین سرمایه های او در اجتماع است و دروغ گفتن وی موجب از دست دادن این سرمایه ارزشمند می گردد.

۲- یکی از اثربخش ترین روش ها در ترک دروغ پرورش شخصیت افراد دروغگو می باشد چراکه یکی از عوامل روانی دروغ ، داشتن حس حقارت و کمبود شخصیت است. در حقیقت دروغگویی یک عکس العملی برای جبران این کمبود می باشد. افراد دروغگو اگر استعدادها و توانایی های خود را کشف کنند و با پرورش آن ها ارزش و شخصیت خود را بالا ببرند دیگر نیازی به دروغ گفتن برای به وجود آوردن یک شخصیت قلابی در خود نخواهند داشت.

۳- افراد دروغگو باید پایه های ایمان به خدا را در دل خود تقویت کرده و ایمان داشته باشند که هیچ قدرتی در دنیا بالاتر از قدرت خداوند نیست و فقط اوست که توانایی حل تمام مشکلات را دارد که افراد ، با ایمان ضعیف ، برای حل آن مشکلات به دروغ پناه می برند.

۴- از مهم ترین عوامل درمان دروغ ، خشکاندن انگیزه و ریشه های این انحراف اخلاقی از قبیل طمع ، خودخواهی ، ترس ، محبت و دشمنی افراطی می باشد تا از رشد و نمو این رذیلت اخلاقی جلوگیری شود.

۵- آخرین راه حل برای درمان دروغگویی ، جدا کردن محیط های تربیتی و معاشرتی این افراد از دروغگویان می باشد چرا که تاثیر پذیری نقش بسزایی در ترویج دروغ در این افراد خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آسیب های دروغ و راه های درمان دروغگویی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

 1. سلام.وقتتون به خیر من یک برادر۱۸ ساله دارم از نظرعاطفی به یه دختر ۲۰ ساله وابسته شده و اون دختر روهم چندماه میشه ندیده ولی وابستگی خیلی شدید داره و می گه من دوست دارم باهاش صحبت کنم واین کار غیرممکن.از این وابستگی خیلی رنج می بره واقعا نگرانش هستم.

  1. با سلام و درود، برادر شما در ابتدا می بایست حس هویت فردی خود را تقویت نمایند چرا که در این صورت از منطقه امن خود خارج شده و تجارب جدیدی کسب می کنند، یکی دیگر از راه های رهایی از این مشکل، تقویت اعتماد به نفس می باشد، وقتی ایشان نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند، نیازی به وابستگی به دیگران نخواهند داشت.

 2. سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  من یک برادر ۱۹ ساله دارم . که خیلی خیلی زیاد دروغ میگه . ولی این موضوع رو قبول نمیکنه و هربار که بهش میگیم که داره دروغ میگه ، شدیدا پرخاشگری میکنه و اعتقاد داره همه چیزهایی که میگه ، درست و راسته . حتی اگر با شواهد بهش بگیم که دروغ گفته ، بازهم قبول نمیکنه .
  خودش رو خیلی برتر میدونه ، و احساس میکنم همه چیزهایی که میگه رو انقدر برای خودش تکرار کرده که دیگه فکر نمیکنه دروغ و وهم هستن .
  روانشناس رو هم قبول نداره.
  من واقعا نگرانشم . نمیدونم باید چکار کنم !

  1. با سلام و درود، گاهی اوقات برملا شدن حقیقت و رو کردن دست افراد، عواقب خیلی بدتری از شنیدن آن دروغ و به روی خود نیاوردن دارد. لازم نیست تا احساس کردید کسی دروغ می‌گوید سریعا واکنش نشان بدهید. شرایط و موقعیتی را که در آن هستید، بسنجید. علت دروغ چیست؟ نتیجه‌ی پیگیری حقیقت به چه می‌انجامد؟ گاهی بهتر است در مقابل فرد دروغگو سکوت کنید و هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندهید. بعضی افراد از روی ترس یا کمبود اعتماد به نفس دروغ می‌گویند. دروغگوها همیشه نیاز به کسی دارند که داستان ‌سرایی‌ های آن ها را باور کند. آن ها یک مخاطب می‌خواهند که مشتاق شنیدن باشد. هرگز خود را مشتاق نشان ندهید. به او نگویید که دروغ می‌گوید و آن را ثابت نکنید. اما می‌توانید طوری نشان بدهید که گویا از شنیدن این همه داستان‌های عجیب و باورنکردنی کلافه شده‌اید‎. نهایتا دروغ افراد دروغگو برملا می‌شود و در نتیجه ممکن است شغل خود را از دست دهند، روابط خانوادگیشان آسیب ببیند و بر سبک زندگی همراه با صداقت آن‌ها تاثیر گذارد. آگاه باشید که شما توانایی تغییر رفتار دیگران را ندارید. در نهایت، شما نمی‌توانید آنچه که در فکر این افراد می‌گذرد را درک کنید. اگر فردی بخواهد از دروغ گفتن دست بردارد، باید تعهد دهد و به تعهد خود پایبند بماند. اگر فردی تمایل به دست برداشتن از دروغگویی نداشته باشد، هیچ کاری از دست شما ساخته نیست.

  2. با سلام و درود، بهترین اقدامات برای ترک دروغگویی در نوجوانان شامل: مشخص کردن دلایل دروغگویی، خودداری از رفتار تند با او، الگوی مناسبی برای نوجوان باشید، اجازه بدهید در بیان احساسات خود آزادی داشته باشد.

 3. سلام من سه ماه که ازدواج کردم و صیغه کردیم و سه ماه دیگه عقد میکنیم اما همسرم از پیش پا افتاده ترین مواردی که زن و شوهر دارن اجتناب میکنه فقط اجازه میده صورتش رو ببوسم حتی وقت خدا حافظی میام بغلش کنم جوری ازمن فاصله میگیره که فقط به ظاهر در آغوش منه من به عنوان یک مرد خیلی مشکل دارم و میخوام از قرص سیپروتین استات استفاده کنم تا بیخیال تمایلات مردانه و بی احساس بشم نحوه استفاده از این قرص روزانه چند تا هست

  1. با سلام، دوست عزیز قبل از مصرف هر گونه دارویی شما می بایست به دنبال حل مشکل باشید و بررسی کنید این فاصله گیری از چه چیزی نشات میگیرد، در اولین فرصت با همسرتان صحبت کنید شاید دلیل این فاصله گیری های همسرتان ترس یا خجالت از روابط زناشویی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره