طلاق

آثار طلاق بر فرزندان چیست؟ مشکلات بچه های طلاق

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آثار طلاق بر فرزندان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در زندگی مشترک زمان هایی پیش می آید که زن و شوهرها از زندگی مشترک خود راضی نیستند و شرایطی به وجود می آید که زوجین تصمیم به متارکه می گیرند. هر چیزی که در زندگی مشترک ، باعث از بین بردن اشتراک شود خوب نیست و باید جلوی پیشرفتش را گرفت.
ولی زمانی می رسد که دو نفر احساس می کنند که هیچ نقطه اشترکی در زندگی با هم ندارند آن وقت است که به فکر طلاق می افتند. اما در این بین نگرانی برای آینده ی فرزندانشان مسئله ای است که آن ها را آزار می‌دهد و هر دو طرف دل نگران آینده فرزندان خود هستند . اما اغلب والدین از تأثیرات مخرب طلاق بر فرزندان خود آگاهی چندانی ندارند.

آثار طلاق بر فرزندان

از جمله بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک کودک بیفتد این است که والدینش از هم جدا شوند. و این برای کودکان بسیار دردناک خواهد بود ، این موضوع کل زندگی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد. در واقع هیچ تضمینی وجود ندارد که فرزندان از طلاق والدین آسیب نبینند. آن ها به ناچار باید با مشکلاتی از قبیل از دست دادن پدر و مادر ، برخوردهای ناراحت کننده اطرافیان و کمبودهای عاطفی دست و پنجه نرم کنند.

احساس تلخ ناامنی

از جمله نیاز های اساسی هر انسانی حس امنیت است ، هر کودک در بدو تولد برای رشد و نمو نیاز به محیطی امن دارد ، اهمیت برآورده شدن این نیاز در سه سال اول زندگی بیشتر از هر زمان دیگری می باشد. می توان گفت یکی از مشکلات فرزندان طلاق در زمانی است که کودک زیر سه سال سن دارد.

وقتی که کودک در سنین زیر سه سال است و پدر و مادر تصمیم به جدایی می گیرند با این کار ضربه ی سنگینی به کودک خود وارد می کنند ، این حس ناامنی از افراد و محیط پیرامون تا آخر عمر با کودک باقی می ماند و باعث ایجاد استرس و اضطراب در کودکان می شود. البته طلاق برای فرزندان در هر سنی اثرات بد خود را دارد اما ضربه ای که کودک زیر سه سال از طلاق والدین می خورد با استرس و اضطراب خواهر یا برادر نوجوانش چه از نظر ادراکی و چه از نظر شدت بسیار متفاوت خواهد بود.

احساس بلاتکلیفی

احساس بلاتکلیفی در فرزندان طلاق
احساس بلاتکلیفی در فرزندان طلاق

یکی دیگر از آثار طلاق بر فرزندان احساس بلاتکلیفی است زیرا آن ها پدر و مادر را از صمیم قلب دوست دارند اما وقتی والدینشان از هم جدا می شوند این فرزندان هستند که دچار حس بد بلاتکلیفی می شوند و این مسئله فکر آن ها را به خود مشغول می کند ، که در کنار کدام والد خود باید زندگی کنند و عاقبت چه اتفاقی برای آن یکی که تنها می ماند قرار است بیفتد.

مبتلا شدن به افسردگی

ابتلاء به اختلال افسردگی از دیگر آثار طلاق بر فرزندان می باشد زیرا کودکان طلاق به دلیل این که شرایط نرمال و متعادلی در زندگی ندارند گاهی فکر روبه راه کردن شرایط به سرشان می زند ، از این رو ممکن است تا حدودی تنها بمانند و به افرادی در خود مانده و منزوی تبدیل شوند و این حالت در طولانی مدت کودک را به علائم افسردگی مبتلا می کند.

خشم و عصبانیت

کودکان طلاق مخصوصا پسرها اغلب در یک بازه ی زمانی خشمگین و عصبی و گاهی دچار پرخوری عصبی یا بی اشتهایی عصبی می شوند و این یکی دیگر از آثار طلاق بر فرزندان است. زیرا درک دلایل طلاق و جدایی والدین از یکدیگر برای آن ها بسیار سخت است ، شرایط وقتی بدتر می شود که فرزندان به درستی نمی دانند دلیل جدایی پدر و مادرشان چیست از این رو طلاق را امری غیر ضروری دانسته و به خاطر آن از پدر و مادر خود بسیار رنجیده خاطر می شوند و این ناراحتی گاهی به صورت خشم در رفتار آنان بروز می کند.

این رفتار در نوجوانان بیشتر دیده می‌شود ، زیرا آنان به دلیل شرایط سنی خود از دیگر گروه های سنی ، نیاز بیشتری به حمایت و امنیت عاطفی والدین دارند پس وقتی طلاق اتفاق می افتد طبیعی است که نوجوان دچار احساس نا امیدی و ناکامی شده و درونش پر از خشم شود.

افت تحصیلی فرزندان طلاق

وقتی والدین متارکه می کنند فرزندان خود را با شرایط ناخوشایند و سختی مواجه می کنند. تحمل این شرایط برای فرزندان آزار دهنده است و باعث به هم خوردن تمرکز ، استرس شدید و حواس پرتی آن ها می شود ، در نتیجه بچه ها نسبت به درس و مدرسه کم توجه شده و دچار افت تحصیلی می شوند و این نیز یکی دیگر از آثار طلاق بر فرزندان است.

قربانیان طلاق

فرزندان ، اولین قربانیان طلاق
فرزندان ، اولین قربانیان طلاق

بعد از طلاق فرزندان دچار سردرگمی می شوند زیرا بین پدر یا مادر مجبور به انتخاب هستند ، اغلب آن ها بعد از طلاق ترجیح می دهند با مادر باشند زیرا با مادر خود احساس نزدیکی بیشتری دارند ، از این رو اکثراً دچار اختلالات عاطفی می شوند. البته فراموش نکنید که موضوع طلاق ، خانواده را دچار وضعیت از هم گسیختگی می کند که این پیشامد برای فرزندانی که در سنین نوجوانی به سر می برند بسیار خطرناک است و لازم به ذکر است که در کشور ما ایران آمار بسیاری از بچه هایی که از خانه فرار می کنند و نوجوانانی که در کانون های اصلاح و تربیت به سر می برند قربانیان طلاق تشکیل می‌دهند و با کمال تاسف باید گفت که این نیز از آثار طلاق بر فرزندان می باشد.

مشکلات بچه های طلاق

بیش فعالی

کودکانی که برای مدت زیادی شاهد مشاجرات والدین خود بوده اند و در پی آن پدر و مادر از هم جدا شده اند بسیار نا آرام و بی قرار می شوند ، اغلب با رفتارهای خود باعث آزار اطرافیان شده و به کودکانی آشوب گر تبدیل می شوند. آن ها در مقایسه با همسالان خود از نظم در انجام امور هیچ بهره ای نبرده و آرامش ندارند.

نافرمانی

شاید بتوان گفت یکی از بارزترین صفات فرزندان طلاق نافرمانی است که معمولا این رفتار را بچه ها در مهد کودک و مدرسه از خود بروز می دهند. این کودکان نسبت به سایرین بی ملاحظه هستند.

اعتماد به نفس پایین

فرزندان طلاق به دلیل مشکلات زیادی که ناخواسته آن ها را درگیر می کند معمولاً از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و این موضوع در طول زندگی چالش های بسیاری را پیش روی آن ها قرار خواهد داد. کشمکش های طولانی بین والدین و به دنبال آن طلاق باعث کمبود اعتماد به نفس کودکان می شود.

مشکلات بچه های طلاق در بزرگسالی

مشکلات بچه های طلاق در بزرگسالی
مشکلات بچه های طلاق در بزرگسالی

از آنجایی که فرزندان طلاق معمولاً در محیط های پر از استرس و اضطراب بزرگ می شوند ، در بزرگسالی آثار این تنش ها همراه آنان می ماند تا جایی که ممکن است در برقراری ارتباط عاطفی و حتی ازدواج خود دچار تردید شوند و به مشکل برخورد کنند . با این حساب تبعات تصمیم های اشتباه والدین یک عمر گریبانگیر فرزندان خواهد شد.

نامادری یا ناپدری

یکی از مشکلات بزرگی که فرزندان طلاق را درگیر می کند وجود ناپدری یا نامادری در زندگی آن ها است. قبول شخصی غریبه به عنوان پدر یا مادر کاری بسیار سخت و آزاردهنده است. حالا تصور کنید که این شخص تازه وارد دید خوبی هم نسبت به بچه نداشته باشد و او را مانند فرزند خود نبیند و این برای بچه شروع یک راه طولانی و دشوار است.

چنانچه تمایل دارید که در مورد آثار طلاق بر فرزندان ، آسیب های بعد از طلاق و مشاوره طلاق اطلاعات بیشتری کسب کنید با مرکز مشاوره خانواده رایکو از طریق تلفن ثابت تماس حاصل نمایید تا مشاورین این مرکز به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند.

قضاوت های دیگران

فرزندان طلاق علاوه بر مشکلاتی که کم و بیش در زندگی آن ها ظهور می کند ، گاهی از طرف دیگران نیز مورد قضاوت های بی رحمانه ای قرار می گیرند و هر چقدر تلاش کنند تا در معرض قضاوت آن ها قرار نگیرند فایده ای ندارد.

از پیدا کردن یک دوست صمیمی گرفته تا پیدا کردن شخصی برای زندگی مشترک همه و همه تحت الشعاع مسئله ی طلاق قرار می گیرد. گاهی هم این بچه ها در معرض ترحم و محبت های بی مورد سایرین واقع می شوند و این موضوع روح و روان این بچه ها را جریحه دار می کند.

حرف آخر

همه ی نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد واقعیت های تلخی است که در جریان طلاق و بعد از آن ، گریبان گیر بچه های طلاق می شود اما به این معنا نیست که همه ی بچه های طلاق به این اختلالات دچار می شوند و زندگی شکست خورده ای خواهند داشت.

حتی بسیاری از کودکانی که والدینشان از هم جدا می شوند بعد از تجربه ی یک شرایط پر تنش و مشاجره ی والدین وارد محیطی آرام می شوند در این مواقع طلاق می تواند بهترین تصمیم باشد. پس چگونگی ارتباط والدین با فرزندان عامل تعیین کننده ای در کاهش دادن آثار طلاق بر فرزندان می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آثار طلاق بر فرزندان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. با سلام و درود، کاهش سطح استرس خود و افزایش آرامش می تواند نقش اساسی در کمک به کودک داشته باشد، رسیدگی به وضعیت روحی روانی خود و یا حتی مراجعه به یک روان درمانگر می تواند به بهبود اوضاع کمک کند همچنین برنامه های آموزشی زیادی برای والدین وجود دارد که به کاهش تاثیر طلاق بر روی کودکان کمک کند چرا که در این دوره های آموزشی، مهارت ها و استراتژی های فرزند پروری پس از طلاق برای کمک به کودکان در کنار آمدن با شرایط جدید آموزش داده می شود. ترس و نگرانی از آینده، می تواند اضطراب زیادی ایجاد کند ولی مهیا کردن شرایط که در آن کودک احساس امنیت کند، نه تنها می تواند وابستگی او را کاهش دهد، بلکه خطر بروز مشکلات روانی را به صفر نزدیک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
پیج مشاوره دریافت مشاوره