روانشناسی

معرفی بهترین قرص های ضد افسردگی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص های ضد افسردگی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مصرف داروهای ضد افسردگی می تواند عوارض جانبی بسیاری به همراه داشته باشد . خواب آلودگی ، پرخاشگری ، کاهش میل جنسی ، کاهش توانایی های فکری و جسمی تعدادی از مهمترین این عوارض هستند. عده ای از افراد مبتلا به اختلالات افسردگی  تصور می کنند به دلیل عوارضی که قرص های ضد افسردگی دارند بهتر است از مصرف آن ها خود داری کنند در حالی که برای درمان افسردگی قطعی و موثر می بایست از سه روش درمانی به طور همزمان بهره برد الف- درمان دارویی ، ب- روان درمانی ، پ- ورزش

حذف نمودن روش درمان دارویی می تواند دوره درمان  بیماری را طولانی و یا حتی نا ممکن کند و باعث شود که بیمار مبتلا به افسردگی مزمن گردد. به طور تقریبی مصرف داروهای ضد افسردگی احتمال درمان این بیماری را تا میزان دو برابر افزایش می دهد.  خبر خوب در این میان این است که در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه تولید داروهای ضد افسردگی صورت پذیرفته ، به نحوی که در حال حاضر قرص های ضد افسردگی دارای اثر بخشی بسیار بالاتر و عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به نمونه های پیشین خود هستند . در ادامه مرکز مشاوره خانواده رایکو تصمیم دارد تعدادی از بهترین قرص های ضد افسردگی را به شما معرفی کند. البته باید توجه داشته باشید که هدف از ارائه این مطلب تنها آشنایی با تعدادی از بهترین قرص های ضد افسردگی است و هرگونه مصرف این دارو ها می بایست تحت نظر و تجویز پزشک معالج صورت بپذیرد چرا که مصرف خود سرانه آن ها می تواند عوارض جبران ناپذیری را به بار آورد.

۱-داروهای باز جذب کننده سروتونین

داروهای باز جذب کننده سروتونین
داروهای باز جذب کننده سروتونین

داروهایی نظیر فلوکستین ، فلووکسامین ، سرترالین از جمله داروهایی هستند که در این گروه جای می گیرند و به علت اثر بخشی خوب و عوارض کم در حال حاضر از بهترین قرص های ضد افسردگی به شما می روند. سروتونین نوعی آمینو اسید  است که در سیستم عصبی انسان یافت می شود و در نزد افکار عمومی به عنوان جاری کننده احساس خوب شناخته می شود. سروتونین کارکرد های متفاوتی در سیستم عصبی انسان دارد که تنظیم حالات روحی ، خواب و اشتها از جمله آنها است.

داروهای باز جذب کننده سروتونین مانع از دفع سروتونین در مغز می شوند و به این ترتیب باعث افزایش میزان این آمینو اسید در سیستم عصبی می گردند که نتیجه آن بهبود حالات روحی در فرد بیمار است . البته این مکانیسم تنها اختصاص به داروهای باز جذب کننده سروتونین ندارد ، تقریبا تمامی قرص های ضد افسردگی به نوعی بوسیله افزایش میزان سروتونین در مغز باعث کاهش حالات ناخوشایند روحی می شوند. تفاوت عمده در مکانیسمی است که هر کدام از این گروه داروها از آن برای افزایش غلظت سروتونین  استفاده می کنند .

مغز انسان از میلیاردها نرون تشکیل شده و ارتباط این نرون ها با یکدیگر به وسیله سیناپس ها برقرار می شود داروهایی که در گروه باز جذب کننده های سروتونین قرار می گیرند مانع از جذب این ماده به وسیله سینا پس ها می شوند. هر چند که این گروه از داروها در حال حاضر از بهترین قرص های ضد افسردگی به شمار می روند و در خط اول مبارزه با افسردگی قرار دارند اما یکی از مهمترین عارضه در این گروه از داروها کاهش میل جنسی است که علی الخصوص در آقایان بیشتر مشاهده می شود . مصرف داروی بوپروپیون می تواند به کاهش این عارضه کمک کند . به طور کلی گروه داروهای باز جذب کننده سروتونین داری کمترین عوارض جانبی در میان داروهای ضد افسردگی هستند.

۲-داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

این گروه از داروهای ضد افسردگی در دهه ۵۰میلای کشف شدند. مکانیسم کاری این گروه از داروها به این شکل است که با بلوکه کردن انتقال دهنده های سراتونین در مغز موجب افزایش غلظت این ماده در سیستم عصبی مرکزی می شوند. این گروه از داروها زمانی از بهترین قرص های ضد افسردگی به شما می رفتند اما امروزه و پس از کشف داروهای باز جذب کننده سروتونین که در آن افزایش غلظت بوسیله جلوگیری از جذب و دفع سروتونین در سینا پس صورت می گیرد محبوبیت قبلی خود را از دست داده اند .

تفاوت این دو مکانیسم برای افزایش غلظت سروتونین در مغز به تفاوت در میزان عوارض جانبی آنها باز می گردد به گونه ای که داروهای باز جذب کننده سروتونین عوارض جانبی بسیار کمتری  نسبت به داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای دارند. ایمی پرامین ،  نور تریپتیلین و آمیپ تریپتیلین از معروف ترین این گروه داروهای ضد افسردگی هستند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای اثر بخشی بالا و قیمت مناسبی دارند به همین دلیل  هنوز هم از بهترین قرص های ضد افسردگی به شمار میروند اما بعلت عوارض جانبی نسبتا زیاد استفاده از آنها به تدریج کاهش پیدا کرده است.

اضافه وزن ، خشکی دهان ، تاری دید و خواب آلودگی از  عوارض داروها ی ضد افسردگی سه حلقه ای به شمار می آیند.

 ۳-باز دارنده های منو آمین اکسید

باز دارنده های منو آمین اکسید
باز دارنده های منو آمین اکسید

این گروه از داروها برای بیمارانی که دچار افسردگی های شدید و غیر عادی هستند از بهترین قرص های ضد افسردگی به شمار می روند. استفاده از گروه دارویی بازدارنده های منو آمین اکسید تنها زمانی صورت می پذیرد که گروه های دیگر دارویی در بیمار اثر بخش نباشند.

این گروه از داروهای ضد افسردگی دارای عوارض جانبی بسیار زیادی هستند و به همین دلیل کمتر تجویز می شوند ، اما در درمان افسردگی بسیار موثرند ‌. از جمله بهترین قرص های ضد افسردگی در این گروه می توان از سلژیلین و موکلوبومید نام برد. این دو دارو از جدید ترین داروهای ساخته شده در این گروه هستند . هرچند که این داروها عوارض کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر دارند اما اثر بخشی آنها نیز نسبت به نمونه های قدیمی کمتر است .

این داروها موجب مهار شدن آنزیم منو آمین اکسید در مغز می شوند . منو آمین اکسید آنزیمی است که موجب تخریب انتقال دهنده های عصبی می گردد و همین موضوع سبب بالا رفتن سروتونین و دوپامین در مغز می شود و این عملکرد به کاهش افسردگی و سایر اختلالات عصبی می انجامد . تفاوت عمده  داروهای گروه باز دارنده منو آمین اکسید با سایر گروه های دارویی  در این است که داروهای این گروه علاوه بر بالا بردن غلظت سروتونین  موجب افزایش دوپامین نیز می شوند ‌.

دوپامین نیز کارکردی مشابه به سروتونین در مغز دارد و افزایش غلظت آن در سیستم عصبی به بهبود حالات روحی می انجامد . در هنگام استفاده از این داروها می بایست از مصرف مواد غذایی حاوی تیرامین خود داری کرد . پنیر ، مشروبات الکلی ، موز ، ماهی ، جگر و سویا حاوی مقادیر بسیار زیادی از ماده تیرامین هستند.

۴- داروهای ضد افسردگی گیاهی

داروهای ضد افسردگی گیاهی
داروهای ضد افسردگی گیاهی

الف – سیاه دانه به عنوان یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی گیاهی شناخته می شود . بسیاری از پزشکان مصرف همزمان سیاه دانه و عسل را در کنار مصرف داروهای شیمیائی تجویز می نمایند . مصرف داروهای ضد افسردگی گیاهی مانند سیاه دانه در بیمارانی که از افسردگی پس از زایمان رنج می برند می تواند بسیار مفید باشد.

ب – زعفران ، مواد موجود در زعفران(کروسین و سافرانال) تاثیری مشابه داروی فلوکستین دارند و از باز جذب سروتونین جلوگیری می کنند و به این ترتیب اثر ضد افسردگی خود را اعمال می کنند.

پ – گل محمدی این گیاه اثراتی شبیه به گروه دارویی منو آمین اکسید ها دارد . ماده موثر موجود در گل محمدی(ژرانیول) باعث افزایش رها سازی منو آمین ها می شود و به این ترتیب اثر ضد افسردگی خود را اعمال می کند.

۵- امگا ۳

قرص  امگا  ۳ نیز به عنوان یکی از بهترین قرص های ضد افسردگی به شمار می آید اگر شما مبتلا به افسردگی هستید لازم است که از حتما از این نوع قرص استفاده کنید مصرف امگا ۳ عملکرد های شیمیایی مغز را بهبود می بخشد و در تسریع فرآیند درمان بیماری افسردگی بسیار موثر است . البته می بایست این نکته را در نظر داشت که قرص امگا ۳  تنها  یک مکمل دارویی است که می بایست در کنار دیگر داروهای ضد افسردگی مورد مصرف قرار گیرد و مصرف امگا ۳ به تنهایی موجب درمان افسردگی نخواهد شد.

تحریک جنسی عملکردی همانند بهترین قرص های ضد افسردگی دارد

تحریک جنسی سبب رها سازی گاز نیتریک اسید از اعصاب پارا سمپاتیک می شود ، این گاز به عروق خونی نفوذ پیدا کرده و آنزیمی به نام سیکلاز را فعال می کند که این آنزیم نقش موثری در کاهش افسردگی دارد.

در پایان لازم است این نکته را یاد آوری کنیم که درمان قطعی و ریشه ای بیماری افسردگی در کودکان و برزگسالان تنها با استفاده از روش های دارویی امکان پذیر نیست و درمان های دارویی می بایست حتما با روان درمانی توام باشد تا بیمار بتواند به بهبودی کامل دست پیدا کند‌.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص های ضد افسردگی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. با عرض سلام و ادب خدمت شما .
    سعید هستم ۳۵ ساله که در سن ۲۲ سالگی ازدواج کردم ولی به علت دخالت های خانواده همسرم و این که از گذشته همسرم خبردار شدم که قبلا فقد کرده بود بسیار شوکه شدم وار آخر خانواده همسرم با تحریک وی ،مهریه را به اجرا گذاشته و مدت دو سال زندانی بودم که بسیار برایم گران تمام شد میتوانم بگویم صفر مطلق شدم و در زندان نیز با استفاده از قرص های نظیر فنو باربیتال و کلنازپام و امی تریپتیلین و نظیر این قرص ها ،سازگار شدم و حال مدت ۹ سال است که از این قرص ها استفاده میکنم و پوست صورتم بسیار آسیب دیده و دچار لک های عمیق و تیرگی پوست صورت شده است .چندین مرتبه به کنار گذاشتنشان اقدام کرده ام ولی حالت اعتیاد پیدا کرده ام و دچار بیخوابی و بدخلقی میشوم و دوباره از آنها استفاده میکنم که حالت طبیعی داشته باشم.
    چون پوست صورتم لک برداشته و تیره شده اعتماد به نفسم بسیار کم شده لازم به ذکر است که چندین سال است از انواع کرم ها استفاده کرده‌ام ولی جوابی نگرفته ام لطفا راهنمایی ام کنید و آیا قرص های دیگری هست که از آنها استفاده کنم .ضمنا بوپرنورفین نیز استفاده میکنم با تشکر .

    1. باسلام.
      شما برای مصرف ، عدم مصرف و یا جایگزین نمودن داروها حتما باید مراجعه به پزشک و روان پزشک داشته باشید و به هیچ وجه نمی توانیم با توضیحات مختصر دارویی را معرفی کنیم . قطعا همان گونه که شروع مصرف خودسرانه عوارضی را برای شما به وجود آورده است ، ترک مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک نیز می تواند عوارضی به مراتب بالاتر از عوارض قبلی نظیر گرگرفتگی ، خشکی دهان ، بی رمقی ، سردرگمی ، یبوست ، مشکل خواب ، اضطراب ، افزایش یا کاهش وزن ، خستگی ، کابوس ، حالت تهوع ، نوسانات خلقی و … داشته باشد ، مصرف طولانی مدت داروها می تواند وابستگی دارویی ایجاد کند و قطع مصرف را دشوار سازد . باتوجه به دوره ی سختی که پشت سر گذاشته اید سعی کنید علاوه بر مراجعه به روان پزشک با یک روانشناس نیز موضوعات را مطرح کنید و از راهکارهای روان درمانی بهره بجویید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن