معرفی قرص های خواب آور قوی
4.5 (89.09%) 11 vote[s]
مشاوره روانشناسی

معرفی قرص های خواب آور قوی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص های خواب آور قوی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

ممکن است هر فردی در طول زندگی بنا به دلایل گوناگونی با مسئله بی خوابی مواجه شود. عوامل و دلایل بسیاری سبب بروز این مشکل می شود ، اغلب مردم برای درمان بی خوابی خود ممکن است به طور خودسرانه اقدام به مصرف انواع داروهای مختلف حتی بدون تجویز پزشک نمایند. با توجه به این که مصرف خودسرانه ی داروهای خواب آور عوارض متعددی بر بدن دارد ، توصیه می شود به هیچ عنوان استفاده از این داروها بدون تجویز و مشورت پزشک صورت نگیرد. علاوه بر این که برای درمان بی خوابی درمان های مختلفی وجود دارد ، قرص هایی که برای بی خوابی وجود دارد هم انواع مختلفی دارد که مصرف هر یک از آن ها با توجه به تاثیر پذیری و میزان دوز آن ها متفاوت می باشد.

مصرف خودسرانه قرص های خواب آور با دوز بالا ممکن است سبب از دست دادن هوشیاری فرد و حتی مرگ وی شود.

معرفی انواع قرص های خواب آور

همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم برای درمان بی خوابی قرص های متعددی وجود دارد که مصرف آن نباید به هیچ عنوان بدون تجویز و مشورت پزشک صورت بگیرد زیرا استفاده بیش از اندازه برخی از قرص های خواب آور ممکن است فرد را دچار اعتیاد کند. تاثیر قرص های آرام بخش (TRANQUILIZERS / SEDATIVES) به این صورت است که عملکرد سیستم اعصاب مرکزی را سرکوب می کند و باعث کاهش انواع استرس ، اضطراب ، آرامش یافتن ، احساس سرخوشی ، خواب آلودگی و شل شدن عضلات می شود. در این بخش انواع قرص های خواب آور همراه با عوارض و مدت زمان اثر گذاری آن را شرح می دهیم.

۱ – قرص ترانکوپین

از این قرص برای درمان اختلال دو قطبی و همچنین اختلال خواب استفاده می شود که معمولا از این قرص برای درمان بی خوابی مفرط با تغییر در دوز آن استفاده می شود و چنانچه بی خوابی فرد ناشی از افسردگی باشد ، این دارو هیچ کمکی به وی نمی کند.

عوارض مصرف قرص ترانکوپین: تاری دید، خواب آلودگی، سردرد و سرگیجه به هنگام بلند شدن از زمین، خشکی دهان، یبوست و حرکات غیر ارادی بدن همراه با بیقراری، لکوپنی، افزایش وزن، افزایش سرفه و تعریق.

۲ – قرص آلپرازولام (AIPRAZOLAM)

مصرف این دارو ممکن است برای فرد اعتیادآور باشد ، معمولا از این قرص برای افسردگی و درمان آن و همچنین کاهش اضطراب و استرس استفاده می شود. تجویز این دارو توسط پزشکان و روانپزشکان صورت می گیرد. معمولا نیم میلی گرم از این دارو برای درمان بی خوابی تجویز می شود. میزان تاثیر گذاری این دارو با توجه به سن ، سوخت و ساز بدن و همچنین شدت بیماری هر فردی متفاوت می باشد. این دارو باعث می شود تا فعالیت مغز کاهش یابد و فرد را برای استراحت و خواب آماده می نماید.

مزایای مصرف قرص آلپرازولام: آلپرازولام از راه خوراکی به سرعت جذب بدن می شود(در برخی موارد در کمتر از ۵ دقیقه بعد از جذب اثر می کند).

عوارض مصرف قرص آلپرازولام: این دارو خطر اعتیاد آور بودن دارد و می تواند عوارضی همچون، خواب آلودگی و منگی، اختلال تعادل در راه رفتن، تکلم غیر قابل فهم، تاری دید، ناراحتی های گوارشی، و در صورت مصرف زیاد عوارض شدید کبدی مانند یرقان بروز کند.

۳ – قرص لورازپام (Lorazpam)

یکی دیگر از داروهای آرام بخش که باعث کاهش یافتن استرس و اضطراب می شود ، قرص لورازپام می باشد. در نحوه استفاده از این قرص ها می بایست تجویز و دوزی که پزشک مشخص کرده است را رعایت کرد زیرا زمانی که از این دارو در مدت زمان طولانی استفاده شود ، ممکن است سبب بروز وابستگی روانی و فیزیکی فرد به آن شود.

مزایای مصرف قرص لورازپام: این دارو اثرات آرامبخش و ضد اضطرابی دارد که به بدن احساس آرامش و راحتی را القا میکند.برای درمان و پیشگیری سندرم ترک الکل نیز مفید است.

عوارض  مصرف قرص لورازپام: مشکلات شناختی حافظه، خستگی مفرط جسمی و روانی، گیجی و منگی، مشکلاتی در زمینه خوابیدن، توهم، احساس سبکسری، افکار افسردگی و خود کشی.

۴ – قرص تمازپام (TEMAZEPAM)

یکی دیگر از داروهایی که برای درمان بی خوابی از آن استفاده می شود ، تمازپام می باشد. در رابطه با مصرف این قرص باید به این نکته توجه داشت که مصرف این دارو در طولانی مدت باعث می شود تا بدن به آن عادت کند و میزان تاثیر آن بر بدن کاهش می یابد ، همین امر باعث می شود تا بیمار دوز بالاتری از آن را مصرف کند ، در صورتی که مصرف این دارو کنترل شده نباشد ، ممکن است برای فرد اعتیاد آور باشد.

عوارض مصرف قرص تمازپام : اختلال کنترل عضلانی( آتاکسی)، گیجی، مشکلات پوستی، کاهش میل جنسی، حالت تهوع، ناهنجاری های جزئی قاعدگی، یبوست، زردی رنگ، اختلال در عملکرد کبد، خارش.

 ۵ – قرص زولپیدم (zolpidem)

قرص زولپیدم به عنوان یکی دیگر از داروهای آرام بخش می باشد که در ارتش آمریکا شب قبل از عملیات از این قرص استفاده می کردند تا بتوانند خواب راحت و آرامی داشته باشند و همچنین در مواردی مانند قرار گرفتن تحت عمل جراحی از این دارو برای آرام کردن فرد استفاده می شود. این دارو بر روی مغز تاثیر آرام بخشی دارد. افرادی که از بی خوابی رنج می برند به هیچ عنوان نباید به صورت خودسرانه از این قرص استفاده کنند. مصرف این دارو در بین نوجوانان باعث می شود که افکار خودکشی در آن ها تقویت شود.

مزایای مصرف قرص زولپیدم: بر بهبود طول زمان خواب نیز تاثیر گذار است

عوارض مصرف قرص زولپیدم: افسردگی، اضطراب، سردرگمی، افکار غیر معمول، توهم، مشکلات حافظه،  راه رفتن در خواب ، مشکل در بینایی مانند دوبینی ، تهوع ، استفراغ ، سردرد ، خواب آلودگی و گیجی، تغییر در شخصیت، رفتار پرخطر، افکار خود کشی.

قوی ترین قرص خواب آور نسبت به داروها و قرص های دیگر ، دیازپام ، آلپرازولام ، نیتراپازام و اگزازپام می باشد.

۶ – باربیتورات ها (Barbiturates)

از قدیمی ترین قرص های خواب باربیتورات ها می باشند که باعث سرکوب سیستم عصبی مرکزی می شود. این داروی خواب آور امروزه نسبت به گذشته کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این داروهای خواب آور ، بی هوش کننده و ضد تشنج می باشند که امروزه و در حال حاضر از این دارو برای بی هوشی و به عنوان ضد تشنج استفاده می شود. سکوباربیتال ، تالبوتال ، بوتاباربیتال ، آپروبالبیتال و سدیم تیوپنتال برخی از قرص های دسته ی باربیتورات ها می باشند.

مزایای مصرف باربیتورات ها:  مقدار کمی از آن موجب آرامش فرد می شود و به ۳ نوع قرص، آمپول و شربت قابل استفاده می باشد.

عوارض مصرف باربیتورات ها: خواب آلودگی و خستگی صبح روز بعد مصرف، عدم هماهنگی عضلات، ضعف، سرگیجه، تاری دید، توهم، بی حالی ، خشکی دهان، اشکال در گفتار و حافظه، خشونت طلبی و تحریک پذیری.

۷ – آنتی هیستامین ها (ANTIHISTAMINES)

دسته ی دیگر قرص هایی که برای درمان بی خوابی استفاده می شود ، برخی از آنتی هیستامین ها می باشند که علاوه بر این که کاهش دهنده حساسیت هستند ، آرام بخش هم می باشند. برخی از آنتی هیستامین های که برای درمان اختلال خواب و بی خوابی از آن ها استفاده می شود می توان دیفن هیدرینات ، دوکسیلامین و دیفن هیدرامین را نام برد.

مزایای مصرف آنتی هیستامین ها: در کنترل و توقف علائمی مانند خارش چشم ها، خارش پوست، کهیر، عطسه و آبریزش بینی که ناشی از عوامل و ترکیبات مواد حساسیت زا هستند تاثیر گذارند.

عوارض مصرف آنتی هیستامین ها: خواب آلودگی و اشکال در تفکر، خشکی دهان،اضطراب، تپش قلب، گلو درد در مردان مبتلا به بزرگی پروستات، بروز درد های شکمی، افزایش اشتها و چاقی( در صورت مصرف طولانی مدت)، افزایش حساسیت پوست نسبت به نور خورشید، گرفتگی صدا


انواع دیگر قرص های خواب:

علاوه بر چند نمونه از قرص هایی که برای درمان بی خوابی و اختلال خواب استفاده می شود و به آن ها اشاره کردیم ، موارد ذیل چند نمونه دیگر از داروها و قرص های آرام بخش و خواب آور می باشد:

 

گاما هیدروکسی بوتیرات ( gamma-hydroxybutyrate )
مپروبامات ( meprobamate )
گلوتی تیمید ( glutethmide )
متیپریلون ( methyprylon )
زوپیکلون ( zopiclone )
آلپیدم ( alpidem )
کلرال هیدرات ( chloral hydrate )
دی اتیل اتر ( diethyi enther )
راملتیون ( ramelteon )
اسزوپیکلون ( eszopiclone )

توصیه هایی جهت استفاده از قرص های خواب آور

 • اگر در زمان استفاده از قرص های خواب آور دچار ناراحتی های گوارشی می شوید می توانید همراه با غذا از آن ها استفاده کنید.
 • خودسرانه از داروهای خواب آور استفاده نکنید و حتما با پزشک مشورت کنید تا متناسب با وضعیت و شرایط جسمی شما دوز آن را مشخص نماید.
 • به دلیل استفاده از قرص های خواب آور ممکن است روز بعد از مصرف آن دچار حالاتی از قبیل احساس گیجی ، خستگی و خواب آلودگی کنید ، به همین دلیل بهتر است تا زمانی که این اثرات از بدن تان برود از انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند ، خودداری نمایید.
 •  بهتر است از راهکارهای سالم و بدون عوارض جهت درمان بی خوابی خود استفاده کنید ، برای مثال استفاده از درمان گیاهی بی خوابی شبانه ، ورزش مناسب ، تغذیه و … می تواند در درمان بی خوابی تاثیر گذار باشد.
 • برای این که مصرف این داروها را متوقف کنید به هیچ عنوان به طور خودسرانه این کار را انجام ندهید و حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • حتما داروهای خواب آور ، آرام بخش و مسکن را دور از دسترس فرزندان خود قرار دهید.
 • به هیچ عنوان این داروها را به همراه مواد مخدر ، روان گردان و الکل استفاده نکنید. همچنین می توانید برای مطالعه مطلب عوارض اعتیاد به الکل و درمان آن بر روی لینک کلیک نمایید.
 • مدت زمان مجاز مصرف این داروها ۲ تا ۴ هفته پیاپی و به صورت هفته ای ۲ تا ۳ مرتبه می باشد.
 • بهتر است قرص های خواب را نیم ساعت قبل از خواب استفاده کنید و پس از مصرف آن ، سیگار نکشید.

در چه مواردی مصرف قرص خواب آور توصیه نمی شود؟

 • داشتن حساسیت به انواع قرص های خواب آور و آرام بخش
 • مبتلا بودن به بیماری های شدید تنفسی
 • داشتن آپنه (وقفه تنفسی در حین خواب)
 • مشکلات کلیوی و نارسایی های شدید آن برای مثال دیالیز
 • مبتلا بودن به افسردگی شدید که فرد دائما به خودکشی و مرگ فکر می کند.
 • افرادی که سن آن ها بالای ۶۵ سال می باشد ، فقط با تجویز و تحت نظر پزشک می توانند از داروهای خواب آور استفاده نمایند.
 • زنان شیرده و باردار در صورتی که پزشک برای آن ها تجویز کرده باشد.
 • داشتن ناهماهنگی در حرکات و همچنین ضعف عضلانی از موارد دیگر منع مصرف داروهای خواب آور می باشد.
 • علاوه بر موارد بالا ، پایین بودن اکسیژن خون ، نارسایی و مشکلات شدید کبدی از جمله سیروز کبدی و همچنین گلوکوم (آب سیاه) از مواردی می باشد که در صورت مبتلا بودن به آن ها به هیچ عنوان مصرف داروهای خواب آور توصیه نمی شود.

قرص خواب و تداخلات دارویی آن

مصرف قرص خواب همراه با داروهای دیگر ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری شود ، از این رو مصرف این قرص ها همراه با داروهای ضد افسردگی ، الکل ، آنتی هیستامین ها و داروهای ضدتشنج توصیه نمی شود زیرا باعث می شود میزان تاثیر آن ها دو برابر شود. همچنین مصرف این داروها همراه با داروهای ضدبارداری توصیه نمی شود ، زیرا قرص های ضد بارداری باعث می شود که سرعت دفع داروهای آرام بخش و خواب آور کاهش یابد. همچنین کشیدن سیگار در زمانی که قرص های خواب آور استفاده شده است ، باعث می شود تا میزان تاثیر گذاری آن کاهش یابد.


آیا قرص های خواب آلرژی و حساسیت ایجاد می کند؟

ممکن است بدن هر فردی به استفاده از برخی از داروها حساسیت و آلرژی نشان دهد . حساسیتی که به منظور استفاده از داروها به وجود می آید ممکن است به دلیل مواد تشکیل دهنده آن برای مثال روکش ها ، رنگ ها ، مواد تشکیل دهنده و … باشد. در صورتی که فرد متوجه حساسیت خود به هر یک از قرص های خواب آور شد ، سریعا باید با پزشک خود در این باره صحبت کند تا از بروز مشکلات جدی بر بدن فرد جلوگیری شود. برخی از عوارض و نشانه های آلرژی به قرص های خواب به شرح ذیل است:

 • احساس درد در قفسه ی سینه
 • مشکلات بینایی از جمله تاری دید
 • افزایش ضربان قلب و تپش قلب
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس ، کهیر ، خارش و مشکل در بلعیدن و تنفس

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص های خواب آور قوی با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر عذر میخوام مادر من به علت یک سری مشکلات روحی دو عدد قرص خواب با هم مصرف کرده اند و الان بعد از ۴ روز هنوز کمی سرگیجه و حالت افسردگی شدید دارند این حالت تا کی ادامه داره البته بیمارستان بردیمشون آزمایش هم گرفتند ولی چیزی نشون نداد و اونا چیزی نگفتند

  1. با سلام
   سرگیجه و بی حالی تا چند روز بعد از مصرف قرص های خواب آور طبیعی می باشد و به مرور زمان و عدم مصرف رفع خواهد شد و دلیلی بر افسردگی نخواهد بود لیکن این موضوع و حالات روحی مادر شما چنانچه به مدت شش ماه ادامه داشته باشد حتما می بایست ریشه یابی شده و طبق نظر متخصص روانشناس تحت درمان قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن