مشاوره طلاق

تاثیرات جبران ناپذیر طلاق بر زن و مرد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیرات طلاق بر زن و مرد با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

گاهی اوقات مشکلات زندگی مشترک به حدی غیر قابل تحمل می شوند که در نهایت زن یا مرد یا هر دوی آن ها طلاق و جدایی را به عنوان بهترین راه حل ممکن مطرح می کنند. مسلما چنین اتفاقی این افراد را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد. تصور کنید زن و مردی که چند سال در کنار یکدیگر زندگی کرده اند و لحظات خوب و بد بسیاری را با هم تجربه نموده اند ، اکنون به جدایی فکر می کنند. ممکن است یکی از آن ها بگوید که من از طلاق ، خوشحال هستم و اصلا احساس پشیمانی نخواهم کرد. اما این احساس زودگذر است و فراموش کردن دوران خوب یا بد زندگی مشترک برای او هم سخت خواهد بود.

انجام مشاوره طلاق پیش از اقدام به این کار بسیار ضروری است. چرا که تا حد زیادی مشکلات ناشی از آن را برای زن و مرد و فرزندان آن ها کم تر خواهد کرد و راهکارهایی را برای گذراندن روزهای سخت و فراموش کردن خاطرات گذشته به آن ها پیشنهاد می دهد.

چه عواملی یک زندگی مشترک را تهدید می کنند؟

شاید اولین سوالی که با شنیدن خبر جدایی یک زوج در ذهن هر کسی نقش می بندد ، این باشد که چه عاملی منجر به این جدایی شده است؟ متاسفانه در جامعه کنونی آمار طلاق نسبت به گذشته بسیار بالا رفته است. مشکلات مالی و عدم ثبات در اقتصاد ، تفاوت در فرهنگ و طرز تفکر افراد ، اختلاف طبقاتی ، انتظارات بالا و … از جمله دلایلی هستند که زندگی امروز را به سوی تنگنای طلاق هدایت می کنند.

صبر و تحمل افراد برای گذراندن زندگی و مواجه با مشکلات ، آن ها را در کنار یکدیگر قرار می دهد و معمولا دلایل محکم و مشکلات غیر قابل حلی برای ثبت طلاق نیاز است. در این جا برخی از عواملی که به طور جدی زندگی مشترک افراد را تهدید می کنند معرفی شده اند. دلایلی که با حضور در دفاتر ثبت طلاق و محاکم قانونی و مشاهده پرونده های موجود با آن ها مواجه خواهیم شد.

اعتیاد به مواد مخدر

یکی از علل اعتیاد به مواد مخدر طلاق است
یکی از علل اعتیاد به مواد مخدر طلاق است

از گذشته تا به امروز اعتیاد را به عنوان یک بلای خانمان سوز معرفی می کنند که دلیل این نامگذاری چندان هم بی علت نیست. عدم ترک اعتیاد علاوه بر عوارضی که بر جسم و روان فرد می گذارد باعث دلسرد شدن سایر اعضای خانواده از حضور در کنار او می شود.

یک فرد معتاد برای خرید مواد مخدر هزینه زیادی را در نظر می گیرد و اگر برای مدت طولانی به این مواد دسترسی نداشته باشد، توانایی کنترل عصبانیت و مدیریت خشم  خود را از دست می دهد. در این حالت ممکن است دست به کارهایی بزند که هیچ وقت به آن ها فکر نمی کرده است. در چنین وضعیتی ممکن است همسر این شخص برای ادامه زندگی با او تجدید نظر کند و دادگاه خانواده هم حق حضانت فرزند را از او سلب نماید.

ناتوانی در برقراری رابطه درست جنسی

برخی از افراد به دلیل انحرافات جنسی ، خیانت و ارتباط نامشروع و پنهانی همسرشان با فردی دیگر و یا حتی بیماری های غیر قابل درمان مقاربتی و جنسی تصمیم به جدایی می گیرند. اما بسیاری از مشکلاتی که در مورد روابط جنسی به وجود آمده اند قابل درمان هستند. به همین دلیل است که مشاوره جنسی قبل از طلاق برای افرادی که به این دلیل تصمیم به جدایی گرفته اند ، توصیه می شود. مشکلات اقتصادی ، بیماری های جسمی ، خستگی ناشی از کار ، مشکلات روانی و جنسی هر کدام می توانند علتی برای ناتوانی یا عدم تمایل افراد برای برقراری رابطه جنسی باشد.

مشکلات مالی و اقتصادی

تامین نیاز مالی خانواده معمولا بر عهده مردان است. هر چند که در جامعه امروز زن و مرد پا به پای یکدیگر کار می کنند تا بتوانند مشکلات اقتصادی خود را کاهش دهند. با این حال عدم رضایت از درآمد مرد و یا عدم توانایی در برآورده کردن توقعات بالای زن می تواند علت طلاق در برخی از خانواده ها باشد.

بدبینی و شک بی مورد

بدبینی و شک بی مورد باعث طلاق می شود
بدبینی و شک بی مورد باعث طلاق می شود

این مشکل در مورد مردان شایع تر است. برخی از مردان نسبت به روابط همسر خود با همکاران و حتی اقوام دچار شک می شوند و مدام رفتار او را کنترل می کنند. چنین مردی با گذشت زمان به همسر خود اجازه برقراری رابطه دوستانه و خانوادگی با برخی از آشنایان را نمی دهند و حتی ممکن است او را از کار کردن هم منع کند که همین موضوع می تواند اختلافاتی را به وجود آورد.

بدترین تاثیرات طلاق برای زنان و مردان

شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد ، اما روانشناسان و آسیب شناسان اجتماعی ، تاثیرات طلاق بر مردان را بیشتر از زنان می دانند. مردان معمولا احساسات درونی خود را کمتر بروز می دهند اما از هیچ یک از مشکلات روحی و روانی در امان نیستند.

به هر حال کوچکترین تاثیر طلاق هم مردان و هم زنان را با مشکلاتی مواجه می کند. کاهش اعتماد به نفس ، احساس ناامیدی ، ابتلا به افسردگی و حتی عذاب وجدان تنها برخی از مشکلاتی هستند که بعد طلاق به سراغ افراد می آیند. در این جا تعدادی از این مشکلات را به طور مفصل تر برای شما شرح خواهیم داد.

احساس ناتوانی و کمبود

کسی که طلاق را تجربه کرده است ، به احتمال زیاد خود را فردی ناتوان و دچار کمبود می بیند. به خصوص اگر در حین روابط زناشویی مورد انتقاد زیاد یا حتی تمسخر قرار گرفته باشد. این شخص با گذشت زمان کوتاهی از طلاق ، احساس می کند که از نظر ظاهری ، اخلاقی ، جنسی و جسمی مورد توجه همسر خود نبوده است و به همین دلیل به تدریج دچار کاهش احساس به اعتماد به نفس خواهد شد.

احساس افسردگی پس از گذشت مدتی کوتاه

دلیل بسیاری از طلاق ها افسردگی یکی از طرفین است
دلیل بسیاری از طلاق ها افسردگی یکی از طرفین است

احساس افسردگی به نوبه خود می تواند بدترین تاثیر طلاق باشد که بعد از گذشت زمان کوتاهی از طلاق به سراغ زن و مرد می آید. آن ها به دوران خوش نامزدی یا روزهای خوبی که با همسرشان گذرانده اند فکر می کنند. حتی ممکن است به این فکر بیفتند که از ابتدا نباید به چنین ازدواجی تن می دادند. فکر کردن به روزهایی که به سختی پشت سر گذاشته اند هم آن ها را عصبی خواهد کرد. چرا که می بینند نتیجه خوبی از آن همه صبر و تحمل نگرفته اند و روزهای خوشی که منتظرش بوده اند به جدایی تبدیل شده است.

افسردگی یک از اختلالات روانی است که دیر یا زود به سراغ بسیاری از این افراد می آید. آن ها ممکن است برای رفع این مشکل خود به خوردن دارو ضد افسردگی یا انواع قرص خواب روی بیاورند که این کار هم عوارض بدی را به همراه خواهد داشت.

احساس بدبینی نسبت به سایرین

زنانی که پرخاشگری و عصبانیت شدید همسران خود را مشاهده کرده اند و یا مورد آزار و ضرب و شتم آن ها قرار رفته اند ، به سختی می توانند به سایر مردان اعتماد پیدا کنند. احساس بدبینی نسبت به مردان باعث می شود تا آن ها هرگز حاضر به ازدواج مجدد نباشند و از اعتماد به یک مرد دیگر بترسند.

این مورد در مورد مردان هم صادق است. آن ها هم به سختی می توانند زن دیگری را به عنوان همسر خود انتخاب کنند و ممکن است دیدگاه بدی نسبت به ازدواج مجدد پیدا کرده باشند.

ایجاد مشکلات اقتصادی در پی طلاق

مشکلات اقتصادی را بدترین تاثیر طلاق می دانند که بیشتر گریبان گیر زنان می شود. زنی که هیچ شغل و منبع درآمدی ندارد ، به سختی می تواند با مشکلات اقتصادی کنار بیاید. به خصوص زمانی که فرزندان را هم تحت سرپرستی خود گرفته باشد. یکی از دلایلی که قانون حضانت فرزندان را بر عهده پدر می گذارد ، جلوگیری از این مشکلات اقتصادی است. اما در مورد فرزندانی که پدرشان صلاحیت نگهداری از آن ها را ندارد ، مادر سرپرستی را برعهده خواهد گرفت.

احساس حسادت یا کینه توزی

حسادت و کینه توزی زوجین پس از طلاق
حسادت و کینه توزی زوجین پس از طلاق

حسادت در نهاد همه افراد چه زنان و چه مردان قرار گرفته است و تنها در زنان به شکل آشکارتری بروز می کند. زنی که از همسر خود طلاق گرفته است به سختی می تواند در جمعی حضور یابد که در آن همه افراد متاهل هستند و یا از زندگی خوش و بی دغدغه خود در کنار همسرانشان صحبت می کنند. در چنین مواقعی ایجاد حس حسادت زنانه بعید نیست و حتی ممکن است به کینه توزی و تنفر نسبت به سایر زنان نیز تبدیل شود.

جدایی از فرزندان یا دوری از آن ها

زمانی که یک زوج طلاق می گیرند ، حضانت فرزندان با توجه به قانون و شرایط موجود به یکی از آن ها واگذار می شود و دیگری تنها می تواند در زمانی مشخص و به مدت محدود فرزند خود را ببیند. این مورد می تواند موجب سردی رابطه بین آن ها، احساس دلتنگی ، نگرانی ، ترس از آینده شود. به علاوه این که اضطراب درکودکان به عنوان بدترین تاثیر طلاق والدین بر روی آن ها مطرح می شود.

احساس ناامنی در جامعه

این موضوع را می توان بدترین تاثیر طلاق بر روی زن و مرد دانست. جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم از افرادی با سطح فرهنگی متفاوت تشکیل شده است. متاسفانه برخی از افراد دیدگاه مثبتی نسبت به زنان و مردانی که شکست را در زندگی زناشویی خود تجربه کرده اند ندارند. این مساله برای زنان زمانی پر رنگ تر می شود که قصد پیدا کردن شغل یا اجاره منزل مستقل را دارند. بسیاری از این زنان با پیشنهادات بی شرمانه و نامناسبی رو به رو می شوند و شرایط دردناکی را پشت سر می گذارند.

مردانی هم که بعد از طلاق تصمیم به ازدواج مجدد می گیرند ، معمولا با جواب منفی مواجه می شوند. حتی اگر موقعیت اجتماعی خوب و شغل مناسبی هم داشته باشند. چون برخی از افراد معتقدند که چنین مردی به دلیل داشتن نقص یا مشکلی خاص از همسر قبلی خود جدا شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیرات طلاق بر زن و مرد با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن