روانشناسی

علائم اضطراب اجتماعی که شاید در شما هم وجود داشته باشد + راهکارهای درمان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم اضطراب اجتماعی و راهکارهای درمان آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماعی) ترس از قرار گرفتن در جاهای شلوغ می باشد. افرادی که به اضطراب اجتماعی مبتلا هستند به دلیل ترس از مسخره و تحقیر شدن توسط دیگران از حضور در اجتماع به شدت گریزانند. اختلال اضطراب اجتماعی اغلب در سنین نوجوانی بروز می کند و شیوع آن بین زن ها و مردها یکسان است. البته گاهی ابتلاء به این اختلال در کودکی نیز اتفاق می افتد.

ویژگی‌های اختلال اضطراب اجتماعی

این اختلال معمولاً ویژه ی دوران نوجوانی است ولی در بعضی موارد اولین علائم آن در سنین کودکی ظاهر می شود. چنانچه به موقع اقدام به درمان این اختلال نشود علائم شدید تر شده و به صورت مزمن در خواهد آمد. اختلال اضطراب اجتماعی گاهی از ترس های کوچک شروع می شود و می تواند مجموعه ای از ترس های گسترده را شامل شود. این اختلال در اغلب موارد زندگی روزمره و عادی فرد را دچار مشکل می کند و کیفیت زندگی را به شدت کاهش می دهد.

علائم اختلال اضطراب اجتماعی

علائم اختلال اضطراب اجتماعی
علائم اختلال اضطراب اجتماعی

عوامل زیست شناختی

مجموعه ساختارهایی در مغز وجود دارد که در مواقعی که انسان دچار استرس و اضطراب می شود فعال می شوند. افرادی که به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستند آمیگنال ( قسمتی از مغز که پاسخ به ترس را کنترل می کند) فعال تری نسبت به سایرین دارند در عوض بخش پیش پیشانی مغز ( وظیفه ی برنامه ریزی رفتارهای شناختی پیچیده ، تصمیم گیری و تعدیل رفتارهای اجتماعی را بر عهده دارد) آن ها کمتر از حد معمول فعال است.

در مبتلایان به اختلال های اضطرابی دستگاه سروتونین ( وظیفه ی آن تنظیم حالات روحی ، اشتها و خواب است) کارکرد ضعیفی دارد در عوض کارکرد نوراپی نفرین ( هم به صورت هورمون و هم به صورت انتقال دهنده ی عصبی در بدن وجود دارد که به عنوان هورمون استرس ضربان قلب را افزایش می دهد و رگ ها را منقبض و قندخون را افزایش می دهد و… هم چنین در بروز واکنش جنگ و گریز در سیستم عصبی سمپاتیک موثر است) دارد در سطح بالاتری قرار دارد.

عوامل رفتاری

در اختلال اضطراب اجتماعی گاهی یک تجربه ی اجتماعی منفی مانند آموزش های کلامی یا از طریق سرمشق گیری ، فرد را نسبت به آن رفتار شرطی می کند و باعث می شود که فرد اگر در موقعیت مشابهی قرار بگیرد دچار ترس شود و از آنجایی که فرد از موقعیت های اجتماعی گریزان است از بین بردن ترس شرطی بسیار مشکل است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی در قضاوت نسبت به خودشان بسیار سخت گیرانه عمل می کنند.

عوامل شناختی

کسانی که به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستند در مورد عواقب رفتار اجتماعی خود عقاید منفی و غیر واقع بینانه ای دارند به عنوان مثال با خود فکر می کنند اگر موقع صحبت کردن صورتشان قرمز شود دیگر کسی با آن ها هم صحبت نخواهد شد.

این افراد در هنگام برخورد با دیگران به جای توجه کردن به صحبت ها و رفتار طرف مقابل به این فکر می کنند که الان دیگران چه برداشتی از او دارند. این در صورتی است که این افراد در زمینه های مختلف توانایی های قابل توجهی دارند.

استرس و اضطراب

اختلال استرس و اضطراب
استرس و اضطراب

یکی از مهمترین علائم اختلال اضطراب اجتماعی استرس و اضطراب مداوم و زیاد است. مجموعه‌ای از عوامل استرس زا مانند مشکلات کاری ، روابط اجتماعی و… باعث بهم ریختگی و عدم تمرکز در فکر کردن و تصمیم گیری می شود  و این احساس ناخوشایند نگرانی خارج از کنترل فرد است.

حتی وقتی که فرد در بهترین شرایط ممکن است باز این استرس و نگرانی او را رها نمی کند از این رو فرد هیچگاه احساس آرامش نخواهد کرد به همین دلیل زندگی شخصی ، روابط خانوادگی و دیگر فعالیت های او دچار اختلال می شود.

اختلال اضطراب اجتماعی و علائم جسمی

این اختلال معمولاً با علائمی مثل افزایش ضربان قلب ، حالت تهوع ، لرزش بدن ، تعریق ، دلشوره ، لکنت زبان و سرخ شدن صورت همراه است. ولی گاهی دیده می شود در مواردی که بیماری وارد مراحل شدیدتر می شود حملات پانیک نیز رخ می دهد. درمان به موقع این اختلال می تواند مانع پیشرفت آن شده و از بروز افسردگی شدید جلوگیری می کند.

اختلال اضطراب اجتماعی و دلایل روان شناختی

گاهی تجربه های ناخوشایند دوران کودکی باعث بروز اختلال اضطراب اجتماعی در فرد می شود. والدین سخت گیری که شیوه ی تربیتی خشک و انعطاف ناپذیری دارند ناخواسته و ندانسته به کودکان خود لطمات جبران‌ناپذیری وارد می کنند.

هنگامی که در جمع از کودک اشتباهی سر میزند و در پی آن با تنبیه والدین مواجه می شود ، کودک تحقیر شده و اعتماد به نفسش ضعیف می شود. احتمال اینکه این کودکان در بزرگسالی دچار اختلال اضطراب اجتماعی شوند زیاد است.

اختلال اضطراب اجتماعی و ملاک تشخیص

هر گاه فردی به مدت شش ماه علائمی مانند ترس های افراطی و مداوم نسبت به یک یا چند موقعیت اجتماعی داشته باشد که او را از تعاملات اجتماعی بازدارد از نظر روانشناسی این فرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی شده است.

راهکارهایی برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی

راهکار درمان اضطراب اجتماعی
راهکارهایی برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی

درمان دارویی

معمولاً پزشکان در درمان اضطراب از دارو ضد افسردگی مانند بنزودیازپین ها و مسدود کننده های بتا کمک می‌ گیرند. معمولا بعد از استفاده از این داروها بین سه الی شش هفته حال بیمار بهتر شده و علائم کاهش پیدا می کنند. البته توجه داشته باشید که دارو حتما توسط پزشک تجویز شود و به هیچ عنوان اقدام به خود درمانی نکنید.

درمان شناختی _ رفتاری

در این روش بیمار می آموزد که افکار منفی و آزار دهنده ای مثل ” من نمی توانم درست صحبت کنم ” یا ” من هیچ چیز مثبتی ندارم ” را شناسایی کرده و با آن ها مقابله کند. همچنین می آموزد که هرگز خود را دست کم نگیرد.

شرکت در گروه های درمانی اختلال اضطراب اجتماعی

در این روش فرد را به یک گروه اجتماعی دعوت می کنند که در آنجا کسی او را قضاوت نمی کند و می تواند با خیال راحت درباره ی مشکل و دل نگرانی های خود صحبت کند. به این ترتیب در موقعیت های اجتماعی و عملکردی قرار گرفته و این امر باعث تقویت اعتماد به نفس او می شود.

درمان های مواجهه سازی

یکی از درمان اضطراب شدید که می تواند کارساز باشد مواجهه سازی است ، در این روش شخص را با موقعیت های اجتماعی مواجه می کنند که او را در سطح پایینی که برایش قابل تحمل باشد دچار اضطراب کند. مثلا در جمع از او سوالی پرسیده می شود. یا او را به یک سخنرانی در یک جمع کوچک دعوت می کنند.

کمی روی ( زینک) به رژیم غذایی خود بیفزایید

کمی روی به رژیم غذایی خود بیفزایید
کمی روی ( زینک) به رژیم غذایی خود بیفزایید

کمبود روی در بدن سطح سروتونین را کاهش می دهد در نتیجه کارکرد ضعیف سروتونین ، اضطراب افزایش می یابد. اغلب درمان های دارویی بر تولید سروتونین متمرکز هستند از این رو آنزیم های حاوی روی برای تولید سروتونین بسیار حیاتی می باشند. مواد غذایی مثل بادام زمینی ، سیر ، شکلات تلخ ، ماهی سالمون ، لوبیا قرمز ، تخم کتان و … حاوی روی هستند.

اختلال اضطراب اجتماعی و روان درمانی

مراجعه به روان پزشک و گفتار درمانی راه دیگری برای بهبود افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی است. بهره مندی از توصیه های مشاورین در بهبود حال افراد مبتلا به این اختلال بسیار تاثیر گذار است. اگر شما هم علائم این اختلال را دارید می توانید از طریق تلفن با مرکز مشاوره خانواده رایکو از سراسر ایران تماس برقرار کنید تا مشاورین این مرکز شما را در حل مشکلتان یاری کنند.

برای کاهش علائم اختلال اضطراب اجتماعی ورزش کنید

ورزش کردن به صورت مداوم و منظم به کاهش استرس کمک شایانی می‌کند. انجام حرکات ایروبیک باعث جنب و جوش شده و در نهایت استرس و اضطراب را کاهش می دهد ، حال عمومی را بهبود می‌بخشد و از این رو خوابی با کیفیت نصیب فرد می کند. بر کسی پوشیده نیست که خواب با کیفیت و استراحت به اندازه ، تا حد زیادی اضطراب را کم می کند.

حرف آخر

برای انتخاب بهترین راه حل از پزشک متخصص کمک بگیرید. خوشبختانه اختلال اضطراب اجتماعی قابل درمان است. با پیگیری و پشتکار بیماری تا حد قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند ، فقط کافی است که بر افکار خود کنترل پیدا کنید ، عادت های خود را تغییر دهید ، کافئین را از برنامه ی غذایی خود حذف کنید و از خود درمانی در این زمینه اجتناب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم اضطراب اجتماعی و راهکارهای درمان آن با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸

تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن