مشاوره روانشناسی

اثرات افکار منفی بر سلامت جسم و روان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اثرات افکار منفی بر سلامت جسم و روان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

 آیا می دانید ، اینکه دائما به اتفاقات ناگوار و منفی در زندگیتان فکر می کنید چه تاثیرات منفی و مخربی بر سلامت جسم و ذهن شما دارد. انسان ها هر تجربه ای که به دست می آورند همراه با احساساتی از قبیل غم ، شادی و خوشحالی می باشد به دلیل اهمیت و نقش بسیار زیاد افکار منفی بر سلامت جسم و روان انسان در این مقاله به بررسی عواقب افکار منفی بر سلامتی می پردازیم.


عواقب و عوارض افکار منفی بر سلامت روان و جسم

همان طور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم افکار منفی تاثیرات مخربی هم بر سلامت روان و هم سلامت جسمی هر فردی دارد. به طور کلی هر اتفاقی که برایمان پیش می آید ما آن ها را یا اتفاق مثبت و یا منفی تلقی می کنیم هر احساساتی که انسان ها با آن مواجه می شوند ناشی از ترشح مواد شیمیایی در بدن انسان می باشد. انسان می تواند از پس هر اتفاقی بدون اینکه به آن توجه کند که مثبت است و یا منفی به راحتی کنار بیاید. زیرا زمانی که شما به یک اتفاقی که پیش آمده است واکنش نشان می دهید بدنتان هم سریعا واکنش نشان می دهد و شما با توجه به همان اتفاق اقدام به تصمیم گیری می کنید که گاها ممکن است تصمیمات عقلانی نتوانید بگیرید.

احساس خوشحالی انسان ناشی از ترشح اکسیتوسین ، دوپامین و سروتونین و احساس ناراحتی و اضطراب ناشی از ترشح کورتیزول می باشد.

ارتباط ذهن با بدن

اغلب شما می دانید که بین ذهن و بدن انسان ها چه ارتباطات قوی وجود دارد همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم احساسات باعث می شود تا مواد شیمیایی در بدن ترشح شود گاها این ترشحات می تواند برای بدن مفید باشد و در بعضی موارد مضر ، برای مثال زمانی که شما در معرض استرس قرار دارید سر دلتان احساس نارحتی و سوزش و گاها یبوست می کنید. چرا وقتی می توانید که زندگی خوب و آرامش بخش داشته باشید آن را با افکار منفی خراب می کنید شاید برایتان جالب باشد که بدانید که برخی از درد های مزمن از قبیل درد در زانو ها ، گردن و کمر ناشی از احساسات شما می باشد و باید توجه داشته باشید که بدن شما در حال هشدار دادن به شما بابت تاثیرات افکار منفی تان که بر ذهنتان می گذارد است.


استرس ناشی از افکار منفی

تغییراتی که در مغز به وجود می آید می تواند منجر به بروز و به وجود آمدن اختلال های روانی از جمله : افسردگی ، بیش فعالی ، اسکیزوفرنی ، اختلالات روحی و اضطراب شود. مشکلی که وجود دارد این است که مغز انسان ها تجربیات بد را دائما با خود مرور می کند از این رو شما می توانید با حذف کردن افکار منفی از زندگیتان در روند بهبود بخشیدن مغزتان تاثیر بسزایی داشته باشید به این صورت که می توانید مغزتان را به جای افکار منفی با افکار مثبت جایگزین کند با این کار می توانید بدن و جسم تان را هم از بوجود آمدن مشکلاتی که ناشی از افکار منفی می باشد در امان نگه داشته باشید. تفکرات بیش از حد حال چه مثبت باشد چه منفی می تواند تاثیر بسزایی بر فرد داشته باشد از این رو باید با خودتان تمرین کنید تا بیش از اندازه فکر نکنید.


چگونه با افکار منفی خود مقابله کنیم؟

برای این که کمتر به سراغ افکار منفی بروید تا تاثیرات و مضرات کمتری به سلامتی و روح شما وارد شود چند راهکار را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم برخی از این راهکار ها را در ذیل توضیح می دهیم.

انجام فعالیت های فیزیکی: سعی کنید برای هر روز خودتان برنامه ای را در نظر داشته باشید برای مثال ساعاتی از روز را به پیاده روی و یا باشگاه بروید ، بازی های فکری انجام دهید ، یک نوع موسیقی یا زبان را یاد بگیرید با این کارها و برنامه ریزی ها شما کل روز را در خانه تنها و بیکار نمی مانید و کمتر به سراغ افکار منفی می روید از این رو یکی از راهکارهای مقابله با افکار منفی فعالیت های فیزیکی مختلف می باشد. 

نفس های پی در پی بکشید: کنترل کردن تنفس ساده ترین کاری است که در این مواقع می توانید انجام دهید ، تنفس به شما آرامش می دهد و باعث می شود تا شما احساس خوبی به دست بیاورید زمانی که ذهن ما به افکار منفی می پردازد به شدت این افکار شروع به بارش و بیشتر شدن می کند در این بین کنترل کردن تنفس می تواند باعث آرامش در فرد شود. 

قبول کنید که گاهی اوقات بیش از حد فکر می کنید: زمانی که شما خودتان به این حقیقت پی برده اید که بیش از اندازه فکر می کنید و این تفکرات نمی گذارد تا شما به کارهای دیگر خود برسید باید بپذیرید که این حجم از فکر کردن ها به دلیل این است که شمادچار مشکل شده اید. هر زمانی که برای شما اتفاقی می افتد دائما به آن فکر می کنید و دچار افسردگی و منفی گرایی می شوید. تمامی این ها می تواند نشانه های وجود مشکل در شما باشد. پذیرفتن این که شما راجع به هر اتفاقی بیش از اندازه فکر می کنید نخستین گام برای حل این مشکل است. 

با توجه به تمامی مطالبی که در بالا به آن ها اشاره کردیم هیچ کسی نمی تواند بر اتفاقاتی که قرار است در زندگی پیش آید کنترل داشته باشد یا بخواهد مانع پیش آمدن این اتفاقات شود ولی افکار ما تاثیر بسیاری بدارد به این صورت که ما با انرژی که به افکار خود می دهیم باعث می شویم تا آن اتفاق در واقعیت برای ما پیش آید زیرا هر اندازه که نگران باشیم و به افکار منفی فکر کنیم آن ها را به سمت خودمان جذب می کنیم پس بهتر است بیشتر ذهن خود را مشغول واقعیت های مثبت و اتفاقات مثبت کنیم. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اثرات افکار منفی بر سلامت جسم و روان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن